34th LJP Pumpkin Run

Age Group Results

October 09, 2021


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 1-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

10K TIMED

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 REGINA STEGMAN 217 58 10   50:31.7 50:42.8 0:11.1 8:08/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GREG FEHRIBACH NORTH RICHLAND HILLS TX 196 22 1   34:42.2 34:43.2 0:00.9 5:35/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LINDA KELLY DALLAS TX 518 70 12   50:53.8 50:57.7 0:03.9 8:12/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK MILLER CARROLLTON TX 521 43 5   42:34.1 42:37.7 0:03.5 6:51/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DONA MCDERMOTT KAUFMAN TX 588 63 15   52:06.2 52:11.1 0:04.8 8:23/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEVEN SEGIEN 577 68 8   47:38.9 47:45.7 0:06.8 7:40/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEX VINSON 533 18 32   1:00:34.2 1:00:52.1 0:17.9 9:45/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AIDAN GLENDENNING 197 13 16   52:59.1 53:05.4 0:06.2 8:32/M
2 QUANG NGUYEN 524 11 34 8:43.3 1:01:42.5 1:02:09.6 0:27.1 9:56/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANDREW MCCONNELL 271 20 7   44:38.9 44:40.5 0:01.6 7:11/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARLENE ORTIZ 525 26 23   57:34.2 57:39.3 0:05.1 9:16/M
2 KELSEY ALFORD 501 27 50 13:33.0 1:11:07.3 1:11:17.3 0:09.9 11:27/M
3 MAIRA RAMIREZ 557 27 55 15:38.6 1:13:12.9 1:13:24.9 0:12.0 11:47/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NATHAN RICHEY 276 28 4   39:39.4 39:42.5 0:03.1 6:23/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 QUYNH PHAM 526 33 60   1:17:30.1 1:17:54.5 0:24.4 12:29/M
2 PHUNG DINH 510 32 62 0:37.3 1:18:07.4 1:18:32.4 0:24.9 12:35/M
3 ANNA MANGANO 519 30 68 11:19.8 1:28:49.9 1:28:49.9 14:18/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 THANG VU 535 30 56   1:15:37.4 1:16:00.8 0:23.3 12:11/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LINDY BOWLES 507 37 14   51:36.3 51:54.1 0:17.8 8:19/M
2 JEQUETTE WILSON 267 39 30 8:52.8 1:00:29.1 1:00:35.9 0:06.7 9:44/M
3 MELISSA ESPINOZA dallas TX 511 35 66 27:55.3 1:19:31.7 1:19:46.9 0:15.2 12:48/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LUIS ROJAS 586 38 2   35:32.6 35:34.0 0:01.3 5:43/M
2 SCOTT EBBERT FORT WORTH TX 195 38 3 1:45.8 37:18.4 37:19.5 0:01.1 6:00/M
3 JOSE LEYVA IRVING TX 596 39 29 24:35.8 1:00:08.5 1:00:10.7 0:02.2 9:41/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MISTY RAMOS 556 42 28   1:00:06.0 1:00:15.9 0:09.9 9:41/M
2 MARCY PHILLIPS GRAND PRAIRIE TX 527 44 41 4:42.4 1:04:48.5 1:05:00.0 0:11.5 10:26/M
3 SHELLY MILLER GODLEY TX 553 41 42 6:11.5 1:06:17.6 1:06:22.3 0:04.6 10:40/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EDGAR MUŅOZ 574 43 9   48:23.6 48:23.6 7:47/M
2 WILLIAM GUEVARA 198 42 13 2:49.6 51:13.2 51:20.1 0:06.8 8:15/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JULIE KANER 578 47 24   57:44.1 57:50.9 0:06.8 9:18/M
