2nd Annual Fabulous Faith 5K

Age Group Results

September 24, 2016


Results By RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 8 9-10 11-12 13-14 15-16 17-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1- 8 9-10 11-12 17-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 VICTORIA SHELTON ARLINGTON TX 508 20 1   18:47.6 18:48.2 0:00.5 6:02/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GUSTAVO VAZQUEZ ARLINGTON TX 501 24 2   19:55.6 19:57.3 0:01.6 6:24/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRISTY STRYBOSCH ARLINGTON TX 496 46 37   30:07.3 30:20.5 0:13.1 9:41/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID WEATHERLY ARLINGTON TX 404 53 3   20:44.6 20:46.1 0:01.5 6:40/M
Top

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANABELLA SMITH RED OAK TX 491 4 90   47:33.5 47:45.1 0:11.6 15:17/M
Top

Male 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GRAHAM JENKINS MIDLOTHIAN TX 514 7 21   28:06.8 28:30.8 0:24.0 9:02/M
2 GATLIN GERHARD BURLESON TX 425 8 31 1:17.1 29:23.9 29:25.1 0:01.1 9:27/M
3 STEPHEN RATTERREE BURLESON TX 544 8 51 3:34.9 31:41.7 31:42.2 0:00.4 10:11/M
4 NOLAN CALLAWAY BURLESON TX 424 8 52 3:36.6 31:43.5 31:44.6 0:01.1 10:12/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RYLEE JACKSON MANSFIELD TX 468 10 87   47:13.2 47:24.8 0:11.6 15:11/M
2 NINA CALLAWAY BURLESON TX 423 10 95 2:41.6 49:54.9 50:02.1 0:07.2 16:03/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GRADY JENKINS MIDLOTHIAN TX 512 9 13   25:21.0 25:51.0 0:30.0 8:09/M
2 JAXSON LATIMER BURLESON TX 427 9 63 8:10.6 33:31.6 33:56.7 0:25.0 10:47/M
Top

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HOPE RICHARDSON MANSFIELD TX 543 12 20   28:02.3 28:03.3 0:01.0 9:01/M
2 KASEY HEDRICK MANSFIELD TX 440 12 28 1:15.9 29:18.2 29:20.2 0:01.9 9:25/M
3 LYDIA CURRERI ARLINGTON TX 520 12 68 6:20.8 34:23.1 34:36.9 0:13.8 11:03/M
4 BELLA BHOLAN ARLINGTON TX 438 11 72 7:51.5 35:53.8 35:55.9 0:02.1 11:32/M
Top

Male 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DYLAN SCHLAEGEL BURLESON TX 489 12 43   31:03.4 31:34.8 0:31.4 9:59/M
2 CADE EUBANK BURLESON TX 455 11 44 0:03.8 31:07.2 31:39.3 0:32.0 10:00/M
Top

Male 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAKOB ASHLEY MANSFIELD TX 405 13 22   28:19.3 28:20.5 0:01.2 9:06/M
2 JONATHAN BURGIN ARLINGTON TX 452 13 33 1:15.9 29:35.3 29:37.1 0:01.7 9:31/M
Top

