34th Annual Haltom Stampede

Age Group Results

February 08, 2020


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 9 10-13 14-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-13 14-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GRACIE MORRIS ALEDO TX 418 18 2   17:57.9 17:58.3 0:00.4 5:46/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SERGIO HERNANDEZ GRANBURY TX 413 45 1   17:54.0 17:54.0 5:45/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESSICA SMITH TROPHY CLUB TX 415 42 4   18:13.1 18:13.1 5:51/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICHAEL KAYSER GRAPEVINE TX 427 41 3   18:08.5 18:08.5 5:50/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEENA ROBINSON TROPHY CLUB TX 1732 57 39   23:26.0 23:27.5 0:01.4 7:32/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOHN HACKLER FORT WORTH TX 425 50 14   20:39.5 20:40.0 0:00.4 6:38/M
Top

Female 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAOLA BRAGA FORT WORTH TX 426 8 101   30:04.1 30:05.3 0:01.2 9:40/M
2 MORGAN MEJIA 321 9 103 0:13.9 30:18.1 30:21.5 0:03.4 9:45/M
3 MADELINE CHOY HURST TX 1799 6 154 7:59.8 38:03.9 38:31.6 0:27.6 12:14/M
Top

Male 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 OLIVER CHOY HURST TX 1796 9 41   23:40.4 24:08.3 0:27.9 7:37/M
2 CALEB TERRY DALLAS TX 422 8 48 0:56.7 24:37.2 24:44.8 0:07.6 7:55/M
3 LUKE BLAIR 368 9 51 1:13.1 24:53.5 24:57.1 0:03.5 8:00/M
Top

Female 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RAQUEL MEJIA 322 11 29   22:31.7 22:34.5 0:02.8 7:14/M
2 TENLEY HEUGATTER ARLINGTON TX 1548 10 71 4:30.5 27:02.2 27:03.2 0:01.0 8:42/M
3 ELYSE STRICKLAND WATAUGA TX 1759 11 111 8:32.2 31:03.9 31:07.9 0:03.9 9:59/M
Top

Male 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ERIK CASTANON 306 13 12   20:35.0 20:39.5 0:04.4 6:37/M
2 GABRIEL WINANS 1780 13 13 0:01.7 20:36.7 20:41.1 0:04.4 6:37/M
3 DREW BLAIR 367 12 15 0:06.3 20:41.3 20:42.6 0:01.2 6:39/M
Top

Female 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 QUINN DIXON HURST TX 388 14 24   21:58.5 21:59.0 0:00.5 7:04/M
2 LANEY STRICKLAND WATAUGA TX 1768 15 52 2:57.2 24:55.7 24:59.0 0:03.2 8:01/M
Top

Male 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TY BLAIR 369 15 7   19:46.5 19:47.2 0:00.6 6:21/M
2 DANIEL VOYLES WATAUGA TX 351 16 46 4:33.8 24:20.4 24:27.3 0:06.8 7:49/M
3 JACKSON COZAD WATAUGA TX 344 16 124 13:08.9 32:55.5 32:57.6 0:02.0 10:35/M
Top

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 REGINA STIERMAN GRAND PRAIRIE TX 1743 21 123   32:52.3 32:59.0 0:06.7 10:34/M
2 ADDISON WALKER FORT WORTH TX 355 24 133 1:59.4 34:51.8 35:00.7 0:08.9 11:12/M
3 MICHELLE MARTINEZ 314 24 138 2:55.9 35:48.3 36:04.5 0:16.2 11:31/M
Top

