5th Annual Active for Autism

Age Group Results

April 20, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-99

5K TIMED

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JENNIFER BAKER GRANDVIEW TX 702 42 10   25:46.2 25:54.8 0:08.6 8:17/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANN HODAPP MANSFIELD TX 744 59 22   29:25.2 29:29.4 0:04.2 9:28/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRODIE PARKER CROWLEY TX 761 8 54   36:23.2 36:32.4 0:09.2 11:42/M
2 BROOKE MEZA GRAND PRAIRIE TX 623 10 78 10:05.5 46:28.7 46:36.5 0:07.7 14:56/M
3 VALENTINA SUAREZ FORT WORTH TX 772 9 86 12:35.2 48:58.4 49:09.4 0:11.0 15:45/M
4 CALLIE DOBBS FORT WORTH TX 723 10 96 18:00.8 54:24.0 54:58.7 0:34.7 17:30/M
5 NIKKI DAVIS BURLESON TX 634 9 101 19:42.5 56:05.7 56:15.0 0:09.2 18:02/M
6 REECE EVEN BURLESON TX 641 5 102 23:52.9 1:00:16.1 1:00:16.1 19:23/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DYLAN PRESTON CLEBURNE TX 713 12 11   26:20.5 26:32.0 0:11.5 8:28/M
2 MADELYN BAILEY 787 12 42 6:31.4 32:51.9 33:03.5 0:11.6 10:34/M
3 ALEXIS CONAWAY BURLESON TX 654 11 45 6:44.1 33:04.6 33:05.8 0:01.2 10:38/M
4 KATY DAVIS BURLESON TX 633 11 64 13:44.7 40:05.2 40:12.5 0:07.3 12:53/M
5 GRACE HALFORD BURLESON TX 738 11 71 16:32.3 42:52.8 43:28.9 0:36.1 13:47/M
6 KYLEIGH BALDWIN BURLESON TX 704 12 82 21:50.4 48:10.9 48:14.5 0:03.6 15:29/M
7 MICHAELA FERGUSON FORT WORTH TX 725 11 95 28:03.5 54:24.0 54:58.1 0:34.0 17:30/M
Top

Female 15 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ERIKA GONZALEZ ARLINGTON TX 732 15 24   29:46.2 29:50.1 0:03.9 9:34/M
2 ALYSSA SANCHEZ BURLESON TX 766 18 44 3:15.0 33:01.2 33:20.7 0:19.5 10:37/M
3 DANAE WENGER BURLESON TX 775 15 75 15:57.9 45:44.1 45:57.6 0:13.4 14:42/M
4 KIARA DERAMUS 942 16 97 25:30.2 55:16.4 55:39.4 0:23.0 17:46/M
Top

Female 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KAILEY HICKS CLEBURNE TX 743 22 14   27:15.4 27:23.4 0:08.0 8:46/M
2 ZOAR GUADARRAMA GRAND PRAIRIE TX 621 24 15 0:00.8 27:16.2 27:18.6 0:02.4 8:46/M
3 JENNIFER LINDQUIST DENTON TX 660 23 37 4:53.6 32:09.0 32:56.3 0:47.3 10:20/M
4 CHELSEA CLARK FORT WORTH TX 251 24 43 5:37.7 32:53.1 33:12.8 0:19.7 10:34/M
5 ANNETTE MEZA GRAND PRAIRIE TX 756 29 81 19:18.5 46:33.9 46:36.6 0:02.7 14:58/M
6 LEAH RAINES CROWLEY TX 655 25 94 26:05.1 53:20.5 53:34.5 0:14.0 17:09/M
Top

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JENNIFER BALDWIN BURLESON TX 703 38 21   28:57.1 29:00.6 0:03.5 9:19/M
2 REBECCA HADDOCK ARLINGTON TX 629 33 23 0:41.7 29:38.8 29:45.9 0:07.0 9:32/M
3 JESSICA GONZALEZ ARLINGTON TX 733 37 29 1:19.8 30:16.9 30:21.9 0:05.0 9:44/M
4 HEATHER THOMPSON BURLESON TX 619 35 32 2:08.4 31:05.5 31:33.1 0:27.6 10:00/M
5 RACHEL HARRIS BURLESON TX 740 31 33 2:09.5 31:06.6 31:45.5 0:38.9 10:00/M
6 LAURA TITTSWORTH BURLESON TX 785 39 34 2:53.9 31:51.0 32:08.3 0:17.2 10:14/M
7 BETH GILLILAND BURLESON TX 730 36 48 6:00.7 34:57.8 35:16.9 0:19.1 11:14/M
8 ASHLEE STACKWISH 788 32 56 8:22.1 37:19.3 37:21.8 0:02.5 12:00/M
9 CHRIS WATSON COVINGTON TX 773 40 62 10:13.9 39:11.1 40:01.2 0:50.1 12:36/M
10 SOYYA CHUMLEY FORT WORTH TX 712 34 70 12:35.0 41:32.1 42:11.3 0:39.2 13:21/M
11 SAMANTHA RAYMOND CORINTH TX 764 36 72 14:18.6 43:15.7 44:20.3 1:04.5 13:54/M
12 AMANDA HALFORD BURLESON TX 737 36 73 15:11.6 44:08.7 44:45.3 0:36.6 14:11/M
13 RAQUEL MORENO GRAND PRAIRIE TX 625 36 80 17:33.4 46:30.5 46:36.3 0:05.7 14:57/M
14 TAMARA HOWARD ARLINGTON TX 746 37 98 26:19.5 55:16.6 55:39.5 0:22.9 17:46/M
Top

