Trophy Club Steeple Run 5K

Age Group Results

September 04, 2010


Results By RunTIME Racing Services, www.runtimeracingservices.com


Men: 0- 0 1- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 0 1- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Overall Female OVERALL Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JESSICA SMITH TROPHY CLUB TX

100

33

9

21:43.1

21:43.1

 

6:59/M

 
Top

Overall Male OVERALL Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

ANDREW HEMMELGARN JUSTIN TX

152

17

1

18:57.6

18:58.6

 

6:06/M

 
Top

Overall Female MASTERS Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

CATHY BUCHANAN FORT WORTH TX

44

48

14

22:30.7

22:32.2

 

7:14/M

 
Top

Overall Male MASTERS Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

FROYLAN FRNCO MCKINNEY TX

148

42

2

19:07.1

19:07.7

 

6:09/M

 
Top

Female 6 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

MELINA SPEES

123

4

122

50:17.6

50:42.0

 

16:10/M

 
Top

Female 7 to 8

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

GABRIELLA HINOJOS KELLER TX

146

8

69

29:15.3

29:17.9

 

9:24/M

 
Top

Male 7 to 8

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

GENE TAYLOR MCADA TROPHY CLUB TX

6

8

55

27:58.5

28:00.3

 

9:00/M

 
Top

Female 9 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

KELLY DORN TROPHY CLUB TX

11

10

21

23:33.5

23:35.2

 

7:34/M

2

LAUREN CURRY KELLER TX

21

10

22

23:38.9

23:40.2

0:05.4

7:36/M

3

BROOK MOSES SOUTHLAKE TX

14

10

31

24:52.1

24:52.1

1:18.6

8:00/M

4

JORDAN GILBERT TROPHY CLUB TX

12

10

40

25:41.2

25:43.0

2:07.7

8:15/M

5

ABBY QUALLS COLLEYVILLE TX

17

9

98

35:35.9

35:42.9

12:02.4

11:26/M

 
Top

Male 9 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JEREMY GORDON SOUTHLAKE TX

161

10

20

23:28.3

23:31.4

 

7:33/M

2

MATTHEW MYERS ROANOKE TX

19

10

48

27:37.1

27:39.3

4:08.8

8:53/M

3

ETHAN SETSER TROPHY CLUB TX

113

10

76

31:01.6

31:04.0

7:33.3

9:58/M

4

WINSTON HERMANN TROPHY CLUB TX

63

10

80

31:23.1

31:25.6

7:54.8

10:05/M

5

ROBERT KECKLER TROPHY CLUB TX

136

10

113

42:28.8

42:30.9

19:00.5

13:39/M

 
Top

Female 11 to 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

ANNA QUALLS COLLEYVILLE TX

18

11

37

25:33.2

25:39.8

 

8:13/M

2

KATHLEEN KIMMEY KELLER TX

75

11

53

27:53.4

27:55.2

2:20.2

8:58/M

3

ELIZABETH MOSES SOUTHLAKE TX

15

12

66

29:00.9

29:07.1

3:27.7

9:19/M

4

LIZZIE WORLEY TROPHY CLUB TX

39

11

114

42:30.7

42:45.2

16:57.5

13:40/M

5

SARAH MURALI TROPHY CLUB TX

34

11

115

43:08.3

43:23.6

17:35.1

13:52/M

 
Top

Male 11 to 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JAKE BERARD RICHARDSON TX

166

12

19

23:26.0

23:30.2

 

7:32/M

2

AUSTIN MICHAELIS TROPHY CLUB TX

135

12

50

27:46.2

27:47.7

4:20.2

8:56/M

3

DREW FAZAKERLEY TROPHY CLUB TX

119

11

56

28:01.2

28:02.3

4:35.1

9:01/M

4

ISAIAH HINOJOS KELLER TX

124

11

100

36:11.2

36:13.9

12:45.1

11:38/M

5

BILLY GOULD FLOWER MOUND TX

58

12

101

36:16.5

36:37.1

12:50.4

11:40/M

6

DAVID GREEN TROPHY CLUB TX

60

12

111

40:53.0

40:56.6

17:27.0

13:09/M

7

MAXIM TOMAS TROPHY CLUB TX

134

12

117

43:35.4

43:47.3

20:09.4

14:01/M

 
Top

Male 13 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JOSEPH DUNN TROPHY CLUB TX

