2011 Run, Walk, & Roll 5K Timed

Age Group Results

October 29, 2011


Results by RunTIME Racing Services. www.run-time.com


Men: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

FIONA GREEN KELLER TX

954

47

5

 

20:54.8

20:55.3

6:43/M

 
Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

JOHNNY KEMPS SOUTHLAKE TX

950

14

1

 

18:40.2

18:40.6

6:00/M

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

ELIZABETH LAWRENCE NRH TX

892

43

14

 

23:22.9

23:24.7

7:31/M

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

DEAN FERRIS DECATUR TX

967

49

4

 

20:04.4

20:05.9

6:27/M

 
Top

Female 10 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

GRACE MILLER SOUTHLAKE TX

985

10

34

 

25:24.8

25:27.6

8:10/M

2

RAMI FRITZ SUNSET TX

882

9

61

4:13.9

29:38.7

29:44.1

9:32/M

3

MACIE DICKERSON ALVORD TX

875

10

92

12:12.5

37:37.4

37:43.8

12:06/M

4

RACHEL GORDON SOUTHLAKE TX

976

8

94

15:03.5

40:28.4

40:38.7

13:01/M

5

CARSON HAWKINS BEDFORD TX

824

7

105

24:20.0

49:44.8

50:00.0

15:59/M

6

JORDAN HAWKINS BEDFORD TX

823

7

110

26:36.1

52:01.0

52:16.7

16:44/M

 
Top

Male 10 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

COLTON MORRISS KELLER TX

904

8

35

 

25:29.8

25:46.6

8:12/M

 
Top

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

LAUREN PALLUTH ROANOKE TX

910

12

78

 

31:57.4

31:59.5

10:16/M

2

EMILY SOULIER SOUTHLAKE TX

926

14

95

9:36.3

41:33.7

41:57.1

13:22/M

 
Top

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

JUSTIN COOPERMAN

968

13

41

 

26:48.5

27:01.5

8:37/M

2

BEN LAMONT BARTONVILLE TX

890

14

73

4:34.3

31:22.8

31:28.1

10:05/M

 
Top

Female 15 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

DEVON PALLUTH ROANOKE TX

909

16

77

 

31:54.1

31:55.9

10:15/M

 
Top

Female 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

EMILY NEWCOME DALLAS TX

805

21

23

 

24:21.8

24:25.4

7:50/M

2

NANCY SILVA DENTON TX

923

22

31

1:00.5

25:22.3

25:26.5

8:09/M

3

CALLY UNDERWOOD

817

23

59

5:13.7

29:35.5

29:41.0

9:31/M

4

ASHLEY TAYLOR EULESS TX

940

23

72

6:52.8

31:14.6

31:38.1

10:03/M

5

LAURA STAUSS DENTON TX

928

21

88

12:15.0

36:36.8

36:40.9

11:46/M

 
Top

Male 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

YANNIE NEUFANE SOUTHLAKE TX

961

23

6

 

21:05.4

21:08.4

6:47/M

2

RYAN MILLS NORTH RICHLAND HILLS TX

901

23

28

3:51.4

24:56.8

25:08.9

8:01/M

3

JAMES PRATTE FLOWER MOUND TX

850

23

53

7:01.6

28:07.0

28:16.1

9:02/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

KRISTEN HILL

802

29

15

 

23:32.0

23:33.5

7:34/M

2

BROOKE DOUGHTIE SULPHUR SPRINGS TX

982

27

40

3:10.4

26:42.4

26:46.7

8:35/M

3

KARA LOONEY AURORA TX

894

28

56

5:59.7

29:31.7

29:39.7

9:29/M

4

LIA DIBLASI

813

29

79

8:54.4

32:26.4

32:32.3

10:26/M

5

ANDREA SIMON GRAND PRAIRIE TX

936

26

96

18:11.8

41:43.8

42:18.0

13:25/M

6

KASHMIR DEREDITA ARLINGTON TX

874

29

112

34:46.0

58:18.0

58:25.4

18:45/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

PETER SENSENBRENNER FW TX

947

26

7

 

21:23.0

21:31.0

6:53/M

2

CHRIS PUCCI WATAUGA TX

974

25

8

0:07.4

21:30.5

21:31.5

6:55/M

3

ANTHONY DUNNING WATAUGA TX

973

26

19

2:25.2

23:48.3

23:49.9

7:39/M

4

ANDRE NEWCOME DALLAS TX

806

25

24

2:59.2

24:22.2

24:26.1

7:50/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

ADRIANA BARKER ARGYLE TX

857

34

33

 