2 MARY MOORE CEDAR HILL TX 238 49 35 4:15.1 1:01:59.3 1:02:13.9 0:14.5 9:59/M
3 SUSAN THOMPSON GRAND PRAIRIE TX 565 47 39 6:14.0 1:03:58.2 1:04:06.9 0:08.7 10:18/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DON ROBERTSON GRAND PRAIRIE TX 264 48 6   43:46.3 43:48.9 0:02.5 7:03/M
2 ERIC JOHNSON 592 49 21 13:01.7 56:48.0 57:00.0 0:12.0 9:09/M
3 BINH NGUYEN 575 48 47 26:41.7 1:10:28.0 1:10:49.3 0:21.3 11:21/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TONIA CLARK DUNCANVILLE TX 253 51 17   54:02.8 54:08.1 0:05.3 8:42/M
2 MARTHA DAVILA 509 52 26 4:22.0 58:24.9 58:34.9 0:10.0 9:24/M
3 CINDY JOHNSON 231 51 36 7:58.3 1:02:01.2 1:02:14.1 0:12.9 9:59/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BOB MCALEAR 200 52 18   54:26.8 54:52.1 0:25.2 8:46/M
2 BRIAN ROPER 240 52 19 0:33.5 55:00.3 55:16.5 0:16.1 8:51/M
3 TRACY MCCONNELL GRAND PRAIRIE TX 273 54 20 1:47.1 56:14.0 56:17.2 0:03.2 9:03/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TELANDRA JONES CEDAR HILL TX 233 59 31   1:00:29.8 1:00:49.8 0:20.0 9:44/M
2 AMY FIELDS 268 58 38 2:47.0 1:03:16.8 1:03:26.4 0:09.5 10:11/M
3 MARTA RODRIGUEZ GRAND PRAIRIE TX 529 56 44 7:21.5 1:07:51.4 1:08:17.2 0:25.8 10:56/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ERIC FIELDS DUNCANVILLE TX 269 55 33   1:01:33.5 1:01:42.9 0:09.4 9:55/M
2 GERARD RODRIGUEZ GRAND PRAIRIE TX 528 58 40 2:47.0 1:04:20.5 1:04:58.5 0:38.0 10:22/M
3 BURTON SHADOW FORT WORTH TX 531 58 53 10:52.3 1:12:25.8 1:12:39.6 0:13.7 11:40/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRENDA JACOBS FLOWER MOUND TX 516 63 43   1:06:17.8 1:06:34.3 0:16.4 10:40/M
2 KAREN FITZGERALD 254 63 58 10:18.0 1:16:35.9 1:16:46.5 0:10.5 12:20/M
3 ELIZABETH GARBER CLEBURNE TX 514 62 73 30:59.4 1:37:17.2 1:37:56.5 0:39.3 15:40/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRIAN VAUGHN 532 61 11   50:46.6 50:51.1 0:04.4 8:10/M
2 GULLERMO GALLEGOS 513 60 22 6:12.1 56:58.8 57:05.9 0:07.1 9:10/M
3 THOMAS L GARBER CLEBURNE TX 515 60 37 12:18.3 1:03:05.0 1:03:15.3 0:10.3 10:10/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DARCY ANDERSON 502 68 65   1:19:22.8 1:19:30.6 0:07.8 12:47/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEPHEN PHILLIPS ARLINGTON TX 555 65 52   1:12:13.1 1:12:24.5 0:11.3 11:38/M
2 JOSEPH COLLIER DALLAS TX 228 69 72 20:48.5 1:33:01.7 1:33:11.8 0:10.0 14:59/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAUL SMITH III ARLINGTON TX 563 71 45   1:10:08.7 1:10:16.5 0:07.8 11:18/M
2 KENDALL BLACK Grand Prairie TX 506 72 46 0:13.0 1:10:21.7 1:10:28.3 0:06.6 11:20/M
3 HAROLD BARNTHSON ARLINGTON TX 537 73 51 1:27.7 1:11:36.4 1:11:48.6 0:12.1 11:32/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAUL JOHNSON ARLINGTON TX 547 75 25   58:14.6 58:28.7 0:14.1 9:23/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WALLY CAPPS FARMERS BRANCH TX 194 81 27   58:24.9 58:37.5 0:12.6 9:24/M