168

13

11

21:58.9

21:59.4

 

7:04/M

2

COLLIN CURRY KELLER TX

22

13

13

22:15.9

22:17.4

0:17.0

7:09/M

3

TAYLOR GILBERT TROPHY CLUB TX

13

13

29

24:42.7

24:44.9

2:43.8

7:57/M

4

SHANE FENTON TROPHY CLUB TX

53

13

39

25:40.0

25:42.4

3:41.1

8:15/M

5

RAJAN MURALI TROPHY CLUB TX

35

14

73

30:00.6

30:01.8

8:01.7

9:39/M

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

ALLY NORRIS SOUTHLAKE TX

139

16

57

28:13.0

28:21.2

 

9:04/M

2

ERIKA ETLING TROPHY CLUB TX

158

17

70

29:16.4

29:24.2

1:03.3

9:25/M

3

TORY WARNER GRAPEVINE TX

27

17

83

31:59.4

32:17.4

3:46.3

10:17/M

4

JESSICA NIMERGOOD SOUTHLAKE TX

85

18

90

34:10.2

34:21.6

5:57.1

10:59/M

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JOSH DUNN TROPHY CLUB TX

23

17

10

21:57.9

21:59.1

 

7:03/M

2

TRENT THOMPSON ROANOKE TX

9

18

28

24:42.5

24:44.8

2:44.5

7:57/M

3

BRYAN GILLHAM TROPHY CLUB TX

112

18

30

24:47.7

24:50.2

2:49.8

7:58/M

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

LAURA BAIRD TROPHY CLUB TX

41

23

68

29:06.1

29:10.3

 

9:21/M

2

AMANDA PSENCIK GRAPEVINE TX

26

23

93

34:23.9

34:41.4

5:17.8

11:03/M

3

KATIE POYNER TROPHY CLUB TX

89

24

99

35:53.7

35:59.9

6:47.5

11:32/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

EMILY OLSON ROANOKE TX

87

27

42

26:04.8

26:09.2

 

8:23/M

2

JESSICA WICHRYK WATAUGA TX

30

26

85

32:02.3

32:09.1

5:57.5

10:18/M

3

MARY BETH COLLINS TROPHY CLUB TX

48

28

105

36:38.7

36:44.9

10:33.9

11:47/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

BRANDON SMITH TROPHY CLUB TX

125

27

82

31:30.9

31:46.5

 

10:08/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

HELENE HUCKABA KELLER TX

67

33

58

28:21.3

28:48.8

 

9:07/M

2

CHRISTIE HUCZEK TROPHY CLUB TX

68

33

63

28:46.7

28:58.1

0:25.4

9:15/M

3

JENNIFER DUNN ARGYLE TX

52

31

71

29:17.8

29:22.2

0:56.5

9:25/M

4

MISTY DAVIS AUBREY TX

167

34

94

34:24.8

34:35.5

6:03.5

11:04/M

5

JOANNA GAFFORD FT WORTH TX

57

33

97

34:53.0

34:58.0

6:31.7

11:13/M

6

ERIKA WIGGINS LEWISVILLE TX

171

33

109

40:21.4

40:40.8

12:00.1

12:58/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

GARY RODGERS KELLER TX

29

31

59

28:22.6

28:38.0

 

9:07/M

2

ERIC WIEGAND HURST TX

104

31

60

28:25.8

28:32.8

0:03.2

9:08/M

3

JON GUNTER ARLINGTON TX

61

31

112

41:05.8

41:19.1

12:43.2

13:13/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

ANNA NACKLEY COLLEYVILLE TX

84

39

36

25:25.0

25:34.1

 

8:10/M

2

AMY FELKER TROPHY CLUB TX

111

37

75

30:52.4

31:04.6

5:27.4

9:55/M

3

ROCIO MATTA TROPHY CLUB TX

3

36

78

31:19.5

31:32.6

5:54.5

10:04/M

4

BELYNDA WARNER GRAPEVINE TX

28

39

84

31:59.6

32:17.6

6:34.6

10:17/M

5

KOLLEEN KIBERZ TROPHY CLUB TX

163

38

95

34:37.4

34:43.2

9:12.4

11:08/M

6

KASSI CORNWALL TROPHY CLUB TX

49

35

96

34:51.1

34:56.2

9:26.1

11:12/M

7

ERICA WORLEY TROPHY CLUB TX

40

39

108

38:30.1

38:44.8

13:05.1

12:23/M

8

AMELIA GOMEZ

121

35

121

50:16.7

50:41.1

24:51.7

16:10/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

LARRY HUEBEL TROPHY CLUB TX

127

39

35

25:14.3

25:18.4

 

