31st Annual Lake Benbrook Half Marathon

Age Group Results

January 26, 2019


Results By RunTIME Racing Services, www.run-time.com


Men: Top Finishers 1-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

HALF MARATHON

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RENEE MACNEIL LANTANA TX 1786 41 10   1:37:50.3 1:37:50.5 0:00.2 7:28/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 OSVALDO ESPARZA IRVING TX 1319 37 1   1:20:22.0 1:20:22.3 0:00.2 6:08/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PASCALE RONDOT KELLER TX 1813 50 17   1:47:42.9 1:47:57.3 0:14.4 8:13/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TODD REYNOLDS BENBROOK TX 1925 51 4   1:30:56.1 1:30:56.1 0:00.0 6:56/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KATHY HARMON SPRINGTOWN TX 1770 54 24   1:53:29.2 1:53:31.0 0:01.7 8:40/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEVEN BROWNE Argyle TX 1941 51 15   1:44:51.3 1:44:53.4 0:02.1 8:00/M
Top

Female 14 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANIELLA SHADOW FORT WORTH TX 1823 14 27   1:54:57.9 1:55:03.3 0:05.3 8:46/M
Top

Male 14 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SCOTT DAVIS 1753 14 37   2:04:00.3 2:04:00.3 9:28/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RYAN COPE AZLE TX 1749 15 12   1:41:02.4 1:41:03.9 0:01.4 7:43/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ASHTON GEORGE AMARILLO TX 1765 24 22   1:51:48.4 1:51:50.0 0:01.6 8:32/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARIAM DIAZ FORT WORTH TX 1722 26 78   2:21:18.6 2:21:37.1 0:18.4 10:47/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RICARDO GOMEZ FORT WORTH TX 1725 29 8   1:36:40.1 1:36:49.5 0:09.4 7:23/M
2 PETER BRIGUGLIO MASSAPEQUA NY 1743 28 65 38:57.9 2:15:38.0 2:15:46.8 0:08.8 10:21/M
3 MATT DAVIDSON WACO TX 1752 28 84 53:23.1 2:30:03.3 2:30:09.6 0:06.3 11:27/M
4 VAUGHN TURNBOW ABILENE TX 1829 27 85 53:34.9 2:30:15.0 2:30:24.7 0:09.7 11:28/M
5 RYAN PAPENMEIER HASLET TX 1805 25 94 1:04:57.2 2:41:37.4 2:41:58.1 0:20.7 12:20/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ASHLEY JOHNSON ARLINGTON TX 1777 30 20   1:50:26.8 1:50:39.3 0:12.4 8:26/M
2 ROSSYVETTH ALLEN FORT WORTH TX 1719 30 21 1:19.1 1:51:46.0 1:52:02.5 0:16.5 8:32/M
3 NUVIA ALCARAZ STEPHENVILLE TX 1733 31 30 5:28.3 1:55:55.2 1:56:13.0 0:17.8 8:51/M
4 EMILY DOTSON FORT WORTH TX 1757 34 48 16:06.2 2:06:33.1 2:06:45.9 0:12.7 9:40/M
5 MORGAN FRY GRANBURY TX 1764 33 54 20:21.0 2:10:47.9 2:10:58.0 0:10.1 9:59/M
6 ASHLEY BJERREGAARD FLOWER MOUND TX 1738 31 77 29:57.7 2:20:24.6 2:20:45.8 0:21.2 10:43/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TIMOTHY SMITH FORT WORTH TX 1825 32 5   1:32:12.5 1:32:12.5 0:00.0 7:02/M
2 JOSE SANCHEZ HALTOM TX 1819 34 9 5:18.7 1:37:31.2 1:37:40.9 0:09.7 7:27/M
3 REID FARMER FORT WORTH TX 1724 31 14 9:21.9 1:41:34.5 1:41:51.9 0:17.3 7:45/M