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANDREW SAITIS 1735 22 10   20:22.6 20:25.0 0:02.4 6:33/M
2 CALEB NORMAN FORT WORTH TX 1702 21 25 1:37.2 21:59.8 22:05.6 0:05.8 7:04/M
3 BILLY TAYLOR AZLE TX 1770 24 57 5:01.2 25:23.8 25:25.0 0:01.1 8:10/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NATALIE CHARTERS 342 27 87   29:08.6 29:16.9 0:08.3 9:22/M
2 MICHELLE MATA GARLAND TX 308 26 89 0:03.4 29:12.1 29:24.1 0:12.0 9:23/M
3 JESSICA HERMES WATAUGA TX 346 27 95 0:33.8 29:42.4 29:50.8 0:08.3 9:33/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ERIK HALVORSON GRAPEVINE TX 435 29 5   19:05.5 19:06.7 0:01.2 6:08/M
2 MATTHEW BOGGS FORT WORTH TX 373 25 22 2:40.7 21:46.3 21:46.3 7:00/M
3 SERGIO SANCHEZ HALTOM CITY TX 1737 28 69 7:27.6 26:33.2 26:44.4 0:11.1 8:32/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JULIET HAITZ SOUTHLAKE TX 1497 30 42   23:45.8 23:46.5 0:00.6 7:38/M
2 AZUCENA VERA RICHLAND HILLS TX 1773 30 108 7:14.5 31:00.4 31:03.3 0:02.9 9:58/M
3 COURTNEY DEVOLL RHOME TX 387 31 143 12:17.2 36:03.1 36:14.5 0:11.4 11:35/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIGUEL NOLASCO GRANBURY TX 408 32 19   21:10.8 21:12.4 0:01.6 6:48/M
2 BRANDON DECKER FORT WORTH TX 386 30 44 2:58.0 24:08.8 24:16.2 0:07.4 7:46/M
3 RYAN URAN HALTOM CITY TX 341 30 64 4:43.9 25:54.7 26:06.3 0:11.6 8:20/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAMILA NICHOLAS KELLER TX 1693 37 76   27:49.8 27:54.4 0:04.6 8:57/M
2 CORI URAN HALTOM CITY TX 340 38 83 1:01.6 28:51.4 29:22.1 0:30.7 9:17/M
3 JESSICA GARCIA FORT WORTH TX 396 39 86 1:11.9 29:01.7 29:06.2 0:04.4 9:20/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DUSTIN REINERT ARLINGTON TX 1726 37 9   20:10.7 20:13.4 0:02.6 6:29/M
2 JOSE SANCHEZ HALTOM TX 1736 35 18 0:34.1 20:44.9 20:44.9 6:40/M
3 RINALD BILLIOT FORT WORTH TX 431 35 34 2:43.2 22:53.9 22:54.7 0:00.7 7:21/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMBER BOSWELL WEATHERFORD TX 410 43 66   26:12.8 26:18.0 0:05.1 8:25/M
2 ANGELICA ACOSTA CEDAR HILL TX 356 44 98 3:44.9 29:57.7 30:22.6 0:24.8 9:38/M
3 KAREN PISTEY FORT WORTH TX 1723 44 104 4:19.8 30:32.7 30:43.6 0:10.9 9:49/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK MILLER CARROLLTON TX 334 41 8   19:59.4 20:00.4 0:01.0 6:26/M
2 TONY MCCOWAN FORT WORTH TX 1645 44 59 5:33.4 25:32.8 25:43.5 0:10.6 8:13/M
3 RICKY HILL SAGINAW TX 1554 41 78 7:56.5 27:55.9 28:09.1 0:13.2 8:59/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TONYA ARMS FORT WORTH TX 1792 46 55   25:17.1 25:19.7 0:02.5 8:08/M
2 BELYNDA WARNER GRAPEVINE TX 338 48 82 3:16.1 28:33.3 28:43.7 0:10.4 9:11/M
3 LISA KEYES N RICHLND HLS TX 1595 49 93 4:20.9 29:38.1 29:45.6 0:07.4 9:32/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSE LOYOLA GRANBURY TX 409 49 6   19:40.2 19:41.0 0:00.8 6:19/M
