31st Annual Lake Benbrook Half Marathon

Age Group Results

January 26, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 9-10 11-12 13-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64 70-74 75-99
Women: Top Finishers 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74

5K TIMED

Top

Female Overalls Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 POKSU BINGER FORT WORTH TX 1844 68 9   24:49.1 24:52.8 0:03.6 7:59/M
Top

Male Overalls Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KURT HARE FORT WORTH TX 1868 33 1   19:23.6 19:23.9 0:00.3 6:14/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CATHY BUCHANAN 1944 56 16   25:38.1 25:41.0 0:02.9 8:15/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LARRY MCHANEY MANSFIELD TX 1688 56 2   20:44.0 21:31.1 0:47.0 6:40/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JULIE KENDRO FORT WORTH TX 1877 60 23   26:37.0 26:41.9 0:04.9 8:34/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRIS KOBOS PLANO TX 1879 60 8   24:32.8 24:33.9 0:01.0 7:53/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EMMY STRATHMEYER 1947 10 18   25:47.0 26:05.4 0:18.4 8:17/M
2 DUSTY LONG 1708 10 107 23:04.3 48:51.4 48:56.0 0:04.6 15:42/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRADY HARP 1702 9 112   51:17.7 51:28.9 0:11.1 16:29/M
Top

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HALLIE HARP BENBROOK TX 1703 12 36   29:27.1 29:28.1 0:00.9 9:28/M
2 KELSEY HENDERSON WHITE SETTLEMENT TX 1705 11 47 1:47.7 31:14.9 31:16.1 0:01.2 10:03/M
3 CAITLYNN DUNN 1698 11 83 9:40.4 39:07.6 39:14.4 0:06.8 12:35/M
4 KAILEY STEVENS 1710 12 102 16:44.0 46:11.2 46:16.3 0:05.1 14:51/M
5 CAITIE JAMES FORT WORTH TX 1706 12 108 19:27.3 48:54.5 49:05.6 0:11.1 15:43/M
Top

Male 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JONATHAN CORTEZ FORT WORTH TX 1697 12 3   22:54.5 22:58.1 0:03.5 7:22/M
2 KADEN ROBINSON BENBROOK TX 1945 12 6 0:13.2 23:07.8 23:11.7 0:03.8 7:26/M
3 MIGUEL CARRERA WHITE SETTLEMENT TX 1696 12 12 1:59.3 24:53.9 24:55.4 0:01.5 8:00/M
4 JULIAN RODARTE 1709 11 13 1:59.4 24:54.0 24:55.2 0:01.2 8:00/M
5 NOAH GRUBBS 1701 11 22 3:38.7 26:33.3 26:34.4 0:01.1 8:32/M
6 DAYLON DUNN 1700 11 44 8:04.1 30:58.7 31:05.8 0:07.1 9:57/M
7 ERIC CANALES FORT WORTH TX 1694 12 49 8:33.5 31:28.1 31:31.8 0:03.6 10:07/M
8 FERNIE CANO-LAY FORT WORTH TX 1850 11 90 21:12.7 44:07.3 44:20.6 0:13.3 14:11/M
9 ANTONIO CANO-LAY FORT WORTH TX 1849 12 91 21:12.8 44:07.4 44:20.8 0:13.4 14:11/M
Top

Female 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GRACE DONNELL 1677 14 15   25:26.8 25:27.8 0:00.9 8:11/M
2 KAYLYNN TATARIAN 1012 14 33 3:35.0 29:01.8 34:45.2 5:43.3 9:20/M
3 MEGAN FORBES FORT WORTH TX 1687 13 53 6:23.0 31:49.9 32:38.6 0:48.6 10:14/M
Top

