Alcon Live In Color 5K

Age Group Results

June 14, 2014


Results by RunTIME Racing Services, www.run-time.com


Men: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Timed

Female 13 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAKENNAH CHRISTENSON FORT WORTH TX 1738 8 21   21:46.3 21:46.6 0:00.2 7:00/M
2 LINDSEY CHRISTENSON FORT WORTH TX 1737 10 22 0:00.1 21:46.4 21:46.6 0:00.1 7:00/M
3 ALEXANDRA GRENA MANSFIELD TX 1784 13 42 7:52.0 29:38.3 29:40.2 0:01.8 9:32/M
4 KATELYN ERANGEY MANSFIELD TX 1764 12 62 13:56.1 35:42.5 35:42.7 0:00.2 11:29/M
5 DANIELLE GRENA MANSFIELD TX 1786 6 64 14:06.3 35:52.6 35:55.3 0:02.6 11:32/M
6 KARINA PEZZUTO FORT WORTH TX 1880 9 75 17:36.0 39:22.4 40:33.4 1:11.0 12:39/M
7 AUDREY CHRISTENSON FORT WORTH TX 1734 12 77 18:13.1 39:59.4 39:59.9 0:00.4 12:51/M
8 SAMANTHA ROBERTS ARLINGTON TX 1891 13 79 18:29.5 40:15.9 45:02.4 4:46.5 12:57/M
9 SYDNEY STILL BEDFORD TX 1920 10 84 19:23.0 41:09.3 42:22.2 1:12.9 13:14/M
10 HUNTER LORENSON 1841 10 93 22:54.3 44:40.7 44:43.2 0:02.4 14:22/M
11 MALLORY STILL BEDFORD TX 1917 8 98 23:15.4 45:01.7 46:15.6 1:13.8 14:28/M
12 CAMRYN MCCLESKEY BURLESON TX 1851 9 111 27:22.4 49:08.8 49:13.3 0:04.5 15:48/M
Top

Male 13 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CATHAL ERANGEY MANSFIELD TX 1761 9 17   21:11.5 21:12.2 0:00.7 6:49/M
2 MAXWELL GRENA MANSFIELD TX 1787 11 19 0:19.2 21:30.7 21:31.9 0:01.1 6:55/M
3 JACOB STRODE 1925 13 38 7:27.8 28:39.4 29:51.3 1:11.8 9:13/M
4 NATHAN CHRISTENSON FORT WORTH TX 1739 5 66 16:00.0 37:11.6 37:12.6 0:01.0 11:57/M
5 RYAN ALVAREZ MANSFIELD TX 1707 13 88 21:21.6 42:33.1 42:34.1 0:00.9 13:41/M
6 RICHARD ALVAREZ MANSFIELD TX 1706 13 89 21:21.6 42:33.2 42:34.1 0:00.9 13:41/M
7 GABRIEL LORENSON 1840 7 92 23:19.9 44:31.5 44:34.2 0:02.6 14:19/M
8 MYLES STILL BEDFORD TX 1918 5 101 23:52.4 45:04.0 46:17.3 1:13.3 14:29/M
9 DAKOTA LACY BURLESON TX 1823 9 102 25:33.5 46:45.1 52:28.8 5:43.6 15:02/M
10 GORDON PEZZUTO FORT WORTH TX 1877 6 104 25:45.0 46:56.5 48:07.0 1:10.5 15:05/M
11 CARLOS LAMA-COLON BEDFORD TX 1824 12 106 26:54.5 48:06.1 50:30.8 2:24.7 15:28/M
12 ASHER GIVENS 1779 7 109 27:13.6 48:25.2 49:38.8 1:13.5 15:34/M
13 BEN KURTH FORT WORTH TX 1818 5 116 28:15.2 49:26.7 49:28.7 0:01.9 15:54/M
14 LOGAN KURTH FORT WORTH TX 1821 2 145 42:23.2 1:03:34.8 1:03:37.8 0:03.0 20:26/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARA LEAVITT ALEDO TX 1828 19 13   20:02.0 20:03.4 0:01.4 6:26/M
