Run The Square For PKD

Age Group Results

September 21, 2013


Results By RunTIME Racing Services, www.run-time.com


Men: 0- 0 1- 8 9-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1- 8 9-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Timed

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 FIONA GREEN KELLER TX 1544 48 14   21:46.5 21:47.1 7:00/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JOEY MCCARDEL GRAPEVINE TX 1714 16 1   18:58.3 18:59.7 6:06/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 DIANE GEISER KELLER TX 1538 40 17   21:57.2 21:59.9 7:03/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 MARK KERCHO BEDFORD TX 1568 52 4   19:33.2 19:33.7 6:17/M
Top

Age or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JENNIFER GUMIN-SHUEY ARLINGTON TX 1679 163   32:25.5 32:48.4 10:25/M
2 MICHELLE SHUGHART 1865 165 0:17.4 32:43.0 32:49.5 10:31/M
3 CRYSTAL DOUCET 1861 167 0:49.3 33:14.9 33:37.9 10:41/M
4 BECKY RINGER 1841 205 4:42.5 37:08.1 37:29.7 11:56/M
5 ROBIN WITT 1853 222 7:51.9 40:17.4 40:45.2 12:57/M
6 MARY AITCHISON 1835 233 9:55.6 42:21.2 43:00.1 13:37/M
Top

Age or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 RYAN FEUGE 1885 95   28:11.7 28:44.3 9:04/M
2 JJ VILLACRUZ 1877 158 3:48.8 32:00.5 32:53.3 10:17/M
3 Unknown Partic. 1868 1868 184 6:30.5 34:42.2 35:39.1 11:09/M
4 Unknown Partic. 1925 1925 197 7:42.9 35:54.6 36:01.1 11:33/M
5 ROB MROZEK 1900 206 8:57.6 37:09.3 37:50.7 11:57/M
6 GINN MROZEK 1893 207 8:57.9 37:09.6 37:50.5 11:57/M
7 JACK ALTCHUSER 1901 251 21:57.0 50:08.7 50:49.6 16:07/M
Top

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ALLISON ESTIS SOUTHLAKE TX 1441 8 175   33:57.4 34:11.7 10:55/M
2 HAYDEN CLAIRE HARDING SOUTHLAKE TX 1559 5 230 6:55.7 40:53.1 41:46.7 13:09/M
3 SOPHIA TAYLOR FORT WORTH TX 1393 5 244 14:44.3 48:41.7 49:31.6 15:39/M
Top

Male 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 LUKE WILSON TX 1670 7 137   30:35.8 30:47.9 9:50/M
2 KEATON RYSAVY SOUTHLAKE TX 1374 8 188 4:30.0 35:05.8 35:20.0 11:17/M
3 JOSEPH UNRUH 1874 8 192 4:45.3 35:21.1 35:35.8 11:22/M
4 HOUSTON HARDING SOUTHLAKE TX 1560 7 221 9:39.8 40:15.6 41:09.1 12:57/M
5 LANDON TURK GRAPEVINE TX 1476 7 242 17:59.2 48:35.0 48:44.7 15:37/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 STEPHANIE SMITH SOUTHLAKE TX 1430 9 53   24:51.8 24:53.6 7:59/M