8:07/M

2

WINSTON HERMANN TROPHY CLUB TX

64

39

91

34:14.7

34:23.7

9:00.3

11:00/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JULIA FLOWERS WESTLAKE TX

56

42

26

24:19.0

24:27.7

 

7:49/M

2

MONICA COFFEY FRISCO TX

47

43

34

25:07.0

25:16.0

0:47.9

8:05/M

3

URSULA ROBERTS TROPHY CLUB TX

157

41

41

26:02.2

26:05.5

1:43.2

8:22/M

4

JOAN JAMES FRISCO TX

69

41

43

26:06.9

26:16.0

1:47.9

8:24/M

5

LISA WINTER TROPHY CLUB TX

114

43

62

28:34.5

28:46.2

4:15.5

9:11/M

6

JILL SPENCE TROPHY CLUB TX

126

40

64

28:53.7

28:59.0

4:34.7

9:17/M

7

CARLYE MINGS COLLEYVILLE TX

83

42

67

29:04.7

29:08.6

4:45.7

9:21/M

8

MELANIE KINCHEN TROPHY CLUB TX

155

41

74

30:11.7

30:21.2

5:52.7

9:42/M

9

MOLLY MOSES SOUTHLAKE TX

16

42

81

31:27.5

31:34.5

7:08.4

10:07/M

10

SHANNAN CHALER TROPHY CLUB TX

160

43

86

32:05.8

32:15.9

7:46.7

10:19/M

11

LEIGH-ANNA QUALLS COLLEYVILLE TX

20

42

92

34:18.1

34:25.7

9:59.1

11:02/M

12

AMY CLINGAN TROPHY CLUB TX

31

44

103

36:21.4

36:36.2

12:02.4

11:41/M

13

KIM HILL TROPHY CLUB TX

162

42

104

36:26.4

36:31.6

12:07.3

11:43/M

14

ADRIENNE WILLIAMSON FT WORTH TX

106

41

110

40:30.0

40:36.4

16:11.0

13:01/M

15

JOAN MURALI TROPHY CLUB TX

36

40

116

43:20.1

43:35.0

19:01.1

13:56/M

16

SHERI RASNAKE FLOWER MOUND TX

92

41

119

46:07.1

46:23.4

21:48.1

14:50/M

17

KATHY RAWLINGS COLLEYVILLE TX

93

44

120

47:42.7

47:58.9

23:23.7

15:20/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

ROD COOPER TROPHY CLUB TX

149

42

6

20:54.5

20:56.9

 

6:43/M

2

RICH BERARD PLANO TX

105

40

8

21:42.8

21:44.0

0:48.3

6:59/M

3

JOE WHITE COPPER CANYON TX

103

43

17

22:59.3

23:03.9

2:04.8

7:23/M

4

SHAUN BLACKWELL TROPHY CLUB TX

42

44

45

26:27.2

26:38.6

5:32.7

8:30/M

5

MATT FENTON TROPHY CLUB TX

54

42

46

27:07.4

27:10.4

6:12.9

8:43/M

6

RICH BERARD

165

40

61

28:26.7

28:31.1

7:32.2

9:09/M

7

GEORGE SPEES

122

40

123

50:18.8

50:43.4

29:24.3

16:10/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

NINETTA BOND SOUTHLAKE TX

43

45

38

25:35.8

25:45.7

 

8:14/M

2

HOLLY BURTON ARLINGTON TX

45

47

49

27:40.8

27:50.5

2:05.0

8:54/M

3

KATHERINE THOMS DENTON TX

102

47

51

27:49.2

27:54.3

2:13.4

8:57/M

4

TERESA ENGLISH TROPHY CLUB TX

118

48

65

29:00.2

29:12.5

3:24.4

9:19/M

5

SHARON GOULD FLOWER MOUND TX

59

45

102

36:19.0

36:39.1

10:43.2

11:41/M

6

SHELLY SMITH TROPHY CLUB TX

101

46

107

38:02.3

38:19.5

12:26.5

12:14/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JACK HASE TROPHY CLUB TX

