GE Marathon- MARA

Age Group Results

April 27, 2013


Results by RunTIME Racing Services, www.run-time.com


Men: 0- 0 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Marathon

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TARA UPSHAW TROPHY CLUB TX 1199 22 4   3:02:24.8 3:02:43.8 0:19.0 6:57/M
2 KRISTEN RAINS CARROLLTON TX 1096 25 8 30:02.8 3:32:27.6 3:32:58.8 0:31.2 8:06/M
3 LINDSAY PETERSON GRAPEVINE TX 1090 32 12 36:59.2 3:39:24.0 3:39:40.8 0:16.8 8:22/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOE BEISLVER 1210 40 1   2:48:25.4 2:48:26.6 0:01.2 6:25/M
2 GARY ANDERSON FORT WORTH TX 1000 51 2 9:40.3 2:58:05.7 2:58:06.4 0:00.7 6:48/M
3 GORRETT EVENS 1097 19 3 12:49.0 3:01:14.4 3:01:44.2 0:29.8 6:55/M
Top

Age UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NICHOLE MATHIS 1009 0 156   6:40:48.2 6:45:21.8 4:33.6 15:17/M
2 SHEILA LEWIS 1069 0 159 0:06.8 6:40:55.1 6:45:22.0 4:26.9 15:17/M
Top

Male 15 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK RUIZ MCALLEN TX 1104 15 120   5:18:46.5 5:20:22.4 1:35.9 12:09/M
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KASSANDRA PRIETO ALAMO TX 1093 18 133   5:31:03.2 5:32:28.8 1:25.6 12:38/M
2 ANDREA AMARO MCALLEN TX 1001 18 141 20:40.9 5:51:44.2 5:53:09.7 1:25.5 13:25/M
3 ASHLEY WAITE MCKINNEY TX 1128 17 158 1:09:50.1 6:40:53.3 6:45:19.8 4:26.4 15:17/M
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEVE SEARS MARION TX 1162 19 32   3:56:52.6 3:59:18.5 2:25.9 9:02/M
2 CAREY WARREN LENORAH TX 1165 18 82 47:22.5 4:44:15.1 4:45:42.2 1:27.1 10:50/M
3 ARTURO CHAVEZ BROWNSVILLE TX 1026 17 86 49:15.6 4:46:08.2 4:47:44.1 1:35.8 10:55/M
4 JOSE SOLIS BROWNSVILLE TX 1111 17 96 1:05:34.9 5:02:27.5 5:03:52.5 1:24.9 11:32/M
5 MILTON DORIA SAN BENITO TX 1040 16 102 1:08:38.8 5:05:31.4 5:07:07.8 1:36.3 11:39/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CINDY NGUYEN FARMERS BRANCH TX 1188 22 60   4:20:32.6 4:22:02.8 1:30.2 9:56/M
2 MARISSA LEES HENDERSON TX 1068 22 71 12:16.3 4:32:48.9 4:35:56.7 3:07.8 10:24/M
3 LOGAN LANE DALLAS TX 1065 22 84 25:01.8 4:45:34.4 4:47:38.5 2:04.0 10:53/M
4 KASEY COGGIN TEXARKANA TX 1174 23 112 50:43.5 5:11:16.1 5:14:20.1 3:04.0 11:52/M
5 YI XU ARLINGTON TX 1134 24 136 1:14:07.6 5:34:40.2 5:36:27.3 1:47.0 12:46/M
6 CYNTHIA ALVAREZ GRANBURY TX 1136 23 137 1:15:28.7 5:36:01.3 5:36:27.6 0:26.2 12:49/M
