Run The Square For PKD

Age Group Results

September 19, 2015


Results By RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 8 9-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 8 9-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 KARIJN BURRIDGE SOUTH LAKE TX 148 33 6   22:27.8 22:30.8 7:13/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JOSH BOTTUM SOUTH LAKE TX 132 52 1   21:24.4 21:25.7 6:53/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ANDREANNA MYERS SOUTHLAKE TX 73 51 27   26:58.0 27:07.4 8:40/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 VINCENT BEA 7 47 2   21:34.0 21:35.2 6:56/M
Top

Age or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JAZMINE LOPEZ 140 0 97   37:23.0 37:33.7 12:01/M
2 JULISSA LOPEZ 139 0 110 4:44.5 42:07.6 42:18.0 13:33/M
Top

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ASHLEY CUSICK SOUTHLAKE TX 36 8 94   36:40.8 36:42.8 11:47/M
2 HALEY BADGETT SOUTHLAKE TX 25 7 105 3:27.4 40:08.3 40:21.8 12:54/M
Top

Male 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 DANE WILSON SOUTHLAKE TX 20 6 101   39:14.3 39:20.7 12:37/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ERIN ODONNELL SOUTH LAKE TX 110 10 18   25:22.7 25:28.6 8:09/M
2 KYLEE CUSICK SOUTHLAKE TX 37 10 29 1:46.8 27:09.6 27:11.3 8:44/M
3 ELLA CUSHMAN SOUTHLAKE TX 111 9 55 5:35.2 30:57.9 31:04.7 9:57/M
4 AUSTYN GRIFFITH SOUTHLAKE TX 48 10 100 12:43.6 38:06.4 38:07.8 12:15/M
5 KENNEDY WHITE SOUTH LAKE TX 130 10 112 18:59.9 44:22.6 44:32.6 14:16/M
6 KAYLEE YOUNG SOUTH LAKE TX 131 10 113 19:01.8 44:24.6 44:33.6 14:17/M
7 SOPHIA MYERS SOUTH LAKE TX 108 9 118 25:13.2 50:35.9 51:11.4 16:16/M
8 RUBI CASTILLO GRAPEVINE TX 129 10 135 34:12.5 59:35.3 59:44.6 19:10/M
9 SOPHIE PLATT SOUTH LAKE TX 136 10 136 34:12.5 59:35.3 59:45.3 19:10/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 LUKE WILSON SOUTHLAKE TX 21 9 104   40:05.0 40:12.1 12:53/M
2 LANDON TURK GRAPEVINE TX 94 9 114 4:34.4 44:39.4 44:47.3 14:21/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 STEPHANIE SMITH SOUTHLAKE TX 166 11 26   26:56.5 27:32.9 8:40/M
2 NIKOLETTA SHOCKLEY SOUTHLAKE TX 84 12 77 6:18.0 33:14.5 33:26.1 10:41/M
3 CLAIRE WEBER SOUTH LAKE TX 116 11 109 14:34.1 41:30.6 41:42.1 13:21/M
4 ASHLEY BEUAN TOMAS 135 11 134 32:37.7 59:34.2 59:43.7 19:09/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ALEXANDER DUQUE SOUTHLAKE TX 41 11 9   23:18.7 23:19.7 7:30/M
2 NATHAN ALLEN SOUTHLAKE TX 23 11 12 0:36.3 23:55.1 24:02.0 7:41/M
3 ADAM MYERS SOUTHLAKE TX 72 14 62 8:33.5 31:52.3 32:09.4 10:15/M
4 NOLAN WILSON SOUTHLAKE TX 22 11 102 15:55.8 39:14.6 39:21.3 12:37/M
5 MILES WHATCOTT IRVING TX 104 12 129 35:29.8 58:48.6 59:14.7 18:54/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 CASSY COLBJORNSEN 146 15 25   26:31.3 26:37.1 8:32/M
