St. Barnabas Run For Another 2018

Age Group Results

November 03, 2018


Results By Race Management Systems, Inc.

5K Timed

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SANDRA STIERMAN GRAND PRAIRIE TX 1460 51 4   23:37.3 23:39.0 0:01.6 7:36/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BROOKS JARVIS 1478 40 1   19:12.7 19:15.2 0:02.4 6:10/M
 

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LISA DEGUCHI DESOTO TX 173 60 19   30:57.5 31:00.3 0:02.7 9:57/M
 

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAUL JOHNSON ARLINGTON TX 1468 72 14   28:28.9 28:44.0 0:15.1 9:09/M
 

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ISABEL ZAMARRIPA ARLINGTON TX 145 8 44   46:45.7 47:04.9 0:19.2 15:02/M
 

Male 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 THOMAS ROSAS EULESS TX 157 6 34   41:27.7 42:12.0 0:44.3 13:20/M
2 SPENCER ROSAS EULESS TX 156 8 36 0:23.0 41:50.7 42:35.3 0:44.6 13:27/M
 

Male 9 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TROY GUZMAN ARLINGTON TX 1474 11 8   25:28.0 31:48.1 6:20.1 8:11/M
2 ANDREW CONTRERAS ARLINGTON TX 12 9 37 17:40.7 43:08.7 43:28.0 0:19.2 13:52/M
 

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HANNAH DAVIS 240 13 9   25:55.8 25:57.8 0:01.9 8:20/M
2 SYDNEY HERMANCE 600 14 45 21:03.0 46:58.8 47:04.4 0:05.5 15:06/M
3 DEBORAH KELLER ARLINGTON TX 148 18 53 28:40.3 54:36.2 54:53.2 0:17.0 17:33/M
 

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JONAS ROJAS DUNCANVILLE TX 1451 16 2   19:36.0 19:38.1 0:02.1 6:18/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 REBEKAH KELLER ARLINGTON TX 150 25 12   27:49.0 28:01.5 0:12.4 8:57/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAMES PHILLIPS GROVETOWN GA 1472 27 20   31:13.7 31:18.6 0:04.9 10:02/M
2 JACK BARTON LAKE DALLAS TX 192 29 21 0:15.9 31:29.6 31:52.0 0:22.4 10:07/M
3 TYLER ZACHARIAS 1467 24 30 4:45.1 35:58.8 36:02.9 0:04.1 11:34/M
4 JOSEPH KELLER ARLINGTON TX 149 23 32 8:41.3 39:55.0 40:00.3 0:05.3 12:50/M
5 JOHN GARDNER EULESS TX 222 25 33 9:43.8 40:57.5 41:14.2 0:16.6 13:10/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESSICA SCHILLIG MANSFIELD TX 1453 36 5   24:26.0 24:27.6 0:01.5 7:51/M
2 CHRISTINE FILSON 549 35 23 10:08.5 34:34.5 34:47.0 0:12.4 11:07/M
3 HADDY MANUEL 1427 35 28 11:20.5 35:46.6 35:57.7 0:11.1 11:30/M
4 CATHINA ROSAS EULESS TX 151 36 35 17:04.7 41:30.8 42:15.5 0:44.6 13:21/M
5 MARY HALE ARLINGTON TX 582 32 46 22:53.5 47:19.6 47:33.1 0:13.5 15:13/M
6 JULIE VAUGHN 1464 30 47 22:53.5 47:19.6 47:32.8 0:13.1 15:13/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ARMIN SCHLEGEL IRVING TX 1454 30 3   23:08.8 23:12.1 0:03.3 7:26/M
2 PATRICK FILSON 554 35 7 2:04.9 25:13.7 25:20.0 0:06.3 8:06/M
3 GABRIEL ROSAS EULESS TX 152 35 10 3:28.1 26:36.9 27:21.3 0:44.3 8:33/M
4 EDWARD MANUEL 1414 36 27 12:37.2 35:46.0 35:57.7 0:11.6 11:30/M
5 ISAAC ZAMARRIPA ARLINGTON TX 74 37 43 23:36.6 46:45.4 47:05.3 0:19.9 15:02/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KODI REED BURLESON TX 1737 46 15   28:58.2 29:02.0 0:03.8 9:19/M
2 TRICIA GUZMAN ARLINGTON TX 579 45 22 2:31.8 31:30.0 31:35.2 0:05.2 10:08/M
3 LISA DAMERON ARLINGTON TX 233 43 24 6:11.1 35:09.3 35:30.5 0:21.2 11:18/M
4 DARA O'BANNON FORT WORTH TX 1736 41 26 6:29.4 35:27.6 35:32.3 0:04.6 11:24/M
5 ANNE DAVIS 234 41 29 7:00.4 35:58.6 36:01.3 0:02.6 11:34/M
6 MARIAN PARDUE ARLINGTON TX 1470 46 38 14:34.9 43:33.1 43:37.1 0:04.0 14:00/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRAD WILLOCK FAIRFIELD PA 1465 42 6   24:31.2 24:33.8 0:02.5 7:53/M
2 COLLIN PARDUE ARLINGTON TX 1471 47 25 10:53.9 35:25.2 35:30.0 0:04.7 11:23/M
3 ENRIQUE CONTRERAS ARLINGTON TX 63 40 31 12:17.9 36:49.2 37:09.1 0:19.8 11:50/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARY MARTIN FORT WORTH TX 177 56 39   43:42.9 44:01.1 0:18.1 14:03/M
2 ANABELL ROMAN ARLINGTON TX 73 50 40 0:23.9 44:06.9 44:26.1 0:19.2 14:11/M
3 EVA ROGOWSKI DESOTO TX 191 59 41 1:42.0 45:24.9 45:32.3 0:07.4 14:36/M
4 MELISSA EVANS ARLINGTON TX 1473 53 48 6:48.6 50:31.6 50:41.9 0:10.3 16:15/M
5 SHARON ZACHARIAS 1466 51 50 8:26.3 52:09.2 52:21.5 0:12.3 16:46/M
6 LORI URSO ARLINGTON TX 1476 55 51 8:27.2 52:10.1 52:20.7 0:10.6 16:46/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID MCADAM GRAND PRAIRIE TX 1445 51 11   27:35.1 27:38.1 0:03.0 8:52/M
2 DOUG SMITH ARLINGTON TX 1458 58 13 0:45.5 28:20.7 28:26.0 0:05.3 9:07/M
3 JOE EUDY 1469 59 17 2:40.0 30:15.1 30:19.1 0:03.9 9:44/M
 

Female 60 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEAN DYER OVILLA TX 176 60 42   45:30.3 45:37.9 0:07.6 14:38/M
2 BONNIE FLYNT 557 70 49 5:45.1 51:15.5 51:27.3 0:11.8 16:29/M
 

Male 60 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TOM NESBITT ARLINGTON TX 1448 62 16   29:57.1 30:09.1 0:12.0 9:38/M
2 VANCE PAGE ARLINGTON TX 1449 70 18 0:18.9 30:16.0 30:18.9 0:02.9 9:44/M
3 STEPHEN SINCLAIR ARLINGTON TX 1457 68 52 22:55.5 52:52.6 53:03.9 0:11.3 17:00/M
4 MIKE DEGUCHI DESOTO TX 175 61 54 27:44.5 57:41.6 57:57.3 0:15.7 18:33/M