Run Through the Nations 5K & 10K

Age Group Results

March 25, 2017


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com

10K Timed

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROBYN MORGAN JOSHUA TX 1760 33 6   45:37.7 45:37.7 7:21/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEFF ALEXANDER FORT WORTH TX 2924 47 1   35:51.6 35:51.6 5:46/M
 

AGE or ID UNProvided

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MINNIE BANA 970 11   47:22.6 47:30.6 0:08.0 7:38/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAY WHITE MANSFIELD TX 974 26 4   45:17.7 45:23.5 0:05.7 7:18/M
2 AARON WITTEN VENUS TX 1770 23 14 13:32.5 58:50.3 58:50.3 9:28/M
3 MARTIN NOGUEIRA ARLINGTON TX 1761 26 16 15:11.3 1:00:29.1 1:00:34.5 0:05.4 9:44/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROSA ACEVEDO MANSFIELD TX 1745 39 10   47:15.1 47:18.0 0:02.9 7:37/M
2 ASHLEY YOUNG ARLINGTON TX 1771 37 18 15:12.5 1:02:27.7 1:02:34.7 0:07.0 10:03/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICAH HAYES FORT WORTH TX 1756 39 5   45:26.0 45:26.2 0:00.1 7:19/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STACIE SJOSTROM ARLINGTON TX 1766 42 12   50:37.8 50:45.8 0:07.9 8:09/M
2 ARNETTE KELLEY MCKINNEY TX 1717 46 19 11:54.7 1:02:32.5 1:02:39.7 0:07.1 10:04/M
3 JENNIFER WHALEY ALLEN TX 1769 45 22 18:44.7 1:09:22.6 1:09:22.6 11:10/M
4 LISA BURDICK FLOWER MOUND TX 1748 47 23 21:04.7 1:11:42.6 1:11:44.6 0:02.0 11:33/M
5 PRISCILLA BRASWELL FLOWER MOUND TX 1747 41 24 22:46.8 1:13:24.7 1:13:27.1 0:02.4 11:49/M
6 RUTH DALMA TORRES FORNEY TX 1768 47 25 34:05.7 1:24:43.5 1:24:45.5 0:01.9 13:39/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KEVIN DAVIS GARLAND TX 1750 48 7   46:04.8 46:04.8 7:25/M
2 CRAIG SJOSTROM ARLINGTON TX 1765 40 13 5:38.3 51:43.2 51:51.8 0:08.6 8:20/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIM JONES CLOVIS CA 1758 55 9   47:01.7 47:03.6 0:01.8 7:34/M
2 ELENA MALONE GRAND PRAIRIE TX 976 51 17 13:41.9 1:00:43.7 1:00:47.0 0:03.2 9:47/M
3 KELLY ONEAL DALLAS TX 1762 52 21 22:20.4 1:09:22.1 1:09:22.1 11:10/M
4 ELIZABETH GARBER CLEBURNE TX 1753 57 26 39:42.4 1:26:44.2 1:26:53.5 0:09.3 13:58/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESUS LOPEZ DALLAS TX 956 50 2   39:52.6 39:52.6 6:25/M
2 PEDRO FRANCO ARLINGTON TX 1752 53 3 2:24.1 42:16.8 42:16.8 6:48/M
3 KRISTER JOHNSON ST CLOUD MN 1757 51 8 6:26.6 46:19.3 46:19.3 7:28/M
4 ANTHONY PARKER MIDLOTHIAN TX 1763 55 15 19:51.9 59:44.6 59:46.3 0:01.6 9:37/M
5 THOM GARBER CLEBURNE TX 1754 56 20 22:53.4 1:02:46.1 1:02:52.4 0:06.2 10:06/M