Everything Texas Uncorked Ranch Run

Age Group Results

October 08, 2016


Results By RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K Timed

Top

Age or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 VANESSA TORO MT. PLEASANT TX 1845 0 101   42:00.3 42:02.7 0:02.3 13:30/M
Top

Female 19 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SADIE WALDREP PITTSBURG TX 1907 14 17   22:27.5 22:27.5 7:13/M
2 KENDALL LAND SCROGGINS TX 1882 19 36 4:38.7 27:06.3 27:24.5 0:18.2 8:43/M
3 RACHEL HALL LEESBURG TX 1876 17 42 6:03.4 28:31.0 28:51.1 0:20.1 9:10/M
4 KYLEE MCCULLOUGH MOUNT PLEASANT TX 1891 16 56 8:24.0 30:51.6 30:51.6 9:55/M
5 SAMANTHA ` SLOAN GROESBECK TX 1851 19 72 11:37.2 34:04.7 37:09.0 3:04.3 10:57/M
6 KAITY SLONE MT PLEASANT TX 1822 17 90 16:03.8 38:31.3 38:37.0 0:05.6 12:23/M
7 JASMIN VAZQUEZ MOUNT PLEASANT TX 1807 19 117 24:24.7 46:52.3 47:02.1 0:09.7 15:04/M
8 HALEY EFURD PITTSBURG TX 1872 14 125 1:04:39.7 1:27:07.3 1:27:07.3 28:01/M
9 AVI WELCH 1943 15 127 1:18:23.7 1:40:51.3 1:40:51.3 32:26/M
Top

