DFW Lab Rescue Run for Retreivers 5K & Fun Run

Overall Finish List

October 05, 2019


Results By RunTIME Racing Services, www.run-time.com

5K Timed (Original)

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LUKE TOMLIN SOUTHLAKE TX 1548 35 M 1 Overall   19:50.6 19:52.1 0:01.5 6:23/M
2 COLTEN RICHARDSON NORTHLAKE TX 1593 15 M 1 15-19 0:35.1 20:25.7 20:26.8 0:01.1 6:34/M
3 NICK NAGEL DENTON TX 996 37 M 1 35-39 0:52.2 20:42.8 20:44.4 0:01.5 6:39/M
4 IAN MCLAUGHLIN NORTHLAKE TX 1590 13 M 1 1-14 2:22.2 22:12.8 22:15.6 0:02.7 7:08/M
5 DALLIS BROWN JUSTIN TX 1586 15 M 2 15-19 3:04.2 22:54.8 22:56.1 0:01.2 7:22/M
6 JANE FOSTER FLOWER MOUND TX 1514 52 F 1 Overall   22:58.1 23:00.0 0:01.9 7:23/M
7 GRACIE GAUGER PLANO TX 1516 13 F 1 1-14 0:16.2 23:14.4 23:15.5 0:01.1 7:28/M
8 ANTHONY HOLEMAN GRAPEVINE TX 1976 48 M 1 Masters 3:37.6 23:28.2 23:30.4 0:02.1 7:33/M
9 AUSTIN WATTERS FLOWER MOUND TX 1999 25 M 1 25-29 4:03.9 23:54.5 24:00.3 0:05.7 7:41/M
10 MELANIE ALLEN ROANOKE TX 1501 41 F 1 Masters 1:06.2 24:04.4 24:37.0 0:32.6 7:44/M
11 CESAR CARDENAS ARGYLE TX 1963 50 M 1 50-54 5:12.9 25:03.6 25:04.2 0:00.6 8:03/M
12 ANDREW HILGENDORF DALLAS TX 1975 40 M 1 40-44 5:26.1 25:16.7 25:21.4 0:04.6 8:07/M
13 OSCAR PEREZ-GALICIA ARGYLE TX 1987 36 M 2 35-39 5:42.8 25:33.4 25:40.0 0:06.5 8:13/M
14 MATHIEU NIEUWENHUYSE NORTHLAKE TX 1532 31 M 1 30-34 6:08.7 25:59.3 26:16.5 0:17.1 8:21/M
15 BRENT STREIT FLOWER MOUND TX 1544 51 M 2 50-54 6:15.7 26:06.4 26:11.1 0:04.7 8:24/M
16 JANDY INTERIANO THE COLONY TX 1800 29 M 2 25-29 6:34.8 26:25.5 26:29.4 0:03.9 8:30/M
17 HUNTER HART ARGYLE TX 1518 23 M 1 20-24 6:47.2 26:37.9 26:42.2 0:04.3 8:34/M
18 BRITTANY MASAI CELINA TX 1525 31 F 1 30-34 3:45.8 26:44.0 27:02.0 0:18.0 8:36/M
19 JENSEA FONTEUOT 994 8 F 2 1-14 3:49.0 26:47.1 26:56.8 0:09.6 8:37/M
20 GARY FONTEUOT 993 44 M 2 40-44 7:27.8 27:18.4 27:28.3 0:09.8 8:47/M
21 ZACH SLEMMONS FORT WORTH TX 1542 22 M 2 20-24 7:41.6 27:32.2 28:06.8 0:34.5 8:51/M
22 TANNER DOBBS THE COLONY TX 1589 23 M 3 20-24 8:42.4 28:33.0 28:49.8 0:16.7 9:11/M
23 LINCOLN TAYLOR NORTHLAKE TX 1545 23 M 4 20-24 8:43.1 28:33.7 28:38.0 0:04.2 9:11/M
24 ANDRE CARDENAS THE COLONY TX 1708 34 M 2 30-34 8:57.4 28:48.0 29:04.0 0:15.9 9:16/M
25 TRACEY HART ARGYLE TX 1519 50 F 1 50-54 5:51.0 28:49.2 28:54.4 0:05.1 9:16/M
26 TAAHA HASSAN NORTHLAKE TX 1520 39 M 3 35-39 9:01.9 28:52.5 28:56.8 0:04.3 9:17/M
27 BEN FARIS LITTLE ELM TX 1720 36 M 4 35-39 9:13.4 29:04.0 29:33.4 0:29.4 9:21/M
28 KATE FARIS LITTLE ELM TX 1785 4 F 3 1-14 6:05.9 29:04.1 29:32.8 0:28.7 9:21/M
29 CLARE FARIS LITTLE ELM TX 1784 7 F 4 1-14 6:05.9 29:04.1 29:32.7 0:28.6 9:21/M
30 KARL FOSTER FLOWER MOUND TX 1515 53 M 3 50-54 9:29.9 29:20.5 29:22.9 0:02.4 9:26/M
31 NARENDRA RANA ARGYLE TX 1538 43 M 3 40-44 9:32.1 29:22.7 29:22.7 9:27/M
32 JACOB MARLEY WYLIE TX 1981 42 M 4 40-44 9:32.4 29:23.0 29:34.1 0:11.1 9:27/M
33 CECILIA BUSTAMANTE SAGINAW TX 1703 43 F 1 40-44 6:38.4 29:36.6 29:46.8 0:10.1 9:31/M