2 KASTEN MERRILL COLLEYVILLE TX 1418 9 85 1:49.9 26:41.7 26:59.1 8:35/M
3 ELLIE JOHNSON 1805 9 124 4:49.7 29:41.6 29:47.0 9:33/M
4 GABRIELLE WALKER SOUTHLAKE TX 1633 9 140 5:55.7 30:47.6 30:50.1 9:54/M
5 ELISE NACKLEY COLLEYVILLE TX 1466 9 194 10:44.8 35:36.6 35:53.9 11:27/M
6 EMILY BURNS KELLER TX 1453 9 237 21:33.6 46:25.5 47:02.6 14:55/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 NATHAN ALLEN 1843 9 60   25:08.5 25:15.9 8:05/M
2 CARSON ANDERSEN SOUTHLAKE TX 1492 9 75 1:00.4 26:09.0 26:12.7 8:25/M
3 MAX JOHNSON SOUTHLAKE TX 1744 10 90 2:18.7 27:27.3 27:30.6 8:50/M
4 BEN ESTIS SOUTHLAKE TX 1442 10 106 3:33.7 28:42.3 28:55.1 9:14/M
5 WILL RAKES SOUTHLAKE TX 1730 10 119 4:24.1 29:32.7 29:36.0 9:30/M
6 NOLAN WILSON SOUTHLAKE TX 1642 9 143 5:46.5 30:55.1 30:58.5 9:56/M
7 ANDREW OBERHOLZER KELLER TX 1595 9 144 5:48.5 30:57.1 30:58.9 9:57/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 MORGAN TAYLOR 1806 13 16   21:53.7 21:56.3 7:02/M
2 REGAN REILLEY 1809 14 24 0:23.1 22:16.8 22:19.7 7:10/M
3 MATTHEW SIMS SOUTHLAKE TX 1677 13 49 2:51.6 24:45.3 24:53.5 7:57/M
4 MADELINE GILLAN COLLEYVILLE TX 1543 13 96 6:18.2 28:11.9 28:20.4 9:04/M
5 ELIZABETH GILLAN COLLEYVILLE TX 1542 13 121 7:42.5 29:36.2 29:44.6 9:31/M
6 DESTINY INTHAVONG MANSFIELD TX 1327 11 128 8:13.5 30:07.2 30:49.9 9:41/M
7 KYLIE SAWYER 1862 12 138 8:48.3 30:42.0 31:08.5 9:52/M
8 SAMANTHA TREXLER 1760 11 141 8:54.2 30:47.9 30:47.9 9:54/M
9 LIZZIE HALL SOUTHLAKE TX 1753 11 150 9:30.8 31:24.5 31:27.9 10:06/M
10 KATE REILLEY 1810 11 151 9:32.1 31:25.8 31:28.9 10:06/M
11 TAYLOR NORDMOE DALLAS TX 1486 12 153 9:44.6 31:38.3 32:05.4 10:10/M
12 SELENA BROWN DALLAS TX 1481 12 154 9:44.8 31:38.5 32:05.8 10:10/M
13 GRACE LINDAUER KELLER TX 1658 13 177 12:06.6 34:00.3 34:09.8 10:56/M
14 NIKI MCGREGOR 1866 13 202 15:05.5 36:59.2 37:04.4 11:54/M
15 VALERIE ANDERSEN SOUTHLAKE TX 1493 12 209 15:43.3 37:37.0 37:41.8 12:06/M
16 AUDREY LEGG 1912 14 224 18:26.3 40:20.0 50:17.6 12:58/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 GAVIN TAYLOR FORT WORTH TX 1391 14 13   21:29.9 22:17.7 6:54/M
2 EVERETT KOLTO SOUTHLAKE TX 1784 13 34 1:58.2 23:28.1 23:29.2 7:33/M
3 EVAN PAQUETTE GRAPEVINE TX 1646 13 35 1:59.7 23:29.6 23:33.1 7:33/M
4 ANDREW MCCONNELL GRAND PRAIRIE TX 1706 12 50 3:15.9 24:45.8 24:48.6 7:57/M
5 KADE MERRILL 1842 11 65 3:57.6 25:27.5 25:44.2 8:11/M
6 JACOB TREXLER 1756 11 99 6:55.5 28:25.4 28:37.7 9:08/M