2 SAMANTHA GRENA MANSFIELD TX 1789 18 18 1:28.0 21:30.0 21:31.4 0:01.3 6:55/M
3 JESSICA DOUGLAS ARLINGTON TX 1753 18 25 2:13.1 22:15.1 22:21.3 0:06.2 7:09/M
4 STEPHANIE DOUGLAS ARLINGTON TX 1754 14 26 2:13.8 22:15.8 22:21.6 0:05.7 7:09/M
5 ANDREA ROSE SOUTHLAKE TX 1895 15 29 3:34.1 23:36.1 24:42.6 1:06.4 7:35/M
6 LEAH CASALE FORT WORTH TX 1723 18 67 17:35.4 37:37.4 39:59.6 2:22.1 12:06/M
7 CARSON MCCLESKEY BURLESON TX 1852 15 68 17:45.0 37:47.0 37:52.6 0:05.5 12:09/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEX ROSE SOUTHLAKE TX 1894 15 3   17:43.6 18:49.8 1:06.2 5:42/M
2 PEDRO LAMA-COLON BEDFORD TX 1825 16 12 1:53.2 19:36.8 19:41.0 0:04.1 6:18/M
3 GRANT HOLYBEE BURLESON TX 1798 14 44 14:31.3 32:14.9 32:26.4 0:11.5 10:22/M
4 GRANT FARLEY MANSFIELD TX 1769 17 56 17:11.9 34:55.5 37:20.9 2:25.4 11:14/M
5 TYSON ROBERTS ARLINGTON TX 1892 17 80 22:35.8 40:19.4 45:06.0 4:46.6 12:58/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MONICA O'NEIL FORT WORTH TX 1871 28 16   20:59.1 21:03.7 0:04.6 6:45/M
2 ZEYU ZHAO FORT WORTH TX 1940 23 23 1:05.8 22:04.9 22:07.7 0:02.7 7:06/M
3 MEILING LIAO APT 406 TX 1832 23 24 1:06.2 22:05.3 22:08.2 0:02.8 7:06/M
4 EMILY HANNA FORT WORTH TX 1792 23 30 3:54.7 24:53.8 25:00.0 0:06.1 8:00/M
5 CLAUDIA PICACIO ARLINGTON TX 1881 28 41 8:21.0 29:20.1 30:29.4 1:09.3 9:26/M
6 JESSICA FULFORD ALVARADO TX 1777 25 45 11:36.8 32:35.9 33:45.6 1:09.6 10:29/M
7 STEFANIE PATTERSON ARLINGTON TX 1876 28 47 11:53.0 32:52.1 37:38.1 4:46.0 10:34/M
8 MOLLY KENNEDY IRVING TX 1811 24 52 13:10.7 34:09.9 34:14.8 0:04.9 10:59/M
9 JENNIFER FULFORD ALVARADO TX 1776 20 54 13:38.8 34:38.0 35:47.5 1:09.4 11:08/M
10 LAURA KRAMER DALLAS TX 1816 25 61 14:37.1 35:36.2 41:26.3 5:50.0 11:27/M
11 LANCE HARRIS CROWLEY TX 1793 29 70 17:32.1 38:31.2 38:41.1 0:09.9 12:23/M
12 TSAIHAN CHEN MANSFIELD TX 1733 26 96 23:48.7 44:47.8 44:56.6 0:08.7 14:24/M
13 SAMANTHA O'HARA FORT WORTH TX 1869 24 107 27:18.5 48:17.6 54:03.9 5:46.3 15:32/M
14 LAURA SAATHOFF BURLESON TX 1897 26 110 27:59.4 48:58.5 50:08.3 1:09.7 15:45/M
15 SABRINA ESCOBEDO FORT WORTH TX 1765 22 121 29:39.2 50:38.4 55:28.8 4:50.4 16:17/M
16 STEFANIE CERDA FORT WORTH TX 1728 24 122 29:39.7 50:38.8 55:29.3 4:50.5 16:17/M
17 VIVIAN BUILTRON FORT WORTH TX 1718 24 123 29:52.4 50:51.6 55:42.2 4:50.6 16:21/M
18 HOPE MIRANDA IRVING TX 1861 26 140 36:57.0 57:56.2 59:08.7 1:12.5 18:38/M
19 SOWAYA SPARKS GRANDVIEW TX 1912 26 141 36:57.5 57:56.6 58:08.9 0:12.3 18:38/M
