Run Rock and Roll 5K

Age Group Results

November 21, 2009


Results by RunTIME Racing Services. www.runtimeracingservices.com


Men: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

FIONA GREEN KELLER TX

175

45

12

21:02.6

21:03.0

0:00.3

 

6:47/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

JONATHAN SWIATOCHA KELLER TX

141

17

1

16:26.6

16:26.6

 

5:18/M

 
Top

Overall Female Masters Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

LISA CULOTTA LEWISVILLE TEXAS

44

49

28

24:05.1

24:07.6

0:02.5

 

7:46/M

 
Top

Overall Male Masters Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

DAVID CHASE SOUTHLAKE TX

182

44

9

19:46.9

19:49.8

0:02.9

 

6:23/M

 
Top

Female 1 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

ADDISYN GREEN SOUTHLAKE TX

130

9

50

26:04.0

26:12.4

0:08.3

 

8:25/M

2

LAUREN MESENBRINK SOUTHLAKE TX

127

9

63

27:07.8

27:14.0

0:06.1

1:03.8

8:45/M

3

LILY MESENBRINK SOUTHLAKE TX

126

9

85

31:01.1

31:08.8

0:07.7

4:57.0

10:00/M

4

KATARINA SCOTT LEWISVILLE TX

40

10

104

34:50.7

34:53.3

0:02.6

8:46.7

11:14/M

5

TANAKA ZENDA LEWISVILLE TX

43

9

125

41:56.5

41:58.6

0:02.1

15:52.4

13:32/M

 
Top

Male 1 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

MATTHEW SCHULTZ SOUTHLAKE TX

100

9

43

25:32.9

25:35.0

0:02.0

 

8:14/M

2

JEREMY GORDON SOUTHLAKE TX

190

9

52

26:11.2

26:12.3

0:01.1

0:38.3

8:27/M

3

HARRISON PLATT SOUTHLAKE TX

169

10

69

27:50.9

27:52.9

0:02.0

2:18.0

8:59/M

4

CORBIN FORD SOUTHLAKE TX

194

7

88

31:40.4

31:52.2

0:11.8

6:07.4

10:13/M

5

ALEX SCHULTZ SOUTHLAKE TX

101

8

103

34:29.6

34:32.7

0:03.0

8:56.7

11:07/M

6

KEVIN DOODY COLLEYVILLE TX

112

8

112

35:59.0

36:05.0

0:06.0

10:26.1

11:36/M

7

CARSON GREEN SOUTHLAKE TX

131

6

129

43:40.3

43:46.6

0:06.3

18:07.4

14:05/M

 
Top

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

TARIRO ZENDA LEWISVILLE TX

42

11

71

28:13.9

28:15.9

0:02.0

 

9:06/M

 
Top

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

MASON STARKS HURST TX

136

14

13

21:11.7

21:11.9

0:00.2

 

6:50/M

2

CONNOR CHASE SOUTHLAKE TX

183

14

17

22:23.6

22:27.4

0:03.8

1:11.9

7:13/M

3

ETHAN SIEBER HALTOM CITY TX

28

12

25

23:57.4

23:58.8

0:01.4

2:45.7

7:44/M

4

JACOB GORDON SOUTHLAKE TX

191

12

48

25:47.7

25:48.5

0:00.8

4:36.0

8:19/M

5

PARKER PLATT LEWISVILLE TX

41

11

70

28:00.3

28:14.7

0:14.4

6:48.6

9:02/M

6

LUKE LARSEN

26

11

116

36:41.1

36:48.4

0:07.3

15:29.4

11:50/M

 
Top

Female 15 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

COREY TIMMERMAN WESTLAKE TX

155

17

37

24:59.6

25:06.3

0:06.6

 

8:04/M

2

CASEY TIMMERMAN WESTLAKE TX

156

17

44

25:32.9

25:39.0

0:06.0

0:33.3

8:14/M

3

TAYLOR BRAUN WESTLAKE TX

147

15

45

25:33.0

25:39.1

0:06.1

0:33.3

8:15/M

 
Top

Male 15 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

DAVY SWIATOCHA KELLER TX

142

15

2

16:31.7

16:31.7

 