Male 15 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MASON CALLAWAY BURLESON TX 414 16 4   20:56.5 20:58.2 0:01.7 6:44/M
2 DYLAN HEDRICK MANSFIELD TX 439 15 5 0:37.1 21:33.6 21:34.3 0:00.6 6:56/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NAHOMY GONZALEZ ARLINGTON TX 418 18 23   28:27.5 28:30.7 0:03.2 9:09/M
2 ASHLEY THEOBALD RED OAK TX 498 18 74 9:52.4 38:20.0 38:36.3 0:16.3 12:20/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KRISTOPHER BEARDEN BURLESON TX 431 17 24   28:39.7 28:43.9 0:04.2 9:13/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 YESENIA ALANIZ HALTOM CITY TX 519 25 42   30:59.9 31:16.5 0:16.6 9:58/M
2 KALEY HEAD ARLINGTON TX 463 29 46 0:22.1 31:22.1 31:28.3 0:06.2 10:05/M
3 BRITTANY WRIGHT GRANDVIEW TX 412 21 75 7:43.4 38:43.3 38:57.0 0:13.7 12:27/M
4 BETHANY HILLER MANSFIELD TX 464 26 88 16:13.3 47:13.2 47:36.1 0:22.8 15:11/M
5 SAMANTHA MOSCONI DUNCANVILLE TX 478 27 97 19:43.8 50:43.7 51:07.8 0:24.0 16:18/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSHUA SCHOOLING ARLINGTON TX 490 21 35   29:43.5 29:59.3 0:15.8 9:33/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 REBECCA MOUSEL FORT WORTH TX 479 32 15   26:01.2 26:05.8 0:04.6 8:22/M
2 JENNIFER FULLER MANSFIELD TX 417 36 29 3:18.0 29:19.3 29:27.8 0:08.5 9:26/M
3 LISA GERHARD BURLESON TX 426 35 30 3:19.2 29:20.5 29:22.8 0:02.3 9:26/M
4 NATALIE SMITH GRAND PRAIRIE TX 495 30 40 4:46.6 30:47.8 30:54.5 0:06.7 9:54/M
5 JD THOMPSON MANSFIELD TX 421 38 41 4:54.6 30:55.8 31:05.1 0:09.3 9:56/M
6 STEPHANIE MONTOYA KENNEDALE TX 553 31 48 5:25.2 31:26.4 31:43.7 0:17.3 10:06/M
7 BRANDI THOMPSON MANSFIELD TX 420 36 59 6:34.5 32:35.7 32:44.4 0:08.7 10:29/M
8 TRICIA LATIMER BURLESON TX 428 39 64 7:36.4 33:37.6 34:02.8 0:25.2 10:49/M
9 MEREDITH WHITLEY ARLINGTON TX 443 36 69 9:02.6 35:03.8 35:11.9 0:08.0 11:16/M
10 JAMIE FISHER BURLESON TX 511 33 77 13:00.8 39:02.0 39:16.8 0:14.8 12:33/M
11 MARITZA GARCIA BURLESON TX 549 34 78 15:00.9 41:02.2 41:22.7 0:20.5 13:12/M
12 KORI SMITH RED OAK TX 494 30 80 17:10.3 43:11.5 43:50.9 0:39.4 13:53/M
13 BRANDI WILLIAMS BURLESON TX 555 33 85 20:57.2 46:58.4 47:18.5 0:20.1 15:06/M
14 ASHLEY HAHN ARLINGTON TX 460 32 94 23:46.2 49:47.4 50:12.3 0:24.9 16:00/M
15 CRYSTAL DOUGLASS BURLESON TX 548 37 100 25:45.8 51:47.1 52:06.5 0:19.4 16:39/M
16 TAMI WADE BURLESON TX 502 32 103 27:55.9 53:57.1 54:17.1 0:20.0 17:21/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSH WILHELM MANSFIELD TX 503 37 26   28:47.6 29:06.5 0:18.9 9:15/M