20 MEGAN MORTENSEN FORT WORTH TX 1866 23 142 37:26.0 58:25.1 58:34.2 0:09.0 18:47/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MATT DYER BENBROOK TX 1758 29 8   18:45.2 18:47.0 0:01.8 6:02/M
2 MEHDI ARBIB FORT WORTH TX 1708 22 31 6:50.4 25:35.6 31:21.4 5:45.7 8:14/M
3 ZAC SAATHOFF BURLESON TX 1898 29 33 7:27.0 26:12.2 27:21.8 1:09.6 8:25/M
4 JIMMY MCCORD GODLEY TX 1855 28 34 9:01.7 27:47.0 27:49.0 0:02.0 8:56/M
5 TRAVIS KENNEDY IRVING TX 1812 26 53 15:24.8 34:10.1 34:14.8 0:04.7 10:59/M
6 SURAJ ARYAL ARLINGTON TX 1709 28 125 32:32.1 51:17.3 54:51.1 3:33.7 16:29/M
7 HUGO MIRANDA IRVING TX 1862 28 139 39:10.4 57:55.6 59:07.8 1:12.2 18:37/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARITZA MENDEZ HASLET TX 1860 31 4   18:02.7 18:06.3 0:03.6 5:48/M
2 STEPHANIE DOYLE KELLER TX 1755 35 14 2:44.8 20:47.5 20:50.2 0:02.7 6:41/M
3 JAEDEANNE SHAVER FT. WORTH TX 1907 34 48 15:09.0 33:11.7 34:22.5 1:10.8 10:40/M
4 VONNIE WHITLOCK COLLEYVILLE TX 1934 38 49 15:17.0 33:19.7 33:30.6 0:10.9 10:43/M
5 TRACEY NAQUIN CROWLEY TX 1867 36 71 20:28.6 38:31.3 38:40.6 0:09.2 12:23/M
6 COURTNEY COPPS FORT WORTH TX 1742 31 86 24:03.0 42:05.7 42:16.5 0:10.7 13:32/M
7 TANIA KELLS FORT WORTH TX 1810 37 90 24:48.2 42:50.9 47:32.2 4:41.3 13:46/M
8 KRISTIAN STONE MANSFIELD TX 1921 34 97 26:45.5 44:48.2 44:56.6 0:08.3 14:24/M
9 JILL PEZZUTO FORT WORTH TX 1878 33 103 28:53.6 46:56.3 48:07.3 1:11.0 15:05/M
10 MELISSA DYER BENBROOK TX 1759 36 105 29:07.9 47:10.6 47:12.6 0:02.0 15:10/M
11 CHANDLER KURTH FORT WORTH TX 1819 32 117 31:24.6 49:27.4 49:28.8 0:01.4 15:54/M
12 SHARON HOLYBEE BURLESON TX 1799 31 120 32:12.0 50:14.7 50:25.8 0:11.1 16:09/M
13 JENNIFER CARTER BURLESON TX 1722 37 124 33:10.3 51:13.0 51:20.3 0:07.2 16:28/M
14 JAMIE WALKER BURLESON TX 1929 36 129 34:11.7 52:14.4 54:44.1 2:29.7 16:48/M
15 REBEKAH LILLY FORT WORTH TX 1833 30 133 36:56.8 54:59.5 55:08.8 0:09.2 17:41/M
16 ASHLEY EDMONDS FORT WORTH TX 1760 30 143 40:23.2 58:25.9 58:34.7 0:08.8 18:47/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALI JANABI FORT WORTH TX 1805 30 1   15:25.7 15:28.3 0:02.5 4:57/M
2 JORGE MENDEZ HASLET TX 1859 32 5 2:40.7 18:06.5 18:10.6 0:04.1 5:49/M
3 DAVID BORJA FORT WORTH TX 1714 36 6 3:03.9 18:29.7 18:35.3 0:05.5 5:57/M
4 CEYHUN AKCAY 1702 38 7 3:13.5 18:39.3 18:43.2 0:03.9 6:00/M
5 JESSE ROBERTS ARLINGTON TX 1889 36 43 16:07.1 31:32.8 36:19.0 4:46.1 10:08/M
6 BILL FRYMAN 1775 35 50 18:03.7 33:29.5 33:39.9 0:10.4 10:46/M
7 RYAN BLAIR ARLINGTON TX 1713 32 57 19:46.3 35:12.1 35:20.1 0:08.0 11:19/M
