Run the Square for PKD

Age Group Results

October 21, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 0- 0 1- 8 9-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1- 8 9-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIA TESORIERO SOUTHLAKE TX 1318 12 4   22:24.2 22:25.8 0:01.6 7:12/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LUIS MUNGRA GRAPEVINE TX 1204 21 1   19:01.5 19:02.6 0:01.1 6:07/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FIONA GREEN KELLER TX 1203 53 5   22:44.5 22:46.2 0:01.7 7:19/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DOUG SMYERS SOUTHLAKE TX 1182 58 11   25:10.0 25:15.5 0:05.5 8:06/M
Top

AGE, or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DALE ARMSTRONG GRAPEVINE TX 1149 0 102   49:29.8 49:43.8 0:13.9 15:55/M
Top

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CLAIRE GILBERT SOUTHLAKE TX 1123 8 34   28:54.8 28:56.3 0:01.4 9:18/M
2 LEIGHTON GOODSELL SOUTHLAKE TX 1125 8 54 1:55.4 30:50.3 30:52.4 0:02.1 9:55/M
3 SOPHIA ADAMS KELLER TX 1306 8 74 6:46.9 35:41.7 35:46.3 0:04.5 11:28/M
4 BROOKLYNN NADEAU SOUTHLAKE TX 1130 6 80 7:44.2 36:39.1 36:41.3 0:02.2 11:47/M
5 VALENTINA DE FAZIO SOUTHLAKE TX 1119 7 86 9:19.5 38:14.4 38:15.2 0:00.8 12:18/M
6 ANNABELLA HARDY EULESS TX 1163 4 103 20:35.4 49:30.2 49:43.7 0:13.5 15:55/M
Top

Male 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 OWEN GLAVES SOUTHLAKE TX 1124 8 53   30:49.9 30:52.3 0:02.4 9:55/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ISABELLA DE FAZIO SOUTHLAKE TX 1118 9 40   30:07.1 30:08.9 0:01.8 9:41/M
2 AVA GILBERT SOUTHLAKE TX 1122 10 67 2:44.4 32:51.5 32:52.6 0:01.0 10:34/M
3 KINLEY DAVIS SOUTHLAKE TX 1116 9 78 6:21.4 36:28.5 36:29.6 0:01.0 11:44/M
4 EMORY NADEAU SOUTHLAKE TX 1131 9 82 6:42.9 36:50.0 36:51.0 0:01.0 11:51/M
5 IVANNA ALEMAN 1196 10 92 10:58.3 41:05.4 41:10.4 0:05.0 13:13/M
6 ALEXA ALEMAN 1197 10 93 11:05.4 41:12.5 41:16.7 0:04.2 13:15/M
7 AVA MYERS SOUTHLAKE TX 1128 10 99 15:12.8 45:19.9 45:21.1 0:01.2 14:34/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GRIFFIN KILLEEN SOUTHLAKE TX 1107 10 28   28:30.6 28:33.1 0:02.4 9:10/M
2 JACK TOWNSON SOUTHLAKE TX 1136 9 44 2:04.3 30:34.9 30:42.8 0:07.8 9:50/M
3 ROWAN CASTRO SOUTHLAKE TX 1115 9 46 2:05.9 30:36.6 30:37.7 0:01.1 9:50/M
4 HUNTER JANBAZ SOUTHLAKE TX 1167 10 47 2:06.8 30:37.4 30:39.6 0:02.1 9:51/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TESS ANDERSON SOUTHLAKE TX 1103 12 70   33:42.1 33:49.0 0:06.8 10:50/M