Male 19 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ISRAEL HERNANDEZ 1960 19 1   17:16.8 17:17.2 0:00.4 5:33/M
2 JOSE MENDOZA 1966 19 2 0:31.2 17:48.1 17:49.5 0:01.4 5:43/M
3 HUGO VALDEZ 1963 19 4 0:49.2 18:06.1 18:09.7 0:03.6 5:49/M
4 BRIAN RAMIREZ 1977 19 5 1:08.8 18:25.6 18:29.9 0:04.2 5:55/M
5 BRAXTON SANDERS MOUNT PLEASANT TX 1901 13 7 2:29.0 19:45.9 19:46.6 0:00.7 6:21/M
6 DIEGO RIVERA 1959 19 10 3:18.3 20:35.2 20:36.8 0:01.6 6:37/M
7 ABEL LOZANO 1961 19 13 4:07.5 21:24.4 21:24.4 6:53/M
8 HOLDEN DAVIS MOUNT PLEASANT TX 1863 18 14 4:19.9 21:36.8 21:38.8 0:01.9 6:57/M
9 JOHNATHAN SANDATE 1965 19 15 4:26.2 21:43.0 21:51.3 0:08.2 6:59/M
10 URIEL RODRIGUEZ 1964 19 16 4:27.3 21:44.2 21:47.9 0:03.7 6:59/M
11 HUDSON DYLCE 1975 19 40 10:58.3 28:15.1 28:32.7 0:17.6 9:05/M
12 BRYLON BOLIN MOUNT VERNON TX 1858 11 98 22:40.3 39:57.2 40:22.8 0:25.6 12:51/M
13 AYDEN MARVIN MOUNT PLEASANT TX 1889 10 104 25:21.6 42:38.5 42:39.7 0:01.2 13:43/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BLANCA MEEKS MT. PLEASANT TX 1842 29 21   24:11.6 24:13.7 0:02.1 7:47/M
2 SANDRA MARTINEZ MOUNT PLEASANT TX 1887 29 29 1:45.8 25:57.4 25:58.9 0:01.4 8:21/M
3 JENNIFER POSEY MT PLEASANT TX 1895 28 34 2:34.9 26:46.5 26:57.2 0:10.7 8:36/M
4 GLORIA RODRIGUEZ DAINGERFIELD TX 1844 20 37 3:49.6 28:01.2 28:03.1 0:01.8 9:01/M
5 JAMIE WATSON 1953 20 43 4:26.8 28:38.4 28:58.0 0:19.6 9:12/M
6 RANDA PRIEFERT MT PLEASANT TX 1896 28 47 5:07.7 29:19.3 29:30.0 0:10.7 9:26/M
7 LINDSEY EARMAN MOUNT PLEASANT TX 1871 28 53 6:25.4 30:37.0 30:53.6 0:16.5 9:51/M
8 RAE ANNA HUFFMAN MT PLEASANT TX 1880 20 55 6:33.4 30:45.0 30:49.0 0:04.0 9:53/M
9 KIMBERLY LEDBETTER MOUNT PLEASANT TX 1884 22 58 6:48.3 30:59.9 31:04.1 0:04.1 9:58/M
10 JOANNA JUAREZ MT. PLEASANT TX 1840 20 60 8:08.6 32:20.2 32:22.6 0:02.4 10:24/M
11 MARI GUERRERO 1951 20 65 8:32.7 32:44.3 32:53.2 0:08.8 10:32/M
12 SAVANNAH MAXEY THE WOODLANDS TX 1850 28 73 9:53.6 34:05.2 37:09.2 3:03.9 10:58/M
13 LIZ WELCH 1942 25 75 10:02.1 34:13.8 34:31.6 0:17.8 11:00/M
14 JOVANA NIETO PITTSBURG TX 1894 24 78 11:09.3 35:21.0 35:30.4 0:09.4 11:22/M
15 KYLIE COLLIER MT PLEASANT TX 1825 27 86 12:43.5 36:55.1 37:18.8 0:23.6 11:52/M
16 CHEYENNE MCELHANEY LEESBURG TX 1829 23 88 13:30.5 37:42.1 38:09.9 0:27.7 12:07/M
17 SHELBY SPIGENER 1940 25 93 15:13.4 39:25.0 39:38.6 0:13.6 12:40/M
18 ANDREA RICHARDSON PITTSBURG TX 1899 24 99 16:31.7 40:43.4 40:53.5 0:10.1 13:06/M
19 EMILY ROGERS PITTSBURG TX 1805 20 102 17:52.2 42:03.8 42:10.3 0:06.4 13:31/M
20 SHELBY SANSOM 1950 20 105 18:31.8 42:43.4 43:07.4 0:24.0 13:44/M
21 ESTER SENA 1939 25 114 20:21.2 44:32.8 44:49.7 0:16.9 14:19/M
22 MALORIE BROOKS FORT WORTH TX 1848 28 123 33:31.1 57:42.7 58:04.4 0:21.7 18:33/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESUS GARCIA 1962 20 3   17:49.0 17:51.5 0:02.4 5:44/M
2 IVAN CASTANEDA MOUNT PLEASANT TX 1808 22 6 1:06.6 18:55.7 19:03.4 0:07.6 6:05/M
3 EDGAR RAMIREZ MOUNT PLEASANT TX 1810 21 8 2:34.9 20:24.0 20:30.4 0:06.3 6:34/M
4 JUAN SANCHEZ MOUNT PLEASANT TX 1811 25 9 2:45.5 20:34.6 20:41.7 0:07.1 6:37/M
5 BRANDON EARMAN MOUNT PLEASANT TX 1869 28 11 3:07.1 20:56.2 21:13.5 0:17.3 6:44/M
