31st Annual Haltom Stampede

Age Group Results

February 11, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

5K Timed

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 VERONICA RIOS 1334 14 20   22:16.1 22:26.0 0:09.9 7:10/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARTIN CHAVEZ DALLAS TX 6514 14 1   18:13.8 18:14.4 0:00.6 5:51/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LAURA NELSON 6562 51 21   22:28.4 22:30.2 0:01.8 7:13/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JON HYAMS 6549 45 3   19:25.3 19:26.2 0:00.9 6:15/M
 

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEENA ROBINSON TROPHY CLUB TX 1459 54 26   22:49.3 22:51.9 0:02.6 7:20/M
 

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GREG JESENSKY PLANO TX 6515 53 5   19:46.7 19:48.2 0:01.4 6:21/M
 

Female 10 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RYLEE ROBINSON WATAUGA TX 1360 10 66   27:20.0 27:22.5 0:02.5 8:47/M
2 PAULINA DAVALOS WATAUGA TX 1311 10 70 0:04.1 27:24.1 27:24.3 0:00.2 8:49/M
3 VALERIE MARTINEZ 1383 8 109 3:27.0 30:47.0 30:52.0 0:04.9 9:54/M
 

Male 10 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KELLER ASHLEY FORT WORTH TX 1315 10 46   25:09.2 25:12.8 0:03.5 8:05/M
2 KENDALL LOWE NORTH RICHLAND HILLS TX 1431 8 47 0:03.1 25:12.4 25:16.6 0:04.1 8:06/M
3 PARKER GREEN NRH TX 1322 10 95 4:25.2 29:34.5 29:34.5 9:30/M
 

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 QUINN DIXON HURST TX 1319 11 30   23:16.7 23:16.7 7:29/M
2 ALEXIS LIRA WATAUGA TX 1358 13 32 0:13.7 23:30.4 23:32.7 0:02.3 7:33/M
3 KAROLINA HERNANDEZ 1304 14 77 4:34.9 27:51.7 27:56.4 0:04.6 8:57/M
 