8 RANDLE HOLT BURLESON TX 1797 36 58 19:47.3 35:13.0 35:20.3 0:07.2 11:19/M
9 MICHAEL MITCHELL ARLINGTON TX 1863 37 72 23:20.0 38:45.8 39:57.7 1:11.8 12:28/M
10 JOSH PEZZUTO FORT WORTH TX 1879 32 74 23:56.4 39:22.2 40:33.4 1:11.1 12:39/M
11 ISAAC ZAMARRIPA ARLINGTON TX 1939 32 82 25:07.6 40:33.4 42:59.3 2:25.8 13:02/M
12 JOSEPH GIVENS 1780 37 108 32:57.7 48:23.5 49:37.2 1:13.7 15:33/M
13 JULIUS TIU-LIM FORT WORTH TX 1926 30 136 40:34.0 55:59.8 58:27.4 2:27.6 18:00/M
14 NORBERTO PACHECO FORT WORTH TX 1874 36 138 42:04.3 57:30.1 1:02:20.1 4:50.0 18:29/M
15 JON KURTH FORT WORTH TX 1820 33 146 48:09.7 1:03:35.5 1:03:38.2 0:02.7 20:27/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LAVENDA GOUN ARLINGTON TX 1783 41 32   26:10.3 27:56.2 1:45.9 8:25/M
2 ELLEN ERANGEY MANSFIELD TX 1762 40 35 1:44.3 27:54.7 29:02.1 1:07.4 8:58/M
3 ELIZABETH COLON-PEREZ BEDFORD TX 1741 40 40 3:07.3 29:17.7 29:21.0 0:03.3 9:25/M
4 HELEN NESTOR KELLER TX 1868 43 46 6:27.1 32:37.4 33:45.2 1:07.8 10:29/M
5 DANA LANE BURLESON TX 1826 49 51 7:45.8 33:56.1 34:02.5 0:06.3 10:55/M
6 RHONDA RENEA STASASKI KELLER TX 1915 49 59 9:24.1 35:34.4 36:44.4 1:09.9 11:26/M
7 TRICIA RIVERS ALEDO TX 1888 42 63 9:38.3 35:48.7 36:55.4 1:06.7 11:31/M
8 JANICE DOUGLAS ARLINGTON TX 1752 48 69 12:13.2 38:23.5 38:29.2 0:05.6 12:21/M
9 KIM DIAL BURLESON TX 1748 40 76 13:20.6 39:30.9 39:45.0 0:14.1 12:42/M
10 ANABELL ROMAN-ZAMARRIPA ARLINGTON TX 1893 46 78 13:55.8 40:06.1 42:30.2 2:24.0 12:54/M
11 PAIGE CASTILLO FORT WORTH TX 1726 43 85 15:27.1 41:37.4 46:22.8 4:45.3 13:23/M
12 MARGI MCCLESKEY BURLESON TX 1853 40 95 18:31.7 44:42.1 44:46.6 0:04.5 14:22/M
13 JENNIFER STILL BEDFORD TX 1916 42 100 18:52.2 45:02.5 46:16.0 1:13.5 14:29/M
14 CARLA GRENA MANSFIELD TX 1785 47 114 23:11.9 49:22.2 49:25.1 0:02.9 15:52/M
15 ANGELA FARLEY MANSFIELD TX 1768 42 115 23:14.5 49:24.8 54:19.6 4:54.8 15:53/M
16 RACHEL REYES FORT WORTH TX 1886 41 118 23:35.1 49:45.4 54:35.2 4:49.7 16:00/M
17 KHATTANA HADBA FORT WORTH TX 1791 49 119 23:39.5 49:49.8 49:55.9 0:06.1 16:01/M
18 TINA CERDA FORT WORTH TX 1729 41 127 25:23.5 51:33.8 56:21.4 4:47.6 16:35/M
19 CHARITY LONG FORT WORTH TX 1837 45 130 26:14.8 52:25.1 52:32.5 0:07.3 16:51/M
20 ROBERTA OSUNA FORT WORTH TX 1873 48 135 29:26.1 55:36.4 59:27.5 3:51.0 17:53/M
21 RITA MARTINEZ MANSFIELD TX 1850 43 137 30:26.9 56:37.2 56:37.2 18:12/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SEAN RIVERS ALEDO TX 1887 43 2   16:48.3 17:54.2 1:05.9 5:24/M