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MONICA DIAZDELEON ARLINGTON TX 718 45 28   30:15.9 30:22.2 0:06.3 9:44/M
2 BEVERLY GREEN GRAND PRAIRIE TX 735 48 35 1:46.4 32:02.3 32:09.9 0:07.6 10:18/M
3 DEBRA SEELEY WAXAHACHIE TX 767 48 39 1:54.2 32:10.2 32:18.1 0:07.9 10:21/M
4 IVONNE MORENO GRAND PRAIRIE TX 624 47 40 2:28.8 32:44.8 32:49.3 0:04.5 10:32/M
5 ANNETTE MEZA GRAND PRAIRIE TX 622 50 49 4:55.6 35:11.5 35:16.6 0:05.0 11:19/M
6 SHANNON JONES BURLESON TX 749 44 50 5:52.6 36:08.5 36:25.2 0:16.6 11:37/M
7 KARRI DICK FORT WORTH TX 722 42 52 5:59.9 36:15.9 36:48.4 0:32.5 11:39/M
8 LYNN PARKER CROWLEY TX 762 45 55 6:07.5 36:23.4 36:32.6 0:09.1 11:42/M
9 ANN DAVIS BURLESON TX 630 45 57 7:37.8 37:53.8 38:02.1 0:08.3 12:11/M
10 MANDY HOOVER GRANDVIEW TX 652 43 61 8:46.7 39:02.7 39:57.6 0:54.9 12:33/M
11 LUSANA DARNELL 791 46 63 9:01.1 39:17.1 39:26.5 0:09.4 12:38/M
12 MCCOY MANDY 779 46 65 9:49.4 40:05.4 40:21.7 0:16.3 12:53/M
13 KERI OGILVIE BURLESON TX 758 47 66 9:49.8 40:05.7 40:22.4 0:16.7 12:53/M
14 ELIZABETH MORENO GRAND PRAIRIE TX 757 49 69 11:06.9 41:22.8 41:27.1 0:04.3 13:18/M
15 DAWN WENGER BURLESON TX 777 46 76 15:50.7 46:06.6 46:21.1 0:14.5 14:49/M
16 FELECIA GARRETT SOUTHLAKE TX 729 48 89 19:30.1 49:46.0 50:41.5 0:55.5 16:00/M
Top

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRISTINE DROZDOWSKI WAXAHACHIE TX 252 52 30   30:33.6 30:54.3 0:20.7 9:49/M
2 MARY BRADFORD CEDAR HILL TX 706 53 46 2:36.9 33:10.6 33:17.8 0:07.2 10:40/M
Top

Female 61 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PATTY WILKERSON CROWLEY TX 653 61 103   1:04:01.3 1:04:53.8 0:52.5 20:35/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GAVIN RIOS ALVARADO TX 765 13 1   18:38.6 18:39.5 0:00.9 5:59/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WAYNE SPAULDING FORT WORTH TX 257 46 5   24:25.1 24:27.8 0:02.7 7:51/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIAN FERGUSON FORT WORTH TX 724 9 26   29:49.4 30:21.3 0:31.8 9:35/M
2 GUNTHER DICK FORT WORTH TX 721 5 53 6:27.4 36:16.9 36:48.4 0:31.5 11:40/M
3 LUKE HALFORD BURLESON TX 739 9 58 8:38.1 38:27.6 39:05.0 0:37.3 12:22/M
4 DREW WENGER BURLESON TX 778 9 74 15:50.8 45:40.3 45:54.6 0:14.3 14:41/M
5 AXEL DICK FORT WORTH TX 719 8 92 23:17.1 53:06.6 53:38.8 0:32.2 17:04/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NICHOLAS FARRELL 780 13 2   23:20.7 23:24.7 0:04.0 7:30/M
2 BRADY SEXTON BURLESON TX 768 12 4 0:54.6 24:15.3 24:16.6 0:01.3 7:48/M
3 DIEGO EVEN BURLESON TX 639 12 7 2:00.7 25:21.4 25:22.5 0:01.0 8:09/M
4 KENNETH HESS BURLESON TX 255 13 17 4:10.0 27:30.7 27:32.0 0:01.2 8:51/M
5 AMMON FILINA BURLESON TX 726 12 18 4:17.6 27:38.3 27:39.4 0:01.1 8:53/M
6 COOPER BADONI ARLINGTON TX 940 12 19 5:03.1 28:23.8 28:31.1 0:07.3 9:08/M
7 JACKSON BADONI ARLINGTON TX 701 12 41 9:25.2 32:45.9 32:52.7 0:06.7 10:32/M
8 DJ DERAMUS 941 14 47 10:13.2 33:33.9 33:57.7 0:23.7 10:47/M
9 EVAN GRAVES CEDAR HILL TX 734 11 59 15:31.6 38:52.3 39:05.1 0:12.7 12:30/M
10 JACOB DAVIS BURLESON TX 631 14 99 32:23.2 55:43.9 55:54.6 0:10.7 17:55/M
Top

