Sweet Heart Run

Age Group Results

February 17, 2018


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 1-11 12-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-11 12-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 65-69

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ISABELLE ORTIGOZA COPPELL TX 152 14 1   22:42.3 22:46.2 0:03.8 7:18/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DENNIS ROESCH IRVING TX 181 55 2   22:49.1 23:54.7 1:05.5 7:20/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FRANCES MCKISSICK IRVING TX 141 55 5   23:45.9 24:01.0 0:15.1 7:38/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRIS KOBOS PLANO TX 138 59 4   23:21.4 23:23.5 0:02.0 7:30/M
Top

Female 11 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIA SCHULLER COPPELL TX 101 9 15   26:13.5 26:16.2 0:02.7 8:26/M
2 VARAPRASAD CHALLA IRVING TX 113 8 22 1:27.1 27:40.6 27:41.5 0:00.9 8:54/M
3 BLAKE CONOLEY COPPELL TX 115 11 26 1:50.9 28:04.4 28:07.2 0:02.7 9:01/M
4 ANNA MYERS COPPELL TX 227 9 34 3:56.6 30:10.1 30:11.0 0:00.8 9:42/M
5 ELLYSE OLMSTEAD COPPELL TX 151 11 40 5:31.4 31:44.9 31:48.1 0:03.2 10:12/M
6 TANISHKA KONDA IRVING TX 233 9 45 9:09.1 35:22.6 35:26.2 0:03.6 11:22/M
7 SYDNEY LEWIS FARMERS BRANCH TX 140 11 49 10:06.5 36:20.0 36:32.1 0:12.1 11:41/M
8 MARIN KEMPER SOUTHLAKE TX 131 9 53 11:12.1 37:25.6 37:35.1 0:09.4 12:02/M
9 STELLA KEMPER SOUTHLAKE TX 133 7 55 11:16.3 37:29.8 37:40.0 0:10.2 12:03/M
10 ANISHA KONDA IRVING TX 230 7 60 16:17.3 42:30.9 42:32.2 0:01.3 13:40/M
Top