7 CANDACE TORIAN IRVING TX 1119 24 162 3:37:17.0 7:57:49.6 7:58:30.2 0:40.5 18:13/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID MCNALLY DALLAS TX 1151 24 34   3:57:52.4 3:58:14.2 0:21.8 9:04/M
2 TIM SEARS MAGNOLIA TX 1107 22 101 1:06:32.5 5:04:24.9 5:06:51.0 2:26.1 11:37/M
3 KEVIN LAUCK PLANO TX 1066 20 106 1:10:52.6 5:08:45.0 5:10:25.9 1:40.9 11:47/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MEREDITH CANNON ALLEN TX 1020 27 54   4:18:23.9 4:20:11.4 1:47.4 9:51/M
2 MELANIE GOUTHRO LEESVILLE LA 1180 25 63 6:04.5 4:24:28.4 4:26:31.2 2:02.7 10:05/M
3 ERIKA BRYAN HUTTO TX 1015 27 76 20:25.3 4:38:49.3 4:40:15.5 1:26.2 10:38/M
4 CHRISTINA WAITE AUSTIN TX 1129 27 88 30:29.5 4:48:53.4 4:50:45.3 1:51.8 11:01/M
5 BLANCA GARZA HOUSTON TX 1141 28 98 44:52.0 5:03:16.0 5:03:44.9 0:28.9 11:34/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WARREN STEPLER MCKINNEY TX 1114 26 9   3:34:52.1 3:35:26.1 0:34.0 8:12/M
2 ADAM KLENK NACOGDOCHES TX 1064 27 16 5:28.3 3:40:20.5 3:40:54.8 0:34.3 8:24/M
3 DANIEL LEHMUHL 4655 29 23 13:30.1 3:48:22.3 3:50:09.2 1:46.9 8:43/M
4 KEVIN COOPER SOUTHLAKE TX 1139 28 30 19:15.2 3:54:07.4 3:54:30.2 0:22.8 8:56/M
5 STEVEN STAPLETON DICKINSON TX 1113 26 38 25:32.6 4:00:24.8 4:00:55.2 0:30.4 9:10/M
6 ANDREW DONATI HOUSTON TX 1159 25 52 41:53.7 4:16:45.9 4:18:41.8 1:55.9 9:48/M
7 RYAN DIGNUM FORT WORTH TX 1175 26 58 44:33.7 4:19:25.8 4:20:04.2 0:38.3 9:54/M
8 DANIEL BARNETT RICHLAND HILLS TX 1005 26 69 52:49.9 4:27:42.0 4:29:09.0 1:27.0 10:13/M
9 ALLEN GILBERT IRVING TX 1050 28 70 53:45.4 4:28:37.5 4:28:43.8 0:06.2 10:15/M
10 JEREMY SIGLE TARZAN TX 1108 28 81 1:09:07.6 4:43:59.8 4:45:41.9 1:42.1 10:50/M
11 MATTHEW CANNON ALLEN TX 1019 29 87 1:13:47.6 4:48:39.7 4:50:27.2 1:47.4 11:01/M
12 AUSTIN CHAPPELL DENTON TX 1023 28 135 1:59:21.1 5:34:13.2 5:38:49.1 4:35.8 12:45/M
13 ALEX EPPS MINEOLA TX 1041 26 149 2:33:26.4 6:08:18.5 6:12:49.5 4:31.0 14:03/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACKIE GRIESE DALLAS TX 1142 31 13   3:39:41.1 3:40:14.4 0:33.3 8:23/M
2 DEBORAH HASTIE HOUSTON TX 1183 31 18 3:15.8 3:42:56.9 3:43:41.9 0:45.0 8:30/M
3 ALI THEURER LITTLE ELM TX 1116 31 28 11:52.8 3:51:33.9 3:52:17.5 0:43.5 8:50/M
4 BROOKE SAMUELIAN MISSOURI CITY TX 1105 32 36 20:39.1 4:00:20.3 4:01:08.5 0:48.2 9:10/M
5 JOANNA DAVIS MISSOURI CITY TX 1038 34 42 26:33.0 4:06:14.1 4:07:02.5 0:48.3 9:23/M
6 BECKY MARENTETTE IRVING TX 1073 31 56 39:13.2 4:18:54.3 4:22:05.1 3:10.7 9:52/M
