2018 Ridge Run

Age Group Results

March 31, 2018


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 1- 7 8-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-74
Women: Top Finishers 1- 7 8-10 11-13 14-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ITCIRY ANAYA ALVARADO TX 1763 14 5   22:18.4 22:19.1 0:00.6 7:10/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAMES WILLIAMS MANSFIELD TX 1779 15 1   19:20.3 19:21.0 0:00.6 6:13/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GUILLERMINA SUAREZ MANSFIELD 1659 41 6   22:39.0 22:41.4 0:02.4 7:17/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICHAEL OCONNOR GRAND PORTAGE 1730 52 4   20:23.0 20:23.0 6:33/M
Top

Female 7 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 OLIVIA GRAVES ARLINGTON TX 1708 6 99   41:04.7 41:10.2 0:05.5 13:12/M
2 ABBY GEESE ARLINGTON TX 1609 6 133 10:29.1 51:33.9 51:42.2 0:08.3 16:35/M
3 KIRSTIN CROW GRAND PRAIRIE 1646 7 157 19:17.8 1:00:22.5 1:00:24.1 0:01.6 19:25/M
Top

Male 7 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CALEB STRODER MANSFIELD TX 1637 6 58   32:13.5 32:19.2 0:05.6 10:22/M
2 LANE HAMILTON MANSFIELD TX 1768 7 72 2:18.3 34:31.9 34:34.9 0:02.9 11:06/M
3 TRISTIAN PEOPLES GRAND PRAIRIE 1734 7 108 9:49.8 42:03.4 42:19.9 0:16.5 13:31/M
Top

Female 8 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EMILY WALKER MANSFIELD TX 1783 10 74   34:47.0 34:47.0 11:11/M
2 ADDISON VERINDER MANSFIELD TX 1778 9 100 6:19.4 41:06.4 41:08.3 0:01.9 13:13/M
3 ADDIELINE GREEN 1795 10 138 18:59.2 53:46.2 54:03.9 0:17.7 17:17/M
Top

Male 8 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CADE WALKER MANSFIELD TX 1755 10 12   25:12.1 25:13.4 0:01.2 8:06/M
2 BRAYDEN LEIJA VENUS 1718 9 14 0:21.3 25:33.5 25:36.0 0:02.5 8:13/M
3 JACKSON GRAVES ARLINGTON TX 1707 10 23 1:40.1 26:52.3 26:52.8 0:00.5 8:38/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SOPHIE MONEY MANSFIELD TX 1782 11 66   33:31.4 33:33.4 0:02.0 10:47/M
2 ZOE DOUGLAS MANSFIELD 1652 12 76 1:31.7 35:03.1 35:14.4 0:11.3 11:16/M
3 GRACE MAXWELL FORT WORTH TX 1785 12 118 10:54.4 44:25.8 44:29.3 0:03.4 14:17/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MALACHI WILSON GRAND PRAIRIE 1624 11 19   26:10.1 26:10.6 0:00.4 8:25/M
2 PATRICK VERINDER ARLINGTON TX 1777 11 50 4:52.4 31:02.5 31:05.2 0:02.7 9:59/M
3 ZAKARY LEIJA VENUS 1664 11 61 6:29.7 32:39.8 32:42.8 0:03.0 10:30/M
Top