6 ALFONSO AGUILAR KILGORE TX 1852 22 22 6:40.2 24:29.2 24:30.2 0:00.9 7:52/M
7 JUAN LOPEZ MT PLEASANT TX 1819 20 23 7:02.9 24:52.0 24:58.4 0:06.3 8:00/M
8 ANDREW TOBIN MOUNT PLEASANT TX 1812 28 28 7:51.7 25:40.7 25:50.3 0:09.6 8:15/M
9 TREVOR WILSON 1957 20 33 8:51.9 26:41.0 26:44.0 0:03.0 8:35/M
10 LEE JORDAN MOUNT PLEASANT TX 1968 27 59 13:25.4 31:14.4 31:20.8 0:06.4 10:03/M
11 TYLER VERNER MOUNT PLEASANT TX 1813 29 118 29:55.2 47:44.3 47:59.1 0:14.8 15:21/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LISA ANDERSON SULPHUR SPRINGS TX 1854 36 45   28:51.8 29:01.6 0:09.7 9:17/M
2 CODIE RENEAU MOUNT PLEASANT TX 1827 39 50 1:02.6 29:54.5 30:16.9 0:22.4 9:37/M
3 LEAH CRABB MOUNT PLEASANT TX 1809 31 52 1:43.2 30:35.1 30:54.6 0:19.4 9:50/M
4 JESSIELLEE ROSS DEKALB TX 1900 30 54 1:50.5 30:42.4 30:44.6 0:02.1 9:52/M
5 CARMEN CASTENE 1936 35 76 5:26.8 34:18.7 34:33.0 0:14.3 11:02/M
6 TRICIA MARVIN MOUNT PLEASANT TX 1890 39 103 13:25.6 42:17.5 42:18.3 0:00.8 13:36/M
7 KATHY ALEXANDER MOUNT PLEASANT TX 1853 39 111 15:20.6 44:12.5 44:17.2 0:04.7 14:13/M
8 KIM BAGLEY MT. PLEASANT TX 1839 34 112 15:21.7 44:13.6 44:17.4 0:03.8 14:13/M
9 GLORIA ZALDIVAR MOUNT PLEASANT TX 1814 31 124 29:11.4 58:03.3 58:17.6 0:14.3 18:40/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACOB HATFIELD 1946 30 12   21:01.2 21:03.7 0:02.5 6:45/M
2 EDUARDO DAVILA MOUNT PLEASANT TX 1801 35 24 4:19.6 25:20.8 25:25.3 0:04.5 8:09/M
3 ZACH WILLEFORD OMAHA TX 1972 37 32 5:29.8 26:31.1 26:42.4 0:11.2 8:32/M
4 GREG WEATHERLY MT. PLEASANT TX 1838 39 38 7:01.6 28:02.8 28:45.8 0:42.9 9:01/M
5 BRIAN DYKE MT PLEASANT TX 1868 39 39 7:13.4 28:14.6 28:32.4 0:17.8 9:05/M
6 BJ RUTLEDGE MT VERNON TX 1836 38 66 11:54.5 32:55.7 33:03.0 0:07.2 10:35/M
7 ALEX STANLEY PITTSBURG TX 1837 36 71 12:51.1 33:52.3 34:00.0 0:07.6 10:53/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STACIE THOMPSON MT PLEASANT TX 1828 43 18   22:55.6 22:59.1 0:03.4 7:22/M
2 ANITA DOTY MCKINNEY TX 1866 47 44 5:51.1 28:46.8 28:54.1 0:07.3 9:15/M
3 KIM MCCULLOUGH MT. PLEASANT UT 1841 44 48 6:27.5 29:23.1 29:27.2 0:04.0 9:27/M
4 ADRIAN BOLIN MOUNT VERNON TX 1857 40 51 7:15.1 30:10.8 30:36.6 0:25.8 9:42/M
5 SHEILA DONNELLY MT PLEASANT TX 1865 45 57 8:00.3 30:56.0 31:09.3 0:13.3 9:57/M
6 KRISTAL LAND SCROGGINS TX 1883 48 64 9:42.6 32:38.2 32:56.7 0:18.4 10:30/M
7 EVA THOMAS WINNSBORO TX 1830 40 67 10:04.4 33:00.0 33:27.2 0:27.2 10:37/M
8 STACI CARNEY MOUNT PLEASANT TX 1860 49 85 13:58.5 36:54.1 37:23.4 0:29.3 11:52/M
9 LETICIA ANDERSON MOUNT PLEASANT TX 1969 45 89 15:12.8 38:08.4 38:35.8 0:27.3 12:16/M
10 STEPHANIE ANDREWS KERENS TX 1855 42 95 16:40.4 39:36.1 39:57.3 0:21.2 12:44/M
11 B.J. DODD BOGATA TX 1864 43 106 19:55.9 42:51.5 43:20.8 0:29.3 13:47/M
12 KIM NEWMAN MT PLEASANT TX 1826 43 107 19:57.3 42:53.0 43:17.1 0:24.1 13:47/M
13 LESLIE WILSON MT. PLEASANT TX 1847 42 110 21:16.5 44:12.2 44:17.3 0:05.1 14:13/M
14 TONYA MILBURN MT PLEASANT TX 1820 44 116 23:55.1 46:50.7 46:56.8 0:06.0 15:04/M
15 TARYN COFFEY TYLER TX 1849 41 122 27:26.7 50:22.3 50:42.5 0:20.1 16:12/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEFF MANNING MY PLEASANT TX 1886 45 20   24:09.3 24:12.1 0:02.7 7:46/M