7 GISELLE ROMERO KELLER TX 1103 34 97 1:23:16.7 5:02:57.9 5:06:32.9 3:35.0 11:33/M
8 SARA BLACKER ALLEN TX 1011 34 105 1:26:37.2 5:06:18.4 5:09:48.0 3:29.6 11:41/M
9 CRYSTAL GRIDER MCKINNEY TX 1051 30 108 1:29:59.5 5:09:40.7 5:15:21.8 5:41.1 11:49/M
10 RACHEL MAYGREN ALLEN TX 1150 32 111 1:31:14.3 5:10:55.4 5:14:25.0 3:29.5 11:51/M
11 ASHLEY METZ CROWLEY TX 1161 34 113 1:32:53.1 5:12:34.2 5:16:15.0 3:40.8 11:55/M
12 CRYSTAL SOTO GARRISON TX 1112 30 116 1:36:58.7 5:16:39.8 5:21:09.1 4:29.3 12:05/M
13 KELLEY BAYNE ALLEN TX 1008 31 138 2:03:47.8 5:43:28.9 5:48:02.3 4:33.3 13:06/M
14 MARNENE YOUNG ARLINGTON TX 1203 31 140 2:11:36.1 5:51:17.2 5:55:40.5 4:23.2 13:24/M
15 FAYEDRA CHAVEZ FRIENDSWOOD TX 1027 32 142 2:13:31.0 5:53:12.1 5:58:24.8 5:12.6 13:28/M
16 MICHELE RODRIGUEZ HARLINGEN TX 1102 32 145 2:18:14.6 5:57:55.7 6:00:13.1 2:17.3 13:39/M
17 LISA RUGG LITTLE ELM TX 1197 34 152 2:40:59.7 6:20:40.8 6:25:16.1 4:35.2 14:31/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAUL BOX WAXAHACHIE TX 1138 33 6   3:26:42.8 3:27:03.2 0:20.3 7:53/M
2 EDUARDO OROZCO DALLAS TX 1190 30 27 24:25.3 3:51:08.2 3:51:11.5 0:03.2 8:49/M
3 BARRY KUHNKE MOORHEAD MN 1148 32 33 31:02.2 3:57:45.1 3:58:49.7 1:04.6 9:04/M
4 JUSTIN NEZDA IRVING TX 1085 32 47 47:41.3 4:14:24.2 4:14:30.4 0:06.1 9:42/M
5 ROSS TUCKER COPPELL TX 1123 34 55 51:53.5 4:18:36.3 4:20:48.6 2:12.2 9:52/M
6 DAVID BARNES COLLINSVILLE OK 1004 31 64 57:47.2 4:24:30.1 4:25:07.5 0:37.3 10:05/M
7 KEEGAN RIPP ROCKWALL TX 1101 31 77 1:12:28.5 4:39:11.4 4:39:32.3 0:20.8 10:39/M
8 ISAAC BALTAZAR AUSTIN TX 1137 34 94 1:33:26.5 5:00:09.4 5:01:37.7 1:28.2 11:27/M
9 MACIEJ OBIDZIFSKI 1222 33 124 1:57:04.9 5:23:47.8 5:28:03.2 4:15.3 12:21/M
10 JOSEPH ANDERSON 1209 32 148 2:41:15.4 6:07:58.3 6:12:49.7 4:51.3 14:02/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEANNETTE BROWN FORT WORTH TX 1014 37 48   4:14:59.9 4:16:38.2 1:38.3 9:43/M
2 HEATHER JOY ALLEN TX 1062 38 75 23:26.3 4:38:26.2 4:42:59.2 4:33.0 10:37/M
3 ALEXANDRA CHRISTAKOS MCKINNEY TX 1029 36 91 39:21.7 4:54:21.6 4:58:54.5 4:32.9 11:14/M
4 KATHRYN IVEY COALGATE OK 1059 38 99 48:23.6 5:03:23.5 5:07:03.5 3:39.9 11:34/M
5 LISA PESATA GRAPEVINE TX 1192 37 103 50:34.4 5:05:34.3 5:06:26.1 0:51.8 11:39/M
6 BLANCA BARRERA HOUSTON TX 1006 35 115 1:01:02.3 5:16:02.2 5:16:39.0 0:36.8 12:03/M
7 RHONDA JOHNSON FORT WORTH TX 1061 37 122 1:05:27.2 5:20:27.1 5:28:10.7 7:43.5 12:13/M