Female 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ASHLEY FRYBARGER ARLINGTON TX 1703 15 13   25:21.6 25:23.1 0:01.5 8:09/M
2 KIMBERLY ANAYA ALVARADO TX 1764 16 52 6:08.8 31:30.5 31:30.5 10:08/M
3 LAUREN MONEY MANSFIELD TX 1780 14 65 8:07.3 33:29.0 33:31.4 0:02.4 10:46/M
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 COLE RUSHING ARLINGTON 1631 16 25   26:54.2 26:55.1 0:00.8 8:39/M
2 ADDISON ANDERSON GRAND PRAIRIE 1680 14 37 2:10.0 29:04.2 29:06.3 0:02.0 9:21/M
3 NATHANIEL RUNDLES ARLINGTON TX 1741 14 91 10:21.5 37:15.7 37:20.0 0:04.3 11:59/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMANDA FRYBARGER ARLINGTON TX 1701 17 8   23:40.6 23:41.6 0:01.0 7:37/M
2 ABBY DENNIS MANSFIELD TX 1759 18 70 10:14.4 33:55.0 33:59.7 0:04.7 10:54/M
3 GABRIELA GARCIA BURLESON 1655 17 77 11:23.1 35:03.7 35:06.7 0:03.0 11:16/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JUSTIN KEITH VENUS TX 1786 17 2   19:40.3 19:41.1 0:00.8 6:19/M
2 COLE RUBAC MANSFIELD TX 1738 17 3 0:27.0 20:07.4 20:12.3 0:04.9 6:28/M
3 JORDEN MELSON MANSFIELD TX 1726 17 28 7:55.5 27:35.8 27:37.2 0:01.3 8:52/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TAYLER RUSHING ARLINGTON TX 1772 23 15   25:39.1 25:52.7 0:13.5 8:15/M
2 EMILY DENNIS MANSFIELD TX 1758 21 39 3:51.7 29:30.9 29:35.3 0:04.4 9:29/M
3 KELLY REED ARLINGTON 1737 22 85 10:25.5 36:04.7 36:12.7 0:08.0 11:36/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANDREW FRYBARGER ARLINGTON TX 1702 21 22   26:44.8 26:47.1 0:02.2 8:36/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SYDNEY GOODMAN NRH 1666 27 55   31:55.6 32:17.9 0:22.3 10:16/M
2 LORAN LANE BURLESON 1717 28 81 3:37.9 35:33.5 35:52.9 0:19.3 11:26/M
3 ELIZABETH ANDREWS MANSFIELD 1683 28 94 6:52.0 38:47.6 38:54.7 0:07.0 12:28/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JORED GIPSON 1792 29 24   26:53.8 27:04.7 0:10.9 8:39/M
2 JEREMIAH GIBSON 1791 29 36 1:43.3 28:37.2 28:49.3 0:12.1 9:12/M
3 ALEX TIPTON NRH TX 1668 28 54 4:45.3 31:39.2 32:04.0 0:24.8 10:11/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIM LANE SAN ANTONIO 1716 33 10   24:21.6 24:24.7 0:03.0 7:50/M
2 JESSICA JOHNSON MIDLOTHIAN 1628 33 30 3:29.6 27:51.3 28:01.1 0:09.8 8:57/M
3 KATIE OLSON GRAND PRARIE TX 1731 30 33 4:05.9 28:27.5 28:34.4 0:06.9 9:09/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRIS GODBY GRAND PRAIRIE TX 1771 32 9   24:08.8 24:14.5 0:05.7 7:46/M
2 ALEX MIAO ARLINGTON 1727 34 11 0:17.5 24:26.3 24:33.8 0:07.4 7:51/M
3 MARK BUTLER ARLINGTON TX 1775 31 26 3:08.1 27:16.9 27:22.7 0:05.7 8:46/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMANDA DENT MANSFIELD 1696 36 18   26:05.2 26:14.6 0:09.4 8:23/M
2 NORMA RORDRIGUEZ VENUS 1658 36 45 3:48.8 29:54.0 29:55.8 0:01.7 9:37/M
3 LAUREN HYDE Fort Worth TX 1715 39 47 4:20.9 30:26.2 30:36.8 0:10.6 9:47/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 OLA PETERS MANSFIELD 1735 36 20   26:11.2 26:12.6 0:01.4 8:25/M
2 SAM SAXTON ARLINGTON 1743 36 46 3:51.6 30:02.9 30:07.7 0:04.8 9:39/M