4 ANDREW ETTER FORT WORTH TX 1759 34 36 27:03.9 1:59:16.4 1:59:19.5 0:03.1 9:06/M
5 AARON SCOTT LEVELLAND TX 1821 34 98 1:11:01.7 2:43:14.2 2:43:20.6 0:06.3 12:28/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CINDY AMOS KENNEDALE TX 1734 36 18   1:49:34.2 1:49:57.8 0:23.6 8:22/M
2 JILLIAN GREY LAKE WORTH TX 1769 38 34 9:03.7 1:58:38.0 1:58:41.3 0:03.3 9:03/M
3 SHELLY MILLER FORT WORTH TX 1796 38 57 22:44.8 2:12:19.0 2:12:38.3 0:19.3 10:06/M
4 ADRIENNE HUDGENS BENBROOK TX 1774 36 70 27:34.4 2:17:08.7 2:17:32.0 0:23.3 10:28/M
5 JENNIFER KLAERNER BENBROOK TX 1780 35 72 27:57.2 2:17:31.5 2:17:57.5 0:26.0 10:30/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KYLE EASTER FORT WORTH TX 1014 35 2   1:22:00.1 1:22:02.5 0:02.4 6:16/M
2 FRANK KING 1950 35 3 5:42.8 1:27:43.0 1:27:45.4 0:02.4 6:42/M
3 STONEY RINCONES BURLESON TX 1940 38 6 11:00.7 1:33:00.8 1:33:03.3 0:02.4 7:06/M
4 AARON WHALEY FORT WORTH TX 1832 38 11 16:27.5 1:38:27.7 1:38:28.7 0:01.0 7:31/M
5 MICHAEL MULLINAX FRISCO TX 1798 38 62 52:50.3 2:14:50.5 2:14:56.7 0:06.1 10:18/M
6 MIKE GILE WILLOW PARK TX 1766 37 64 53:21.6 2:15:21.8 2:16:04.9 0:43.0 10:20/M
7 SHADE EVERTON JUSTIN TX 1760 35 73 55:53.5 2:17:53.7 2:18:09.5 0:15.7 10:32/M
8 BRAD BAKER MARIETTA OK 1735 35 81 1:04:26.4 2:26:26.6 2:26:41.2 0:14.6 11:11/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LETICIA ESPARZA FORT WORTH TX 1676 40 35   1:58:57.5 2:04:41.3 5:43.8 9:05/M
2 MICHELLE PEACOCK JOSHUA TX 1808 44 44 5:32.8 2:04:30.4 2:04:37.8 0:07.4 9:30/M
3 MELISSA DIAZ FORT WORTH TX 1723 41 50 8:23.3 2:07:20.9 2:07:39.8 0:18.9 9:43/M
4 SHANNA FERRELL HASLET TX 1932 44 58 13:59.6 2:12:57.2 2:13:17.5 0:20.3 10:09/M
5 ALEXIS MAYO LANTANA TX 1788 41 67 17:31.7 2:16:29.3 2:16:53.8 0:24.5 10:25/M
6 ARIZBE MONSIVAIS DALLAS TX 1797 44 93 42:23.1 2:41:20.7 2:41:32.4 0:11.7 12:19/M
7 DANA WRIGHT CLEBURNE TX 1837 41 111 1:10:58.4 3:09:56.0 3:09:56.0 14:30/M
8 JOANNA BROADNAX FORT WORTH TX 1744 44 120 1:46:24.4 3:45:22.0 3:45:22.0 17:12/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSHUA WEIMER SOUTHLAKE TX 1412 44 7   1:33:38.3 1:33:39.9 0:01.6 7:09/M
2 RAMAKRISHNA GOTTIPATI IRVING TX 1768 40 13 7:35.3 1:41:13.7 1:41:26.7 0:13.0 7:44/M
3 BRANDON BARTLETT 1935 43 25 20:12.9 1:53:51.2 1:53:54.5 0:03.3 8:41/M
4 PHILIP LAMSENS FT. WORTH TX 1782 43 38 30:26.1 2:04:04.5 2:04:24.1 0:19.6 9:28/M
5 TRAVIS SOLT PROSPER TX 1827 41 59 39:38.6 2:13:16.9 2:13:21.1 0:04.1 10:10/M
6 MATT RILEY DENTON TX 1811 44 61 40:35.1 2:14:13.5 2:14:18.6 0:05.1 10:15/M
7 CHARLES WRIGHT CLEBURNE TX 1836 44 112 1:36:17.6 3:09:56.0 3:09:56.0 14:30/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SUSAN WIGHT MANSFIELD TX 1833 45 46   2:04:50.5 2:04:53.6 0:03.0 9:32/M
2 EMILY MURPHEY WILLOW PARK TX 1799 48 53 4:11.0 2:09:01.6 2:09:12.4 0:10.7 9:51/M