2 JAINA SHAH COLLEYVILLE TX 83 17 75 6:16.5 32:47.9 32:58.4 10:32/M
3 MARIA MYERS SOUTHLAKE TX 74 16 111 17:20.7 43:52.1 44:10.4 14:06/M
4 BENNI AMBROSIO SOUTH LAKE TX 107 15 119 24:18.8 50:50.2 51:25.2 16:21/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ADAM STEVENS COLLEYVILLE TX 86 16 28   27:08.9 27:11.4 8:43/M
2 JOHN MCNAIR KELLER TX 65 18 116 18:59.4 46:08.3 46:24.1 14:50/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 MADISON GREGORY FORT WORTH TX 14 20 32   27:57.3 28:02.2 8:59/M
2 MARIE KLOSTERMAN GRAPEVINE TX 114 24 42 1:20.1 29:17.5 29:24.7 9:25/M
3 KACIE OWEN 16 21 59 3:37.7 31:35.1 31:40.0 10:09/M
4 KELSEY DAVIS 9 22 133 31:11.6 59:08.9 59:33.8 19:01/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JARRETT HALL 15 23 33   27:57.5 28:02.7 8:59/M
2 ZACHARY GRANNA 145 20 61 3:49.9 31:47.5 31:54.2 10:13/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 MELISSA WATTS KELLER TX 100 25 15   25:04.6 25:09.6 8:04/M
2 KRISTINE SCHILLACE 11 25 22 0:55.8 26:00.5 26:02.0 8:22/M
3 LACEY PUMPHREY AUSTIN TX 121 27 36 3:27.5 28:32.2 28:37.6 9:10/M
4 TANYA EICHHORST ABILENE TX 42 25 44 4:18.4 29:23.0 29:30.0 9:27/M
5 EMILY SUDTELGTE FORT WORTH TX 90 25 46 4:30.4 29:35.1 29:41.9 9:31/M
6 KATIE GEISLER FORT WORTH TX 125 28 90 11:05.1 36:09.8 36:23.8 11:37/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 RILEY PUMPHREY AUSTIN TX 120 26 5   22:06.5 22:12.2 7:06/M
2 CRAIG CROWELL FORT WORTH TX 35 26 19 3:38.2 25:44.7 25:47.9 8:16/M
3 BRENNAN BARNES FORT WORTH TX 27 27 130 36:47.0 58:53.6 59:04.8 18:56/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 MANDY BURT WHITNEY TX 3 33 47   29:39.6 29:51.7 9:32/M
2 CLAUDIA RUSSELL KELLER TX 81 34 84 5:45.9 35:25.5 35:52.4 11:23/M
3 MEGAN THORNBURG FARMERS BRANCH TX 92 34 96 7:23.6 37:03.2 37:17.3 11:55/M
4 ZEIDA KON KELLER TX 55 34 98 7:47.9 37:27.5 37:34.7 12:03/M
5 KATIE COPELAND FORT WORTH TX 33 30 122 21:57.2 51:36.8 51:55.8 16:35/M
6 KRYSTAL EZERNACK GRAPEVINE TX 45 34 124 22:10.2 51:49.8 51:57.3 16:40/M
7 STEPHANIE LYNCH WHITNEY TX 4 33 125 25:06.8 54:46.4 55:06.0 17:37/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 WESLEY WILLIAMS AZLE TX 101 30 7   22:46.9 22:51.4 7:19/M
2 JASON ALBAUMS 141 30 21 3:06.0 25:52.9 25:57.2 8:19/M
3 JOSEPH CONNER FLOWER MOUND TX 32 30 24 3:37.4 26:24.3 26:31.1 8:29/M
4 MONTE THORNBURG FARMERS BRANCH TX 93 33 71 9:28.6 32:15.5 32:29.9 10:22/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 NICOLE LENOCKER SOUTHLAKE TX 58 36 39   29:04.7 29:10.1 9:21/M
2 SARAH BRUNER FORT WORTH TX 30 38 40 0:02.5 29:07.2 29:28.0 9:22/M
3 ERIN LEWIS SOUTH LAKE TX 138 36 69 3:09.0 32:13.7 32:36.3 10:22/M
4 MIREYA PROULX KELLER TX 79 37 70 3:09.1 32:13.9 32:20.7 10:22/M