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHEYENNE LAVENDER 1487 14 48   25:14.2 25:15.3 0:01.1 8:07/M
2 MATTHEW SMITH 1308 12 56 0:56.2 26:10.4 26:15.3 0:04.9 8:25/M
3 LOGAN PHOUANGAPHAYVONG 1333 14 80 2:41.8 27:56.1 28:07.1 0:10.9 8:59/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 REGINA STIERMAN GRAND PRAIRIE TX 1469 18 107   30:28.0 30:35.8 0:07.7 9:48/M
2 JULISSA AMARO FORT WORTH TX 1395 17 156 6:28.3 36:56.4 36:58.3 0:01.9 11:53/M
3 STORMIE BROWN 1329 16 161 8:00.5 38:28.6 38:39.0 0:10.3 12:22/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACOB ISMIR FORT WORTH TX 1423 16 2   18:26.8 18:27.4 0:00.6 5:56/M
2 TREY MCGOVERN HURST TX 1437 16 4 1:18.6 19:45.4 19:46.5 0:01.0 6:21/M
3 JONATHAN RUIZ FORT WORTH TX 1491 16 11 2:58.0 21:24.8 21:26.4 0:01.5 6:53/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESSICA HERMES WATAUGA TX 1356 24 89   28:48.3 28:56.5 0:08.2 9:16/M
2 CASSANDRA SLOAN FORT WORTH TX 1393 24 135 4:53.2 33:41.6 34:07.3 0:25.7 10:50/M
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TIBURCIC SANCHEZ 6544 23 10   21:12.8 21:16.6 0:03.8 6:49/M
2 MICHAEL GUADAGNOLI NRH TX 1301 21 54 4:48.9 26:01.7 26:16.7 0:14.9 8:22/M
3 OSVALDO RETANA HALTOM CITY TX 1456 21 59 5:08.3 26:21.1 37:28.2 11:07.1 8:28/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELIZABETH FOWLER 6506 29 44   25:02.3 25:06.0 0:03.7 8:03/M
2 LAUREN FILIS NRH TX 1320 27 76 2:38.9 27:41.2 27:50.3 0:09.1 8:54/M
3 LAUREN TIDWELL HALTOM CITY TX 1312 27 88 3:45.7 28:48.0 28:56.1 0:08.1 9:16/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CLAYTON LEROY NRH TX 1325 25 112   31:08.6 31:17.3 0:08.7 10:01/M
2 RYAN URAN FORT WORTH TX 1344 27 117 0:10.0 31:18.6 31:27.5 0:08.8 10:04/M
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANA BANUELOS FORT WORTH TX 1396 30 34   23:41.1 23:41.8 0:00.6 7:37/M
2 MERRICK BEAN SOUTHLAKE TX 1352 32 64 3:28.3 27:09.4 27:23.5 0:14.0 8:44/M
3 AMANDA JENNINGS WATAUGA TX 6518 34 78 4:11.8 27:53.0 27:57.7 0:04.7 8:58/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIGUEL SILGUERO 6546 32 16   22:02.3 22:02.8 0:00.5 7:05/M
2 JOSE SANCHEZ 6543 32 18 0:10.2 22:12.5 22:16.8 0:04.2 7:08/M
3 BRYAN BARRERA KENSINGTON MD 6507 33 22 0:31.3 22:33.7 22:37.3 0:03.5 7:15/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CORI HARRIS FORT WORTH TX 1340 35 36   23:55.6 24:02.8 0:07.1 7:41/M
2 ALEXANDRA PRIDDY NRH TX 1451 35 52 1:57.6 25:53.2 26:02.5 0:09.3 8:19/M
3 AMANDA WILLIS FORT WORTH TX 1494 37 79 3:58.7 27:54.4 28:04.3 0:09.9 8:58/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK MILLER CARROLLTON TX 1440 38 8   20:25.4 20:26.2 0:00.8 6:34/M
2 SCOTT MALLUE HALTOM CITY TX 1434 36 17 1:42.0 22:07.4 22:09.5 0:02.1 7:07/M
3 ANDREW GARDOS 6559 36 45 4:40.5 25:06.0 25:14.1 0:08.1 8:04/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JENNIFER KAWCAK FORT WORTH TX 1426 40 38   24:06.7 24:12.9 0:06.2 7:45/M
2 STACIE SJOSTROM ARLINGTON TX 6561 42 49 1:15.5 25:22.3 25:33.0 0:10.7 8:09/M
3 STACY BARTON N RICHLAND HILLS TX 1493 42 51 1:27.6 25:34.4 25:43.6 0:09.1 8:13/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KRIS ARDIS SOUTHLAKE TX 6513 41 6   20:06.3 20:08.1 0:01.8 6:28/M