3 ERIKA DEVENNEY SPRINGTOWN TX 1721 45 75 14:16.4 2:19:07.0 2:19:16.4 0:09.3 10:37/M
4 AMY STAGNER ALEDO TX 1828 46 88 27:54.0 2:32:44.5 2:33:06.8 0:22.2 11:40/M
5 KODI REED BURLESON TX 1810 47 89 30:36.1 2:35:26.7 2:35:42.6 0:15.9 11:52/M
6 KELLI BLANCETT FORT WORTH TX 1740 49 118 1:20:06.4 3:24:57.0 3:24:57.0 15:39/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANDRIEN WANG KELLER TX 1730 48 19   1:50:16.4 1:50:30.6 0:14.1 8:25/M
2 ALASTAIR JAMES FORT WORTH TX 1776 47 33 7:48.5 1:58:05.0 1:58:16.8 0:11.8 9:01/M
3 DARRIN HEISEY GROVELAND FL 1772 47 41 13:57.2 2:04:13.6 2:04:15.8 0:02.1 9:29/M
4 RAMON CAMPOS BENBROOK TX 1746 46 69 26:32.2 2:16:48.7 2:17:06.0 0:17.3 10:27/M
5 GREG CARWHEEL 1949 47 114 1:22:21.0 3:12:37.5 3:14:03.4 1:25.8 14:42/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELIZABETH LINK JOSHUA TX 1785 54 43   2:04:20.8 2:04:28.6 0:07.7 9:29/M
2 LINDY CRAWFORD FORT WORTH TX 1750 54 47 1:01.7 2:05:22.5 2:05:44.8 0:22.2 9:34/M
3 MARIA WALKER FORT WORTH TX 1831 53 49 2:42.7 2:07:03.6 2:07:05.7 0:02.1 9:42/M
4 LYNDA PARRA FORT WORTH TX 1973 52 76 15:13.1 2:19:34.0 2:19:39.5 0:05.4 10:39/M
5 MARY NOER BENBROOK TX 1801 50 80 21:14.3 2:25:35.2 2:26:00.2 0:24.9 11:07/M
6 KELLY SCHROEDER FORT WORTH TX 1820 53 86 26:34.1 2:30:55.0 2:31:11.2 0:16.2 11:31/M
7 AMY MCCOLE ALEDO TX 1789 51 87 28:22.7 2:32:43.6 2:33:06.3 0:22.6 11:39/M
8 LAURA ROSS FORT WORTH TX 1816 52 91 35:31.0 2:39:51.9 2:39:51.9 12:12/M
9 ALEASE D BODENSTAB FORT WORTH TX 1741 51 95 37:42.8 2:42:03.7 2:42:31.3 0:27.6 12:22/M
10 RENEE FRANKLIN BENBROOK TX 1763 54 122 1:41:40.1 3:46:01.0 3:46:01.0 17:15/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAVIER PENA FORT WORTH TX 1727 52 16   1:47:14.7 1:47:32.4 0:17.7 8:11/M
2 JOHN ROSS HASLET TX 1815 50 45 17:30.9 2:04:45.6 2:04:55.0 0:09.3 9:31/M
3 RICHARD WILDE PALO PINTO TX 1834 53 52 21:41.3 2:08:56.0 2:08:56.0 9:51/M
4 DANIEL VILLEGAS FORT WORTH TX 1729 51 55 24:15.9 2:11:30.7 2:11:48.5 0:17.7 10:02/M
5 RAY PFEIFFER FORT WORTH TX 1809 54 56 24:42.6 2:11:57.4 2:12:22.7 0:25.3 10:04/M
6 RICHARD COX FORT WORTH TX 1720 51 101 1:08:49.7 2:56:04.4 2:56:23.0 0:18.5 13:26/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACQUELINE DIROSA 1756 57 32   1:57:00.6 1:57:00.6 8:56/M
2 ARACELI DESMARAIS EULESS TX 1755 57 39 7:07.0 2:04:07.7 2:04:27.0 0:19.3 9:28/M
3 MARIAN FLINCHBAUGH BENBROOK TX 1762 55 60 17:05.3 2:14:06.0 2:14:16.2 0:10.2 10:14/M
4 SUE PARROTTE ARLINGTON VA 1807 57 66 18:56.8 2:15:57.5 2:16:10.0 0:12.4 10:23/M
5 IVONNE MAXWELL FLOWER MOUND TX 1787 55 71 20:09.2 2:17:09.9 2:17:30.8 0:20.9 10:28/M
6 RHONDA FOULDS JUSTIN TX 1713 56 82 30:01.3 2:27:02.0 2:27:08.1 0:06.1 11:13/M
7 GLORIA CANCHOLA BENBROOK TX 1747 58 99 53:25.9 2:50:26.6 2:50:33.6 0:06.9 13:01/M
8 REINE NOVAK FORT WORTH TX 1802 56 102 59:18.3 2:56:19.0 2:56:19.0 13:28/M
9 ALDA OLLACTILLIUM FORT WORTH TX 1726 57 105 1:01:18.3 2:58:19.0 2:58:19.0 13:37/M
