Alcon Live In Color 5K

Age Group Results

June 14, 2014


Results by RunTIME Racing Services, www.run-time.com


Men: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Timed

Female 13 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAKENNAH CHRISTENSON FORT WORTH TX 1738 8 6   21:46.3 21:46.6 0:00.2 7:00/M
2 LINDSEY CHRISTENSON FORT WORTH TX 1737 10 7 0:00.1 21:46.4 21:46.6 0:00.1 7:00/M
3 ALEXANDRA GRENA MANSFIELD TX 1784 13 27 7:52.0 29:38.3 29:40.2 0:01.8 9:32/M
4 KATELYN ERANGEY MANSFIELD TX 1764 12 47 13:56.1 35:42.5 35:42.7 0:00.2 11:29/M
5 DANIELLE GRENA MANSFIELD TX 1786 6 49 14:06.3 35:52.6 35:55.3 0:02.6 11:32/M
6 KARINA PEZZUTO FORT WORTH TX 1880 9 60 17:36.0 39:22.4 40:33.4 1:11.0 12:39/M
7 AUDREY CHRISTENSON FORT WORTH TX 1734 12 62 18:13.1 39:59.4 39:59.9 0:00.4 12:51/M
8 SAMANTHA ROBERTS ARLINGTON TX 1891 13 64 18:29.5 40:15.9 45:02.4 4:46.5 12:57/M
9 SYDNEY STILL BEDFORD TX 1920 10 69 19:23.0 41:09.3 42:22.2 1:12.9 13:14/M
10 HUNTER LORENSON 1841 10 78 22:54.3 44:40.7 44:43.2 0:02.4 14:22/M
11 MALLORY STILL BEDFORD TX 1917 8 83 23:15.4 45:01.7 46:15.6 1:13.8 14:28/M
12 CAMRYN MCCLESKEY BURLESON TX 1851 9 96 27:22.4 49:08.8 49:13.3 0:04.5 15:48/M
Top