3 DUSTIN DUNCAN ARLINGTON 1697 39 135 25:36.9 51:48.2 52:08.3 0:20.0 16:39/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANGELICA REECE MANSFIELD TX 1657 43 16   25:49.1 25:51.2 0:02.1 8:18/M
2 AMBER BOSWELL PERRIN 1608 42 27 1:34.3 27:23.5 27:28.4 0:04.9 8:48/M
3 BETH STEWART ARLINGTON 1635 43 38 3:27.6 29:16.8 29:28.4 0:11.6 9:25/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AGUSTIN ANAYA ALVARADO TX 1767 43 17   25:51.0 25:51.0 8:19/M
2 MIKE YOUNG BURLESON 1757 40 21 0:46.5 26:37.6 26:54.9 0:17.3 8:34/M
3 MATTHEW SHERMAN ARLINGTON TX 1615 43 132 25:42.8 51:33.8 51:42.4 0:08.5 16:35/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RACHAEL STAMMERS BURLESON 1634 49 40   29:34.0 29:43.5 0:09.4 9:30/M
2 ALLISON MARTIN MANSFIELD TX 1629 48 80 5:40.0 35:14.1 35:19.2 0:05.1 11:20/M
3 ELIZABETH DE LA GIRAUDIERE GRAND PRAIRIE 1694 47 111 13:28.8 43:02.9 43:02.9 13:50/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARIO REYES MANSFIELD TX 1630 48 7   23:09.4 23:11.3 0:01.8 7:27/M
2 MARVIN RUBAC MANSFIELD TX 1739 49 60 9:28.3 32:37.8 32:51.7 0:13.8 10:29/M
3 BRIAN BLAIR MIDLOTHIAN 1603 48 123 22:58.1 46:07.6 46:07.6 14:50/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RHONDA ERICKSEN MANSFIELD TX 1699 51 56   32:03.1 32:06.8 0:03.7 10:18/M
2 PAM HUDSON ARLINGTON TX 1714 53 93 5:54.0 37:57.2 37:59.6 0:02.4 12:12/M
3 RIKI TAVERA CANTON 1753 53 103 9:10.8 41:14.0 41:17.9 0:03.8 13:15/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIKE FRYBARGER ARLINGTON TX 1704 53 31   28:20.0 28:22.9 0:02.9 9:07/M
2 JAMES SCARBOROUGH MANSFIELD TX 1774 50 34 0:13.9 28:34.0 28:40.9 0:06.9 9:11/M
3 MIKE RUSHING ARLINGTON 1632 50 42 1:16.5 29:36.5 29:50.0 0:13.4 9:31/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARIA CRYER ARLINGTON 1625 55 32   28:26.6 28:36.4 0:09.7 9:09/M
2 KIM REED ARLINGTON TX 1770 55 88 7:53.0 36:19.7 36:28.2 0:08.4 11:41/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KEITH SHULL MIDLOTHIAN TX 1746 58 98   40:59.3 41:05.4 0:06.1 13:11/M
2 ROGER A PEOPLES GRAND PRAIRIE 1733 56 107 1:03.7 42:03.0 42:20.1 0:17.1 13:31/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SHARON JAMES GRAND PRAIRIE TX 1673 64 141   55:06.9 55:30.4 0:23.5 17:43/M
2 DEBRA CALLAHAN MANSFIELD 1690 63 148 0:24.1 55:31.1 55:44.4 0:13.3 17:51/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SHEILA SHULL MIDLOTHIAN TX 1747 65 97   40:57.9 41:03.6 0:05.6 13:10/M
2 ANGELA HAILEY ARLINGTON 1710 66 144 14:22.1 55:20.0 55:33.2 0:13.1 17:48/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAUL SMITH ARLINGTON TX 1749 67 53   31:36.4 31:41.9 0:05.4 10:10/M
2 TOM TAYLOR MANSFIELD TX 1754 67 67 2:03.3 33:39.8 33:55.8 0:15.9 10:49/M
3 BRUCE JAMES GRAND PRAIRIE TX 1672 67 142 23:30.5 55:07.0 55:29.5 0:22.5 17:43/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SKIP BUTLER MANSFIELD TX 1689 70 114   43:19.3 43:23.3 0:04.0 13:56/M
2 BILL MUHR MANSFIELD 1729 71 122 2:26.4 45:45.7 45:55.6 0:09.8 14:43/M