Everything Texas Uncorked Ranch Run

Age Group Results

October 11, 2014


Results By RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K Timed

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PERLA HERRON OMAHA TX 269 52 5 23:19.8 23:25.5 0:05.7 7:30/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRAD DURANT SAN DIEGO CA 1378 26 1 18:08.9 18:09.8 0:00.8 5:50/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SHARLOTTE PORTER HUGHES SPRINGS TX 1381 41 9 26:05.0 26:13.1 0:08.1 8:23/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALBERT REEVES BRASHEAR TX 1382 41 8 25:53.5 25:57.5 0:04.0 8:19/M
Top

19 AND UNDER

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SHELBY DANIELS 323 15 7 23:48.1 23:49.3 0:01.1 7:39/M
2 HANNAH JORDAN PITTSBURG TX 272 12 33 34:44.6 34:47.1 0:02.5 11:10/M
3 MICHELLE ROBINSON DAINGERFIELD TX 1386 16 46 40:58.2 41:10.0 0:11.8 13:10/M
4 KACIE MIZE MOUNT PLEASANT TX 278 19 50 43:11.9 43:23.8 0:11.9 13:53/M
Top

MALE 19 AND UNDER

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRACE MCKAUGHAN OMAHA TX 277 14 3 22:18.3 22:21.4 0:03.0 7:10/M
2 DAVID LITTRELL CARROLLTON TX 273 16 6 23:22.1 23:28.1 0:06.0 7:31/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KASI EAST DIANA TX 263 29 19 29:41.5 29:50.3 0:08.8 9:33/M
2 MEREDITH STONE SAN FRANCISCO CA 330 20 20 30:53.1 31:08.1 0:14.9 9:56/M
3 CARMYN GIBSON WHITE OAK TX 1380 21 23 32:04.5 32:08.5 0:04.0 10:19/M
4 VALARIE BUTLER MOUNT PLEASANT TX 234 28 25 32:28.2 32:37.8 0:09.6 10:26/M
5 ERIN SHUMATE MOUNT PLEASANT TX 238 24 31 34:27.7 34:37.7 0:09.9 11:05/M
6 CHYNNA HERRON OMAHA TX 268 22 35 36:28.3 36:37.0 0:08.6 11:44/M
7 TIFFANY ROBERTSON MOUNT PLEASANT TX 237 27 42 40:17.3 40:27.4 0:10.1 12:57/M
8 ASHLIE HAWKINS MOUNT PLEASANT TX 235 27 43 40:17.4 40:27.5 0:10.1 12:57/M
9 LINDSEY LEHMAN MOUNT PLEASANT TX 253 26 51 43:22.4 43:38.1 0:15.7 13:57/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRANDON EARMAN MOUNT PLEASANT TX 250 26 11 27:34.5 27:51.1 0:16.5 8:52/M
2 BRIAN FIELD 331 25 48 42:16.5 42:37.3 0:20.8 13:35/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CANDICE WEST GREENVILLE TX 288 31 13 28:06.2 28:19.0 0:12.7 9:02/M
2 JENNY FULLER PITTSBURG TX 264 37 16 29:11.9 29:16.7 0:04.8 9:23/M
3 MACKENZIE STONE SAN FRANCISCO CA 329 30 17 29:12.4 29:27.3 0:14.9 9:23/M
4 CAROL ROE DIANA TX 1383 33 22 31:53.7 32:02.5 0:08.7 10:15/M
5 KRISTI HOUCHIN MOUNT PLEASANT TX 315 30 29 33:51.2 33:51.2 10:53/M
6 LYDIA GRIMES DAINGERFIELD TX 241 34 40 39:20.9 39:42.1 0:21.2 12:39/M
7 SARA MUSKRAT MOUNT PLEASANT TX 280 35 41 39:33.2 39:52.6 0:19.3 12:43/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ERIC BELL MOUNT PLEASANT TX 247 37 2 21:45.8 21:45.8 7:00/M
2 BRIAN DYKE MOUNT PLEASANT TX 324 30 4 22:59.0 23:01.2 0:02.1 7:23/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KAREN BLASER SCROGGINS TX 321 40 12 27:44.5 27:44.5 8:55/M
2 SHEILA DONNELLY MOUNT PLEASANT TX 262 43 21 31:34.9 31:43.9 0:08.9 10:09/M
3 SHELLY MATKIN MOUNT PLEASANT TX 275 48 24 32:21.9 32:32.4 0:10.5 10:24/M
4 SHELLY ELLIOTT MOUNT PLEASANT TX 317 40 30 33:51.4 33:51.4 10:53/M
5 TRICIA BLALOCK MOUNT PLEASANT TX 257 43 32 34:29.3 34:43.1 0:13.7 11:05/M
6 MARIE ROBINSON DAINGERFIELD TX 1385 41 37 37:02.4 37:15.1 0:12.6 11:54/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK ALEXANDER MOUNT PLEASANT TX 254 41 15 28:50.2 28:55.3 0:05.1 9:16/M
2 SCOTT HALL LEESBURG TX 320 40 18 29:29.6 29:29.6 9:29/M
3 JONATHAN DAVIS DAINGERFIELD TX 243 42 28 33:00.0 33:12.6 0:12.6 10:37/M
4 TONY MIZE MOUNT PLEASANT TX 279 47 49 43:11.7 43:23.6 0:11.8 13:53/M
5 ANDY FORTENBERRY COOKVILLE TX 1379 47 53 1:40:07.3 1:40:19.4 0:12.0 32:12/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BECKI CROMER MOUNT PLEASANT TX 261 58 34 35:34.4 35:40.9 0:06.4 11:26/M
2 MANDY SMITH COOKVILLE TX 287 58 36 36:45.6 36:55.8 0:10.1 11:49/M
3 SUSAN ARNOLD MOUNT PLEASANT TX 256 58 38 37:34.7 37:41.6 0:06.8 12:05/M
4 SHERRY GREEN CAMPBELL TX 266 51 44 40:41.6 40:49.2 0:07.6 13:05/M
5 DONNA HUGHES HUGHES SPRINGS TX 242 59 47 41:23.4 41:45.4 0:22.0 13:18/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLES MATKIN MOUNT PLEASANT TX 325 50 14 28:42.0 28:52.6 0:10.6 9:14/M
2 RODNEY GREEN CAMPBELL TX 265 52 45 40:42.4 40:49.5 0:07.1 13:05/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GAIL EARMAN MOUNT PLEASANT TX 251 61 27 32:52.2 33:08.4 0:16.1 10:34/M
2 JANETTE MCGIMSEY ROCHESTER NY 276 60 39 38:17.9 38:28.9 0:10.9 12:19/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RUBEN LOPEZ MOUNT PLEASANT TX 244 61 10 26:16.5 26:41.8 0:25.3 8:27/M
2 KENNY EARMAN MOUNT PLEASANT TX 252 60 26 32:51.3 33:07.6 0:16.2 10:34/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARY KAPLAN SUNRISE BEACH TX 271 75 52 48:47.1 48:50.7 0:03.5 15:41/M