Elves on the Run

Age Group Results

December 03, 2016


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KARLI BURRIDGE SOUTHLAKE TX 1007 34 6   22:31.9 22:34.9 0:03.0 7:14/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JORDAN HAGOOD HUDSON OAKS TX 1220 15 1   18:35.7 18:37.1 0:01.4 5:59/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CAROLYN JACOBS ROANOKE TX 1016 48 14   27:00.3 27:02.5 0:02.1 8:41/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK HASE TROPHY CLUB TX 1098 55 2   20:33.3 20:35.2 0:01.8 6:36/M
Top

Female 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIKAYLA POWERS FORT WORTH TX 1035 5 69   39:20.3 39:26.6 0:06.3 12:39/M
Top

Male 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 VINNY SLAPA COLLEYVILLE TX 1152 8 29   30:13.5 30:15.9 0:02.4 9:43/M
2 DASH SLAPA COLLEYVILLE TX 1150 7 45 2:01.4 32:14.9 32:17.8 0:02.8 10:22/M
3 TALON POWERS FORT WORTH TX 1038 4 82 15:11.4 45:24.9 45:31.5 0:06.5 14:36/M
Top

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KENNA RANGEL GRAPEVINE TX 1139 11 46   32:18.3 32:20.7 0:02.4 10:23/M
2 SOPHIA KELLY SOUTHLAKE TX 1011 9 73 10:00.1 42:18.5 42:23.4 0:04.9 13:36/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JONHATHAN MILLER SOUTHLAKE TX 1033 9 9   25:05.5 25:05.5 8:04/M
2 JACKSON DILLON SOUTHLAKE TX 1069 9 34 5:51.5 30:57.0 31:01.1 0:04.0 9:57/M
3 MASON PARTAIN GRAPEVINE TX 1017 9 62 10:53.6 35:59.1 36:06.3 0:07.1 11:34/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RYAN HALLIBURTON GRAPEVINE TX 1095 12 12   25:37.3 25:40.0 0:02.7 8:14/M
2 KENNEDY FRAY GRAPEVINE TX 1082 13 26 4:20.8 29:58.2 30:01.1 0:02.8 9:38/M
3 PHOEBE POLLOCK GRAPEVINE TX 1137 12 53 7:51.8 33:29.2 33:38.3 0:09.1 10:46/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAYDEN CHAMBLESS GRAPEVINE TX 1062 13 4   21:23.1 21:24.9 0:01.7 6:53/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESSICA ROBERTSON SOUTHLAKE TX 1225 18 38   31:22.1 31:30.7 0:08.5 10:05/M
2 ALEXIS OSBORNE FLOWER MOUND TX 1130 18 48 1:02.1 32:24.2 32:34.3 0:10.1 10:25/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KYLE KERPON FLOWER MOUND TX 1109 17 37   31:18.1 31:28.6 0:10.5 10:04/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ERIN RICH RICHARDSON TX 1141 25 17   28:34.0 28:44.9 0:10.9 9:11/M
2 AMANDA EBERHART GRAPEVINE TX 1071 28 25 1:15.0 29:49.1 29:52.8 0:03.7 9:35/M
3 JEWEL GOBEA NORTH RICHLAND HILLS TX 1010 27 31 1:59.0 30:33.0 30:37.9 0:04.8 9:49/M
4 COLLEEN MAIN FORT WORTH TX 1222 26 35 2:42.6 31:16.7 31:25.6 0:08.8 10:03/M
5 AMANDA BORG FORT WORTH TX 1217 28 36 2:43.8 31:17.9 31:26.8 0:08.8 10:04/M
6 MEGHAN MCCLELLAN GRAPEVINE TX 1117 28 41 3:27.9 32:02.0 32:18.4 0:16.4 10:18/M
7 RAYNA ANDERSON NEWARK TX 1216 24 49 4:16.1 32:50.2 32:59.1 0:08.8 10:33/M