Male 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEVI BRAWLEY BENBROOK TX 1847 13 7   23:18.4 23:22.5 0:04.0 7:30/M
2 ADRIAN CHAVEZ 1415 14 27 4:23.4 27:41.9 27:59.0 0:17.0 8:54/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMANDA HOWARD 1678 15 28   27:46.0 27:47.5 0:01.4 8:56/M
2 DARIAN DUNN 1699 19 87 14:08.6 41:54.7 42:01.7 0:07.0 13:28/M
3 CAMIELLE GILE 1863 15 97 17:19.6 45:05.7 45:49.4 0:43.7 14:30/M
4 HANAH FRAKES 1002 15 114 29:37.9 57:24.0 57:24.0 18:27/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NASRIN SANIEE GRANBURY TX 1910 24 79   38:04.2 38:26.2 0:22.0 12:14/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEPHANIE JOHNSON FORT WORTH TX 1876 27 21   26:31.2 26:35.3 0:04.0 8:32/M
2 HEATHER CRUMPLEY IRVING TX 1856 28 50 4:59.0 31:30.3 31:35.4 0:05.1 10:08/M
3 KIRSTEN OLIVER BENBROOK TX 1715 26 63 8:50.8 35:22.0 35:22.0 11:22/M
4 BRANDON DAGGETT 1681 29 74 10:01.3 36:32.5 37:04.3 0:31.8 11:45/M
5 SAMANTHA DAGGETT FORT WORTH TX 1682 29 77 10:45.9 37:17.1 37:48.7 0:31.5 11:59/M
6 HALEY RICHARDS BURLESON TX 1906 28 85 13:20.8 39:52.0 40:06.7 0:14.6 12:49/M
7 AMANDA PALOS 1926 27 111 24:15.0 50:46.3 51:19.4 0:33.1 16:19/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RICHARD ISARRARAZ FORT WORTH TX 1874 28 5   23:01.1 23:29.0 0:27.9 7:24/M
2 JOSH STUBBS BENBROOK TX 1716 29 46 8:03.1 31:04.2 31:16.5 0:12.2 9:59/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMY CASEY BENBROOK TX 1680 32 10   24:49.5 25:21.3 0:31.8 7:59/M
2 ANDREA ARABIE BENBROOK TX 1839 34 20 1:40.2 26:29.7 26:35.5 0:05.7 8:31/M
3 ALI SCHULTZ GRAPEVINE TX 1911 31 24 1:59.9 26:49.4 27:01.8 0:12.3 8:37/M
4 ABBEY BREWER WEATHERFORD TX 1689 32 34 4:30.6 29:20.1 29:31.9 0:11.7 9:26/M
5 LAURYN MCMULLEN ALEDO TX 1892 31 42 5:45.0 30:34.5 30:42.4 0:07.8 9:50/M
6 LYDIA HUDSON FORT WORTH TX 1873 32 51 6:42.5 31:32.0 32:24.4 0:52.3 10:08/M
7 JAMIE FARMER BENBROOK TX 1683 32 54 7:01.5 31:51.0 32:21.5 0:30.4 10:14/M
8 ANGELA MITCHELL JOSHUA TX TX 1896 32 58 9:07.8 33:57.3 34:03.1 0:05.7 10:55/M
9 RACHEL MOORE BENBROOK TX 1897 33 70 10:55.9 35:45.4 36:01.9 0:16.5 11:30/M
10 SARABETH MAY FORT WORTH TX 1888 31 89 18:08.7 42:58.2 43:19.8 0:21.6 13:49/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAVERICK ALLEN HURST TX 1731 31 14   24:55.6 25:12.9 0:17.3 8:01/M
2 JEREMY MARSHALL 1690 33 35 4:24.9 29:20.5 29:32.3 0:11.7 9:26/M
3 CALEB MILLIGAN 1937 32 38 4:58.1 29:53.7 30:29.6 0:35.9 9:37/M
4 EDGAR CHAVEZ FORT WORTH TX 1420 31 41 5:28.3 30:23.9 30:41.0 0:17.1 9:46/M
5 KENNETH FARMER BENBROOK TX 1684 32 52 6:40.3 31:35.9 32:06.5 0:30.5 10:09/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ERIN MURPHY GRAPEVINE TX 1898 39 25   27:31.7 27:44.1 0:12.3 8:51/M