Male 13 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACOB STRODE 1925 13 23   28:39.4 29:51.3 1:11.8 9:13/M
2 NATHAN CHRISTENSON FORT WORTH TX 1739 5 51 8:32.2 37:11.6 37:12.6 0:01.0 11:57/M
3 RYAN ALVAREZ MANSFIELD TX 1707 13 73 13:53.7 42:33.1 42:34.1 0:00.9 13:41/M
4 RICHARD ALVAREZ MANSFIELD TX 1706 13 74 13:53.7 42:33.2 42:34.1 0:00.9 13:41/M
5 GABRIEL LORENSON 1840 7 77 15:52.0 44:31.5 44:34.2 0:02.6 14:19/M
6 MYLES STILL BEDFORD TX 1918 5 86 16:24.6 45:04.0 46:17.3 1:13.3 14:29/M
7 DAKOTA LACY BURLESON TX 1823 9 87 18:05.7 46:45.1 52:28.8 5:43.6 15:02/M
8 GORDON PEZZUTO FORT WORTH TX 1877 6 89 18:17.1 46:56.5 48:07.0 1:10.5 15:05/M
9 CARLOS LAMA-COLON BEDFORD TX 1824 12 91 19:26.6 48:06.1 50:30.8 2:24.7 15:28/M
10 ASHER GIVENS 1779 7 94 19:45.8 48:25.2 49:38.8 1:13.5 15:34/M
11 BEN KURTH FORT WORTH TX 1818 5 101 20:47.3 49:26.7 49:28.7 0:01.9 15:54/M
12 LOGAN KURTH FORT WORTH TX 1821 2 130 34:55.3 1:03:34.8 1:03:37.8 0:03.0 20:26/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARA LEAVITT ALEDO TX 1828 19 3   20:02.0 20:03.4 0:01.4 6:26/M
2 JESSICA DOUGLAS ARLINGTON TX 1753 18 10 2:13.1 22:15.1 22:21.3 0:06.2 7:09/M
3 STEPHANIE DOUGLAS ARLINGTON TX 1754 14 11 2:13.8 22:15.8 22:21.6 0:05.7 7:09/M
4 ANDREA ROSE SOUTHLAKE TX 1895 15 14 3:34.1 23:36.1 24:42.6 1:06.4 7:35/M
5 LEAH CASALE FORT WORTH TX 1723 18 52 17:35.4 37:37.4 39:59.6 2:22.1 12:06/M
6 CARSON MCCLESKEY BURLESON TX 1852 15 53 17:45.0 37:47.0 37:52.6 0:05.5 12:09/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEX ROSE SOUTHLAKE TX 1894 15 1   17:43.6 18:49.8 1:06.2 5:42/M
2 PEDRO LAMA-COLON BEDFORD TX 1825 16 2 1:53.2 19:36.8 19:41.0 0:04.1 6:18/M
3 GRANT HOLYBEE BURLESON TX 1798 14 29 14:31.3 32:14.9 32:26.4 0:11.5 10:22/M
4 GRANT FARLEY MANSFIELD TX 1769 17 41 17:11.9 34:55.5 37:20.9 2:25.4 11:14/M
5 TYSON ROBERTS ARLINGTON TX 1892 17 65 22:35.8 40:19.4 45:06.0 4:46.6 12:58/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MONICA O'NEIL FORT WORTH TX 1871 28 4   20:59.1 21:03.7 0:04.6 6:45/M
2 ZEYU ZHAO FORT WORTH TX 1940 23 8 1:05.8 22:04.9 22:07.7 0:02.7 7:06/M
3 MEILING LIAO APT 406 TX 1832 23 9 1:06.2 22:05.3 22:08.2 0:02.8 7:06/M
4 EMILY HANNA FORT WORTH TX 1792 23 15 3:54.7 24:53.8 25:00.0 0:06.1 8:00/M
5 CLAUDIA PICACIO ARLINGTON TX 1881 28 26 8:21.0 29:20.1 30:29.4 1:09.3 9:26/M
6 JESSICA FULFORD ALVARADO TX 1777 25 30 11:36.8 32:35.9 33:45.6 1:09.6 10:29/M
7 STEFANIE PATTERSON ARLINGTON TX 1876 28 32 11:53.0 32:52.1 37:38.1 4:46.0 10:34/M
8 MOLLY KENNEDY IRVING TX 1811 24 37 13:10.7 34:09.9 34:14.8 0:04.9 10:59/M
9 JENNIFER FULFORD ALVARADO TX 1776 20 39 13:38.8 34:38.0 35:47.5 1:09.4 11:08/M
10 LAURA KRAMER DALLAS TX 1816 25 46 14:37.1 35:36.2 41:26.3 5:50.0 11:27/M
11 LANCE HARRIS CROWLEY TX 1793 29 55 17:32.1 38:31.2 38:41.1 0:09.9 12:23/M
12 TSAIHAN CHEN MANSFIELD TX 1733 26 81 23:48.7 44:47.8 44:56.6 0:08.7 14:24/M
13 SAMANTHA O'HARA FORT WORTH TX 1869 24 92 27:18.5 48:17.6 54:03.9 5:46.3 15:32/M
14 LAURA SAATHOFF BURLESON TX 1897 26 95 27:59.4 48:58.5 50:08.3 1:09.7 15:45/M
15 SABRINA ESCOBEDO FORT WORTH TX 1765 22 106 29:39.2 50:38.4 55:28.8 4:50.4 16:17/M
16 STEFANIE CERDA FORT WORTH TX 1728 24 107 29:39.7 50:38.8 55:29.3 4:50.5 16:17/M
17 VIVIAN BUILTRON FORT WORTH TX 1718 24 108 29:52.4 50:51.6 55:42.2 4:50.6 16:21/M
18 HOPE MIRANDA IRVING TX 1861 26 125 36:57.0 57:56.2 59:08.7 1:12.5 18:38/M
