Run Through the Nations

Age Group Results

November 21, 2015


Results By RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-99

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARAH PUGH DALLAS TX 52 25 3   23:29.6 23:31.4 0:01.7 7:33/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JONATHAN RUIZ KELLER TX 75 15 1   21:24.6 21:26.9 0:02.3 6:53/M
Top

Female 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DORA SILVAS RICHLAND HILLS TX 58 10 8   30:47.6 30:47.6 9:54/M
Top

Male 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAUL SILVAS RICHLAND HILLS TX 60 7 26   41:51.4 41:53.2 0:01.7 13:27/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANNA WATKINS KELLER TX 68 16 13   32:59.2 33:01.3 0:02.0 10:36/M
2 AMANDA BERTHY NORTH RICHLAND HILLS TX 79 16 16 0:07.4 33:06.7 33:08.5 0:01.8 10:39/M
3 LYDIA RUSSELL BREMOND TX 55 15 38 24:01.3 57:00.6 57:10.4 0:09.8 18:20/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JJ SILVAS RICHLAND HILLS TX 59 15 2   22:22.3 22:24.2 0:01.8 7:12/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MONICA MARTINEZ ARLINGTON TX 13 28 5   27:38.5 27:41.1 0:02.6 8:53/M
2 MARINNA ECKEL DENTON TX 34 20 11 5:11.8 32:50.4 32:53.6 0:03.1 10:33/M
3 MAURA SMITH ARLINGTON TX 64 20 12 5:16.0 32:54.6 32:57.6 0:03.0 10:35/M
4 KRISTIN MILLER ARLINGTON TX 44 26 14 5:22.6 33:01.1 33:03.1 0:01.9 10:37/M
5 SELENI KOSSIA EULESS TX 39 26 21 11:39.1 39:17.6 39:22.1 0:04.5 12:38/M
6 ALYSON FALGOUT ARLINGTON TX 35 24 28 16:45.0 44:23.5 44:32.5 0:08.9 14:16/M
7 SHARNEA DIXON FORT WORTH TX 32 29 29 19:38.2 47:16.7 47:20.2 0:03.4 15:12/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NATHAN DEROSA PEACHTREE CITY GA 31 26 15   33:01.2 33:03.2 0:01.9 10:37/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NATASHA FIGUEROA ARLINGTON TX 36 35 10   32:42.5 32:45.0 0:02.5 10:31/M
2 KATHERINE WEAVER COLLEYVILLE TX 71 37 18 0:44.4 33:26.9 33:32.6 0:05.7 10:45/M
3 ANDIE SMITH LEWISVILLE TX 63 37 19 1:05.0 33:47.5 33:52.7 0:05.2 10:52/M
4 ESMERALDA RUIZ FORT WORTH TX 76 35 23 7:32.2 40:14.7 40:17.8 0:03.1 12:56/M
5 JENNY WYRICK PARKVILLE MD 74 32 27 9:25.5 42:08.0 42:11.8 0:03.7 13:33/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRANDON WEAVER COLLEYVILLE TX 70 38 4   27:37.4 27:42.5 0:05.0 8:53/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PATRICIA RUSSELL BREMOND TX 56 46 9   31:25.5 31:33.2 0:07.7 10:06/M
2 JENNY KEELE DENTON TX 21 43 22 7:53.1 39:18.6 39:25.1 0:06.5 12:38/M
3 TAMMY SILVAS RICHLAND HILLS TX 61 43 25 9:52.4 41:17.9 41:19.8 0:01.8 13:16/M
4 KIM HAWTHORNE COLLEYVILLE TX 18 47 31 18:43.1 50:08.7 50:17.7 0:09.0 16:07/M
5 ALISA ORR MIDLOTHIAN TX 50 49 33 19:30.5 50:56.0 51:06.0 0:09.9 16:23/M
6 AMY RUBY HURST TX 78 47 35 20:49.5 52:15.0 52:23.7 0:08.7 16:48/M
7 LORI FRIEND GRAPEVINE TX 17 49 37 24:23.0 55:48.5 55:58.2 0:09.6 17:57/M
8 JENNIFER DUMAN GARLAND TX 33 43 40 26:24.3 57:49.9 57:58.0 0:08.1 18:35/M
9 RACHEL NICHOLS MCKINNEY TX 46 41 41 26:25.8 57:51.3 57:58.2 0:06.8 18:36/M
10 PAM SMITH DENTON TX 65 49 42 32:43.3 1:04:08.8 1:04:15.1 0:06.2 20:37/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CRAIG MOUCKA MCKINNEY TX 45 43 6   29:13.1 29:17.4 0:04.3 9:24/M
2 STEVE RUSSELL BREMOND TX 57 49 39 27:48.0 57:01.1 57:12.2 0:11.1 18:20/M
Top

Female 50 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHERYL JENSEN 80 50 7   30:39.4 30:45.1 0:05.6 9:51/M
2 LYDIA DARNELL ARLINGTON TX 27 61 17 2:27.5 33:06.9 33:09.9 0:02.9 10:39/M
3 KIM BLAKE HURST TX 14 61 20 6:53.2 37:32.7 37:39.7 0:07.0 12:04/M
4 KAREN WATTS GRAPEVINE TX 69 65 24 9:55.3 40:34.8 40:37.4 0:02.6 13:03/M
5 LINDA SIMMONS BEDFORD TX 77 52 30 19:27.5 50:07.0 50:17.3 0:10.3 16:07/M
6 KIT HICKERSON HURST TX 19 68 32 19:45.4 50:24.9 50:34.9 0:10.0 16:12/M
7 LEIGH ANN ALFORD BEDFORD TX 26 51 34 21:35.4 52:14.9 52:23.0 0:08.1 16:48/M
8 VERONICA DAWSON KELLER TX 29 51 36 25:08.0 55:47.4 55:57.8 0:10.3 17:56/M
9 CINDY OLIVER DENTON TX 48 51 43 33:30.3 1:04:09.8 1:04:18.4 0:08.6 20:38/M
Top

Male 50 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RANDY OLIVER DENTON TX 49 56 44   1:04:11.3 1:04:20.4 0:09.0 20:38/M