2 GABBI MCPHERSON MCKINNEY TX 1313 12 95 8:12.2 41:54.3 42:03.9 0:09.5 13:28/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 COLE ANDERSON SOUTHLAKE TX 1102 14 7   23:15.0 23:18.3 0:03.3 7:29/M
2 ADAM PAQUETTE GRAPEVINE TX 1193 13 21 3:41.1 26:56.2 26:57.8 0:01.6 8:40/M
3 LUKE WILSON GRAPEVINE TX 1199 11 51 7:27.1 30:42.2 30:43.3 0:01.1 9:52/M
4 CANNON FECHTER GRAPEVINE TX 1159 11 55 7:35.3 30:50.4 30:51.9 0:01.4 9:55/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TAYLOR BRAUN WESTLAKE TX 1105 23 13   26:00.4 26:04.1 0:03.7 8:22/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CONNOR PEARSON WESTLAKE TX 1110 22 9   23:40.7 23:44.3 0:03.6 7:37/M
2 MATANEL YHESKEL DALLAS TX 1139 24 20 3:15.1 26:55.8 27:00.1 0:04.3 8:39/M
3 JOHN MCNAIR KELLER TX 1172 20 101 23:26.0 47:06.7 47:19.1 0:12.4 15:09/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JILL RYON FORT WORTH TX 1134 27 10   25:03.6 25:13.9 0:10.3 8:03/M
2 AMANDA BIRKHEIMER IRVING TX 1311 27 15 1:22.0 26:25.6 26:31.5 0:05.9 8:30/M
3 VIRGINIA MOORE SOUTHLAKE TX 1127 25 85 12:26.2 37:29.8 37:41.9 0:12.0 12:03/M
4 JACLYN LONG FORT WORTH TX 1144 26 97 18:37.2 43:40.8 44:00.1 0:19.2 14:02/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NICK BARR COPPELL TX 1207 27 2   20:58.2 21:00.8 0:02.5 6:45/M
2 DYLAN SMITH DALLAS TX 1208 27 12 4:23.4 25:21.6 25:25.2 0:03.5 8:09/M
3 COLE RYON FORT WORTH TX 1133 27 30 7:48.7 28:47.0 28:57.5 0:10.5 9:15/M
4 WILLIAM LONG FORT WORTH TX 1145 26 71 13:30.9 34:29.2 34:47.9 0:18.7 11:05/M
5 CHRISTOPHER BUTTERMORE ROCKWALL TX 1216 28 105 31:48.2 52:46.5 53:13.5 0:27.0 16:58/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARAH WILLIS LANTANA TX 1112 33 6   22:54.8 23:00.3 0:05.4 7:22/M
2 SILVIA FERRE DALLAS TX 1138 33 26 5:19.2 28:14.1 28:19.0 0:04.8 9:05/M
3 KATHRYN SHERMAN GRAPEVINE TX 1181 34 61 8:35.6 31:30.5 31:44.2 0:13.7 10:08/M
4 TRACY GENTRY GRAPEVINE TX 1121 33 84 14:32.1 37:27.0 37:42.1 0:15.1 12:03/M
5 ANNA HARDY EULESS TX 1162 30 104 26:35.9 49:30.8 49:43.6 0:12.7 15:55/M
6 BROOKE DELUNA FORT WORTH TX 1155 33 106 37:17.5 1:00:12.4 1:01:05.9 0:53.5 19:21/M
7 SHANNON WRIGHT FORT WORTH TX 1184 34 108 37:21.4 1:00:16.2 1:01:08.5 0:52.2 19:23/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEJANDRO RAMIREZ FORT WORTH TX 1177 33 31   28:49.7 29:40.8 0:51.1 9:16/M
2 JASON SHERMAN GRAPEVINE TX 1180 34 32 0:02.3 28:52.0 29:05.0 0:13.0 9:17/M