19 SOWAYA SPARKS GRANDVIEW TX 1912 26 126 36:57.5 57:56.6 58:08.9 0:12.3 18:38/M
20 MEGAN MORTENSEN FORT WORTH TX 1866 23 127 37:26.0 58:25.1 58:34.2 0:09.0 18:47/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MEHDI ARBIB FORT WORTH TX 1708 22 16   25:35.6 31:21.4 5:45.7 8:14/M
2 ZAC SAATHOFF BURLESON TX 1898 29 18 0:36.5 26:12.2 27:21.8 1:09.6 8:25/M
3 JIMMY MCCORD GODLEY TX 1855 28 19 2:11.3 27:47.0 27:49.0 0:02.0 8:56/M
4 TRAVIS KENNEDY IRVING TX 1812 26 38 8:34.4 34:10.1 34:14.8 0:04.7 10:59/M
5 SURAJ ARYAL ARLINGTON TX 1709 28 110 25:41.6 51:17.3 54:51.1 3:33.7 16:29/M
6 HUGO MIRANDA IRVING TX 1862 28 124 32:19.9 57:55.6 59:07.8 1:12.2 18:37/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAEDEANNE SHAVER FT. WORTH TX 1907 34 33   33:11.7 34:22.5 1:10.8 10:40/M
2 VONNIE WHITLOCK COLLEYVILLE TX 1934 38 34 0:08.0 33:19.7 33:30.6 0:10.9 10:43/M
3 TRACEY NAQUIN CROWLEY TX 1867 36 56 5:19.5 38:31.3 38:40.6 0:09.2 12:23/M
4 COURTNEY COPPS FORT WORTH TX 1742 31 71 8:54.0 42:05.7 42:16.5 0:10.7 13:32/M
5 TANIA KELLS FORT WORTH TX 1810 37 75 9:39.1 42:50.9 47:32.2 4:41.3 13:46/M
6 KRISTIAN STONE MANSFIELD TX 1921 34 82 11:36.5 44:48.2 44:56.6 0:08.3 14:24/M
7 JILL PEZZUTO FORT WORTH TX 1878 33 88 13:44.5 46:56.3 48:07.3 1:11.0 15:05/M
8 MELISSA DYER BENBROOK TX 1759 36 90 13:58.8 47:10.6 47:12.6 0:02.0 15:10/M
9 CHANDLER KURTH FORT WORTH TX 1819 32 102 16:15.6 49:27.4 49:28.8 0:01.4 15:54/M
10 SHARON HOLYBEE BURLESON TX 1799 31 105 17:03.0 50:14.7 50:25.8 0:11.1 16:09/M
11 JENNIFER CARTER BURLESON TX 1722 37 109 18:01.3 51:13.0 51:20.3 0:07.2 16:28/M
12 JAMIE WALKER BURLESON TX 1929 36 114 19:02.7 52:14.4 54:44.1 2:29.7 16:48/M
13 REBEKAH LILLY FORT WORTH TX 1833 30 118 21:47.8 54:59.5 55:08.8 0:09.2 17:41/M
14 ASHLEY EDMONDS FORT WORTH TX 1760 30 128 25:14.1 58:25.9 58:34.7 0:08.8 18:47/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESSE ROBERTS ARLINGTON TX 1889 36 28   31:32.8 36:19.0 4:46.1 10:08/M
2 BILL FRYMAN 1775 35 35 1:56.6 33:29.5 33:39.9 0:10.4 10:46/M
3 RYAN BLAIR ARLINGTON TX 1713 32 42 3:39.2 35:12.1 35:20.1 0:08.0 11:19/M
4 RANDLE HOLT BURLESON TX 1797 36 43 3:40.2 35:13.0 35:20.3 0:07.2 11:19/M
5 MICHAEL MITCHELL ARLINGTON TX 1863 37 57 7:12.9 38:45.8 39:57.7 1:11.8 12:28/M
6 JOSH PEZZUTO FORT WORTH TX 1879 32 59 7:49.3 39:22.2 40:33.4 1:11.1 12:39/M
7 ISAAC ZAMARRIPA ARLINGTON TX 1939 32 67 9:00.5 40:33.4 42:59.3 2:25.8 13:02/M
8 JOSEPH GIVENS 1780 37 93 16:50.6 48:23.5 49:37.2 1:13.7 15:33/M
9 JULIUS TIU-LIM FORT WORTH TX 1926 30 121 24:26.9 55:59.8 58:27.4 2:27.6 18:00/M
10 NORBERTO PACHECO FORT WORTH TX 1874 36 123 25:57.2 57:30.1 1:02:20.1 4:50.0 18:29/M
11 JON KURTH FORT WORTH TX 1820 33 131 32:02.6 1:03:35.5 1:03:38.2 0:02.7 20:27/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LAVENDA GOUN ARLINGTON TX 1783 41 17   26:10.3 27:56.2 1:45.9 8:25/M
2 ELLEN ERANGEY MANSFIELD TX 1762 40 20 1:44.3 27:54.7 29:02.1 1:07.4 8:58/M
3 ELIZABETH COLON-PEREZ BEDFORD TX 1741 40 25 3:07.3 29:17.7 29:21.0 0:03.3 9:25/M
4 HELEN NESTOR KELLER TX 1868 43 31 6:27.1 32:37.4 33:45.2 1:07.8 10:29/M
5 DANA LANE BURLESON TX 1826 49 36 7:45.8 33:56.1 34:02.5 0:06.3 10:55/M
6 RHONDA RENEA STASASKI KELLER TX 1915 49 44 9:24.1 35:34.4 36:44.4 1:09.9 11:26/M
7 TRICIA RIVERS ALEDO TX 1888 42 48 9:38.3 35:48.7 36:55.4 1:06.7 11:31/M
