36th Annual Haltom Stampede

Age Group Results

February 12, 2022


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 9 10-13 14-18 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-13 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KATIE JONES ARLINGTON TX 203 23 5   21:32.7 21:33.8 0:01.0 6:55/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CLAYTON GREER FORT WORTH TX 197 43 1   18:53.5 18:54.5 0:01.0 6:04/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JENNIFER KAWCAK FORT WORTH TX 175 45 10   22:55.0 22:58.0 0:02.9 7:22/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRIS MORRIS GRAPEVINE TX 124 49 3   21:12.9 21:15.9 0:03.0 6:49/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CATHY BUCHANAN FORT WORTH TX 148 59 31   27:20.5 27:23.7 0:03.2 8:47/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSE LOYOLA GRANBURY TX 200 52 4   21:13.9 21:16.3 0:02.3 6:49/M
Top

Female 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ZOEY BREWER 127 9 37   29:13.3 29:22.2 0:08.8 9:24/M
Top

Male 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRISTAN DODD DOUBLE OAK TX 160 7 13   23:26.8 23:31.8 0:04.9 7:32/M
2 CAMERON ALDERT 226 9 88 25:17.0 48:43.9 48:45.5 0:01.5 15:40/M
Top

Female 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TENLEY HEUGATTER ARLINGTON TX 168 12 34   28:36.0 28:43.3 0:07.2 9:12/M
2 LUCY LINK HALTOM CITY TX 141 12 43 1:27.0 30:03.1 30:15.2 0:12.1 9:40/M
3 PAOLA BRAGA FORT WORTH TX 114 10 47 1:57.1 30:33.1 30:37.9 0:04.7 9:49/M
4 DANIELA JIMENEZ 139 11 56 4:23.1 32:59.2 33:05.1 0:05.9 10:36/M
Top

Male 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIERAN DODD 159 10 7   22:06.0 22:10.4 0:04.4 7:06/M
2 CALEB TERRY DALLAS TX 204 10 8 0:29.3 22:35.3 22:37.2 0:01.9 7:16/M
3 JAY WAGSTAFF 192 13 12 1:11.7 23:17.7 23:19.5 0:01.7 7:29/M
4 GAGE SEELY FORT WORTH TX 184 13 27 4:26.9 26:33.0 26:37.5 0:04.5 8:32/M
5 JAKOBI MEDINA WATAUGA TX 229 13 30 5:07.9 27:14.0 27:21.5 0:07.5 8:45/M
6 JOSUE RAMIREZ 128 11 35 6:30.5 28:36.5 28:45.9 0:09.4 9:12/M
7 RAY CORONA 131 10 49 9:01.6 31:07.6 31:17.4 0:09.8 10:00/M
8 MICHAEL BRUDETTE 130 10 50 9:03.1 31:09.1 31:18.7 0:09.5 10:01/M
9 CRISTANTE HERNANDEZ 132 10 61 12:23.0 34:29.1 34:38.2 0:09.1 11:05/M
10 RAMZEY WOODS 138 10 65 14:03.2 36:09.2 36:20.4 0:11.2 11:37/M
11 WILLIAM BUTLER 151 10 73 17:38.3 39:44.3 39:50.5 0:06.2 12:47/M
Top

