2nd Annual Run for the Ride

Age Group Results

October 24, 2015


Results By RunTIME Racing Services, www.run-time.com


Men: Top Finishers 20-29 30-39
Women: Top Finishers 0-12 20-29 30-39 40-49

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DENAE CHAPMAN SOUTH LAKE TX 260 17 1   18:33.2 18:33.6 0:00.4 5:58/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TIM CHAPMAN SOUTH LAKE TX 259 45 2   25:49.6 25:50.0 0:00.3 8:18/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MERRY LYNN BAGWELL COLLEYVILLE TX 1936 61 7   35:48.8 35:52.4 0:03.6 11:31/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JW ROBERTS KELLER TX 1942 47 18   56:13.2 56:26.0 0:12.7 18:05/M
Top

Female 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARIELA TOVAR IRVING TX 1972 10 6   28:15.8 28:24.6 0:08.8 9:05/M
2 JENNIFER SALDANA IRVING TX 1969 0 9 9:18.4 37:34.2 37:35.0 0:00.8 12:05/M
3 MILCA DELEON IRVING TX 1953 9 13 13:37.6 41:53.4 41:54.6 0:01.1 13:28/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRENDA BAILEY BEDFORD TX 1490 25 5   26:52.5 34:34.5 7:41.9 8:38/M
2 JACLYNN ROBERTS KELLER TX 1939 22 8 10:30.2 37:22.8 37:34.4 0:11.5 12:01/M
3 TIFFANY ROBERTS KELLER TX 1944 26 16 29:19.3 56:11.9 56:23.8 0:11.8 18:04/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JUAN HERNANDEZ KELLER TX 1938 24 12   41:09.2 41:09.2 13:14/M
2 JACOB ROBERTS KELLER TX 1940 26 17 15:02.7 56:12.0 56:22.3 0:10.3 18:04/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELIZABETH HARSHMAN EULESS TX 1986 30 4   26:12.5 26:14.6 0:02.0 8:25/M
2 SHAWNA RUSK FORT WORTH TX 1991 31 11 13:49.6 40:02.2 40:05.3 0:03.1 12:52/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAMES TIGGEMAN DALLAS TX 1971 36 3   26:10.9 26:13.1 0:02.1 8:25/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ERICA JAMES FLOWER MOUND TX 261 41 10   39:14.8 39:15.9 0:01.0 12:37/M
2 KARA ENGSTROM GRAPEVINE TX 1985 41 14 3:03.7 42:18.5 42:19.9 0:01.3 13:36/M
3 KELLY WHITE IRVING TX 1489 41 15 5:19.2 44:34.1 44:37.0 0:02.9 14:20/M
4 KIM ROBERTS KELLER TX 1943 47 19 17:20.5 56:35.4 56:43.9 0:08.5 18:12/M