5:20/M

2

TAYLOR LIVELY LAKE DALLAS TX

172

17

3

17:20.3

17:20.5

0:00.2

0:48.6

5:35/M

3

DAKOTA SIEBER HALTOM CITY TX

29

17

4

17:26.3

17:26.8

0:00.5

0:54.6

5:37/M

4

ALEXANDER JOHANSSON SOUTHLAKE TX

189

15

6

18:13.1

18:13.6

0:00.5

1:41.4

5:53/M

5

COLTEN DICKERMAN HALTOM CITY TX

30

18

7

18:35.8

18:36.8

0:01.0

2:04.1

6:00/M

6

RAMSEY TIMMERMAN WESTLAKE TX

154

15

8

19:45.2

19:45.8

0:00.6

3:13.5

6:22/M

 
Top

Female 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

MARANATHA MCLEAN COLLEYVILLE TX

95

22

91

32:10.8

32:24.5

0:13.6

 

10:23/M

 
Top

Male 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

TAYLOR GILL HALTOM CITY TX

32

19

5

17:30.6

17:30.6

 

5:39/M

2

BRENT CLARY GRAPEVINE TX

161

24

34

24:30.1

24:34.3

0:04.2

6:59.4

7:54/M

3

RYAN FELLERS PLANO TX

74

24

51

26:07.3

26:15.2

0:07.8

8:36.7

8:25/M

4

GARRETT KRALL COLLEYVILLE TX

152

23

61

27:07.4

27:12.0

0:04.6

9:36.8

8:45/M

5

TAYLOR LINDSEY KELLER TX

69

19

93

32:40.7

32:53.1

0:12.4

15:10.1

10:32/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

STRONG LINDSAY FORT WORTH TX

159

28

42

25:23.6

25:32.3

0:08.6

 

8:11/M

2

AMANDA STEVENS SOUTHLAKE TX

49

25

55

26:43.4

27:15.1

0:31.7

1:19.7

8:37/M

3

LAUREN HENDRICKSON NORTH RICHLAND HILLS TX

115

28

81

30:17.6

30:26.9

0:09.2

4:54.0

9:46/M

4

CATIE COSGROVE COLLEYVILLE TX

174

25

82

30:28.7

30:44.5

0:15.8

5:05.0

9:50/M

5

GINA FRANKS DALLAS TX

13

25

105

34:57.1

35:08.7

0:11.6

9:33.4

11:16/M

6

ASHLEY MORRIS KELLER TX

84

26

119

37:21.1

37:23.4

0:02.3

11:57.5

12:03/M

7

LENA RUCKEL SOUTHLAKE TX

8

29

139

49:50.2

50:07.9

0:17.7

24:26.5

16:05/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

DAN STRONG FORT WORTH TX

160

26

10

20:12.7

20:14.0

0:01.3

 

6:31/M

2

CLIFF FREEMAN DENTON TX

78

27

24

23:54.0

24:01.9

0:07.8

3:41.3

7:43/M

3

RYAN WALLACE FORT WORTH TX

109

29

33

24:29.0

24:37.7

0:08.7

4:16.3

7:54/M

4

BRIAN STOCKARD BEDFORD TX

58

25

79

29:47.9

29:57.8

0:09.8

9:35.2

9:36/M

5

DAN STEVENS SOUTHLAKE TX

50

27

120

37:34.0

38:06.8

0:32.8

17:21.3

12:07/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

LEAH SWANSON SOUTHLAKE TX

51

34

59

27:02.9

27:13.8

0:10.8

 

8:43/M

2

LAURA BEIRNE SAINT JOSEPH MN

158

30

67

27:49.1

27:59.3

0:10.1

0:46.2

8:58/M

3

LEANNE NEWBERN KELLER TX

106

31

72

28:15.9

28:21.0

0:05.1

1:13.0

9:07/M

4

ANIDA DUARTE FRISCO TX

59

30

74

28:41.2

28:48.3

0:07.1

1:38.2

9:15/M

5

TAMMY COKER KELLER TX

68

31

80

30:01.2

30:14.3

0:13.0

2:58.3

9:41/M

6

ELAINE SHIELDS KELLER TX

82

31

97

33:25.9

33:42.3

0:16.3

6:23.0

10:47/M

7

MISHA LOZANO IRVING TX

62

34

99

33:40.3

33:47.2

0:06.9

6:37.3

10:52/M

8

ANGEL KING GRAPEVINE TX

56

32

126

42:27.0

42:47.7

0:20.7

15:24.0

13:42/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

CHANDLER FERGUSON DALLAS TX

93

32

58

26:53.2

27:09.1

0:15.9

 