Male 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CARLOS ALBARRAN 129 14 19   24:36.1 24:44.1 0:08.0 7:55/M
2 EION BUTLER 150 14 74 15:08.5 39:44.7 39:50.2 0:05.5 12:47/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CAITLYN LATHAM ARLINGTON TX 135 28 78   40:49.7 40:59.5 0:09.8 13:07/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JASON HAMMON ARLINGTON TX 164 25 66   36:20.8 36:26.5 0:05.6 11:41/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANNA CANALES 153 34 29   27:01.7 27:10.5 0:08.8 8:41/M
2 JULIE WHITE 194 34 38 2:14.9 29:16.6 29:19.8 0:03.2 9:25/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SERGIO SANCHEZ HALTOM CITY 211 30 28   26:49.3 27:01.4 0:12.0 8:37/M
2 DAVID SEELY FORT WORTH TX 183 34 45 3:18.8 30:08.2 30:13.0 0:04.8 9:41/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICHELLE SOUTHARD 125 39 40   29:43.3 29:58.8 0:15.5 9:33/M
2 LINDIE SJOGREN 137 35 51 1:41.6 31:24.9 31:33.8 0:08.9 10:06/M
3 AMANDA HUGHES HALTOM CITY TX 170 39 67 7:59.4 37:42.7 37:54.1 0:11.4 12:07/M
4 DEANNA HUNT 122 38 82 13:10.3 42:53.6 43:09.7 0:16.0 13:47/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DUSTIN REINERT ARLINGTON TX 181 39 2   19:41.6 19:43.1 0:01.5 6:20/M
2 JOSE SANCHEZ HALTOM CITY 201 37 11 3:16.7 22:58.3 23:01.4 0:03.1 7:23/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LUCY VARELA HALTOM CITY TX 191 43 59   33:42.5 33:55.5 0:13.0 10:50/M
2 OLIVIA DAVALOS WATAUGA TX 115 41 62 1:13.5 34:56.0 35:04.8 0:08.7 11:14/M
3 STACIE KUHLMAN WATAUGA TX 134 44 63 1:35.3 35:17.8 35:26.0 0:08.1 11:21/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSH TERRY DALLAS TX 205 41 9   22:36.1 22:37.7 0:01.5 7:16/M
2 GREG FLUSCHE KELLER TX 207 42 44 7:31.9 30:08.1 30:20.5 0:12.3 9:41/M
3 JERMEY ALDERT 140 40 89 26:09.2 48:45.4 48:48.1 0:02.6 15:41/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMBER BOSWELL PERRIN TX 146 45 36   28:41.6 28:48.2 0:06.6 9:13/M
2 RHONDA HOUSTON GRAND PRAIRIE TX 121 46 48 1:52.8 30:34.4 30:50.2 0:15.7 9:50/M
3 KAREN PISTEY FORT WORTH TX 180 46 53 3:07.7 31:49.3 31:56.1 0:06.8 10:14/M
4 MICHELLE CAMPBELL BEDFORD TX 152 48 64 6:53.5 35:35.1 35:45.6 0:10.4 11:26/M
5 VALERIE MYERS NORTH RICHLAND HILLS TX 179 49 79 13:22.4 42:04.0 42:14.0 0:09.9 13:32/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANDREW DODD DOUBLE OAK TX 158 48 14   23:28.1 23:32.9 0:04.7 7:33/M
2 ALVIN BELL GRAPEVINE TX 119 46 17 0:50.3 24:18.5 24:24.6 0:06.1 7:49/M
3 CAIO BRAGA FORT WORTH TX 208 48 21 1:34.8 25:02.9 25:07.1 0:04.1 8:03/M
4 SCOTT MULDOWNEY 178 46 33 4:51.0 28:19.1 28:23.8 0:04.7 9:06/M
5 FRANCISCO JIMENEZ 133 45 57 9:36.7 33:04.8 33:09.4 0:04.5 10:38/M
6 CHRISTOPHER URRUTIC 190 49 60 10:32.6 34:00.7 34:07.5 0:06.7 10:56/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DEANA BUTLER 149 51 81   42:31.1 42:37.2 0:06.1 13:40/M
2 TONJA JOHNSON FORT WORTH TX 172 53 83 2:15.6 44:46.8 44:59.8 0:13.0 14:24/M