2 ANDREW KING ARLINGTON TX 411 36 56 3:30.6 32:18.2 32:34.6 0:16.3 10:23/M
3 CHAD SMITH RED OAK TX 492 33 89 18:44.2 47:31.8 47:45.1 0:13.2 15:17/M
4 STEPHEN JAIRAJ EULESS TX 470 39 107 25:48.5 54:36.1 55:02.7 0:26.6 17:33/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEPHANIE PENNINGTON WILLOW PARK TX 506 43 47   31:22.7 31:24.9 0:02.1 10:05/M
2 DONNETTA NORRIS MANSFIELD TX 480 45 50 0:13.0 31:35.8 31:43.0 0:07.2 10:09/M
3 WENDY EUBANK BURLESON TX 456 41 55 0:44.2 32:06.9 32:32.7 0:25.8 10:19/M
4 KIM GRIFFITHS ARLINGTON TX 459 47 57 0:59.7 32:22.4 32:28.3 0:05.8 10:24/M
5 TANA RIVA BURLESON TX 488 49 61 2:03.8 33:26.6 33:33.8 0:07.2 10:45/M
6 AMY MOORE ARLINGTON TX 429 42 66 2:32.8 33:55.6 34:01.1 0:05.5 10:54/M
7 MONIQUE DONSON MANSFIELD TX 435 44 71 4:21.1 35:43.8 35:53.8 0:09.9 11:29/M
8 ANGELA CALLAWAY BURLESON TX 422 47 73 5:51.7 37:14.4 38:16.6 1:02.2 11:58/M
9 NANCY LOPEZ FORT WORTH TX 441 44 76 7:24.9 38:47.6 38:56.3 0:08.6 12:28/M
10 MELISSA BRAKE GRANDVIEW TX 408 48 84 15:04.9 46:27.6 46:41.4 0:13.8 14:56/M
11 PAULA FORD FORT WORTH TX 436 46 91 17:36.6 48:59.4 49:11.5 0:12.1 15:45/M
12 TAMARA WILSON HASLET TX 437 47 92 18:08.9 49:31.7 49:44.4 0:12.7 15:55/M
13 CINDY RICHARDSON MANSFIELD TX 542 48 99 20:09.9 51:32.6 52:00.8 0:28.1 16:34/M
14 ANGIE MCLEOD BURLESON TX 432 44 101 21:03.7 52:26.5 52:26.5 16:52/M
15 SIBYLLE JOHNSON BURLESON TX 552 49 104 22:37.4 54:00.2 54:21.8 0:21.6 17:22/M
16 NAOMI HARRIS BURLESON TX 550 40 105 22:38.2 54:01.0 54:22.4 0:21.4 17:22/M
17 DEANNA MAHLSTEDT WAXAHACHIE TX 476 43 109 27:19.7 58:42.4 58:50.5 0:08.1 18:52/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIKHAIL ORLOV ARLINGTON TX 484 41 7   22:20.8 22:24.3 0:03.4 7:11/M
2 JACE JENKINS MIDLOTHIAN TX 513 41 8 0:01.6 22:22.5 22:52.6 0:30.1 7:12/M
3 BRIAN WILLIAMS GRAND PRAIRIE TX 516 45 9 0:21.3 22:42.2 22:44.7 0:02.4 7:18/M
4 JASON THOMAS KELLER TX 499 43 11 1:59.4 24:20.3 24:23.2 0:02.8 7:49/M
5 RODNEY NORRIS MANSFIELD TX 481 47 16 3:47.1 26:08.0 26:12.3 0:04.3 8:24/M
6 ERIC HOLLAND NORTH RICHLAND HILLS TX 551 41 17 4:05.7 26:26.6 26:31.1 0:04.5 8:30/M
7 JIM GRIFFITHS ARLINGTON TX 458 49 18 4:22.7 26:43.6 26:49.5 0:05.8 8:35/M
8 EDWARD PARKER BURLESON TX 433 41 19 4:31.6 26:52.5 26:56.8 0:04.3 8:38/M
9 JEFF KRIEGER ARLINGTON TX 419 42 32 7:06.2 29:27.1 29:34.2 0:07.0 9:28/M
10 CRAIG CALHOUN MANSFIELD TX 453 49 34 7:15.8 29:36.7 29:42.9 0:06.2 9:31/M
11 DAVID LOPEZ GRAND PRAIRIE TX 507 48 39 8:16.8 30:37.7 30:40.7 0:03.0 9:51/M