8:40/M

2

KIRK MYERS GLENDALE CA

79

33

96

33:00.9

33:25.9

0:25.0

6:07.6

10:39/M

3

ROB ACKLEY KELLER TX

94

31

123

38:29.7

38:46.8

0:17.1

11:36.5

12:25/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

JENNIFER BATES SOUTHLAKE TX

46

35

19

22:34.9

22:36.6

0:01.7

 

7:17/M

2

VALERIE GRAVES GRAPEVINE TX

199

35

26

23:59.8

24:05.5

0:05.7

1:24.9

7:44/M

3

MAI SHARAF COLLEYVILLE TX

85

39

66

27:48.7

27:53.7

0:05.0

5:13.8

8:58/M

4

SANDRA GUTHRIE HURST TX

186

39

75

28:45.5

28:48.2

0:02.7

6:10.6

9:16/M

5

TRACEY BUSH EULESS TX

54

38

87

31:34.3

31:52.5

0:18.1

8:59.4

10:11/M

6

KELLY ROBERTS GRAPEVINE TX

16

38

101

33:44.1

33:58.8

0:14.7

11:09.2

10:53/M

7

NICOLE SCHULTZ SOUTHLAKE TX

99

36

102

34:29.2

34:32.7

0:03.5

11:54.3

11:07/M

8

MEEGAN WEEKS AUBREY TX

10

35

106

35:19.2

35:32.8

0:13.5

12:44.3

11:24/M

9

BARBARA LEITNER LEWISVILLE TX

12

39

109

35:43.0

35:57.1

0:14.1

13:08.1

11:31/M

10

PAM THWEATT GRAPEVINE TX

55

38

131

44:15.7

44:36.8

0:21.0

21:40.8

14:16/M

11

JENNY LAIBLE FRISCO TX

9

38

138

49:49.9

50:07.6

0:17.7

27:15.0

16:04/M

12

LETTICIA HOWLAND GRAPEVINE TX

14

35

141

54:14.2

54:32.6

0:18.3

31:39.3

17:30/M

13

BREESE ELKINS DENTON TX

96

39

143

54:52.3

55:11.2

0:18.9

32:17.4

17:42/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

PETER ZANELLA TROPHY CLUB TX

77

39

14

21:46.2

21:49.6

0:03.3

 

7:01/M

2

SEAN SHOPE GRAPEVINE TX

181

39

21

22:50.7

22:53.9

0:03.2

1:04.4

7:22/M

3

TIM SAMUELS NORTH RICHLAND HILLS TX

57

36

22

23:22.2

23:31.8

0:09.5

1:36.0

7:32/M

4

MICHAEL PRATT SOUTHLAKE TX

45

36

30

24:14.2

24:19.7

0:05.5

2:27.9

7:49/M

5

MATT ALBENCE ROANOKE TX

137

39

47

25:40.7

25:51.3

0:10.6

3:54.4

8:17/M

6

MICHAEL AGUIRRE NORTH RICHLAND HILLS TX

114

36

54

26:30.0

26:39.4

0:09.4

4:43.7

8:33/M

7

BRYAN GLUECK TROPHY CLUB TX

83

38

65

27:46.6

27:50.6

0:04.0

6:00.4

8:57/M

8

ADAM SMITH TROPHY CLUB TX

173

35

115

36:28.8

36:44.2

0:15.4

14:42.5

11:46/M

9

MATT ELKINS DENTON TX

97

39

142

54:34.7

54:54.8

0:20.1

32:48.4

17:36/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

LAURIN BEVAN THOMAS SOUTHLAKE TX

177

41

32

24:21.1

24:31.6

0:10.4

 