7 KALEB RYSAVY SOUTHLAKE TX 1373 11 172 12:08.7 33:38.6 33:52.4 10:49/M
8 ADAM PAQUETTE GRAPEVINE TX 1647 13 183 13:04.9 34:34.8 34:36.6 11:07/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ALETHEA CARLTON DALLAS TX 1483 15 30   22:56.2 23:01.9 7:22/M
2 ANNIE TEER 1796 15 102 5:40.2 28:36.4 29:20.1 9:12/M
3 MADESYN TUTTLE FORT WORTH TX 1397 15 229 17:35.2 40:31.4 41:14.7 13:02/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 CAMERON GOODWIN GRAPEVINE TX 1685 19 2   18:58.4 18:59.0 6:06/M
2 LUIS MUNGRA GRAPEVINE TX 1716 17 3 0:02.5 19:00.9 19:01.1 6:07/M
3 AUSTIN BENVOGNO COLLEYVILLE TX 1695 15 6 0:56.1 19:54.5 19:55.4 6:24/M
4 NICK HERNANDEZ GRAPEVINE TX 1708 15 8 1:34.6 20:33.0 20:33.6 6:36/M
5 EVAN KENDA COLLEYVILLE TX 1712 15 9 1:36.3 20:34.7 20:35.8 6:37/M
6 ISAIAH OGREN DALLAS TX 1487 15 20 3:12.7 22:11.1 22:17.3 7:08/M
7 KEVIN CHANDLEE DALLAS TX 1484 15 23 3:17.0 22:15.4 22:16.5 7:09/M
8 CONNOR AUGSPURGER DALLAS TX 1480 15 64 6:24.9 25:23.3 25:29.8 8:10/M
9 JOHN MCNAIR SOUTHLAKE TX 1586 16 190 16:14.0 35:12.4 35:37.4 11:19/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 KYLIE MERRILL BEDFORD TX 1426 23 67   25:35.8 25:54.1 8:14/M
2 MELODY PULTS LEWISVILLE TX 1469 24 76 0:36.2 26:12.0 26:26.5 8:25/M
3 HALEY LEGG 1907 23 91 1:51.7 27:27.5 27:38.2 8:50/M
4 CAMERON DIMOND LONGVIEW TX 1524 22 108 3:07.3 28:43.1 29:02.2 9:14/M
5 SARA PERPARA 1821 21 161 6:29.2 32:05.0 32:43.1 10:19/M
6 LUCY PHANTHAMANY EULESS TX 1347 24 201 11:06.3 36:42.1 43:33.7 11:48/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 BEN BUTCHER 1822 21 160   32:04.5 32:43.0 10:19/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 SABRINA BECK SOUTHLAKE TX 1512 25 38   23:53.4 24:03.4 7:41/M
2 MALISSA ALVAREZ WAXAHACHIE TX 1800 28 136 6:36.0 30:29.4 30:43.0 9:48/M
3 ASHLEY AUSTIN LITTLE ELM TX 1508 26 210 13:45.1 37:38.5 37:47.9 12:06/M
4 TERESA GARTLAND FORT WORTH TX 1534 26 211 13:45.2 37:38.6 37:47.6 12:06/M
5 LAUREN TRAUTHAM 1851 29 212 14:03.2 37:56.6 38:29.3 12:12/M
6 DANIELLE FREY GRAPEVINE TX 1428 27 232 17:55.8 41:49.2 42:17.7 13:27/M
7 RACHEL WILSON LAS CRUCES NM 1768 25 247 25:20.8 49:14.3 49:56.3 15:50/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 BRENT DAVIDSON DALLAS TX 1485 26 5   19:43.1 19:44.3 6:20/M
2 GABE RIOS TX 1663 28 21 2:28.2 22:11.3 22:11.8 7:08/M
