7th Annual Brooke Hester Hustle

Age Group Results

August 19, 2017


Results By RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 1- 8 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SAMANTHA JORAY BURLESON TX 330 17 8   21:58.4 22:01.2 0:02.8 7:04/M
2 FIONA GREEN KELLER TX 136 52 10 0:05.0 22:03.4 22:04.8 0:01.3 7:05/M
3 LAURA NELSON GRAPEVINE TX 137 51 12 0:53.7 22:52.1 22:55.0 0:02.9 7:21/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GABRIEL ZAMBRANO FORT WORTH TX 143 23 1   15:40.4 15:41.1 0:00.7 5:02/M
2 MARCOS FLORES FORT WORTH TX 318 15 2 3:27.3 19:07.7 19:08.5 0:00.7 6:09/M
3 DALTON LAWING ARLINGTON TX 1995 16 3 3:36.1 19:16.5 19:17.8 0:01.2 6:12/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TAMMY EVANS ARLINGTON TX 1996 44 37   28:25.1 28:25.1 9:08/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRADLEY GARDNER FORT WORTH TX 176 59 11   22:43.8 23:20.8 0:37.0 7:18/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CARMEN DOSKOCIL ARLINGTON TX 1998 57 51   31:16.4 31:29.6 0:13.1 10:03/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FRANK DYLLA EVERETT WA 312 50 14   23:23.0 23:31.3 0:08.3 7:31/M
Top