12 DEVON BASS FRISCO TX 446 46 49 9:14.6 31:35.5 31:43.0 0:07.5 10:09/M
13 RICH CRONIN ARLINGTON TX 504 48 65 11:31.5 33:52.4 33:56.6 0:04.1 10:53/M
14 BEAU BEARDEN BURLESON TX 430 44 67 11:55.9 34:16.8 34:21.5 0:04.7 11:01/M
15 TROY BRAKE GRANDVIEW TX 409 47 81 23:25.6 45:46.5 46:00.8 0:14.2 14:43/M
16 BEN BHOLAN ARLINGTON TX 416 44 82 23:44.7 46:05.6 46:29.9 0:24.3 14:49/M
17 MIKE THAKUR FLOWER MOUND TX 442 43 83 23:45.0 46:05.9 46:30.7 0:24.7 14:49/M
18 JASON JACKSON MANSFIELD TX 467 47 86 24:47.4 47:08.2 47:24.7 0:16.4 15:09/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PEGGY ALLOY ARLINGTON TX 444 51 53   31:49.2 31:59.6 0:10.4 10:14/M
2 JANA FANNON MIDLOTHIAN TX 515 55 60 1:26.9 33:16.1 33:33.4 0:17.2 10:42/M
3 CRISTINA KRIEGER BURLESON TX 510 52 62 1:39.1 33:28.3 33:46.6 0:18.3 10:46/M
4 SUSAN HAIL ARLINGTON TX 461 51 70 3:21.6 35:10.8 35:14.9 0:04.0 11:18/M
5 SYLVIA POWELL BURLESON TX 554 53 79 9:33.6 41:22.9 41:28.3 0:05.4 13:18/M
6 MELANIE POPE WAXAHACHIE TX 487 54 93 17:57.8 49:47.0 50:18.3 0:31.3 16:00/M
7 CATHERINE MOSCONI DUNCANVILLE TX 477 55 98 18:54.8 50:44.0 51:07.5 0:23.5 16:19/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TODD DAWSON MANSFIELD TX 402 50 6   21:46.9 21:49.8 0:02.9 7:00/M
2 GRADY FOWLER MANSFIELD TX 403 51 10 1:17.1 23:04.1 23:07.4 0:03.3 7:25/M
3 JEFFREY CONKLIN FORT WORTH TX 505 53 12 2:39.3 24:26.3 24:28.6 0:02.2 7:51/M
4 JIM KANE SOUTHLAKE TX 471 53 14 4:09.9 25:56.9 26:07.6 0:10.7 8:20/M
5 GAVIN CALLAWAY BURLESON TX 401 52 25 6:54.3 28:41.3 28:43.8 0:02.4 9:13/M
6 STEVE ALLOY ARLINGTON TX 445 52 27 7:24.3 29:11.3 29:22.6 0:11.3 9:23/M
7 MICHAEL KANE GRAPEVINE TX 545 50 36 8:01.0 29:48.0 29:59.9 0:11.9 9:35/M
8 KENNETH THAKUR FLOWER MOUND TX 497 52 58 10:38.7 32:25.7 32:47.1 0:21.4 10:25/M
9 JON POPE WAXAHACHIE TX 486 58 96 28:12.1 49:59.0 50:31.9 0:32.9 16:04/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DEBBIE HARTKA EULESS TX 462 65 106   54:34.3 55:00.7 0:26.3 17:33/M
2 LAURIE TREIBLE EL PASO TX 500 60 110 7:14.1 1:01:48.4 1:02:13.5 0:25.0 19:52/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LARRY FLINN FORT WORTH TX 541 68 38   30:23.1 30:28.0 0:04.8 9:46/M
2 DOUG MAHER DOUBLE OAK TX 475 60 45 0:49.0 31:12.1 31:30.5 0:18.3 10:02/M
3 ART COKER MIDLOTHIAN TX 410 66 54 1:43.5 32:06.7 32:27.7 0:21.0 10:19/M
4 JOHN O'DELL KELLER TX 509 72 102 22:38.2 53:01.3 53:21.7 0:20.3 17:03/M
5 KEVIN SMITH VENUS TX 493 60 108 26:11.0 56:34.1 57:08.7 0:34.6 18:11/M