25:23.3

25:24.5

8:10/M

2

JENNY RICHARD RHOME TX

918

30

55

4:08.0

29:31.3

29:39.6

9:29/M

3

KRISTY FRITZ SUNSET TX

883

34

60

4:12.6

29:36.0

29:44.5

9:31/M

4

MARCELA MALONEY IRVING TX

815

30

62

4:18.0

29:41.4

29:46.7

9:33/M

5

NIKETA DENNIS KELLER TX

872

33

81

7:52.9

33:16.2

33:25.9

10:42/M

6

TRANANDA GRAVES KELLER TX

886

33

91

11:41.6

37:04.9

37:14.9

11:55/M

7

CRYSTAL ALLAN NORTH RICHLAND HILLS TEXAS

966

31

102

24:01.4

49:24.7

49:52.4

15:53/M

8

SHERI BROWN EULESS TX

818

31

108

26:14.5

51:37.8

52:06.0

16:36/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

ISRAEL TAYLOR SOUTHLAKE TX

830

31

3

 

19:47.8

19:49.9

6:22/M

2

CURTIS NAGEL ARLINGTON TX

907

32

16

3:47.0

23:34.8

23:36.7

7:35/M

3

CHANDLER FERGUSON COLLEYVILLE TX

879

33

18

3:59.3

23:47.1

23:55.4

7:39/M

4

JEFF FOUNTAINE KELLER TX

881

34

21

4:06.0

23:53.8

23:54.7

7:41/M

5

LUKE JOHNSON MC KINNEY TX

958

30

37

6:32.6

26:20.4

26:25.5

8:28/M

6

TONY DIBLASI

814

32

38

6:32.7

26:20.5

26:25.1

8:28/M

7

VINCE ELIZARDE FLOWER MOUND TX

843

34

47

7:37.5

27:25.3

27:39.2

8:49/M

8

CHRIS GAITHER GRAPEVINE TX

980

34

69

10:39.1

30:26.9

30:43.3

9:47/M

9

DAVID MORRISS KELLER TX

903

33

76

11:53.7

31:41.5

31:58.9

10:11/M

10

SANTO DEREDITA ARLINGTON TX

873

32

113

38:31.1

58:18.9

58:26.6

18:45/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

DANA MANNING FLOWER MOUND TX

979

38

12

 

23:12.7

23:16.0

7:28/M

2

MARCY BARBOSA KELLER TX

856

39

45

4:08.4

27:21.1

27:30.1

8:48/M

3

SHANNON WHITE FORT WORTH TX

855

39

80

9:32.7

32:45.4

32:57.1

10:32/M

4

LAURA BOGHANI GRAPEVINE TX

861

35

89

13:31.2

36:43.9

36:51.4

11:48/M

5

JENNIFER KIRKPATRICK FLOWER MOUND TX

847

38

97

19:45.0

42:57.7

43:27.1

13:49/M

6

SHAWN HAWKINS BEDFORD TX

822

37

111

28:48.6

52:01.3

52:17.1

16:44/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

LEE ROSKOP FORT WORTH TX

920

38

2

 

18:53.8

18:53.9

6:04/M

2

CHRISTOPHER BINOVI GRAPEVINE TX

962

36

26

5:42.4

24:36.3

24:45.5

7:55/M

3

CHRIS BERTEL KELLER TEXAS

935

38

32

6:29.2

25:23.0

25:30.3

8:10/M

4

C HOLLINGSWORTH GRAPEVINE TX

846

37

36

7:19.0

26:12.8

26:24.1

8:25/M

5

MICHAEL AGUIRRE NRH TX

933

38

49

8:45.8

27:39.6

28:00.9

8:53/M

6

ADAM MCCOLLEY IRVING TX

941

39

50

8:53.8

27:47.7

28:01.3

8:56/M

7

JOHN CHISHOLM KRUM TX

864

38

52

9:02.7

27:56.6

28:10.3

8:59/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

SUSAN VARNEY FLOWER MOUND TX

851

41

42

 

26:54.2

26:57.9

8:39/M

2

ROBIN WEERTS FORT WORTH TX

932

44

46

0:30.1

27:24.3

27:33.3

8:49/M

3

CINDY BARKER NORTH RICHLAND HILLS TX

983

43

57

2:38.0

29:32.2

29:36.4

9:30/M

4

AMY MCMURDO FORT WORTH TX

854

40

85

8:20.5

35:14.7

35:26.2

11:20/M

5

LABRETT HOMUTH KELLER TX

888

44

99

17:11.1

44:05.3

44:28.5

14:10/M

6

JULIE THORNTON

816

40

106

23:18.7

50:12.9

50:18.8

16:08/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

TIMOTHY FARRAR KELLER TX

878

41

11

 

22:58.7

23:08.5

7:23/M

2

EDWARD LAM GRAPEVINE TX

951

41

25

1:37.0

24:35.7

24:38.4

7:54/M

3

DAVID THOMPSON BEDFORD TX

929

42

30

2:23.0

25:21.7

25:28.4

8:09/M

4

DAVID YOUNG FLOWER MOUND TX

953

43

74

8:24.6

31:23.3

31:42.9

10:05/M

5

MARK LAMONT BARTONVILLE TX

891

44

75

8:25.5

31:24.2

31:30.2

10:06/M

6

SCOTT MILLER SOUTHLAKE TX

986

43

86

12:35.2

35:33.9

35:55.7

11:26/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

LAURIE KEMPS

848

45

29

 