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SAMSHITA RAJESHKANNA IRVING TX 161 8 79   37:28.1 37:31.9 0:03.8 12:03/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HAYDEN SLAY FORT WORTH TX 124 10 34   28:11.9 28:12.7 0:00.7 9:04/M
2 JAMES COOPER JOSHUA TX 125 11 58 4:22.1 32:34.1 32:40.9 0:06.8 10:28/M
3 ANTONIO CANO FORT WORTH TX 309 11 72 7:52.1 36:04.1 36:08.3 0:04.1 11:36/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CASSIDY HUGHES KENNEDALE TX 157 13 15   23:27.2 23:28.3 0:01.0 7:32/M
2 GRACYN REED ARLINGTON TX 162 13 55 8:01.2 31:28.5 31:29.8 0:01.3 10:07/M
3 JESSICA GREEN CORP CHRISTI TX 322 13 89 17:55.1 41:22.4 41:30.7 0:08.3 13:18/M
4 KELSEY HARRIS GODLEY TX 325 12 92 18:31.2 41:58.4 41:58.4 13:30/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 COLTON GREEN CORPUS CHRISTI TX 321 12 107   54:29.1 54:37.4 0:08.3 17:31/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EMMA THACKER 144 17 30   27:13.6 27:15.1 0:01.5 8:45/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GIOVANNI GONZALES ARLINGTON TX 154 15 7   21:47.5 21:48.2 0:00.7 7:00/M
2 MARCOS GONZALEZ KENNEDALE TX 135 15 18 3:07.7 24:55.2 24:56.3 0:01.1 8:01/M
3 PARKER SLAY 1991 17 66 13:02.3 34:49.8 35:13.5 0:23.6 11:12/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALYSON STALLCUP 1992 24 24   26:06.6 26:07.9 0:01.3 8:24/M
2 ELIZABETH THACKER WICHITA KS 1982 24 40 2:43.9 28:50.5 28:52.4 0:01.8 9:16/M
3 KELLI MOORE FORT WORTH TX 1787 24 41 2:59.6 29:06.2 29:10.9 0:04.7 9:21/M
4 BRANDY CONCHOT 167 24 45 4:03.8 30:10.4 30:14.3 0:03.8 9:42/M
5 KARLA ARANGO 1988 20 70 9:38.5 35:45.1 36:07.8 0:22.6 11:30/M
6 ANNA-LEISA MOSSMAN 139 22 73 10:01.0 36:07.6 36:10.9 0:03.3 11:37/M
7 SAMANTHA GREEN CORP CHRISTI TX 323 22 90 15:18.2 41:24.8 41:33.7 0:08.8 13:19/M
8 MARY-LEIGH WINKLER FORT WORTH TX 1984 23 97 17:34.7 43:41.3 43:41.3 14:03/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRISTOPHER THACKER WICHITA KS 1981 21 16   23:31.6 23:33.2 0:01.6 7:34/M
2 AARON JOHNS MANSFIELD TX 328 20 25 2:59.6 26:31.3 26:40.2 0:08.9 8:32/M
3 ADEN SLAY BENBROOK TX 1990 21 52 7:53.0 31:24.6 31:47.1 0:22.4 10:06/M
4 JASON HAMMAN 1993 21 57 8:54.8 32:26.5 32:32.5 0:06.0 10:26/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANIELLE TAYLOR COPPELL TX 1979 29 69   35:29.0 35:40.5 0:11.5 11:25/M
2 KEELY O'DONLEY NORTH RICHLAND HILLS TX 1789 27 75 1:10.1 36:39.1 36:44.8 0:05.7 11:47/M
3 STACY SANDERSON 168 25 82 2:55.8 38:24.8 38:28.7 0:03.8 12:21/M
4 MELANIE WINDH RIVERSIDE CA 1983 27 93 6:35.2 42:04.2 42:10.3 0:06.0 13:32/M
5 DIANNA SCHWAKE FORT WORTH TX 1796 29 103 14:53.0 50:22.0 50:35.9 0:13.8 16:12/M
6 KARLY BASILLO 173 26 109 23:33.7 59:02.7 59:22.3 0:19.5 18:59/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIRK BOSILLO 174 28 21   25:24.3 25:43.2 0:18.8 8:10/M
2 LUKE BENNETT ARLINGTON TX 304 26 29 1:47.5 27:11.9 27:14.4 0:02.5 8:44/M
3 NICK ARIENS FORT WORTH TX 303 26 38 3:14.0 28:38.4 28:53.0 0:14.5 9:12/M
4 MATT COLEMAN 166 26 46 4:51.1 30:15.5 30:19.6 0:04.1 9:44/M
5 CLINT MOORE DECATUR TX 1783 25 49 5:32.8 30:57.2 31:01.9 0:04.7 9:57/M
6 LARRY RAYE FAIRFIELD TX 1794 26 54 6:03.4 31:27.8 31:45.6 0:17.7 10:07/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMANDA CROTEAU FAIRFIELD TX 311 30 22   25:51.3 26:01.8 0:10.5 8:19/M
2 STEPHANIE MONTOYA KENNEDALE TX 340 32 63 8:38.1 34:29.5 34:35.0 0:05.5 11:05/M
3 CHRISTINA FLOYD FORT WORTH TX 319 31 76 10:51.4 36:42.7 37:13.1 0:30.3 11:48/M
4 MOHANAPRIYA RAJESHKANNA IRVING TX 160 34 80 11:45.3 37:36.6 37:40.1 0:03.4 12:05/M
5 MEAGAN TEGANTVOORT SAGINAW TX 1980 30 102 24:30.4 50:21.7 50:35.7 0:13.9 16:11/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DYLAN SCHONEWEIS ELLICOTT CITY MD 164 33 9   21:59.8 21:59.8 7:04/M
2 KEVIN WHITE 175 31 31 5:28.9 27:28.7 27:28.7 8:50/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEPHANIE MASON CARROLLTON TX 1997 39 13   23:11.8 23:14.0 0:02.1 7:27/M
2 LILIANA FLORES FORT WORTH TX 317 35 56 8:58.6 32:10.5 32:12.6 0:02.1 10:21/M
3 KELCI LAWRENCE ARLINGTON TX 333 36 62 11:02.6 34:14.5 34:24.6 0:10.1 11:00/M
4 YVONNE GOMEZ ARLINGTON TX 320 38 96 20:24.2 43:36.1 43:38.4 0:02.2 14:01/M
5 SAMANTHA FINDLEY 147 39 101 27:06.6 50:18.5 50:40.4 0:21.9 16:10/M
6 ERIN JAMES FORT WORTH TX 326 38 104 29:31.1 52:43.0 53:13.2 0:30.2 16:57/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEREMIAH GONZALEZ CELINA TX 134 37 4   20:23.4 20:24.0 0:00.5 6:33/M