7:51/M

2

ELIZABETH LAWRENCE NORTH RICHLAND HILLS TX

91

41

39

25:06.8

25:11.5

0:04.7

0:45.6

8:06/M

3

JACKIE BALLARD

446

44

76

29:19.4

29:31.7

0:12.2

4:58.3

9:27/M

4

MICHELLE MESENBRINK SOUTHLAKE TX

125

41

86

31:03.3

31:10.9

0:07.5

6:42.2

10:01/M

5

MICHELLE CASELLA SOUTHLAKE TX

88

42

89

32:03.5

32:18.2

0:14.7

7:42.3

10:20/M

6

KIM PIERCE GRAPEVINE TX

52

42

94

32:48.9

33:07.5

0:18.6

8:27.8

10:35/M

7

KIM BOOKER ROANOKE TX

133

44

95

32:54.1

33:04.8

0:10.7

8:32.9

10:37/M

8

KARA MCDONALD GRAPEVINE TX

445

42

100

33:41.4

34:00.8

0:19.4

9:20.3

10:52/M

9

LORI TUTT KELLER TX

1

40

110

35:50.9

36:06.0

0:15.1

11:29.7

11:34/M

10

MARYBETH ALBENCE ROANOKE TX

140

40

117

36:46.9

36:46.9

12:25.7

11:52/M

11

AMY COOK KELLER TX

105

42

121

38:07.9

38:12.5

0:04.6

13:46.8

12:18/M

12

ELIZABETH HARWOOD HURST TX

176

42

122

38:16.1

38:36.1

0:20.0

13:55.0

12:21/M

13

BECKY FIKE MESQUITE TX

71

44

127

42:29.2

42:53.0

0:23.7

18:08.1

13:42/M

14

GINNY ENDRESS DALLAS TX

75

43

128

42:29.8

42:53.3

0:23.5

18:08.6

13:42/M

15

KATHLEEN ROSE GRAPEVINE TX

104

42

130

44:09.9

44:31.1

0:21.2

19:48.8

14:15/M

16

DANA BRAUN WESTLAKE TX

148

43

133

44:25.8

44:33.3

0:07.5

20:04.7

14:20/M

17

BECKY ROGERS WESTLAKE TX

157

40

134

44:26.0

44:33.2

0:07.2

20:04.9

14:20/M

18

JULIE TIMMERMAN WESTLAKE TX

153

44

135

44:26.2

44:33.4

0:07.1

20:05.1

14:20/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

PAUL PENA NRH TX

27

41

11

20:26.5

20:27.0

0:00.5

 

6:35/M

2

THOMAS MURRAY SOUTHLAKE TX

180

43

16

22:21.8

22:26.3

0:04.4

1:55.3

7:13/M

3

STANTON COKER KELLER TX

67

40

27

24:03.6

24:16.3

0:12.7

3:37.0

7:45/M

4

SIMON BRAMLEY SOUTHLAKE TX

116

41

29

24:06.3

24:14.7

0:08.4

3:39.7

7:46/M

5

SCOT BATES SOUTHLAKE TX

47

40

31

24:15.6

24:17.6

0:02.0

3:49.0

7:49/M

6

JOSEPH SIEBER HALTOM CITY TX

31

43

46

25:34.5

25:35.7

0:01.1

5:08.0

8:15/M

7

KEVIN KORDISH FORT WORTH TX

185

43

53

26:16.4

26:17.8

0:01.4

5:49.8

8:28/M

8

ERIC MUNGER KELLER TX

146

41

56

26:48.2

26:58.3

0:10.0

6:21.7

8:39/M

9

SHANE PLATT SOUTHLAKE TX

170

41

68

27:50.2

27:53.8

0:03.6

7:23.7

8:59/M

10

BILLY WATSON FORT WORTH Texas

447

41

84

30:52.9

31:06.1

0:13.2

10:26.3

9:57/M

11

FRANK JACKSON THE WOODLANDS TX

165

40

118

36:48.5

36:54.3

0:05.8

16:22.0

11:52/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

ELIZABETH COTY-SMITH ARGYLE TX

163

47

36

24:53.2

24:58.9

0:05.7

 