Male 11 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NOAH SCHULLER COPPELL TX 102 10 10   25:15.5 25:16.5 0:01.0 8:07/M
2 SAM NELSON 184 8 12 0:30.3 25:45.9 25:47.1 0:01.2 8:17/M
3 ERIC NELSON COPPELL TX 234 10 14 0:55.2 26:10.7 26:10.7 8:25/M
4 GABERIEL LOCKLEAR 182 8 25 2:40.3 27:55.8 27:57.6 0:01.7 8:59/M
5 JOHNNY MEYER COPPELL TX 144 8 36 5:10.6 30:26.2 30:28.1 0:01.9 9:47/M
6 IAN NICHOLS COPPELL TX 180 10 42 7:29.0 32:44.6 33:20.3 0:35.7 10:32/M
7 CHARLIE MEYER COPPELL TX 143 10 63 18:16.5 43:32.0 43:33.1 0:01.1 14:00/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SKY SCHULLER COPPELL TX 103 12 3   23:07.5 23:10.1 0:02.5 7:26/M
2 ALINE MOLLER COPPELL TX 146 13 8 1:54.7 25:02.2 25:06.2 0:03.9 8:03/M
3 FALLON MOORE ARLINGTON TX 147 13 38 7:58.3 31:05.8 31:18.4 0:12.5 10:00/M
4 ELENA RAMEY COPPELL TX 155 13 58 15:26.8 38:34.4 38:42.6 0:08.1 12:24/M
5 SARAH HUNT COPPELL TX 126 12 62 20:05.0 43:12.6 43:24.8 0:12.2 13:53/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SAMUEL JUN COPPELL TX 129 12 28   28:29.8 28:31.6 0:01.7 9:10/M
2 JOHN DAIGLE KELLER TX 118 13 39 2:36.7 31:06.6 31:12.6 0:06.0 10:00/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALLYCE BOLGER FORT WORTH TX 111 28 6   24:27.3 24:33.8 0:06.5 7:52/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRAVIS BLEDSOE COPPELL TX 110 29 9   25:07.0 25:21.9 0:14.9 8:05/M
2 HUNG LAM GARLAND TX 139 27 32 4:28.8 29:35.9 29:43.6 0:07.7 9:31/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LAUREN BLEDSOE COPPELL TX 109 30 44   34:30.8 34:45.1 0:14.3 11:06/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 UPCHURCH MICHAEL 183 33 41   32:28.8 33:05.3 0:36.5 10:26/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NADINE NELSON COPPELL TX 235 36 11   25:38.6 25:47.1 0:08.4 8:15/M
2 TIFFINY HOUDEK DENTON TX 125 38 24 2:07.3 27:45.9 28:04.2 0:18.3 8:55/M
3 SHANNON KIRBY FLOWER MOUND TX 137 36 48 9:50.8 35:29.4 35:34.4 0:04.9 11:25/M
4 MARY KEMPER SOUTHLAKE TX 132 38 57 12:02.3 37:40.9 37:50.8 0:09.8 12:07/M
5 DEEPIKA KONDA IRVING TX 231 36 61 16:54.2 42:32.8 42:32.8 13:41/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 THOMAS KERKAERT LEWISVILLE TX 135 35 23   27:41.1 27:48.8 0:07.6 8:54/M
2 CLINT KIRBY FLOWER MOUND TX 136 36 47 7:47.8 35:28.9 35:34.4 0:05.5 11:24/M
3 THOMAS KEMPER SOUTHLAKE TX 134 38 56 9:59.6 37:40.8 37:51.1 0:10.2 12:07/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARAH MEYER COPPELL TX 145 41 13   25:55.7 26:00.8 0:05.0 8:20/M
2 TARA CATLIN COPPELL TX 179 43 19 1:10.6 27:06.4 27:13.3 0:06.9 8:43/M
3 LIZETTE ROLDAN-OTERO GRAND PRAIRIE TX 159 43 33 3:56.2 29:51.9 29:58.5 0:06.5 9:36/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID CROCKETT MANSFIELD TX 116 44 35   30:22.9 30:28.8 0:05.9 9:46/M
2 JASON RAMEY COPPELL TX 156 42 43 2:47.9 33:10.8 33:19.2 0:08.4 10:40/M
3 JASON DEWBY COPPELL TX 176 43 46 5:05.4 35:28.3 35:33.7 0:05.3 11:24/M
4 SUNIL KONDA IRVING TX 232 42 54 7:06.4 37:29.3 37:41.8 0:12.4 12:03/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EDITHANN RAMEY COPPELL TX 154 45 16   26:23.2 26:30.8 0:07.6 8:29/M
2 SHIONA SCHWEITZER COPPELL TX 161 47 18 0:41.0 27:04.3 27:15.8 0:11.5 8:42/M
3 FULYA BAYOLKEN COPPELL SD 108 45 21 1:14.3 27:37.5 27:47.2 0:09.6 8:53/M
4 STEPHANIE SCHULLER COPPELL TX 104 45 27 1:57.9 28:21.1 28:41.5 0:20.4 9:07/M
5 KRISTINA KELLY KELLER TX 130 46 50 10:12.0 36:35.3 36:41.4 0:06.1 11:46/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEFF SCHWEITZER COPPELL TX 160 46 7   24:52.0 25:03.5 0:11.5 8:00/M
2 GREGORY STITES KELLER TX 165 48 30 3:39.4 28:31.4 28:37.5 0:06.0 9:10/M
3 PAUL ANGELO COPPELL TX 107 47 31 4:35.9 29:27.9 29:35.2 0:07.2 9:28/M
4 BOBBY GOODWIN COPPELL TX 123 45 52 11:53.1 36:45.1 36:52.4 0:07.2 11:49/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANIELS FRANK 185 58 20   27:17.9 27:20.3 0:02.4 8:46/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIM ANDRES IRVING TX 106 65 17   26:24.1 26:27.1 0:03.0 8:29/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CURT THOMPSON 186 68 37   30:31.6 30:35.2 0:03.6 9:49/M
2 MARK JOHNSON COLLEYVILLE TX 127 68 51 6:09.9 36:41.5 37:00.2 0:18.7 11:48/M
3 SCOTT MCKISSICK IRVING TX 142 69 59 10:44.4 41:16.0 41:37.7 0:21.6 13:16/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BOB TEUTSCH KELLER TX 168 73 29   28:30.1 28:32.8 0:02.7 9:10/M