2 NOE ARZATE PITTSBURG TX 1823 42 25 1:17.0 25:26.4 25:36.2 0:09.8 8:11/M
3 MIKE BROWN 1956 40 26 1:20.2 25:29.5 25:34.9 0:05.4 8:12/M
4 KENT SKEEN MOUNT PLEASANT TX 1903 44 27 1:25.1 25:34.4 25:45.6 0:11.1 8:13/M
5 SCOTT HALL LEESBURG TX 1877 45 46 5:09.0 29:18.4 29:38.0 0:19.6 9:25/M
6 CARMEN YEAREGO SCROGGINS TX 1908 49 49 5:28.0 29:37.3 29:56.2 0:18.8 9:31/M
7 JOE THOMAS WINNSBORO TX 1831 44 68 8:51.9 33:01.2 33:28.3 0:27.1 10:37/M
8 BARRY JONES MT PLEASANT TX 1881 49 80 11:56.1 36:05.5 36:24.0 0:18.5 11:36/M
9 DOUG BOLIN MOUNT VERNON TX 1859 41 97 15:45.4 39:54.8 40:22.3 0:27.4 12:50/M
10 BRIAN FIELD PITTSBURG TX 1873 47 109 19:47.5 43:56.9 44:17.6 0:20.7 14:08/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANNETTE BROWN 1955 50 19   22:55.8 22:59.8 0:03.9 7:22/M
2 SUZANNE WALKER MT PLEASANT TX 1832 54 30 3:03.7 25:59.5 26:20.5 0:20.9 8:21/M
3 JILL FULCE MT PLEASANT TX 1875 52 62 9:38.7 32:34.6 32:56.4 0:21.8 10:28/M
4 CHRISTINA BALLARD 1947 50 74 11:12.6 34:08.4 34:11.8 0:03.3 10:59/M
5 PAM SPEARMAN 1949 50 82 13:18.6 36:14.5 36:24.3 0:09.8 11:39/M
6 STEPHANIE RANEY PARIS TX 1897 50 84 13:57.7 36:53.6 37:03.1 0:09.4 11:52/M
7 DEBRA MITCHELL OMAHA TX 1843 57 87 14:18.1 37:14.0 37:17.0 0:02.9 11:58/M
8 DIANA BLACK LONGVIEW TX 1856 59 92 16:09.6 39:05.4 39:21.0 0:15.5 12:34/M
9 TEENA HENSON GILMER TX 1879 57 96 16:54.0 39:49.8 40:02.6 0:12.8 12:48/M
10 CASSANDRA SELF WINNSBORO TX 1902 52 100 18:00.7 40:56.5 41:06.0 0:09.4 13:10/M
11 KERRY WELLS MT. PLEASANT TX 1846 54 113 21:18.0 44:13.9 44:17.6 0:03.7 14:13/M
12 CATHY SENA 1937 55 115 21:37.5 44:33.4 44:50.3 0:16.9 14:19/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRIAN LEE MT PLEASANT TX 1970 58 31   26:01.0 26:05.9 0:04.9 8:22/M
2 TIM SPEARMAN 1948 50 35 0:53.4 26:54.4 27:04.5 0:10.1 8:39/M
3 GREG BROWN 1954 50 41 2:16.1 28:17.1 28:21.4 0:04.3 9:06/M
4 STEPHEN JONES PITTSBURG TX 1945 50 63 6:33.8 32:34.8 32:41.5 0:06.7 10:28/M
5 PATRICK REDFEARN MOUNT PLEASANT TX 1898 50 79 10:01.9 36:02.9 36:21.6 0:18.6 11:35/M
6 BILL DIXON TALCO TX 1818 52 83 10:25.0 36:26.0 36:32.6 0:06.6 11:43/M
7 CHARLA BOWEN MOUNT PLEASANT TX 1824 51 119 22:34.2 48:35.2 48:59.0 0:23.8 15:37/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GAIL EARMAN MOUNT PLEASANT TX 1870 63 69   33:08.5 33:26.0 0:17.4 10:39/M
2 CYNTHIA HENSON WINNSBORO TX 1878 64 70 0:14.7 33:23.3 33:46.0 0:22.7 10:44/M
3 JANETTE MCGIMSEY ROCHESTER NY 1892 62 77 1:54.8 35:03.3 35:06.5 0:03.1 11:16/M
4 MANDY SMITH MOUNT PLEASANT TX 1971 60 91 5:25.0 38:33.6 38:49.4 0:15.8 12:24/M
5 LINDA LEHMAN ATKINSON MOUNT PLEASANT TX 1885 60 94 6:17.5 39:26.1 39:44.3 0:18.2 12:41/M
6 BECKI CROMER MOUNT PLEASANT TX 1862 60 108 10:31.9 43:40.5 43:53.5 0:12.9 14:02/M
7 CAROL MITCHELL TYLER TX 1893 66 120 16:12.8 49:21.4 49:37.0 0:15.6 15:52/M
8 SANDRA CASE GILMER TX 1861 60 121 16:13.2 49:21.7 49:37.0 0:15.3 15:52/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RICHARD DOTY MCKINNEY TX 1867 60 61   32:33.7 32:41.4 0:07.6 10:28/M
2 STEVE FRANKLIN OVERTON TX 1874 63 81 3:37.2 36:10.9 36:21.9 0:10.9 11:38/M
3 JOHN NEDLO MOUNT PLEASANT TX 1803 67 126 1:05:37.0 1:38:10.8 1:38:20.5 0:09.7 31:34/M