Dorothy's Dash

Age Group Results

November 14, 2015


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com

5K Timed

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELIZABETH RENEAU ARGYLE TX 291 15 14   18:40.8 18:42.9 0:02.0 6:00/M
 

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CARTER MOATES 1387 15 1   16:25.8 16:26.3 0:00.4 5:17/M
 

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACKIE RIEMENSCHNEIDER-MCCR 1417 43 34   21:21.6 21:23.2 0:01.5 6:52/M
 

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JORG PFLUGI 286 41 9   18:05.2 18:05.2 5:49/M
 

Female 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RILEY OLSEN 1398 9 188   30:49.6 30:58.0 0:08.4 9:55/M
2 SATO KOBUKAI 1362 8 250 4:16.0 35:05.7 35:14.7 0:09.0 11:17/M
3 TESSA HAZZARD 1341 9 258 4:47.6 35:37.2 35:59.2 0:21.9 11:27/M
 

Male 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SAKU KERANEN 1358 9 55   22:50.6 22:55.0 0:04.3 7:21/M
2 OKKO KERANEN 1357 7 80 0:52.3 23:43.0 23:47.2 0:04.2 7:38/M
3 PATRICK SULLIVAN 1264 9 123 3:45.2 26:35.9 26:46.0 0:10.1 8:33/M
 

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CLAIRE READER 1414 13 43   21:58.1 21:59.8 0:01.6 7:04/M
2 MAYA SKOCZYLAS 1437 12 59 1:01.1 22:59.2 23:01.1 0:01.8 7:23/M
3 ROSALYN OLIVARES 1280 12 95 2:30.2 24:28.3 24:31.4 0:03.0 7:52/M
 

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANIEL HAIR 1038 14 20   20:33.0 20:36.3 0:03.2 6:36/M
2 JACK HARPOLE FLOWER MOUND TX 515 13 22 0:11.7 20:44.7 20:46.8 0:02.1 6:40/M
3 BRAYDEN ANNIS 2388 10 36 0:58.6 21:31.6 21:32.4 0:00.7 6:55/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SKYLAR MCCAULEY FLOWER MOUND TX 507 16 51   22:34.3 22:36.9 0:02.5 7:15/M
2 MADELIENE MCMILLAN SOUTHLAKE TX 295 17 86 1:16.8 23:51.2 23:53.4 0:02.2 7:40/M
3 MALLORY HARPOLE FLOWER MOUND TX 517 15 98 2:09.3 24:43.7 24:47.9 0:04.1 7:57/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CALEB HUGHES FLOWER MOUND TX 298 16 3   17:03.5 17:03.5 5:29/M
2 CALEB ALLISON ARGYLE TX 290 18 4 0:04.7 17:08.2 17:09.2 0:00.9 5:31/M
3 PAUL ANDERSON ARGYLE TX 293 15 5 0:11.1 17:14.6 17:15.7 0:01.1 5:32/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEEANN WELLS 1487 20 38   21:34.2 21:36.2 0:01.9 6:56/M
2 ASHLEY CONDRIN GRAPEVINE TX 2379 25 73 1:58.3 23:32.6 23:41.7 0:09.1 7:34/M
3 CARLY SCHUTJER 1056 29 111 4:15.0 25:49.3 26:48.1 0:58.7 8:18/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 COLE ATICHISON 2395 22 2   16:44.8 16:46.0 0:01.2 5:23/M
2 JACK GRUBNER 1332 21 6 0:49.3 17:34.1 17:35.3 0:01.1 5:39/M
3 TYLER CURBO DENTON TX 294 28 7 1:02.2 17:47.0 17:49.8 0:02.8 5:43/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMY GARY 2392 35 18   20:04.6 20:07.0 0:02.4 6:27/M
2 LAURA WEISZ 1463 34 23 0:41.6 20:46.2 20:50.3 0:04.0 6:41/M
3 AMY CHILTON 1305 33 24 0:45.9 20:50.5 20:53.1 0:02.5 6:42/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSE ORTIZ 2394 33 8   17:59.4 18:00.4 0:01.0 5:47/M
2 CHRIS CRAIN 1073 30 32 3:20.4 21:19.8 21:48.4 0:28.5 6:51/M
3 JOHN HILDEBRAND 1344 34 39 3:35.2 21:34.6 21:47.4 0:12.8 6:56/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEXANDRA BIKMAN 1045 46 66   23:22.0 24:19.8 0:57.8 7:31/M
2 SARI MARGIT HELLMAN 1374 45 84 0:27.0 23:49.0 23:56.3 0:07.2 7:39/M
3 KATARINA KERANEN 1356 45 96 1:07.3 24:29.3 24:33.7 0:04.4 7:52/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRET WILSON 1086 47 16   19:47.0 19:48.9 0:01.8 6:22/M
2 MIKE RICHTER 276 48 21 0:48.0 20:35.1 20:40.6 0:05.4 6:37/M
3 BRANDON WILSON FLOWER MOUND TX 501 44 27 1:20.2 21:07.3 21:10.7 0:03.4 6:47/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BARBARA WARD LEWISVILLE TX 284 54 68   23:25.6 23:34.1 0:08.5 7:32/M
2 SANDY ERICKSON 1324 50 113 2:32.1 25:57.7 26:01.7 0:03.9 8:21/M
3 IVONNE MAXWELL FLOWER MOUND TX 296 52 118 2:46.6 26:12.2 26:21.0 0:08.7 8:25/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANDREW LILES PLANO TX 288 52 19   20:30.0 20:32.2 0:02.1 6:35/M
2 KEN POYNTER DOUBLE OAK TX 1410 55 25 0:22.9 20:52.9 20:56.5 0:03.5 6:43/M
3 MICHAEL SAND 1084 53 47 1:54.3 22:24.3 22:34.6 0:10.2 7:12/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LUCIE KENDALL 1275 65 256   35:26.6 35:35.8 0:09.2 11:24/M
2 NOLENE BORGE 1298 69 292 3:24.0 38:50.6 39:12.3 0:21.7 12:29/M
3 PREETA WEED 1462 62 299 3:41.3 39:07.9 40:08.1 1:00.2 12:35/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TOM ALVEY FLOWER MOUND TX 1081 61 26   21:06.8 21:09.2 0:02.4 6:47/M
2 CARLOS ALVIRA 1082 62 103 3:51.3 24:58.2 24:58.2 8:02/M
3 MARK COLLVER 1312 60 110 4:39.3 25:46.1 25:53.4 0:07.3 8:17/M
 

Female 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KATHIE GERDES 1328 75 380   53:46.3 54:25.3 0:39.0 17:17/M
 

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WILL FERSON FLOWER MOUND TX 1326 75 174   29:20.9 29:22.8 0:01.8 9:26/M
2 PAUL PETERS 1407 73 364 20:03.8 49:24.8 49:40.2 0:15.4 15:53/M
3 GENE MOORE 1278 72 392 30:23.2 59:44.2 1:00:51.4 1:07.1 19:12/M