10 CAROL MURRAY FORT WORTH TX 1800 58 110 1:12:00.3 3:09:01.0 3:09:01.0 14:26/M
11 CAROL HUGHES N RICHLND HLS TX 1329 59 113 1:14:24.3 3:11:25.0 3:11:25.0 14:37/M
12 GRACE CALDERA 1928 58 119 1:36:40.3 3:33:41.0 3:33:41.0 16:19/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID CABRAL FORT WORTH TX 1974 58 23   1:52:59.3 1:53:08.2 0:08.8 8:37/M
2 ERIC KOONTZ BENBROOK TX 1331 55 26 1:11.7 1:54:11.1 1:54:35.4 0:24.3 8:43/M
3 ROBERT KEICHLINE WEATHERFORD TX 1929 56 28 2:44.3 1:55:43.7 1:55:48.4 0:04.6 8:50/M
4 ROGER LENOX DALLAS TX 1783 57 83 36:41.8 2:29:41.2 2:29:41.2 11:26/M
5 DAVE PAPENMEIER HASLET TX 1804 56 96 49:26.1 2:42:25.5 2:42:46.3 0:20.8 12:24/M
6 PATRICK FINNEY GRAPEVINE TX 1761 55 100 59:17.6 2:52:17.0 2:52:17.0 13:09/M
7 STEVEN BURGOS BEDFORD TX 1745 56 107 1:06:52.6 2:59:52.0 2:59:52.0 13:44/M
8 BURTON SHADOW FORT WORTH TX 1822 55 108 1:10:44.3 3:03:43.7 3:03:54.2 0:10.5 14:01/M
9 ROSS DARROW BEDFORD TX 1751 58 115 1:26:01.6 3:19:01.0 3:19:01.0 15:12/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CATHY TURNER HUDSON OAKS TX 1830 60 68   2:16:36.9 2:16:41.5 0:04.6 10:26/M
2 MARY BETH LAMPE FORT WORTH TX 1714 64 90 21:41.9 2:38:18.9 2:38:25.2 0:06.3 12:05/M
3 NINA BIRCHER FORT WORTH TX 1737 63 92 24:38.0 2:41:14.9 2:41:38.6 0:23.6 12:18/M
4 BARBARA WILLIAMS FORT WORTH TX 1835 64 116 1:02:24.0 3:19:01.0 3:19:01.0 15:12/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ED HESS FORT WORTH TX 1773 63 29   1:55:44.8 1:55:51.6 0:06.8 8:50/M
2 MARION HOWARD BURLESON TX 1934 63 31 1:00.5 1:56:45.3 1:56:48.7 0:03.4 8:55/M
3 MANUEL RODRIGUEZ FORT WORTH TX 1732 62 42 8:31.9 2:04:16.7 2:04:33.7 0:17.0 9:29/M
4 MICHAEL RUSSO FORT WORTH TX 1818 60 79 29:15.0 2:24:59.8 2:25:24.2 0:24.4 11:04/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DEBORAH RUIZ FORT WORTH TX 1817 65 51   2:08:07.1 2:08:12.1 0:05.0 9:47/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BOBBY MCMULLEN LAKESIDE TX 1792 69 40   2:04:09.1 2:04:16.8 0:07.7 9:29/M
2 ROBERT GLOWACKI GRANBURY TX 1767 67 63 11:04.8 2:15:14.0 2:15:33.3 0:19.3 10:19/M
3 LESTER MERIWETHER BENBROOK TX 1794 65 106 54:38.7 2:58:47.8 2:59:18.6 0:30.8 13:39/M
Top

Female 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TELA ISIK SAGINAW TX 1775 74 103   2:56:30.3 2:56:46.5 0:16.2 13:28/M
2 BETTE MCDOWELL ALEDO TX 1791 72 109 9:07.3 3:05:37.7 3:05:43.2 0:05.4 14:10/M
3 MICAELA CARTER FT WORTH TX 1927 73 121 49:30.6 3:46:01.0 3:46:01.0 17:15/M
Top

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KENDALL BLACK GRAND PRAIRIE TX 1739 70 74   2:18:55.8 2:18:59.7 0:03.9 10:36/M
2 MARVIN R DENNIS FORT WORTH TX 1754 76 97 24:13.5 2:43:09.3 2:43:20.3 0:10.9 12:27/M
3 WILLIAM SMITH HOBBS NM 1826 71 104 37:38.1 2:56:34.0 2:56:34.0 13:29/M
4 ED KOPIAK FORT WORTH TX 1781 76 117 1:01:42.5 3:20:38.4 3:20:57.0 0:18.6 15:19/M