3 AHILLAN SIVAKUMARAN GRAPEVINE TX 1656 28 43 4:32.5 24:15.7 25:06.1 7:48/M
4 JASON ALBRECHT ROCKWALL TX 1409 28 54 5:09.0 24:52.2 25:05.2 8:00/M
5 PRESTON RAY EULESS TX 1350 26 92 8:08.6 27:51.7 34:43.9 8:57/M
6 COLBY SAWYER 1847 28 97 8:29.4 28:12.6 28:44.4 9:04/M
7 BRIAN HARDIN SOUTHLAKE TX 1557 25 113 9:24.3 29:07.4 29:30.4 9:22/M
8 NATHAN HARNEY FORT WORTH TX 1561 27 131 10:33.8 30:16.9 30:41.7 9:44/M
9 AARON PUISZIS TULSA OK 1602 26 133 10:39.1 30:22.2 30:33.8 9:46/M
10 HALL CHAPMAN GRAPEVINE TX 1772 29 148 11:28.3 31:11.4 31:56.2 10:02/M
11 JON MOWERY NORTHLAKE TX 1590 26 180 14:33.1 34:16.2 34:58.4 11:01/M
12 MARCUS LOPEZ 1869 29 200 16:56.5 36:39.6 37:38.0 11:47/M
13 SAM ALLEN COLLEYVILLE TX 1710 28 218 20:02.8 39:45.9 40:19.6 12:47/M
14 CHRIS BUTTERMAN 1915 25 249 29:59.8 49:43.0 50:23.1 15:59/M
15 MICHAEL ROSSI 1917 27 250 30:05.5 49:48.7 50:24.0 16:01/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 KIM SMITH NORTH RICHLAND HILLS TX 1895 33 29   22:56.0 23:04.9 7:22/M
2 KARIJN BURRIDGE 1792 31 33 0:31.9 23:27.9 23:46.1 7:32/M
3 MY HUYNH MANSFIELD TX 1318 30 63 2:22.6 25:18.6 26:01.2 8:08/M
4 MONICA STETTLER-KHA COLLEYVILLE TX 1631 34 130 7:11.4 30:07.4 30:45.0 9:41/M
5 MINDY SHIVERS FORT WORTH TX 1624 34 142 7:56.7 30:52.7 31:10.6 9:55/M
6 JASMINE NAHLE 1838 30 155 8:47.9 31:43.9 31:50.6 10:12/M
7 LAURA FOLLETT FORT WORTH TX 1461 33 156 8:50.6 31:46.6 32:22.2 10:13/M
8 ANGELA ORLIZ 1834 31 187 12:00.1 34:56.1 35:53.5 11:14/M
9 KRYSTAL EZERNACK GRAPEVINE TX 1458 32 243 25:40.2 48:36.2 48:45.7 15:38/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JOSEPH JESSUP TROPHY CLUB TX 1564 33 12   21:25.9 21:27.6 6:53/M
2 JESSE CARRINGTON 1664 30 31 1:45.1 23:11.0 23:40.6 7:27/M
3 BRIAN BEACH LEWISVILLE TX 1737 34 47 3:06.7 24:32.7 24:39.9 7:53/M
4 TONY INTHAVONG MANSFIELD TX 1336 33 52 3:22.1 24:48.1 25:30.7 7:58/M
5 BRETT CAMPBELL BEDFORD TX 1417 30 74 4:32.6 25:58.5 26:17.3 8:21/M
6 JOHN WADE FORT WORTH TX 1436 31 82 5:08.8 26:34.7 26:41.7 8:33/M
7 JUSTIN WILLINGHAM SOUTHLAKE TX 1640 32 116 7:57.9 29:23.8 29:27.9 9:27/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 CRISTINA BUSU 1839 37 55   24:53.1 25:09.0 8:00/M
2 LINDSEY MATTINGLY 1837 35 68 0:44.5 25:37.6 25:43.9 8:14/M
3 MYSTI ALLEN 1846 38 81 1:38.9 26:32.1 26:39.6 8:32/M
4 LISA BURGUIERE SOUTHLAKE TX 1514 35 89 2:29.2 27:22.3 27:45.2 8:48/M
5 KIRSTEN REED LEWISVILLE TX 1612 38 107 3:49.6 28:42.8 29:09.8 9:14/M