2 STUART BRYANT NACOGDOCHES TX 308 37 5 0:02.3 20:25.7 20:28.2 0:02.5 6:34/M
3 MARK MILLER CARROLLTON TX 338 39 6 0:20.4 20:43.9 20:45.2 0:01.3 6:40/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DARCY HABECK CROWLEY TX 155 44 87   39:31.8 39:45.4 0:13.5 12:42/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 THOMAS EIMERMACHER N RICHLAND HILLS TX 145 40 19   25:05.4 25:07.2 0:01.7 8:04/M
2 PEDRO MURGAS FORNEY TX 133 41 32 2:54.5 28:00.0 28:00.0 9:00/M
3 MATTHEW FINDLEY 146 43 94 17:49.0 42:54.4 43:15.0 0:20.5 13:48/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NINA LAGON COLLEYVILLE TX 158 46 39   28:47.1 28:49.1 0:01.9 9:15/M
2 SHEILA WHITE FORT WORTH TX 141 47 42 0:57.6 29:44.8 29:57.7 0:12.9 9:34/M
3 DIANA ANDRO ARLINGTON TX 302 47 48 1:59.2 30:46.4 30:51.5 0:05.1 9:54/M
4 CRYSTAL TATUM MANSFIELD TX 1978 45 83 9:46.6 38:33.8 38:33.8 12:24/M
5 DANA FAUST FORT WORTH TX 314 48 86 10:42.3 39:29.5 39:42.7 0:13.1 12:42/M
6 SUZY SMITH MABANK TX 1800 45 88 12:25.7 41:12.9 41:17.5 0:04.6 13:15/M
7 ALYCE MONROE ARLINGTON TX 339 47 91 12:46.8 41:33.9 41:44.2 0:10.2 13:22/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANTHONY ANDRO ARLINGTON TX 301 47 26   26:49.1 26:53.7 0:04.6 8:37/M
2 PAUL LATHAM 169 46 33 1:18.8 28:07.9 28:15.2 0:07.3 9:02/M
3 PHILIP TATUM MANSFIELD TX 151 46 47 3:51.2 30:40.3 30:40.3 9:52/M
4 RICHARD CRONIN ARLINGTON TX 153 49 65 7:54.7 34:43.8 34:51.9 0:08.0 11:10/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALPHA SHEAHAN MOUNT VERNON WA 1797 54 68   35:23.3 35:31.1 0:07.8 11:23/M
2 JEANNE MOORE MANSFIELD TX 1786 52 95 7:52.7 43:16.0 43:24.6 0:08.6 13:55/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEFFREY CONKLIN ARLINGTON TX 152 53 23   25:54.7 26:10.8 0:16.1 8:20/M
2 GLEN POWERS KENNEDALE TX 1793 51 81 12:19.3 38:14.1 38:29.1 0:15.0 12:18/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAHNAZ DAI-VISHY 150 59 60   33:44.4 33:48.2 0:03.7 10:51/M
2 PEGGY BENNETT ARLINGTON TX 305 55 71 2:02.9 35:47.3 35:50.4 0:03.0 11:30/M
3 KIMBERLY OLESEN MANSFIELD TX 1792 55 98 12:42.6 46:27.0 46:37.0 0:10.0 14:56/M
4 D.J. COMPTON SCHONEWEIS ARLINGTON TX 163 57 99 13:34.3 47:18.8 47:32.8 0:14.0 15:13/M
5 ELIZABETH GARBER CLEBURNE TX 130 58 100 15:38.1 49:22.6 49:40.6 0:18.0 15:52/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DENNIS MAIETTA NORTH RICHLAND HILLS TX 138 56 17   23:54.1 23:57.1 0:02.9 7:41/M
2 DAN MOORE MANSFIELD TX 1785 56 27 3:12.1 27:06.3 27:15.2 0:08.8 8:43/M
3 JON OLESEN MANSFIELD TX 1791 57 53 7:31.5 31:25.6 31:32.4 0:06.7 10:06/M
4 MARCUS DAUGHERTY FORT WORTH TX 149 55 59 9:16.4 33:10.5 33:17.6 0:07.0 10:40/M
5 MIKE CRIPPEN GRAND PRAIRIE TX 310 56 78 13:30.2 37:24.4 37:32.9 0:08.5 12:02/M
6 THOM GARBER CLEBURNE TX 131 56 85 15:29.0 39:23.2 39:35.6 0:12.3 12:40/M
7 BRIAN MEGA ARLINGTON TX 178 55 110 37:45.9 1:01:40.1 1:01:56.1 0:15.9 19:50/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BARRY MOORE DECATUR TX 1781 62 43   29:51.8 29:57.2 0:05.3 9:36/M
2 DAVE HART NORTH RICHLAND HILLS TX 156 61 67 5:24.5 35:16.3 35:22.5 0:06.1 11:20/M
3 HAL CAUSEY THACKERVILLE OK 1999 60 84 9:00.0 38:51.9 39:09.2 0:17.3 12:30/M
4 GERALD MURRAY KENNEDALE TX 1788 60 105 24:13.9 54:05.8 54:21.6 0:15.8 17:23/M
5 RICK MEEKMA MIDLOTHIAN TX 336 62 106 24:15.2 54:07.0 54:22.4 0:15.4 17:24/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BILLY COOPER JOSHUA TX 127 65 20   25:13.7 25:14.7 0:00.9 8:06/M
2 DICK HARTNETT SAGINAW TX 2000 69 36 3:09.7 28:23.4 28:26.6 0:03.1 9:08/M
3 PAUL SMITH III ARLINGTON TX 1986 67 44 4:47.6 30:01.3 30:07.6 0:06.3 9:39/M
4 LARRY FLINN FORT WORTH TX 316 69 61 8:43.1 33:56.9 34:03.9 0:07.0 10:55/M
5 MARK JOHNSON COLLEYVILLE TX 329 67 77 12:09.1 37:22.8 37:26.5 0:03.7 12:01/M
6 PHILLIP HATTON ARLINGTON TX 1994 66 108 30:24.7 55:38.4 55:55.3 0:16.8 17:53/M
Top

Male 71 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROBERT MODEROW IRVING TX 132 74 28   27:07.7 27:13.4 0:05.6 8:43/M
2 LEON MINTON WILLOW PARK TX 129 71 35 1:10.6 28:18.4 28:21.2 0:02.7 9:06/M
3 STEPHEN BROWN 142 71 50 4:02.4 31:10.2 31:17.9 0:07.6 10:01/M
4 RICK JOHNSON BURLESON TX 165 70 64 7:22.7 34:30.5 34:43.6 0:13.0 11:06/M
5 BOB LAY FT WORTH TX 335 70 74 9:00.4 36:08.2 36:12.7 0:04.4 11:37/M