8 KARLA STEVENS IRVING TX 1198 36 123 1:07:19.8 5:22:19.7 5:22:29.8 0:10.1 12:18/M
9 N YVONNE GARCIA FORT WORTH TX 1049 39 125 1:10:42.5 5:25:42.4 5:31:11.9 5:29.5 12:25/M
10 ELIZABETH BAKER TROPHY CLUB TX 1003 35 131 1:15:59.4 5:30:59.3 5:31:22.1 0:22.8 12:37/M
11 CHARISMA CLARKE CARROLLTON TX 1031 36 134 1:18:51.1 5:33:51.0 5:38:24.5 4:33.5 12:44/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICHAEL FRENCH LUBBOCK TX 1047 35 5   3:07:17.2 3:07:18.1 0:00.9 7:09/M
2 JAVIER VILCHIS IRVING TX 1126 36 7 21:39.5 3:28:56.8 3:29:00.3 0:03.4 7:58/M
3 LEWIS SMITH ALLEN TX 1110 35 21 39:36.1 3:46:53.4 3:47:01.2 0:07.8 8:39/M
4 HAO LI ARLINGTON TX 1070 36 46 1:06:57.2 4:14:14.4 4:16:02.1 1:47.7 9:42/M
5 BRENT CUNNINGHAM HONEY GROVE TX 1037 38 50 1:08:53.9 4:16:11.2 4:16:16.8 0:05.6 9:46/M
6 JAMES JONES WAXAHACHIE TX 1146 37 68 1:19:45.0 4:27:02.2 4:27:57.5 0:55.2 10:11/M
7 EARL ESCOBAR FLOWER MOUND TX 1042 37 83 1:37:34.2 4:44:51.5 4:48:04.9 3:13.4 10:52/M
8 CHRISTOPHER BOUCHARD THE COLONY TX 1171 38 90 1:45:25.3 4:52:42.5 4:54:18.1 1:35.5 11:10/M
9 JOSEPH WILSON ELSA TX 1132 37 93 1:50:21.0 4:57:38.2 4:59:54.9 2:16.7 11:21/M
10 CHRIS CASTLEBERRY MINEOLA TX 1021 38 118 2:10:08.6 5:17:25.8 5:21:56.3 4:30.4 12:06/M
11 KARL PEREIRA IRVING TX 1191 35 121 2:12:25.1 5:19:42.4 5:21:04.0 1:21.6 12:12/M
12 BRIAN WARTHEN IRVING TX 1202 39 150 3:05:23.1 6:12:40.4 6:16:48.3 4:07.9 14:13/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WENDY CLARK 1211 42 24   3:48:50.3 3:48:59.1 0:08.7 8:44/M
2 MARIA GARCIA ARLINGTON TX 1178 40 49 27:01.3 4:15:51.7 4:16:15.8 0:24.1 9:45/M
3 EMILY ROWE 1235 42 74 49:30.4 4:38:20.7 4:41:01.9 2:41.1 10:37/M
4 MAURA MESSMER NORTH RICHLAND HILLS TX 1078 44 89 1:00:26.2 4:49:16.6 4:50:45.2 1:28.5 11:02/M
5 SABRINA RAMIREZ SULPHUR SPRINGS TX 1194 43 100 1:15:24.8 5:04:15.2 5:07:38.6 3:23.4 11:36/M
6 MONICA CHAVEZ SAN ANTONIO TX 1028 43 104 1:17:05.7 5:05:56.0 5:07:27.4 1:31.4 11:40/M
7 ILDIKO HERCZEG ROANOKE TX 1144 40 107 1:20:25.0 5:09:15.4 5:13:36.3 4:20.8 11:48/M
8 PEGGY LIVELY HOUSTON TX 1071 42 128 1:40:02.9 5:28:53.3 5:31:18.1 2:24.8 12:33/M
9 BEVERLY KIEFNER COPPELL TX 1063 44 132 1:42:09.3 5:30:59.6 5:31:22.2 0:22.5 12:37/M
10 KEISHA RAGOOBIR DALLAS TX 1095 43 139 2:00:57.5 5:49:47.9 5:54:21.7 4:33.8 13:20/M
11 ERIN COPLEY DALLAS TX 1034 44 143 2:04:30.6 5:53:21.0 5:57:59.5 4:38.4 13:29/M