6 DESIREE CASTILLO EULESS TX 1733 35 146 6:10.6 31:03.8 31:23.9 9:59/M
7 SHELLY CHAPMAN GRAPEVINE TX 1773 37 147 6:18.2 31:11.4 31:56.1 10:02/M
8 CHRISTIN SEARS NORTH RICHLAND HILLS TX 1615 36 186 9:59.3 34:52.4 35:15.6 11:13/M
9 ANGIE GRUVER FORT WORTH TX 1431 39 208 12:32.4 37:25.5 37:32.7 12:02/M
10 JUYEON CRISWELL SOUTHLAKE TX 1523 38 214 13:37.6 38:30.7 38:52.7 12:23/M
11 CANDI ERDLAC FORT WORTH TX 1306 37 227 15:32.2 40:25.3 41:15.1 13:00/M
12 LINDSAY TUTTLE FORT WORTH TX 1396 35 228 15:38.2 40:31.3 41:14.3 13:02/M
13 NANCY HOLLIS SOUTHLAKE TX 1562 37 236 21:15.5 46:08.7 46:30.8 14:50/M
14 CAROL BURNS KELLER TX 1448 36 238 22:09.1 47:02.3 47:02.3 15:07/M
15 BERNADETTE ESCAMILLA FORT WORTH TX 1307 36 245 24:01.5 48:54.6 49:44.8 15:43/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ANDREW KAY DALLAS TX 1405 35 10   20:46.1 20:48.5 6:41/M
2 STEVEN SCHILLING FORT WORTH TX 1434 37 22 1:26.1 22:12.3 22:18.4 7:08/M
3 FRED KEMP RICHLAND HILLS TX 1781 38 32 2:40.4 23:26.6 25:09.8 7:32/M
4 JAMES LUNDAY KELLER TX 1683 37 59 4:20.0 25:06.2 25:15.7 8:04/M
5 WILLIAM BUTLER FORT WORTH TX 1304 36 73 5:11.1 25:57.3 26:11.6 8:21/M
6 CHRIS BINOVI FLOWER MOUND TX 1887 38 83 5:49.2 26:35.4 26:46.9 8:33/M
7 MARIANO GARCIA KELLER TX 1531 37 86 6:00.5 26:46.7 27:10.1 8:36/M
8 VINH KHA COLLEYVILLE TX 1570 39 129 9:21.0 30:07.2 30:45.1 9:41/M
9 MARK ADAMS DALLAS TX 1440 36 135 9:39.2 30:25.4 30:56.1 9:47/M
10 SCOTT STRUWE PROSPER TX 1632 35 169 12:38.2 33:24.4 33:53.2 10:44/M
11 SAMUEL TAYLOR FORT WORTH TX 1392 37 170 12:41.5 33:27.7 34:14.9 10:45/M
12 OLIVER BELLEN EULESS TX 1402 38 173 13:07.3 33:53.4 34:16.4 10:54/M
13 DREW WILSON GRAPEVINE TX 1672 39 195 14:53.3 35:39.5 35:47.6 11:28/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 KRISTEN BURKE 1863 44 42   24:13.5 24:21.1 7:47/M
2 ANNA NACKLEY COLLEYVILLE TX 1465 42 56 0:41.1 24:54.6 25:09.7 8:00/M
3 NICOLE REILLEY SOUTHLAKE TX 1787 41 72 1:29.3 25:42.9 25:46.9 8:16/M
4 LISA ENDERT COLLEYVILLE TX 1456 43 78 2:14.8 26:28.4 26:43.5 8:31/M
5 ANGELA TREXLER SOUTHLAKE TX 1759 42 93 3:47.0 28:00.5 28:12.8 9:00/M
6 JENNIFER STAPLETON SOUTHLAKE TX 1628 41 100 4:15.2 28:28.8 28:31.2 9:09/M
7 SANDRA WILSON GRAPEVINE TX 1673 40 101 4:20.0 28:33.6 28:43.5 9:11/M
8 MONIQUE MURGA KELLER TX 1591 44 115 5:02.7 29:16.3 29:27.1 9:25/M
9 TANEKA BROWN 1811 44 162 7:58.9 32:12.4 32:39.1 10:21/M