8:02/M

2

SHARON SENNA SOUTHLAKE TX

70

46

77

29:26.5

29:33.0

0:06.4

4:33.3

9:30/M

3

SUZANNE STARKS HURST TX

134

47

83

30:45.5

30:56.9

0:11.3

5:52.3

9:55/M

4

LOUISE MOLINAR BEDFORD TX

107

46

90

32:05.5

32:20.2

0:14.7

7:12.3

10:21/M

5

PAULA ZALUCKI SOUTHLAKE TX

167

46

107

35:32.2

35:40.0

0:07.8

10:39.0

11:28/M

6

KELLEY STEVENSON GRAPEVINE TX

53

45

108

35:41.6

36:02.8

0:21.2

10:48.4

11:31/M

7

TRACEY LARSEN

25

45

132

44:24.7

44:39.7

0:15.0

19:31.5

14:19/M

8

RENE BOGARD-CORNISH KELLER TX

72

45

137

49:04.8

49:27.1

0:22.3

24:11.6

15:50/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

JOHN STUDEBAKER HURST TX

200

48

18

22:24.0

22:27.2

0:03.2

 

7:14/M

2

ALAN MOLLOY FORT WORTH TX

162

46

23

23:37.5

23:39.3

0:01.7

1:13.5

7:37/M

3

ROBERT ARENDS KELLER TX

117

48

35

24:41.2

24:49.7

0:08.5

2:17.2

7:58/M

4

MIKE SANDERS SOUTHLAKE TX

197

49

38

25:01.8

25:27.1

0:25.3

2:37.8

8:04/M

5

MIKE GORDON SOUTHLAKE TX

192

49

41

25:18.4

25:20.0

0:01.6

2:54.4

8:10/M

6

BRIAN COOPER FORT WORTH TX

98

48

60

27:06.7

27:13.3

0:06.6

4:42.7

8:45/M

7

GARY PETTY SOUTHLAKE TX

103

48

64

27:11.2

27:22.1

0:10.9

4:47.2

8:46/M

8

PAUL STARKS HURST TX

135

48

73

28:40.4

28:53.6

0:13.2

6:16.4

9:15/M

9

SHAUN MCGREGOR KELLER TX

81

45

98

33:26.8

33:43.3

0:16.5

11:02.8

10:47/M

10

JACK POND GRAPEVINE TX

66

48

111

35:56.5

36:03.6

0:07.0

13:32.5

11:35/M

11

PHILLIP WILLIS KELLER TX

73

46

136

49:04.4

49:27.3

0:22.8

26:40.4

15:50/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

JANET BLACK SOUTHLAKE TX

48

50

78

29:29.5

29:42.9

0:13.3

 

9:31/M

2

KAROL CURRAN DALLAS TX

3

53

92

32:24.0

32:25.1

0:01.1

2:54.4

10:27/M

3

KATHY DOODY COLLEYVILLE TX

111

51

113

35:59.3

36:05.2

0:05.9

6:29.7

11:36/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

JAMES O'SHEA SOUTHLAKE TX

171

53

15

22:12.0

22:14.4

0:02.3

 

7:10/M

2

GREG KRALL COLLEYVILLE TX

22

50

62

27:07.7

27:12.5

0:04.8

4:55.6

8:45/M

3

KEVIN DOODY COLLEYVILLE TX

113

51

114

35:59.3

36:05.1

0:05.8

13:47.3

11:36/M

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

DANNY OGLE NORTH RICHLAND HILLS TX

198

59

40

25:12.3

25:37.3

0:25.0

 

8:08/M

2

JORGE TORRES BEDFORD TX

92

59

49

25:50.9

26:10.4

0:19.5

0:38.5

8:20/M

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

MIEK DOUD GRAPEVINE TX

178

61

20

22:47.4

22:56.8

0:09.3

 

7:21/M

 
Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

BILLY BRUMLEY RICHARDSON TX

63

65

57

26:53.0

26:59.8

0:06.7

 

8:40/M

 
Top

Male 70 to 74

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

LEE SELLERS KELLER TX

7

74

124

38:54.4

39:05.6

0:11.2

 

12:33/M

 
Top

Female 75 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

THELMA SELLERS KELLER TX

6

76

140

49:55.8

50:08.2

0:12.4

 

16:06/M