3 CHRISTOPHER DELUNA FORT WORTH TX 1156 34 109 31:29.4 1:00:19.1 1:01:15.5 0:56.4 19:24/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HEATHER KILLEEN SOUTHLAKE TX 1108 38 27   28:30.0 28:33.0 0:03.0 9:10/M
2 MARISSA RINE JUSTIN TX 1314 39 38 1:22.4 29:52.5 30:02.8 0:10.3 9:36/M
3 MONICA SETTLER-KHA COLLEYVILLE TX 1186 38 49 2:09.1 30:39.1 31:00.8 0:21.6 9:51/M
4 CLAUDIA RUSSELL KELLER TX 1315 36 68 4:57.3 33:27.3 33:43.4 0:16.0 10:45/M
5 DESIREE CASTILLO EULESS TX 1146 39 72 6:28.9 34:58.9 35:10.3 0:11.3 11:15/M
6 ASHLEY NADEAU SOUTHLAKE TX 1129 38 77 7:54.8 36:24.8 36:41.4 0:16.5 11:42/M
7 SUMMER SCHULTEN MCKINNEY TX 1317 36 88 9:47.6 38:17.6 38:27.3 0:09.6 12:19/M
8 JULIE GOOLSBY KELLER TX 1161 39 107 31:42.7 1:00:12.7 1:01:07.1 0:54.3 19:21/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RANDY WHITE IRVING TX 1319 35 3   20:59.5 21:03.3 0:03.8 6:45/M
2 TODD NADEAU SOUTHLAKE TX 1132 39 81 15:49.9 36:49.4 36:51.6 0:02.2 11:50/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARAH HIGGISTON SOUTHLAKE TX 1189 43 16   26:33.8 26:51.4 0:17.6 8:32/M
2 GITTE WINBERG SOUTHLAKE TX 1113 43 24 1:03.1 27:37.0 27:37.0 8:53/M
3 SANDRA WILSON GRAPEVINE TX 1198 44 42 3:33.5 30:07.4 30:17.6 0:10.2 9:41/M
4 MARIE CASTRO SOUTHLAKE TX 1114 42 75 9:27.6 36:01.5 36:05.8 0:04.3 11:35/M
5 SARAH BRUNER FORT WORTH TX 1151 40 76 9:43.5 36:17.4 36:17.4 11:40/M
6 VANESA ARMBRUSTER SOUTHLAKE TX 1310 40 83 10:19.1 36:53.0 37:09.4 0:16.4 11:52/M
7 YOLANDA DE FAZIO SOUTHLAKE TX 1120 44 87 11:43.4 38:17.3 38:22.6 0:05.3 12:19/M
8 WENDI SABO SOUTHLAKE TX 1215 40 91 14:22.7 40:56.6 41:04.8 0:08.2 13:10/M
9 SHANTI CONNERS-MCPHERSON MCKINNEY TX 1312 43 96 16:08.6 42:42.5 42:54.1 0:11.5 13:44/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRAVYS TOWNSON SOUTHLAKE TX 1137 40 45   30:36.0 30:44.4 0:08.4 9:50/M
2 VINH KHA COLLEYVILLE TX 1185 42 48 0:02.2 30:38.2 31:00.5 0:22.2 9:51/M
3 MICHAEL CASTILLO EULESS TX 1147 44 69 3:01.0 33:37.0 33:48.6 0:11.5 10:49/M
4 DAVID DE FAZIO SOUTHLAKE TX 1117 44 79 5:58.2 36:34.2 36:39.7 0:05.5 11:45/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LESLIE HARRIS SOUTHLAKE TX 1209 47 22   26:56.4 27:03.9 0:07.5 8:40/M
2 JANET ORMBERGET SOUTHLAKE TX 1109 46 23 0:10.0 27:06.4 27:08.7 0:02.2 8:43/M
3 MEREDITH PAQUETTE GRAPEVINE TX 1188 48 41 3:10.8 30:07.2 30:17.3 0:10.0 9:41/M
4 ARIKA KUHLMANN GRAPEVINE TX 1194 46 50 3:42.8 30:39.2 30:45.1 0:05.9 9:51/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAUL LATHAM ARLINGTON TX 1214 47 25   27:47.1 27:53.8 0:06.6 8:56/M
2 JERRY HARRIS SOUTHLAKE TX 1210 48 52 2:59.5 30:46.6 30:55.0 0:08.3 9:54/M