10 BARBARA KIRK KELLER TX 1572 43 166 8:39.3 32:52.9 33:15.8 10:34/M
11 TRACEY ESTIS SOUTHLAKE TX 1444 40 174 9:42.7 33:56.3 34:11.7 10:55/M
12 MEREDITH PAQUETTE GRAPEVINE TX 1648 44 181 10:13.0 34:26.6 34:36.6 11:04/M
13 SUSAN RYSAVY SOUTHLAKE TX 1389 43 189 10:52.3 35:05.8 35:19.9 11:17/M
14 MICHELE YOUNG COLLEYVILLE TX 1754 44 203 12:49.7 37:03.3 37:34.9 11:55/M
15 CINDY STOVALL COLLEYVILLE TX 1789 44 204 12:49.8 37:03.4 37:35.1 11:55/M
16 JENNIFER PASTEUR TROPHY CLUB TX 1600 44 215 14:45.1 38:58.7 39:22.0 12:32/M
17 HEIDI TUNE HURST TX 1761 40 235 21:19.6 45:33.2 46:12.9 14:39/M
18 IRIS NEVAREZ 1830 41 239 23:02.4 47:16.0 47:26.8 15:12/M
19 MICHELLE MARTINI FORT WORTH TX 1344 42 253 27:19.9 51:33.5 52:07.6 16:35/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 DAVID PEREZ EULESS TX 1601 44 18   21:58.6 22:01.8 7:04/M
2 STEPHEN TREXLER SOUTHLAKE TX 1755 42 19 0:05.7 22:04.3 22:09.8 7:06/M
3 CLAY CARROLL SOUTHLAKE TX 1731 41 27 0:35.3 22:34.0 22:35.0 7:15/M
4 JUAN NEVAREZ 1827 42 37 1:49.8 23:48.5 23:53.5 7:39/M
5 GEOFF HENLEY HIGHLAND PARK TX 1818 43 39 1:56.6 23:55.3 23:55.3 7:41/M
6 MELVYN FOSTER GRAPEVINE TX 1311 44 41 2:00.5 23:59.2 24:13.5 7:43/M
7 MICHAEL CASTILLO EULESS TX 1718 40 45 2:23.8 24:22.5 24:42.1 7:50/M
8 DENNIS HUPP HIGHLAND VILLAGE TX 1689 41 46 2:24.7 24:23.4 24:39.0 7:50/M
9 TONY KELL JUSTIN TX 1719 44 51 2:49.1 24:47.8 24:53.8 7:58/M
10 DAVID GILLAN COLLEYVILLE TX 1540 43 57 2:59.5 24:58.2 25:07.2 8:02/M
11 CHAD PRICE 1762 40 61 3:14.4 25:13.1 25:27.2 8:06/M
12 BRIAN GACNIK KELLER TX 1530 41 70 3:41.6 25:40.3 25:42.3 8:15/M
13 DALLAS RYSAVY SOUTHLAKE TX 1371 42 88 5:12.6 27:11.3 27:23.7 8:44/M
14 CHAD ESTIS SOUTHLAKE TX 1443 42 104 6:41.3 28:39.9 28:54.8 9:13/M
15 GINA JOHNSON SOUTHLAKE TX 1780 43 114 7:11.6 29:10.3 29:15.9 9:23/M
16 SPENCER RAKES SOUTHLAKE TX 1720 43 118 7:33.0 29:31.7 29:36.0 9:29/M
17 DREW JOHNSON 1804 44 125 7:43.0 29:41.7 29:47.3 9:33/M
18 CILBERT MALALA BEDFORD TX 1406 40 157 9:54.6 31:53.3 32:16.2 10:15/M
19 CHRISTOPHER MARTINEZ EULESS TX 1462 40 178 12:06.2 34:04.9 34:13.4 10:57/M
20 TOM REED LEWISVILLE TX 1613 41 182 12:34.9 34:33.6 35:01.4 11:07/M
21 JOHN SOUDERS ARLINGTON TX 1390 42 193 13:23.1 35:21.7 35:52.3 11:22/M
22 BEN HALL SOUTHLAKE TX 1748 43 198 14:17.4 36:16.1 36:20.8 11:40/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JULIA FLOWERS WESTLAKE TX 1460 46 36   23:43.7 23:57.4 7:38/M