25:15.7

25:17.9

8:07/M

2

RHONDA FOULDS JUSTIN TX

880

47

44

1:52.4

27:08.2

27:13.2

8:43/M

3

KATHY LAMONT BARTONVILLE TX

889

45

54

3:24.0

28:39.7

28:45.9

9:13/M

4

KATHLEEN PANEK SOUTHLAKE TX

912

49

68

5:05.5

30:21.2

30:32.3

9:46/M

5

LYNNE PALMEIRO COLLEYVILLE TX

911

49

83

8:28.5

33:44.2

33:51.6

10:51/M

6

CINDY LUMBERT KELLER TX

896

46

84

9:51.4

35:07.2

35:08.7

11:17/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

STEVE KEMPS SOUTHLAKE TX

949

47

20

 

23:52.9

23:52.9

7:40/M

2

MATTHEW SIMPSON ARLINGTON TX

924

49

39

2:44.8

26:37.7

27:01.8

8:34/M

3

CHRIS LILLY KELLER TX

960

49

43

3:06.2

26:59.2

27:00.4

8:41/M

4

PETER O'DONNELL SOUTHLAKE TX

938

49

65

6:18.4

30:11.3

30:18.6

9:42/M

5

GLEN HANNER COLLEYVILLE TX

820

49

98

19:11.8

43:04.7

43:35.0

13:51/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

RORY BROWN SOUTHLAKE TX

862

51

48

 

27:30.2

27:38.1

8:51/M

2

SONIA LEONARD SOUTHLAKE TX

893

50

66

2:41.2

30:11.4

30:19.8

9:42/M

3

LAURIE ANDERSON KELLER TX

946

50

70

3:04.3

30:34.5

30:43.8

9:50/M

4

DEBRA WALLACE ARGYLE TX

931

53

71

3:26.1

30:56.3

31:06.5

9:57/M

5

SUE WARRINER FLOWER MOUND TX

852

54

82

5:51.8

33:22.0

33:37.8

10:44/M

6

JOI PRATTE FLOWER MOUND TX

849

52

90

9:19.8

36:50.0

36:59.3

11:51/M

7

PEGGY GALLARDO KELLER TX

884

50

93

11:51.8

39:22.0

39:51.1

12:39/M

8

CARRE HANNER COLLEYVILLE TX

821

52

103

21:55.3

49:25.5

50:00.0

15:53/M

9

SANDY PERKINS GRAPEVINE TX

914

52

107

23:28.8

50:59.0

51:09.7

16:24/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

JEFF BISHOP SOUTHLAKE TX

858

52

9

 

21:38.7

21:45.4

6:57/M

2

NOEL WIDDOWSON GRAPEVINE TX

969

50

10

0:10.9

21:49.7

21:52.1

7:01/M

3

MIKE GORDON SOUTHLAKE TX

975

51

17

2:07.6

23:46.4

23:49.2

7:39/M

4

JIM ROACH SOUTHLAKE TX

919

51

22

2:20.8

23:59.5

24:02.3

7:43/M

5

GARY BARKER NORTH RICHLAND HILLS TX

984

50

58

7:54.0

29:32.7

29:36.3

9:30/M

6

PAUL SOULIER SOUTHLAKE TX

925

51

100

22:28.7

44:07.4

44:30.6

14:11/M

7

JAMES PERKINS GRAPEVINE TX

915

52

109

29:59.3

51:38.0

51:49.2

16:36/M

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

KAYLEEN PUISZIS HURST TX

916

57

63

 

29:44.4

29:49.3

9:34/M

2

CYNTHIA SHEPARD COLLEYVILLE TX

922

57

64

0:15.3

29:59.7

30:04.2

9:38/M

3

SHARON NATIONS SOUTHLAKE TX

908

57

67

0:31.6

30:16.0

30:28.0

9:44/M

4

SHIRLEY PAVLAK BEDFORD TX

913

59

101

19:04.7

48:49.1

49:07.8

15:42/M

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

AL WALKER KELLER TEXAS

964

59

13

 

23:17.6

23:21.0

7:29/M

2

VERN LUMBERT KELLER TX

895

57

51

4:38.7

27:56.3

27:57.3

8:59/M

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

JOHN BARROW PORT ARTHUR TX

831

60

87

 

36:28.2

36:59.8

11:44/M

2

VERNON TEETERS ARLINGTON TX

965

63

104

12:59.6

49:27.8

49:55.3

15:54/M

 
Top

Male 65 & Over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time Back

Chip Time

Gun Time

Pace

1

JIM ENGSTROM FORT WORTH TX

877

70

27

 

24:48.5

24:50.0

7:58/M