3 CHERYL ASHCRAFT 144 52 86 4:51.3 47:22.5 47:29.6 0:07.1 15:14/M
4 CHRISTIE JONES HALTOM CITY TX 173 51 90 11:35.6 54:06.8 54:14.3 0:07.5 17:24/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAJORIE PANTER 228 57 41   29:48.0 29:51.6 0:03.6 9:35/M
2 SUZANNE STARKS HURST TX 209 59 46 0:37.7 30:25.7 30:38.1 0:12.3 9:47/M
3 TAMMY DIXON FLOWER MOUND TX 157 55 75 9:58.6 39:46.6 39:51.7 0:05.0 12:47/M
4 TRISH HENRY 117 57 77 10:27.9 40:15.9 40:25.2 0:09.3 12:57/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEE WAGSTAFF 193 56 15   23:36.9 23:40.9 0:04.0 7:35/M
2 TERRY BROWN NORTH RICHLAND HILLS TX 202 56 16 0:26.1 24:03.1 24:06.7 0:03.6 7:44/M
3 STEVE STIERMAN GRAND PRAIRIE TX 187 57 18 0:56.8 24:33.8 24:35.5 0:01.7 7:54/M
4 BARNEY BARNHART GRAPEVINE TX 145 59 22 1:30.7 25:07.7 25:10.7 0:02.9 8:05/M
5 CHARLES NAPP SAGINAW TX 196 56 23 1:44.9 25:21.8 25:22.9 0:01.1 8:09/M
6 KEITH HEUGATTER ARLINGTON TX 167 58 24 1:57.8 25:34.8 25:42.3 0:07.4 8:13/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KAREN HARTZ KELLER TX 166 60 52   31:34.2 31:38.4 0:04.1 10:09/M
2 COLLEEN FILAK KELLER TX 162 61 58 1:59.4 33:33.6 33:39.7 0:06.0 10:47/M
3 NORIE ALVAREZ 143 62 85 14:44.4 46:18.7 46:23.0 0:04.2 14:53/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK HASE TROPHY CLUB TX 120 60 6   22:05.6 22:06.9 0:01.2 7:06/M
2 NICK CASTILLO FORT WORTH TX 154 64 26 4:21.7 26:27.4 26:29.5 0:02.1 8:30/M
3 BRYAN DAY 156 64 32 5:25.4 27:31.1 27:36.8 0:05.6 8:51/M
4 ANDREW TRAN HALTOM CITY 189 63 70 16:31.4 38:37.1 38:42.1 0:05.0 12:25/M
5 PAUL STARKS HURST TX 210 60 72 17:07.7 39:13.4 39:27.0 0:13.6 12:37/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAY SEGOVIA 185 66 80   42:07.1 42:09.9 0:02.8 13:33/M
2 CARLA WICKS 195 67 87 5:25.8 47:32.9 47:40.1 0:07.1 15:17/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLIE HART ARLINGTON TX 165 65 20   24:40.5 24:44.0 0:03.4 7:56/M
2 EFREN MARTINEZ NORTH RICHLAND HILLS TX 227 66 68 13:04.4 37:45.0 37:57.0 0:12.0 12:08/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARY KAPLAN SUNRISE BEACH TX 174 82 71   38:57.4 39:01.0 0:03.6 12:31/M
2 JOYCE HIGHTOWER HALTOM CITY 169 80 76 1:16.3 40:13.7 40:31.9 0:18.2 12:56/M
3 JOSETTE GIVENS FORT WORTH TX 199 74 91 20:37.6 59:35.0 59:42.0 0:07.0 19:10/M
Top

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANIEL BROWN ABILENE TX 147 71 25   26:14.8 26:19.9 0:05.0 8:26/M
2 DON GRIMES 163 77 39 3:04.8 29:19.7 29:20.5 0:00.8 9:26/M
3 BOB TEUTSCH KELLER TX 188 77 42 3:37.9 29:52.8 29:57.5 0:04.6 9:36/M
4 RICHARD SHOLLENBERGER NORTH RICHLAND HILLS TX 186 75 54 5:53.8 32:08.6 32:22.8 0:14.1 10:20/M
5 ERICH STRASBURGER BEDFORD TX 126 76 55 6:05.7 32:20.6 32:31.5 0:10.9 10:24/M
6 IKE COWELL 155 71 69 11:34.1 37:48.9 37:50.7 0:01.8 12:09/M
7 JOHN ROSS FORT WORTH TEXAS 198 74 84 18:53.8 45:08.7 47:15.0 2:06.3 14:31/M