2 MELINDA DARNELL HASLET TX 1774 45 48 0:56.4 24:40.1 24:42.8 7:56/M
3 MONICA COLTY TX 1645 46 71 1:57.2 25:40.9 25:56.8 8:15/M
4 BRIDGET HUPP HIGHLAND VILLAGE TX 1688 46 111 5:17.1 29:00.9 29:15.9 9:19/M
5 HEATHER SCHULTZ SOUTHLAKE TX 1680 48 134 6:40.4 30:24.1 30:45.6 9:46/M
6 CINDY LUMBERT KELLER TX 1579 48 171 9:51.9 33:35.7 33:40.4 10:48/M
7 MARY LINDAUER TX 1657 46 176 10:16.3 34:00.1 34:09.7 10:56/M
8 SANTIAGA WILLOUGHBY NRH TX 1745 49 196 12:06.4 35:50.2 35:50.2 11:31/M
9 KAREN SAWYER 1884 49 213 14:14.3 37:58.1 38:29.6 12:12/M
10 SHERRI BUCK 1668 47 246 25:11.2 48:54.9 49:19.6 15:43/M
11 WENDY DEMPSEY DECATUR TX 1779 46 248 25:30.6 49:14.4 49:56.4 15:50/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 DAVID CHASE SOUTHLAKE TX 1522 48 7   20:03.4 20:05.3 6:27/M
2 KENT CHAN 1803 46 25 2:13.9 22:17.3 22:24.5 7:10/M
3 ALBERT CELIS KELLER TX 1519 47 28 2:32.5 22:36.0 22:38.5 7:16/M
4 BLAKE WILLIAMS FT WORTH TX 1639 46 40 3:52.3 23:55.7 24:19.8 7:41/M
5 JOSEPH MCCARDEL GRAPEVINE TX 1715 46 69 5:36.8 25:40.2 26:05.9 8:15/M
6 BRUCE MCGREGOR 1876 49 80 6:27.6 26:31.0 26:36.9 8:32/M
7 KEVIN GRONAU CROWLEY TX 1556 46 94 7:59.0 28:02.4 28:15.2 9:01/M
8 TRACY MCCONNELL GRAND PRAIRIE TX 1701 46 123 9:34.2 29:37.7 29:44.7 9:31/M
9 SHANE SAWYER 1854 46 139 10:38.9 30:42.4 31:08.6 9:52/M
10 DAVIN DEMPSEY DECATUR TX 1778 48 164 12:30.0 32:33.5 32:52.5 10:28/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 SONIA LEONARD SOUTHLAKE TX 1578 52 110   28:58.9 29:11.5 9:19/M
2 MELISSA GOODE SOUTHLAKE TX 1739 52 159 3:03.2 32:02.1 32:14.9 10:18/M
3 LAURI KRUMM HURST TX 1433 52 179 5:14.9 34:13.8 34:20.4 11:00/M
4 VICKI OSIER GRAPEVINE TX 1598 53 223 11:19.2 40:18.1 40:45.9 12:57/M
5 CONNIE LEGG 1914 52 225 11:22.0 40:20.9 50:17.5 12:58/M
6 KARLA GERMAN NORTH RICHLAND HILLS TX 1746 53 234 16:34.2 45:33.1 46:12.7 14:39/M
7 SUZANNE WHITLOCK FORT WORTH TX 1635 52 252 21:27.8 50:26.7 51:00.6 16:13/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JOHN WINSTEAD TROPHY CLUB TX 1650 52 11   20:59.4 21:03.3 6:45/M
2 DAVID REA SOUTHLAKE TX 1878 53 15 0:49.5 21:48.9 21:52.9 7:01/M
3 BILL DWYER 1820 54 62 4:14.6 25:14.0 25:21.9 8:07/M
4 SAM TAROLOPAUS 1816 51 77 5:27.3 26:26.7 26:42.9 8:30/M
5 KEN BAKER COLLEYVILLE TX 1736 50 87 6:08.1 27:07.5 27:18.8 8:43/M
6 KEVIN ADAMSON FARMERSVILLE TX 1742 54 103 7:40.4 28:39.8 29:08.3 9:13/M