Male 15 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AUSTIN HESS BURLESON TX 254 15 3   24:00.3 24:02.0 0:01.6 7:43/M
2 JADEN DARNELL 790 18 6 1:11.7 25:12.0 25:13.7 0:01.6 8:06/M
3 CODY WAGNER CROWLEY TX 657 19 51 12:10.4 36:10.8 36:20.7 0:09.8 11:38/M
4 KOBY HECK GRANDVIEW TX 651 15 60 14:58.4 38:58.8 39:53.2 0:54.4 12:32/M
5 CALEB WAGNER CROWLEY TX 656 16 83 24:14.2 48:14.6 48:30.0 0:15.4 15:31/M
Top

Male 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARCUS REYNA FORT WORTH TX 256 24 9   25:42.9 26:03.0 0:20.0 8:16/M
2 WILBUR AGUIAR LEWISVILLE TX 938 26 25 4:03.3 29:46.2 29:46.2 9:34/M
3 CHARLIE WOODS DENTON TX 936 29 38 6:26.6 32:09.5 32:56.6 0:47.0 10:20/M
4 TODD FIEDLER GRAND PRAIRIE TX 620 29 79 20:47.5 46:30.5 46:37.0 0:06.4 14:57/M
5 ALEC WEBBER SOUTHLAKE TX 774 23 84 22:57.4 48:40.4 49:36.5 0:56.1 15:39/M
6 CLARK RANDALL SOUTHLAKE TX 763 23 85 22:57.7 48:40.6 49:36.1 0:55.4 15:39/M
7 BLAKE BURR SOUTHLAKE TX 709 23 87 23:16.4 48:59.3 49:53.8 0:54.4 15:45/M
8 JACKSON CRAIG BURLESON TX 715 25 91 27:00.0 52:43.0 52:49.9 0:06.8 16:57/M
9 MIKEL WAGNER CROWLEY TX 658 22 93 27:36.3 53:19.3 53:34.3 0:15.0 17:09/M
Top

Male 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RYAN HARRIS BURLESON TX 741 31 31   30:47.5 31:50.2 1:02.7 9:54/M
2 MARIO SUAREZ FORT WORTH TX 771 33 88 18:14.2 49:01.8 49:13.2 0:11.4 15:46/M
Top

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEREMY FARRELL 789 46 12   26:22.9 26:35.8 0:12.8 8:29/M
2 JON HALEY BURLESON TX 736 45 13 0:44.9 27:07.9 27:11.3 0:03.4 8:43/M
3 JASON FILINA BURLESON TX 728 43 16 1:07.5 27:30.5 27:33.0 0:02.4 8:51/M
4 SHANE THOMPSON BURLESON TX 783 42 20 2:21.4 28:44.4 28:46.4 0:02.0 9:14/M
5 JOHN FARREL BURLESON TX 642 47 36 5:41.1 32:04.1 32:16.0 0:11.9 10:19/M
6 DAVID WENGER BURLESON TX 776 46 77 19:43.9 46:06.9 46:21.3 0:14.4 14:49/M
7 DARRELL WARD 786 49 90 23:31.0 49:53.9 50:41.7 0:47.8 16:02/M
Top

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RUSTY HODAPP MANSFIELD TX 745 59 8   25:32.3 25:35.8 0:03.5 8:13/M
2 DAVID MCADAM 792 51 27 4:19.0 29:51.3 30:09.3 0:17.9 9:36/M
3 STANLEY FERRELL ARLINGTON TX 253 56 68 15:49.8 41:22.1 41:39.8 0:17.6 13:18/M
4 JOHN DAVIS BURLESON TX 632 51 100 30:31.9 56:04.3 56:15.1 0:10.7 18:02/M
Top

Male 61 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK CRAIG BURLESON TX 714 64 67   40:20.5 40:28.3 0:07.7 12:58/M