8 WHITNEY RIDDLE FORT WORTH TX 1143 28 64 8:11.2 36:45.3 37:07.0 0:21.7 11:49/M
9 BRITTANY HERNANDEZ FORT WORTH TX 1100 28 65 8:11.2 36:45.3 37:07.2 0:21.9 11:49/M
10 ANA ERWIN LEWISVILLE TX 1026 29 71 12:33.3 41:07.4 41:11.3 0:03.9 13:13/M
11 HANNAH WOOD FLOWER MOUNS TX 1005 28 77 15:12.0 43:46.1 44:06.6 0:20.5 14:04/M
12 KATHRYN RICHMOND LEWISVILLE TX 1142 27 79 15:32.7 44:06.8 44:19.3 0:12.4 14:11/M
13 MALLORY TOLBERT KELLER TX 1030 22 80 16:15.7 44:49.7 44:58.5 0:08.8 14:25/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLEY ERWIN LEWISVILLE TX 1027 28 3   21:07.6 21:09.2 0:01.5 6:47/M
2 PETER SCHMIDT GRAPEVINE TX 1147 26 40 10:40.9 31:48.6 32:03.5 0:14.9 10:14/M
3 JONATHAN HALL FORT WORTH TX 1214 29 51 11:59.9 33:07.6 33:07.6 10:39/M
4 JASON CHA GRAPEVINE TX 1008 27 70 19:48.7 40:56.3 41:01.3 0:04.9 13:10/M
5 BRANDON TOLBERT ARLINGTON TX 1158 23 81 23:42.5 44:50.2 44:58.8 0:08.6 14:25/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIMBERLY SCHAUMBURG GRAPEVINE TX 1145 31 10   25:10.4 25:19.8 0:09.3 8:06/M
2 JAMIE HALLIBURTON GRAPEVINE TX 1094 39 11 0:26.6 25:37.0 25:40.2 0:03.2 8:14/M
3 SARA HALL FORT WORTH TX 1215 30 20 4:01.7 29:12.2 29:17.5 0:05.3 9:23/M
4 GENEVIEVE HARTLINE BEDFORD TX 1097 31 22 4:10.3 29:20.7 29:29.0 0:08.2 9:26/M
5 APRIL SLAPA COLLEYVILLE TX 1149 35 28 5:02.7 30:13.1 30:16.5 0:03.3 9:43/M
6 CHRISTIE EDWARDS GRAPEVINE TX 1072 32 30 5:03.6 30:14.0 30:25.5 0:11.4 9:43/M
7 ASHLEE DILLON SOUTHLAKE TX 1068 37 33 5:46.1 30:56.5 31:00.5 0:03.9 9:57/M
8 HEATHER YAMANE GRAPEVINE TX 1031 33 52 8:15.2 33:25.6 33:32.6 0:07.0 10:45/M
9 KATIE COOPER EULESS TX 1064 31 54 8:29.0 33:39.4 33:47.3 0:07.9 10:49/M
10 DESIREE WEICHE FORT WORTH TX 1168 34 57 9:26.6 34:37.0 34:42.5 0:05.5 11:08/M
11 ALICIA MILLIGAN HALTOM CITY TX 1119 33 59 9:50.8 35:01.2 35:19.6 0:18.3 11:16/M
12 CARRIE ORTH CARROLLTON TX 1129 31 66 13:22.2 38:32.6 38:40.4 0:07.7 12:23/M
13 HEATHER CHISHOLM CARROLLTON TX 1063 31 67 13:22.5 38:32.9 38:40.7 0:07.7 12:23/M
14 MISTY POWERS FORT WORTH TX 1036 37 68 14:08.9 39:19.3 39:25.8 0:06.5 12:39/M
15 REBECCA BRUTON 1223 34 78 18:55.4 44:05.8 44:05.8 14:10/M
16 KRISTY BOBAY FORT WORTH TX 1034 37 84 20:29.2 45:39.6 45:46.2 0:06.6 14:41/M
17 CANDACE VINCENT FORTWORTH TX 1164 34 87 22:29.8 47:40.2 47:41.7 0:01.5 15:20/M
18 VERONICA TRIANA GRAPEVINE TX 1159 30 88 24:57.4 50:07.8 50:15.9 0:08.1 16:07/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SPENCER MERKORD GRAPEVINE TX 1118 34 21   29:17.3 29:33.0 0:15.7 9:25/M
2 JACK DRAKE RICHARDSON TX 1070 30 32 1:19.4 30:36.7 30:47.0 0:10.2 9:50/M
3 JOHNATHON MCCLELLAN GRAPEVINE TX 1116 30 42 2:45.2 32:02.5 32:18.6 0:16.1 10:18/M
4 BRAD VANCE COLLEYVILLE TX 1048 39 50 3:45.3 33:02.6 33:06.7 0:04.0 10:37/M