12 KIM MILLER FOR WORTH TX 1079 40 157 2:52:02.3 6:40:52.7 6:45:24.3 4:31.6 15:17/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOHNNY CHEN PLANO TX 1158 44 10   3:35:06.1 3:35:13.8 0:07.6 8:12/M
2 MICHAEL HUNWICK KELLER TX 1145 43 19 8:47.6 3:43:53.8 3:44:19.0 0:25.2 8:32/M
3 SEAN BROADBENT FLOWER MOUND TX 1157 43 20 11:20.1 3:46:26.2 3:47:06.0 0:39.7 8:38/M
4 RONALD TINER STEPHENVILLE TX 1117 44 25 14:53.0 3:49:59.2 3:50:29.7 0:30.4 8:46/M
5 GEORGE MYDELL IRVING TX 1084 41 40 26:15.1 4:01:21.3 4:02:32.6 1:11.3 9:12/M
6 KELLY HAYLEY PLANO TX 1184 42 41 26:51.3 4:01:57.5 4:02:19.7 0:22.1 9:14/M
7 FRANK III FERRY NORTH CALDWELL NJ 1045 44 43 34:55.1 4:10:01.3 4:11:13.5 1:12.2 9:32/M
8 BRAD COOK SACHSE TX 1033 41 51 41:28.0 4:16:34.2 4:17:01.6 0:27.4 9:47/M
9 ANDREW WARDEN DALLAS TX 1201 40 53 42:43.4 4:17:49.6 4:17:53.0 0:03.3 9:50/M
10 AARON FERRELL HASLET TX 1177 40 57 44:11.5 4:19:17.7 4:19:29.5 0:11.8 9:53/M
11 RICK UN DALLAS TX 1124 40 61 46:14.6 4:21:20.8 4:22:29.5 1:08.6 9:58/M
12 STEPHEN CHASTAIN CANTON TX 1024 42 62 47:51.2 4:22:57.4 4:23:43.7 0:46.2 10:02/M
13 PAUL YANG PLANO TX 1155 41 65 49:25.2 4:24:31.4 4:27:08.6 2:37.2 10:05/M
14 MARK SIMMONS ARLINGTON TX 1109 42 67 50:59.7 4:26:05.9 4:29:29.6 3:23.7 10:09/M
15 SERVANDO PALOMEQUE MCKINNEY TX 1153 41 73 59:11.2 4:34:17.4 4:34:52.7 0:35.2 10:28/M
16 KEITH RILEY MINEOLA TX 1100 41 119 1:42:21.3 5:17:27.5 5:21:56.2 4:28.7 12:06/M
17 MARTIN EVANS PLANO TX 1176 44 144 2:18:47.5 5:53:53.7 5:56:08.4 2:14.7 13:30/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAMYE DENNIS FORT WORTH TX 1039 46 26   3:50:05.9 3:50:11.0 0:05.0 8:47/M
2 NATALIE WAKULCHIK CLEVELAND HEIGHTS OH 1164 48 29 3:38.5 3:53:44.4 3:54:00.5 0:16.0 8:55/M
3 CHUNYAN HALEY KELLER TX 1182 45 31 4:13.0 3:54:19.0 3:54:58.4 0:39.4 8:56/M
4 CYNDI GRAVES PLANO TX 1160 49 35 9:59.5 4:00:05.5 4:02:44.6 2:39.1 9:09/M
5 SANDRA RICHARDSON DALLAS TX 2102 47 39 10:48.2 4:00:54.2 4:00:59.9 0:05.6 9:11/M
6 SELMA BUEHLER PLANO TX 1017 46 78 49:49.9 4:39:55.8 4:41:46.9 1:51.0 10:41/M
7 RHONDA FOULDS JUSTIN TX 1133 49 92 1:07:27.5 4:57:33.5 4:59:02.4 1:28.8 11:21/M
8 PARVANEH MOAYEDI 1187 49 110 1:20:17.9 5:10:23.8 5:10:24.3 0:00.5 11:50/M
9 CHRIS BAXTER NOLENSVILLE TN 1007 45 127 1:38:47.2 5:28:53.1 5:31:18.4 2:25.2 12:33/M
10 DIANNA BRACKEEN IRVING TX 1013 45 151 2:22:34.5 6:12:40.5 6:16:48.3 4:07.8 14:13/M
11 ANGELA TORTORICE DALLAS TX 1121 45 154 2:43:41.2 6:33:47.2 6:33:47.2 15:01/M