2 KRISTIN GRANTHAM BENBROOK TX 1867 35 37 2:13.9 29:45.6 29:52.8 0:07.2 9:34/M
3 LYNN PALMER BENBROOK TX 1902 38 39 2:39.6 30:11.3 30:12.8 0:01.5 9:42/M
4 ABRA WRIGHT BURLESON TX 1923 39 64 7:51.1 35:22.9 35:50.9 0:28.0 11:22/M
5 LILLY RAMIREZ FORT WORTH TX 1905 37 76 9:33.0 37:04.7 37:16.2 0:11.5 11:55/M
6 NICOLE NASSIFF FORT WORTH TX 1899 35 100 17:40.4 45:12.2 45:20.2 0:08.0 14:32/M
7 MARISSA CARRERA WHITE SETTLEMENT TX 1695 38 106 20:05.3 47:37.0 47:43.4 0:06.3 15:19/M
8 MONICA HARP BENBROOK TX 1704 36 113 23:57.3 51:29.0 51:39.9 0:10.8 16:33/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WILLIAM WHITTLE FORT WORTH TX 1920 38 29   28:16.4 28:20.4 0:03.9 9:05/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STACEY WIRTJES FORT WORTH TX 1921 41 78   37:25.1 37:48.1 0:22.9 12:02/M
2 HOLLY LINDSEY ARLINGTON TX 1883 42 96 7:34.5 44:59.7 45:22.8 0:23.0 14:28/M
3 JEWEL JOHNSON WAXAHACHIE TX 1875 44 105 10:10.4 47:35.6 48:09.3 0:33.7 15:18/M
4 DANIELLE WESTFALL 1918 40 110 12:39.0 50:04.2 50:38.4 0:34.2 16:06/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEFF STRATHMEYER 1946 44 19   25:47.9 26:06.5 0:18.5 8:17/M
2 JUSTIN WESTFALL BURLESON TX 1919 43 81 12:45.0 38:32.9 38:54.3 0:21.3 12:23/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TWILA TREADAWAY GODLEY TX 1916 48 30   28:24.3 28:24.7 0:00.3 9:08/M
2 CAROLYN ROGERS ALEDO TX 1908 48 56 4:49.7 33:14.1 33:22.9 0:08.8 10:41/M
3 KELLI MENDIAS FORT WORTH TX 1894 46 80 10:07.9 38:32.3 39:06.5 0:34.2 12:23/M
4 SHEILA PELTIER FORT WORTH TX 1904 48 94 16:26.9 44:51.3 44:54.4 0:03.1 14:25/M
5 ANGELA GIRGENTI WILLOW PARK TX 1864 46 115 29:58.0 58:22.3 58:38.1 0:15.7 18:46/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SOHAIB EL-OMARI FORT WORTH TX 1859 47 4   22:56.5 22:57.2 0:00.6 7:22/M
2 WILLIAM BRACKETT FORT WORTH TX 1846 48 17 2:44.1 25:40.7 28:20.0 2:39.3 8:15/M
3 JEFFREY BARROW FORT WORTH TX 1842 46 72 13:05.9 36:02.5 36:11.3 0:08.8 11:35/M
4 JAMES KLICE WILLOW PARK TX 1878 47 88 19:25.8 42:22.4 42:38.1 0:15.6 13:37/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MONSERRAT ANDUJAR FORT WORTH TX 1838 50 59   34:17.7 35:03.6 0:45.9 11:01/M
2 KIMBERLY ELLIS CLEBURNE TX 1858 53 65 1:05.2 35:22.9 35:50.9 0:27.9 11:22/M
3 JOELLE MANN FLOWER MOUND TX 1885 52 109 15:00.4 49:18.1 49:39.8 0:21.7 15:51/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EDDIE MILLIGAN JR 1938 54 69   35:43.1 36:19.0 0:35.8 11:29/M
2 PATRICK LACAILLE FORT WORTH TX 1880 52 73 0:48.0 36:31.2 36:38.7 0:07.5 11:45/M