2 JOHN ERANGEY MANSFIELD TX 1763 44 10 2:07.8 18:56.1 20:04.6 1:08.4 6:05/M
3 BRIAN CRUZ FT.WORTH TX 1746 40 11 2:11.3 18:59.7 19:01.7 0:02.0 6:06/M
4 ALASTAIR DOUGLAS ARLINGTON TX 1751 48 27 5:28.6 22:16.9 22:22.4 0:05.4 7:10/M
5 ERIC ROSE SOUTHLAKE TX 1896 47 28 6:12.6 23:01.0 24:08.0 1:06.9 7:24/M
6 PIERRE BARBIER FORT WORTH TX 1710 49 36 11:32.4 28:20.8 28:24.2 0:03.4 9:07/M
7 ENDALAMAW YIHUNE FORT WORTH TX 1938 40 37 11:51.0 28:39.4 32:14.8 3:35.4 9:13/M
8 AHMAD HADBA FORT WORTH TX 1790 42 55 17:54.1 34:42.4 34:48.5 0:06.0 11:09/M
9 BRENT CHRISTENSON FORT WORTH TX 1735 41 65 20:23.0 37:11.3 37:12.1 0:00.8 11:57/M
10 RODGER DIAL BURLESON TX 1749 40 73 21:58.9 38:47.2 39:02.0 0:14.8 12:28/M
11 DOUG LORENSON ALDEO TX 1839 40 94 27:53.1 44:41.5 44:44.0 0:02.5 14:22/M
12 RANDE STILL BEDFORD TX 1919 41 99 28:13.7 45:02.0 46:15.8 1:13.8 14:29/M
13 TODD MCCLESKEY BURLESON TX 1854 43 112 32:21.7 49:10.0 49:15.1 0:05.0 15:49/M
14 TYSON WALKER BURELSON TX 1930 41 128 35:18.7 52:07.0 54:37.1 2:30.0 16:45/M
15 SCOTT HURST FORT WORTH TX 1801 44 144 45:18.3 1:02:06.7 1:04:46.8 2:40.1 19:58/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARY LEAVITT ALEDO TX 1829 53 9   18:50.7 18:52.1 0:01.3 6:03/M
2 PATRICK HAYES BURLESON TX 1795 53 39 9:50.2 28:41.0 28:48.2 0:07.2 9:13/M
3 SHARON HAYES BURLESON TX 1796 52 131 34:55.4 53:46.2 53:50.2 0:04.0 17:17/M
4 SHIRLEY SMITH FORT WORTH TX 1911 53 134 36:42.5 55:33.3 59:25.0 3:51.7 17:52/M
5 SUSAN HURST FORT WORTH TX 1802 56 147 46:32.7 1:05:23.5 1:08:03.5 2:39.9 21:01/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SCOTT BRUMLEY FORT WORTH TX 1717 52 15   20:52.2 20:53.0 0:00.8 6:43/M
2 JIM MURPHY SOUTH LAKE TX 1712 55 20 0:52.0 21:44.3 21:47.7 0:03.4 6:59/M
3 MICHAEL STASASKI KELLER TX 1914 50 60 14:42.3 35:34.5 36:43.5 1:08.9 11:26/M
4 DAN LEAVITT ALEDO TX 1827 58 81 19:29.2 40:21.4 40:24.5 0:03.1 12:58/M
5 RANDY GRENA MANSFIELD TX 1788 55 113 28:24.3 49:16.6 49:18.3 0:01.7 15:50/M
Top

Female 60 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAMELA STRAUB TROPHY CLUB TX 1923 60 83   40:57.7 42:08.4 1:10.6 13:10/M
2 ROSE KIRK FORT WORTH TX 1815 62 91 2:09.9 43:07.6 43:15.8 0:08.2 13:52/M
3 PAM WEISBARTH MANSFIELD TX 1932 60 126 10:22.2 51:20.0 52:31.4 1:11.4 16:30/M
Top

Male 60 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EUGENE STRAUB TROPPHY CLUB TX 1922 60 87   42:29.4 43:40.2 1:10.8 13:40/M
2 JACK HAYES BURLESON TX 1794 71 132 11:18.6 53:48.0 53:52.4 0:04.3 17:18/M