12 TRACY DUNFORD 1087 49 155 2:50:41.7 6:40:47.7 6:45:21.6 4:33.9 15:17/M
13 PAMELA HODGES IRVING TX 1058 48 161 3:17:00.8 7:07:06.7 7:12:06.9 5:00.1 16:17/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 URMESH SHAH COLLEYVILLE TX 1163 45 11   3:35:29.3 3:35:41.3 0:11.9 8:13/M
2 ROBERT PRESTON IRVING TX 1092 48 14 4:18.0 3:39:47.3 3:44:23.7 4:36.3 8:23/M
3 DOMINIC FERRY VERONA NJ 1044 45 44 34:31.9 4:10:01.3 4:11:13.6 1:12.2 9:32/M
4 MARK PATTERSON COPPELL TX 1089 46 45 36:10.9 4:11:40.2 4:13:29.9 1:49.6 9:36/M
5 ALBERT CELIS 1213 47 66 49:30.8 4:25:00.2 4:26:02.2 1:02.0 10:06/M
6 LAWSON COPLEY DALLAS TX 1035 48 72 57:48.2 4:33:17.6 4:36:53.7 3:36.1 10:25/M
7 ALAN BUEHLER PLANO TX 1016 45 79 1:04:26.9 4:39:56.3 4:41:46.9 1:50.5 10:41/M
8 FAUSTO RAMOS PLANO TX 1154 45 80 1:08:00.8 4:43:30.2 4:43:47.0 0:16.8 10:49/M
9 TODD PYLANT BENBROOK TX 1094 46 85 1:10:33.1 4:46:02.5 4:46:39.9 0:37.3 10:55/M
10 JOE GONZALES HOUSTON TX 1179 48 117 1:41:41.2 5:17:10.6 5:20:27.6 3:17.0 12:06/M
11 HAROLD TOOMEY MCKINNEY TX 1118 49 146 2:23:56.5 5:59:25.8 6:02:41.9 3:16.0 13:42/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRISTINE MAYHAN COPPELL TX 1077 50 130   5:30:59.1 5:31:22.0 0:22.9 12:37/M
2 LINDA BICHLER IRVING TX 1010 52 147 32:09.8 6:03:08.9 6:07:51.7 4:42.8 13:51/M
3 YEN NGUYEN 1166 51 153 1:02:48.0 6:33:47.2 6:33:47.2 15:01/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NEILL MORGAN SHERMAN TX 1080 54 22   3:48:14.7 3:49:17.7 1:03.0 8:42/M
2 KEITH CLEMENTS BRYAN TX 1173 53 95 1:12:48.4 5:01:03.2 5:03:00.3 1:57.1 11:29/M
3 JOHN HYAK VICTORIA TX 1185 54 114 1:26:57.4 5:15:12.2 5:20:36.6 5:24.4 12:01/M
4 JAMES JOHNSON IRVING TX 1060 52 160 3:18:51.5 7:07:06.3 7:12:06.9 5:00.5 16:17/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RANDY CRIM DALLAS TX 1140 55 15   3:40:17.1 3:41:19.2 1:02.0 8:24/M
2 STEVE GRIFFIN ADDISON TX 1181 55 17 0:53.9 3:41:11.1 3:41:16.3 0:05.2 8:26/M
3 RICHARD TORRES SAN ANTONIO TX 1120 57 37 20:05.9 4:00:23.1 4:00:28.9 0:05.8 9:10/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAGGIE MOUNT ROCKWALL TX 1081 61 126   5:26:38.4 5:28:20.5 1:42.0 12:27/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STACY CAUDELL LUCAS TX 1172 60 59   4:19:42.7 4:19:48.3 0:05.5 9:54/M
2 JOE BACON GRAND PRAIRIE TX 1002 60 109 49:59.1 5:09:41.9 5:10:50.1 1:08.1 11:49/M
3 DAVID AGGER FT. WORTH TX 1156 64 129 1:10:05.9 5:29:48.7 5:31:28.6 1:39.9 12:35/M