62

49

3

19:40.7

19:41.5

 

6:19/M

2

JERRY RAPP TROPHY CLUB TX

116

45

5

19:57.6

19:59.0

0:16.8

6:25/M

3

DAVID WINTER TROPHY CLUB TX

25

47

7

21:04.1

21:04.9

1:23.4

6:46/M

4

KEN JOHNSON TROPHY CLUB TX

110

45

16

22:59.0

23:08.6

3:18.3

7:23/M

5

JOHN WINSTEAD TROPHY CLUB TX

120

49

25

24:15.3

24:24.0

4:34.6

7:48/M

6

DAVID SEITZ SOUTHLAKE TX

99

45

27

24:31.0

24:34.9

4:50.2

7:53/M

7

TERRY CHALER TROPHY CLUB TX

147

48

32

24:53.0

24:56.2

5:12.2

8:00/M

8

ALAN NORRIS SOUTHLAKE TX

141

48

33

25:02.3

25:10.7

5:21.6

8:03/M

9

PAUL MARSHALL TROPHY CLUB TX

156

45

72

29:19.9

29:29.8

9:39.1

9:26/M

10

KEVIN MOON TROPHY CLUB TX

151

46

124

50:28.1

50:45.5

30:47.3

16:14/M

11

TONY ENGLISH TROPHY CLUB TX

154

48

125

50:30.3

50:45.3

30:49.6

16:14/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

KAROL CURRAN DALLAS TX

50

54

89

33:23.3

33:26.3

 

10:44/M

2

JAN HOLMES TROPHY CLUB TX

66

50

126

53:16.3

53:45.7

19:53.0

17:08/M

3

BECKY RITZ TROPHY CLUB TX

95

51

128

53:46.7

54:16.5

20:23.4

17:17/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

TED HEERS LAKE KIOWA TX

164

52

4

19:53.8

19:54.3

 

6:24/M

2

HAROLD JANDREAU BEDFORD TX

70

52

12

22:06.0

22:07.8

2:12.2

7:06/M

3

MIKE GOKDON SOUTHLAKE TX

159

50

18

23:11.5

23:14.7

3:17.7

7:27/M

4

RALPH NIMERGOOD SOUTHLAKE TX

86

50

52

27:52.6

28:03.7

7:58.8

8:58/M

5

STEVE KARNATH TROPHY CLUB TX

74

50

54

27:55.1

28:08.5

8:01.3

8:59/M

6

BRENT STEPHENS TROPHY CLUB TX

24

51

79

31:20.2

31:31.0

11:26.4

10:05/M

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

KIM ANDRES IRVING TX

170

57

23

23:52.5

23:53.8

 

7:40/M

2

CHRIS POYNER TROPHY CLUB TX

90

55

87

32:11.2

32:17.3

8:18.6

10:21/M

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

PAUL PINEIDER GRAPEVINE TX

128

55

24

24:11.1

24:13.2

 

7:47/M

2

GARY DUNLAP KELLER TX

51

56

44

26:18.9

26:23.6

2:07.8

8:27/M

3

JORGE TORRES FORT WORTH TX

4

59

47

27:33.9

27:54.0

3:22.8

8:52/M

4

JOHN BURTON ARLINGTON TX

46

57

118

45:39.1

45:49.8

21:28.0

14:41/M

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JOHN ROSS FT. WORTH TX

97

63

15

22:58.5

22:59.5

 

7:23/M

2

MARK JOHNSON COLLEYVILLE TX

72

60

77

31:12.5

31:20.3

8:13.9

10:02/M

3

CURTIS THOMPSON COPPELL TX

169

61

88

33:07.6

33:20.1

10:09.1

10:39/M

4

CHRIS KELLY TROPHY CLUB TX

153

62

106

37:10.6

37:27.2

14:12.0

11:57/M

 
Top

Female 65 & over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

MARIA JOHNSTON DALLAS TX

73

73

127

53:18.7

53:31.3

 

17:08/M