5 SEAN POWERS FORT WORTH TX 1037 37 55 4:46.0 34:03.3 34:08.7 0:05.4 10:57/M
6 JAMES FLOOD GRAPEVINE TX 1079 37 58 5:40.6 34:57.9 35:16.4 0:18.5 11:14/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAIME CORDELL FORT WORTH TX 1065 40 18   28:37.0 28:53.8 0:16.8 9:12/M
2 ANGELA HETISIMER GRAPEVINE TX 1103 46 19 0:31.9 29:09.0 29:18.3 0:09.3 9:22/M
3 ANDREA MILLER SOUTHLAKE TX 1032 44 23 0:48.5 29:25.6 29:31.5 0:05.9 9:28/M
4 ARIZBE REYES DALLAS TX 1140 42 24 1:11.0 29:48.0 29:52.2 0:04.1 9:35/M
5 SHELI GODBOLD EULESS TX 1014 49 60 6:26.5 35:03.5 35:15.4 0:11.8 11:16/M
6 RUBY NEIGHBORS GARLAND TX 1124 49 63 8:05.8 36:42.9 37:04.3 0:21.4 11:48/M
7 VICKI DANG KELLY SOUTHLAKE TX 1009 41 72 13:40.1 42:17.2 42:21.7 0:04.5 13:36/M
8 KRISTINA GIOMETTI PLANO TX 1003 46 74 15:07.7 43:44.8 44:05.7 0:20.9 14:04/M
9 LINDA BOOMER NORTH RICHLAND HILLS TX 1002 45 75 15:08.0 43:45.0 44:04.9 0:19.8 14:04/M
10 PATRICIA ROBINSON BARTONVILLE TX 1004 47 76 15:08.8 43:45.9 44:05.0 0:19.1 14:04/M
11 JODI WALLS FORT WORTH TX 1165 41 86 19:02.8 47:39.9 47:42.2 0:02.3 15:19/M
12 DEBRA APLIS GRAPEVINE TX 1055 49 90 23:54.9 52:31.9 52:40.9 0:09.0 16:53/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AKOS OSVATH EULESS TX 1131 43 5   22:26.5 22:40.5 0:14.0 7:13/M
2 CORY HALLIBURTON GRAPEVINE TX 1093 40 7 0:09.0 22:35.5 22:38.3 0:02.8 7:16/M
3 CHRIS MORRIS GRAPEVINE TX 1121 44 8 0:45.9 23:12.4 23:21.9 0:09.4 7:28/M
4 BRAD HETISIMER GRAPEVINE TX 1104 46 13 3:44.9 26:11.4 26:21.3 0:09.9 8:25/M
5 THOMAS EK EULESS TX 1073 40 15 4:55.7 27:22.2 27:33.3 0:11.1 8:48/M
6 VINCE SLAPA COLLEYVILLE TX 1151 47 43 9:47.6 32:14.1 32:17.1 0:02.9 10:22/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANA GIBSON GRAPEVINE TX 1028 52 44   32:14.2 32:19.0 0:04.7 10:22/M
2 KATIE KERPON FLOWER MOUND TX 1108 52 47 0:09.0 32:23.2 32:34.0 0:10.8 10:25/M
3 VICKI RODRIQUEZ NORTH RICHLAND HILLS TX 1018 51 61 2:49.8 35:04.1 35:15.5 0:11.4 11:17/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CARLOS AGUAYO GRAPEVINE TX 1053 50 27   30:03.1 30:18.4 0:15.2 9:40/M
2 TOMMY ROBERTSON SOUTHLAKE TX 1226 50 39 1:24.1 31:27.3 31:36.8 0:09.4 10:07/M
3 MICHAEL VARGAS SOUTHLAKE TX 1160 50 56 4:09.4 34:12.6 34:22.3 0:09.7 11:00/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSETTE GIVENS FORT WORTH TX 1086 69 83   45:27.2 45:34.0 0:06.7 14:37/M
2 JUDY FRAY IRVING TX 1081 63 85 1:51.6 47:18.8 47:25.7 0:06.8 15:13/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID FRAY IRVING TX 1080 63 91   55:51.3 55:58.7 0:07.4 17:57/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PETRA CRUZ FLOWER MOUND TX 1066 71 89   51:14.2 51:30.0 0:15.7 16:28/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WAYNE MUNCY SOUTHLAKE TX 1122 73 16   27:56.9 28:07.5 0:10.6 8:59/M