2 JASON WELLS NRH TX 1483 41 27 2:58.7 23:05.1 23:07.2 0:02.1 7:25/M
3 CHRIS MORRIS GRAPEVINE TX 1441 44 37 3:59.7 24:06.0 24:10.6 0:04.5 7:45/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELIZABETH LAWRENCE NORTH RICHLAND HILLS TX 6510 49 35   23:47.5 23:50.5 0:03.0 7:39/M
2 BRENDA AGUILAR HALTOM CITY TX 6537 47 63 3:12.1 26:59.6 27:02.0 0:02.3 8:41/M
3 SUZANNE MCDOLE 6565 47 140 10:47.3 34:34.9 34:55.6 0:20.7 11:07/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SERGIO NUNEZ 76012 TX 1444 47 19   22:12.6 22:15.4 0:02.7 7:08/M
2 DANIEL VILLEGAS FORT WORTH TX 1479 49 42 2:41.2 24:53.8 25:00.7 0:06.8 8:00/M
3 TODD GEORGE ARLINGTON TX 1412 47 74 5:24.4 27:37.0 27:50.4 0:13.4 8:53/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FRANCES MCKISSICK IRVING TX 1439 54 33   23:38.3 23:42.8 0:04.5 7:36/M
2 CATHY BUCHANAN FORT WORTH TX 1405 54 39 0:28.6 24:07.0 24:08.9 0:01.9 7:45/M
3 SANDRA STIERMAN GRAND PRAIRIE TX 1470 50 40 0:54.8 24:33.1 24:35.2 0:02.1 7:54/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TERRY BROWN 6528 51 24   22:40.6 22:46.2 0:05.6 7:17/M
2 FRED NAPP SAGINAW TX 1442 51 28 0:26.6 23:07.2 23:10.1 0:02.9 7:26/M
3 BARNEY BARNHART 6545 54 43 2:17.1 24:57.7 24:59.4 0:01.6 8:01/M
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KAREN HARTZ KELLER TX 1420 55 121   31:28.3 31:40.6 0:12.2 10:07/M
2 DEBBIE LUDWICK HALTOM CITY TX 1433 57 138 2:30.2 33:58.5 34:03.7 0:05.1 10:55/M
3 N. CASTANEDA COLLEYVILLE TX 1407 59 142 3:11.2 34:39.6 34:48.1 0:08.4 11:08/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID HOLTSFORD 6542 55 7   20:24.1 20:24.5 0:00.4 6:34/M
2 BRADLEY GARDNER 6557 59 13 1:10.0 21:34.1 21:38.8 0:04.7 6:56/M
3 DAVID LANE 6538 59 23 2:13.5 22:37.7 22:41.8 0:04.1 7:16/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HELENE WALKER SOUHLAKE 6534 60 55   26:07.4 26:10.7 0:03.3 8:24/M
2 CHONG HOFFMAN DELTA JUNCTION TX 6516 63 82 2:02.4 28:09.8 28:11.0 0:01.1 9:03/M
3 SHIRLEY PAVLAK FORT WORTH TX 1447 64 219 29:27.8 55:35.2 56:03.7 0:28.4 17:52/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVE BRADLEY HICO TX 1403 61 9   20:31.2 20:34.3 0:03.0 6:36/M
2 CHARLIE HART ARLINGTON TX 1418 60 14 1:10.3 21:41.6 21:43.2 0:01.6 6:58/M
3 DAVID HOFFMAN DELTA JUNCTION TX 6517 62 29 2:41.6 23:12.8 23:13.5 0:00.7 7:28/M
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 J'NEICE BECKOM 1496 65 110   30:51.9 30:59.1 0:07.2 9:55/M
2 LINDA SCOTT WEATHERFORD TX 1466 67 172 9:05.9 39:57.8 40:19.0 0:21.1 12:51/M
3 SHERYL WOODS HALTOM CITY TX 1485 69 211 19:12.9 50:04.8 50:25.3 0:20.5 16:06/M
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK Z. SMITH FORT WORTH TX 1468 67 62   26:41.7 26:45.5 0:03.7 8:35/M
2 JOHN ROSS FORT WORTH TX 6512 69 67 0:40.3 27:22.1 27:25.3 0:03.2 8:48/M
3 SCOTT MCKISSCIK IRVING TX 1438 68 97 3:08.1 29:49.9 29:50.6 0:00.7 9:35/M
 

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CARMEN FLORES 6556 70 180   41:52.6 42:11.4 0:18.7 13:28/M
 

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DON GRIMES 6505 71 31   23:24.2 23:24.7 0:00.5 7:31/M
2 TED WILSON ARLINGTON TX 6535 70 93 5:51.4 29:15.6 29:33.4 0:17.8 9:24/M
3 STEPHEN BROWN LEWISVILLE TX 1404 70 96 6:11.4 29:35.6 29:42.7 0:07.0 9:31/M