2 JEFF BOZARTH EULESS TX 328 47 11 0:49.6 20:29.8 20:29.8 6:35/M
3 JACE JENKINS MIDLOTHIAN TX 1790 45 23 2:12.5 21:52.7 22:26.1 0:33.4 7:02/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SANDRA STIERMAN GRAND PRAIRIE TX 1747 53 50   24:50.0 24:53.7 0:03.7 7:59/M
2 LOURDES BLECKER ALEDO TX 370 52 61 0:51.9 25:41.9 25:41.9 8:15/M
3 KRISTI WYNNE EULESS TX 1782 52 65 1:06.1 25:56.1 25:59.1 0:02.9 8:20/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID CHASE SOUTHLAKE TX 329 54 17   20:44.6 20:47.9 0:03.3 6:40/M
2 PAUL PENA N RICHLND HLS TX 1721 51 21 0:55.8 21:40.4 21:41.9 0:01.5 6:58/M
3 JEFF GARBER LEWISVILLE TX 330 54 28 1:42.3 22:26.9 22:32.1 0:05.1 7:13/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LYDIA BARNES GRAPEVINE TX 361 56 62   25:42.2 25:47.5 0:05.2 8:16/M
2 CATHY BUCHANAN FORT WORTH TX 412 57 68 0:43.1 26:25.4 26:27.2 0:01.8 8:30/M
3 LISA HEDRICK FORT WORTH TX 1533 58 84 3:12.4 28:54.6 29:04.5 0:09.8 9:18/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK HASE TROPHY CLUB TX 332 58 20   21:23.9 21:25.3 0:01.3 6:53/M
2 DAVID HOLTSFORD LIPAN TX 414 58 33 1:21.1 22:45.1 22:47.0 0:01.9 7:19/M
3 STEVE STIERMAN GRAND PRAIRIE TX 1752 55 38 2:01.5 23:25.4 23:26.6 0:01.2 7:32/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARIA NEGRETE 350 60 122   32:44.8 32:44.8 10:32/M
2 DEBBIE LUDWICK HALTOM CITY TX 1640 60 151 4:09.6 36:54.4 37:00.6 0:06.2 11:52/M
3 DEBRA WALLACE ARGYLE TX 1777 61 156 5:28.3 38:13.1 38:28.5 0:15.3 12:17/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DON NELSON KELLER TX 1793 64 16   20:42.4 20:44.1 0:01.6 6:39/M
2 CHARLIE HART ARLINGTON TX 1502 63 36 2:37.8 23:20.3 23:22.1 0:01.8 7:30/M
3 RAY WIGGS WEATHERFORD TX 419 61 37 2:42.6 23:25.1 23:28.7 0:03.5 7:32/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BARBARA STOTLER EULESS TX 438 67 149   36:35.3 37:03.5 0:28.2 11:46/M
2 EYVONNE CARTER FRISCO TX 382 65 185 11:00.5 47:35.9 47:50.8 0:14.8 15:18/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TONY COLON GARLAND TX 407 67 31   22:39.0 22:41.7 0:02.7 7:17/M
2 DANIEL BROWN ABILENE TX 377 69 53 2:17.3 24:56.3 25:02.2 0:05.8 8:01/M
3 ROBERT GRANTHAM BRIDGEPORT TX 1180 69 127 10:54.7 33:33.7 33:55.9 0:22.1 10:47/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARY KAPLAN SUNRISE BEACH TX 1581 80 126   33:19.5 33:20.9 0:01.3 10:43/M
2 LINDA SCOTT WEATHERFORD TX 1739 70 167 7:55.2 41:14.8 41:29.0 0:14.1 13:15/M
3 JOSETTE GIVENS FORT WORTH TX 400 72 184 13:46.0 47:05.5 47:12.9 0:07.4 15:08/M
Top

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LARRY LICHNOVSKY ARLINGTON TX 1619 72 49   24:41.6 24:44.2 0:02.6 7:56/M
2 DON GRIMES LANTANA TX 1444 75 60 0:53.3 25:34.9 25:37.3 0:02.3 8:13/M
3 BOB TEUTSCH KELLER TX 1771 75 72 2:24.2 27:05.8 27:09.0 0:03.1 8:43/M