3 ROBERT CHRISTENSEN FORT WORTH TX 1853 54 98 9:28.5 45:11.6 45:20.3 0:08.6 14:32/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACKIE GLOVER LAKE WORTH TX 1866 59 61   35:07.3 35:09.7 0:02.4 11:17/M
2 MELONY MCCLENDON PARADISE TX 1430 55 67 0:26.2 35:33.5 35:54.6 0:21.0 11:26/M
3 CHARLENE MILLIGAN 1936 56 71 0:39.1 35:46.5 36:22.1 0:35.5 11:30/M
4 DIANE OMARI FORT WORTH TX 1901 57 101 10:27.7 45:35.0 46:15.8 0:40.7 14:39/M
5 MONICA LITTLE BENBROOK TX 1884 56 104 11:21.7 46:29.1 46:56.9 0:27.8 14:57/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BEVERLY DEHART 1924 60 40   30:17.0 30:21.2 0:04.2 9:44/M
2 PIER HARE FORT WORTH TX 1869 63 43 0:37.9 30:54.9 31:04.3 0:09.4 9:56/M
3 HOLLY MARSHALL BENBROOK TX 1886 61 57 2:59.1 33:16.1 33:27.1 0:10.9 10:42/M
4 DEBORAH MCVEAN FORT WORTH TX 1893 62 62 4:52.2 35:09.2 35:29.9 0:20.6 11:18/M
5 DEBBIE HOUSE CROWLEY TX 1872 62 66 5:13.3 35:30.3 35:45.4 0:15.0 11:25/M
6 SUSAN CHRISTENSEN BENBROOK TX 1854 60 99 14:54.8 45:11.8 45:20.4 0:08.6 14:32/M
7 PHYLLIS RICHARDS BURLESON TX 1907 60 103 15:57.5 46:14.5 46:29.1 0:14.5 14:52/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID DUMLER ARLINGTON TX 1857 61 11   24:52.7 24:53.8 0:01.1 8:00/M
2 RICHARD HARE FORT WORTH TX 1870 64 31 3:39.3 28:32.0 28:41.6 0:09.6 9:10/M
3 RON MARSHALL BENBROOK TX 1887 62 32 3:49.4 28:42.1 28:52.2 0:10.1 9:14/M
4 TIM CHASE BURLESON TX TX 1852 61 75 11:54.5 36:47.2 37:07.9 0:20.6 11:50/M
5 FRANK HECK FORT WORTH TX 1871 63 92 19:22.2 44:14.9 44:38.5 0:23.6 14:13/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEAN PARU 1942 73 68   35:35.1 35:40.5 0:05.3 11:26/M
2 JOSETTE GIVENS FORT WORTH TX 1865 71 93 9:10.9 44:46.1 44:54.5 0:08.3 14:24/M
3 BOBBI BERG FORT WORTH TX 1843 74 95 9:17.5 44:52.6 44:55.6 0:02.9 14:26/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROBERT SULLIVAN FORT WORTH TX 1939 73 26   27:39.9 27:45.3 0:05.3 8:53/M
2 DICK HARTHETT 1931 71 45 3:22.2 31:02.2 31:38.3 0:36.0 9:59/M
3 BOB LAY FT WORTH TX 1881 71 48 3:38.8 31:18.8 31:32.2 0:13.4 10:04/M
4 LEON MINTON WILLOW PARK TX 1895 73 60 6:39.0 34:19.0 34:27.8 0:08.8 11:02/M
5 TIMOTHY FERGUSON FT WORTH TX 1860 70 82 10:54.1 38:34.1 38:44.6 0:10.5 12:24/M
6 JOHN ROSS FT WORTH TX 1930 71 84 11:33.0 39:13.0 39:53.8 0:40.8 12:37/M
7 BOB TYZBIR LANTANA TX 1917 74 116 52:41.0 1:20:21.0 1:20:54.6 0:33.5 25:50/M
Top

Male 75 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KEN BREWER ARLINGTON TX 1848 82 55   32:41.5 32:56.8 0:15.3 10:31/M
2 DAN WOOD ARLINGTON TX 1922 78 86 7:16.6 39:58.2 41:37.8 1:39.5 12:51/M
3 DON HICKMAN 1943 80 117 2:47:57.1 3:20:38.7 3:20:53.9 0:15.2 64:31/M