5 VANESA POLETTO DE ARMBRUSTE SOUTHLAKE TX 78 38 78 4:10.6 33:15.4 33:41.8 10:41/M
6 DIA HODNETT KELLER TX 51 36 82 6:10.8 35:15.6 35:33.2 11:20/M
7 ANGIE GRUVER FORT WORTH TX 124 39 92 7:17.7 36:22.5 36:34.5 11:42/M
8 BRANDI BADGETT SOUTHLAKE TX 24 38 106 11:09.6 40:14.3 40:28.0 12:56/M
9 KRISTIN WHATCOTT 12 38 131 30:01.6 59:06.4 59:32.5 19:00/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 NATHAN CAVRICH SOUTHLAKE TX 31 39 10   23:28.2 23:35.8 7:33/M
2 STEVEN SCHILLING FORT WORTH TX 82 39 13 1:17.0 24:45.2 24:49.6 7:57/M
3 CHRIS UNDERWOOD SOUTH LAKE TX 119 39 16 1:42.9 25:11.1 25:22.7 8:06/M
4 ANDREW LOSTY FORT WORTH TX 59 39 23 2:43.4 26:11.6 26:16.0 8:25/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ERICKA GARZA SOUTHLAKE TX 47 40 37   28:46.7 29:03.5 9:15/M
2 WEI DOU PLANO TX 118 42 57 2:44.3 31:31.1 31:37.5 10:08/M
3 CYNTHIA MELTON SOUTHLAKE TX 69 44 65 3:08.7 31:55.5 32:02.8 10:16/M
4 AMY PORTER FLOWER MOUND TX 147 44 91 7:26.1 36:12.9 36:20.2 11:38/M
5 AMY GECRGOWLAKES FRISCO TX 134 44 95 7:57.4 36:44.2 36:58.0 11:49/M
6 COLLEEN GRANT FORT WORTH TX 143 44 127 26:15.5 55:02.3 55:22.9 17:42/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 MATTHEW MORDHORST GRAPEVINE TX 71 42 14   24:47.6 25:03.7 7:58/M
2 BRYAN DOLGIN GRAPEVINE TX 17 40 66 7:11.5 31:59.1 32:08.8 10:17/M
3 PAUL LATHAM FT WORTH TX 57 44 88 10:58.3 35:45.9 36:14.4 11:30/M
4 KRISTI MORDHORST GRAPEVINE TX 70 40 99 12:42.5 37:30.1 37:46.1 12:03/M
5 JASON DUMANCAS GRAPEVINE TX 40 43 115 20:03.3 44:50.9 45:06.0 14:25/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 SHEILA HEIERMAN KELLER TX 50 49 64   31:54.4 32:00.7 10:15/M
2 TRACY ROBERTSON COLLEYVILLE TX 109 48 81 3:07.2 35:01.7 35:10.3 11:16/M
3 C DENISE STEVENS COLLEYVILLE TX 87 46 85 3:34.2 35:28.6 35:41.2 11:24/M
4 MICHELLE PITT EULESS TX 77 46 86 3:34.8 35:29.2 35:41.7 11:25/M
5 KIM AYERS 142 49 128 23:08.4 55:02.9 55:23.4 17:42/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ANTHONY KELL JUSTIN TX 53 46 3   21:56.0 21:57.5 7:03/M
2 SEAN SHOPE GRAPEVINE TX 149 45 4 0:02.5 21:58.5 22:03.3 7:04/M
3 KYLE KOLDE SOUTH LAKE TX 128 48 8 1:10.4 23:06.4 23:07.7 7:26/M
4 PATRICK CUSICK SOUTHLAKE TX 38 45 17 3:22.6 25:18.6 25:20.8 8:08/M
5 PAUL STEVENS COLLEYVILLE TX 88 48 34 6:18.5 28:14.5 28:27.5 9:05/M
6 DANNY GIAPIN 144 47 35 6:34.2 28:30.2 28:46.8 9:10/M
7 JIM CUSHMAN SOUTHLAKE TX 112 46 54 9:01.2 30:57.3 31:04.6 9:57/M
8 ROBERT GARCIA ARLINGTON TX 133 47 56 9:21.1 31:17.1 31:18.6 10:04/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JERRIS BARNES FORT WORTH TX 28 51 51   30:45.1 30:54.3 9:53/M
2 BEATRIZ TERRAZAS SOUTHLAKE TX 91 53 60 0:55.4 31:40.5 31:43.3 10:11/M
3 ELIZABETH VAN NIMAN KELLER TX 96 53 83 4:32.2 35:17.3 35:37.1 11:21/M