8 JANICE DOUGLAS ARLINGTON TX 1752 48 54 12:13.2 38:23.5 38:29.2 0:05.6 12:21/M
9 KIM DIAL BURLESON TX 1748 40 61 13:20.6 39:30.9 39:45.0 0:14.1 12:42/M
10 ANABELL ROMAN-ZAMARRIPA ARLINGTON TX 1893 46 63 13:55.8 40:06.1 42:30.2 2:24.0 12:54/M
11 PAIGE CASTILLO FORT WORTH TX 1726 43 70 15:27.1 41:37.4 46:22.8 4:45.3 13:23/M
12 MARGI MCCLESKEY BURLESON TX 1853 40 80 18:31.7 44:42.1 44:46.6 0:04.5 14:22/M
13 JENNIFER STILL BEDFORD TX 1916 42 85 18:52.2 45:02.5 46:16.0 1:13.5 14:29/M
14 CARLA GRENA MANSFIELD TX 1785 47 99 23:11.9 49:22.2 49:25.1 0:02.9 15:52/M
15 ANGELA FARLEY MANSFIELD TX 1768 42 100 23:14.5 49:24.8 54:19.6 4:54.8 15:53/M
16 RACHEL REYES FORT WORTH TX 1886 41 103 23:35.1 49:45.4 54:35.2 4:49.7 16:00/M
17 KHATTANA HADBA FORT WORTH TX 1791 49 104 23:39.5 49:49.8 49:55.9 0:06.1 16:01/M
18 TINA CERDA FORT WORTH TX 1729 41 112 25:23.5 51:33.8 56:21.4 4:47.6 16:35/M
19 CHARITY LONG FORT WORTH TX 1837 45 115 26:14.8 52:25.1 52:32.5 0:07.3 16:51/M
20 ROBERTA OSUNA FORT WORTH TX 1873 48 120 29:26.1 55:36.4 59:27.5 3:51.0 17:53/M
21 RITA MARTINEZ MANSFIELD TX 1850 43 122 30:26.9 56:37.2 56:37.2 18:12/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALASTAIR DOUGLAS ARLINGTON TX 1751 48 12   22:16.9 22:22.4 0:05.4 7:10/M
2 ERIC ROSE SOUTHLAKE TX 1896 47 13 0:44.0 23:01.0 24:08.0 1:06.9 7:24/M
3 PIERRE BARBIER FORT WORTH TX 1710 49 21 6:03.8 28:20.8 28:24.2 0:03.4 9:07/M
4 ENDALAMAW YIHUNE FORT WORTH TX 1938 40 22 6:22.4 28:39.4 32:14.8 3:35.4 9:13/M
5 AHMAD HADBA FORT WORTH TX 1790 42 40 12:25.5 34:42.4 34:48.5 0:06.0 11:09/M
6 BRENT CHRISTENSON FORT WORTH TX 1735 41 50 14:54.3 37:11.3 37:12.1 0:00.8 11:57/M
7 RODGER DIAL BURLESON TX 1749 40 58 16:30.3 38:47.2 39:02.0 0:14.8 12:28/M
8 DOUG LORENSON ALDEO TX 1839 40 79 22:24.5 44:41.5 44:44.0 0:02.5 14:22/M
9 RANDE STILL BEDFORD TX 1919 41 84 22:45.0 45:02.0 46:15.8 1:13.8 14:29/M
10 TODD MCCLESKEY BURLESON TX 1854 43 97 26:53.1 49:10.0 49:15.1 0:05.0 15:49/M
11 TYSON WALKER BURELSON TX 1930 41 113 29:50.1 52:07.0 54:37.1 2:30.0 16:45/M
12 SCOTT HURST FORT WORTH TX 1801 44 129 39:49.7 1:02:06.7 1:04:46.8 2:40.1 19:58/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PATRICK HAYES BURLESON TX 1795 53 24   28:41.0 28:48.2 0:07.2 9:13/M
2 SHARON HAYES BURLESON TX 1796 52 116 25:05.1 53:46.2 53:50.2 0:04.0 17:17/M
3 SHIRLEY SMITH FORT WORTH TX 1911 53 119 26:52.2 55:33.3 59:25.0 3:51.7 17:52/M
4 SUSAN HURST FORT WORTH TX 1802 56 132 36:42.4 1:05:23.5 1:08:03.5 2:39.9 21:01/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JIM MURPHY SOUTH LAKE TX 1712 55 5   21:44.3 21:47.7 0:03.4 6:59/M
2 MICHAEL STASASKI KELLER TX 1914 50 45 13:50.2 35:34.5 36:43.5 1:08.9 11:26/M
3 DAN LEAVITT ALEDO TX 1827 58 66 18:37.1 40:21.4 40:24.5 0:03.1 12:58/M
4 RANDY GRENA MANSFIELD TX 1788 55 98 27:32.3 49:16.6 49:18.3 0:01.7 15:50/M
Top

Female 60 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAMELA STRAUB TROPHY CLUB TX 1923 60 68   40:57.7 42:08.4 1:10.6 13:10/M
2 ROSE KIRK FORT WORTH TX 1815 62 76 2:09.9 43:07.6 43:15.8 0:08.2 13:52/M
3 PAM WEISBARTH MANSFIELD TX 1932 60 111 10:22.2 51:20.0 52:31.4 1:11.4 16:30/M
Top

Male 60 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EUGENE STRAUB TROPPHY CLUB TX 1922 60 72   42:29.4 43:40.2 1:10.8 13:40/M
2 JACK HAYES BURLESON TX 1794 71 117 11:18.6 53:48.0 53:52.4 0:04.3 17:18/M