7 RON TEER 1798 52 109 7:49.2 28:48.6 29:32.2 9:16/M
8 SID SAWYER 1696 50 168 12:15.6 33:15.0 33:45.8 10:41/M
9 MICHAEL GEIST ROCKWALL TX 1686 51 216 18:01.9 39:01.3 39:14.2 12:33/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 CARITA WEAVER SOUTHLAKE TX 1479 55 117   29:27.1 29:45.1 9:28/M
2 PATRICIA MCNAIR SOUTHLAKE TX 1589 57 127 0:37.8 30:04.9 30:49.8 9:40/M
3 KAYLEEN PUISZIS HURST TX 1605 59 132 0:54.4 30:21.5 30:33.4 9:46/M
4 NANCY HARRIS HEATH TX 1413 58 152 2:04.1 31:31.2 31:43.1 10:08/M
5 STEFI HARDIN SOUTHLAKE TX 1558 56 185 5:22.7 34:49.8 35:13.4 11:12/M
6 CHRIS KEIL GRAPEVINE TX 1429 59 199 7:00.5 36:27.6 36:57.2 11:43/M
7 JULIE TIMMONS 1791 55 217 10:08.8 39:35.9 40:00.8 12:44/M
8 NIKKI WILKINS SOUTHLAKE TX 1638 57 240 18:09.3 47:36.4 48:19.6 15:18/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 HAROLD JANDREAU BEDFORD TX 1563 55 26   22:25.4 22:26.9 7:12/M
2 JOHN ROMNEY SOUTHLAKE TX 1614 57 58 2:40.6 25:06.0 25:11.2 8:04/M
3 LARRY ALBRECHT ROCKWALL TX 1410 57 79 4:04.1 26:29.5 26:42.7 8:31/M
4 DAVID MEYER LEWISVILLE TX 1707 55 98 5:54.8 28:20.2 28:26.1 9:07/M
5 VERN LUMBERT KELLER TX 1583 59 105 6:15.2 28:40.6 28:45.4 9:13/M
6 ROBERT BUTLER SOUTHLAKE TX 1518 57 112 6:38.9 29:04.3 29:22.2 9:21/M
7 BILL KANEWSKE 1799 56 120 7:09.9 29:35.3 29:46.7 9:31/M
8 MIKE HURST 1889 59 145 8:35.3 31:00.8 31:11.0 9:58/M
9 JAMIE LEGG 1894 58 226 17:56.1 40:21.5 50:17.8 12:58/M
10 DAVID PUISZIS HURST TX 1604 57 231 19:02.4 41:27.9 42:14.1 13:20/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 J'NEICE BECKCOM FORT WORTH TX 1770 61 126   29:51.1 30:00.1 9:36/M
2 KANDY KOBAK 1836 64 241 17:51.0 47:42.1 48:09.6 15:20/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 TOM HARRIS HEATH TX 1415 60 149   31:13.3 31:26.6 10:02/M
2 DAVID MCNAIR SOUTHLAKE TX 1585 60 191 4:02.7 35:16.1 35:41.9 11:20/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 BOB LAY FT WORTH TX 1577 66 44   24:19.6 24:24.4 7:49/M
2 JACK ENGLANT EULESS TX 1526 65 66 1:13.6 25:33.2 25:35.6 8:13/M
Top

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 BARNEY SNITZ EULESS TX 1626 76 84   26:38.0 26:40.5 8:34/M
2 JOHN ERICKSON KELLER TX 1528 70 122 2:59.0 29:37.0 29:47.4 9:31/M
3 KIE MUZYKA SOUTHLAKE TX 1592 72 219 13:11.4 39:49.5 40:07.4 12:48/M
4 ED BECKCOM FORT WORTH TX 1769 70 220 13:33.1 40:11.1 40:27.7 12:55/M