3 KEVIN ADAMS KELLER TX 1309 47 60 3:42.3 31:29.5 31:34.7 0:05.1 10:07/M
4 ENRIQUE ALEMAN 1195 46 94 14:01.8 41:49.0 41:54.0 0:05.0 13:27/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JULIA FLOWERS GRAPEVINE TX 1217 50 8   23:15.2 23:15.2 7:29/M
2 SILVIA VEZER GRAPEVINE TX 1111 53 35 5:45.2 29:00.4 29:09.7 0:09.2 9:19/M
3 AMI ANDERSON SOUTHLAKE TX 1101 50 59 8:00.0 31:15.2 31:17.2 0:01.9 10:03/M
4 AMY LYN ANDERSON SOUTHLAKE TX 1301 51 64 8:26.8 31:42.0 31:52.4 0:10.4 10:12/M
5 SUE SKALLERUP SOUTHLAKE TX 1135 52 66 9:29.0 32:44.3 32:59.6 0:15.3 10:32/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CURTIS LINSCOTT ARLINGTON TX 1213 52 14   26:16.4 26:19.3 0:02.8 8:27/M
2 JOHN DOTY SOUTHLAKE TX 1192 52 18 0:33.8 26:50.2 26:53.3 0:03.1 8:38/M
3 FRANK SMITH GRAPEVINE TX 1304 52 57 4:44.0 31:00.5 31:08.1 0:07.6 9:58/M
4 DOUG JONES SOUTHLAKE TX 1302 54 62 5:24.7 31:41.2 31:52.5 0:11.3 10:11/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TARRI MILLER ARLINGTON TX 1174 55 33   28:54.0 29:02.7 0:08.6 9:18/M
2 MARIA-EMILIA SEPULVEDA LEWISVILLE TX 1179 55 36 0:21.4 29:15.5 29:27.6 0:12.1 9:24/M
3 BEATRIZ TERRAZAS SOUTHLAKE TX 1191 55 63 2:47.4 31:41.5 31:44.1 0:02.6 10:11/M
4 VERONICA WIMMER MANSFIELD TX 1183 57 90 11:56.8 40:50.8 40:58.4 0:07.5 13:08/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 THOMAS OCKENFELS SOUTHLAKE TX 1176 56 29   28:37.9 28:50.2 0:12.2 9:12/M
2 DANIEL MILLER FLOWER MOUND TX 1173 55 37 0:38.2 29:16.1 29:22.9 0:06.8 9:25/M
3 JERRY WHITE SOUTHLAKE TX 1218 57 65 3:37.2 32:15.2 32:30.9 0:15.7 10:22/M
4 WADE MYERS SOUTHLAKE TX 1143 58 100 17:43.9 46:21.9 46:38.4 0:16.5 14:54/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAWN AVARY SOUTHLAKE TX 1150 62 43   30:24.4 30:33.1 0:08.7 9:46/M
2 LISA STORDYK 1201 60 98 13:33.6 43:58.1 45:04.7 1:06.5 14:08/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BILL KANEWSKE SOUTHLAKE TX 1205 60 58   31:03.4 31:09.7 0:06.3 9:59/M
2 SCOTT SALTER IRVING TX 1316 64 73 4:27.1 35:30.5 35:45.2 0:14.7 11:25/M
3 DAVID MCNAIR KELLER TX 1171 64 89 9:35.7 40:39.1 40:52.6 0:13.4 13:04/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK ENGLANT EULESS TX 1157 69 19   26:52.8 26:57.0 0:04.1 8:38/M
Top

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WAYNE MUNCY SOUTHLAKE TX 1175 74 17   26:35.3 26:46.4 0:11.0 8:33/M
2 DICK HARTNETT 1202 70 39 3:28.3 30:03.7 30:13.6 0:09.9 9:40/M
3 JOHN ERICKSON KELLER TX 1158 74 56 4:18.3 30:53.6 30:58.8 0:05.1 9:56/M