4 CINDY LUMBERT KELLER TX 60 50 87 5:00.0 35:45.2 35:49.0 11:30/M
5 LAURI KRUMM HURST TX 56 54 93 5:47.2 36:32.3 36:44.2 11:45/M
6 CHRIS RHOADS IRVING TX 103 52 120 20:35.3 51:20.4 51:50.1 16:30/M
7 ROBIN STANDLEY EULESS TX 85 53 123 20:52.5 51:37.6 51:56.4 16:36/M
8 CINDY MCCAGE WHITNEY TX 5 51 126 24:06.8 54:51.9 55:06.1 17:38/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ED HEIERMAN KELLER TX 49 53 11   23:54.0 23:58.3 7:41/M
2 JOHN DOTY SOUTHLAKE TX 39 50 45 5:39.1 29:33.1 29:35.1 9:30/M
3 KEN BAKER SOUTH LAKE TX 127 52 48 6:09.6 30:03.6 30:13.1 9:40/M
4 BRIAN FERRELL WATAUGA TX 115 50 53 6:56.6 30:50.7 30:59.8 9:55/M
5 WARREN NADEAU TROPHY CLUB TX 76 51 58 7:39.6 31:33.6 31:36.3 10:09/M
6 PETER BEANLAND SOUTHLAKE TX 29 51 67 8:09.9 32:04.0 32:10.0 10:19/M
7 DAVE STROPES SOUTHLAKE TX 89 54 73 8:41.2 32:35.3 32:40.5 10:29/M
8 ROCKY RHOADS 10 53 121 27:27.7 51:21.8 51:51.1 16:31/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 PATTY MCNAIR KELLER TX 66 59 68   32:11.2 32:27.2 10:21/M
2 ANNA KLOSTERMAN GRAPEVINE TX 117 56 89 3:53.0 36:04.2 36:04.2 11:36/M
3 TINA MCKEE TROPHY CLUB TX 63 57 107 9:00.4 41:11.7 41:30.8 13:15/M
4 KIMBERLY BEAUBIEN BEDFORD TX 2 55 117 17:14.8 49:26.1 49:35.3 15:54/M
5 MARJEE BRENNAQN IRVING TX 8 58 132 26:55.3 59:06.6 59:31.7 19:00/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 LARRY ALBRECHT ROCKWALL TX 1 59 20   25:52.1 25:56.7 8:19/M
2 DAVID WATTS KELLER TX 99 57 30 1:28.5 27:20.6 27:25.6 8:47/M
3 BILL KANEWSKE SOUTH LAKE TX 126 58 38 3:04.1 28:56.2 28:59.7 9:18/M
4 DAVID MEYER LEWISVILLE TX 123 57 41 3:22.5 29:14.6 29:17.7 9:24/M
5 JULIAN BRILANTI SOUTHLAKE TX 161 56 49 4:17.1 30:09.2 30:12.9 9:42/M
6 DANE BANE KELLER TX 137 59 52 4:53.8 30:45.9 30:49.8 9:53/M
7 WADE MYERS SOUTHLAKE TX 75 56 63 6:00.3 31:52.4 32:10.2 10:15/M
8 JIM CORMIER COLLEYVILLE TX 34 57 72 6:35.2 32:27.3 32:33.4 10:26/M
9 TERRY MCKEE ROANOKE TX 62 57 108 15:33.6 41:25.7 41:45.5 13:19/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 TERESA FULTON COLLEYVILLE TX 122 61 74   32:42.7 32:48.3 10:31/M
2 CHARLOTTE BANKS HURST TX 26 62 80 2:18.2 35:01.0 35:10.6 11:16/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 VERN LUMBERT KELLER TX 61 61 50   30:34.0 30:37.9 9:50/M
2 TROY RAMPY NORTH RICHLAND HILLS TX 80 63 76 2:39.0 33:13.1 33:25.3 10:41/M
3 DAVID MCNAIR KELLER TX 64 62 103 9:30.1 40:04.1 40:19.1 12:53/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 LINDA SLOCUM SOUTH LAKE TX 113 67 79   34:35.1 34:50.1 11:07/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JACK ENGLANT EULESS TX 105 67 31   27:29.4 27:33.5 8:50/M
Top

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JOHN ERICKSON KELLER TX 44 72 43   29:17.6 29:23.7 9:25/M