34 CLIFF LAYFIELD GRAPEVINE TX 1979 70 M 1 70-99 9:46.6 29:37.3 29:52.3 0:15.0 9:31/M
35 KATIE HAMM ARGYLE TX 1517 37 F 1 35-39 6:44.8 29:43.0 29:43.0 9:33/M
36 SETH SCHUSTER VENUS TX 1937 21 M 5 20-24 9:55.1 29:45.7 30:04.4 0:18.6 9:34/M
37 ERIC HURST FLOWER MOUND TX 1977 57 M 1 55-59 10:26.0 30:16.6 30:43.3 0:26.6 9:44/M
38 RON MAYLE LEWISVILLE TX 1909 61 M 1 60-64 10:35.2 30:25.8 31:03.5 0:37.7 9:47/M
39 GEORGE DEARES FORT WORTH TX 1507 47 M 1 45-49 10:45.0 30:35.6 30:45.0 0:09.3 9:50/M
40 STEPHANIE WEIMER DALLAS TX 992 34 F 2 30-34 7:39.2 30:37.4 30:49.3 0:11.8 9:51/M
41 SONIA CARDENAS ARGYLE TX 1964 48 F 1 45-49 7:43.3 30:41.5 30:42.6 0:01.1 9:52/M
42 MANUEL FIERRO FORT WORTH TX 1513 22 M 6 20-24 11:23.2 31:13.8 31:22.6 0:08.7 10:02/M
43 TY MOORE FLOWER MOUND TX 1528 9 M 2 1-14 11:42.3 31:33.0 31:35.3 0:02.3 10:09/M
44 SHAWNA BLACKWELL FLOWER MOUND TX 1502 47 F 2 45-49 8:55.3 31:53.5 31:57.9 0:04.3 10:15/M
45 STEFAN HERNANDEZ FORT WORTH TX 1797 0 M 1 0- 0 12:33.3 32:23.9 32:23.9 10:25/M
46 SUSAN HARRIS GRAPEVINE TX 995 59 F 1 55-59 9:37.0 32:35.2 32:41.3 0:06.0 10:29/M
47 YESENIA BARRERA FORT WORTH TX 1585 23 F 1 20-24 9:42.1 32:40.2 32:56.3 0:16.1 10:30/M
48 STEVE SLEMMONS FORT WORTH TX 1993 49 M 2 45-49 12:55.2 32:45.8 33:22.1 0:36.2 10:32/M
49 TRISH OCONNOR FLOWER MOUND TX 1534 53 F 2 50-54 9:59.9 32:58.1 33:29.6 0:31.4 10:36/M
50 CLAIRE MORRISON DALLAS TX 1529 12 F 5 1-14 10:06.1 33:04.3 33:46.5 0:42.2 10:38/M
51 HALEY TOMLIN SOUTHLAKE TX 1547 34 F 3 30-34 10:20.3 33:18.5 33:29.2 0:10.7 10:42/M
52 LANDRY STEELE KELLER TX 1543 11 F 6 1-14 10:21.4 33:19.6 33:28.2 0:08.5 10:43/M
53 PAYTON CARGILL HASLET TX 1588 10 F 7 1-14 10:23.9 33:22.1 33:30.9 0:08.7 10:44/M
54 SCOTT TEDDER FLOWER MOUND TX 1546 52 M 4 50-54 13:32.2 33:22.8 33:22.8 10:44/M
55 SHELLY DAVIS ARGYLE TX 1506 42 F 2 40-44 10:24.6 33:22.8 33:33.4 0:10.5 10:44/M
56 DEREK CARGILL HASLET TX 1587 42 M 5 40-44 13:39.5 33:30.1 33:39.1 0:09.0 10:46/M
57 MIGUEL BUSTAMANTE SAGINAW TX 1705 15 M 3 15-19 13:41.4 33:32.0 33:46.3 0:14.3 10:47/M
58 MALLORY LAYFIELD GRAPEVINE TX 1980 29 F 1 25-29 10:44.0 33:42.2 33:58.4 0:16.2 10:50/M
59 SANDRA RAMIREZ FORT WORTH TX 1592 29 F 2 25-29 10:52.7 33:50.9 33:50.9 10:53/M
60 PAM OSBORNE LEBANON OR 1535 70 F 1 70-99 11:07.0 34:05.2 34:09.4 0:04.2 10:58/M
61 CELINE DEPREZ NORTHLAKE TX 1508 30 F 4 30-34 11:33.0 34:31.2 34:36.8 0:05.6 11:06/M
62 REBECCA SLEMMONS FORT WORTH TX 1992 50 F 3 50-54 12:31.0 35:29.1 36:04.1 0:34.9 11:25/M
63 STELLA PATRICK HIGHLAND VILLAGE TX 1928 6 F 8 1-14 12:38.4 35:36.6 35:57.3 0:20.7 11:27/M
64 ROGER PATRICK HIGHLAND VILLAGE TX 1927 51 M 5 50-54 15:51.8 35:42.4 35:57.2 0:14.8 11:29/M
65 LYNDA SHUE FLOWER MOUND TX 1541 58 F 2 55-59 13:08.8 36:07.0 36:24.1 0:17.1 11:37/M
66 LISA RASOR BARTONVILLE TX 1539 56 F 3 55-59 13:19.5 36:17.6 37:04.5 0:46.8 11:40/M
67 ASHLEY PATRICK HIGHLAND VILLAGE TX 1925 38 F 2 35-39 13:28.9 36:27.1 36:47.9 0:20.7 11:43/M
68 BRYSON PATRICK HIGHLAND VILLAGE TX 1926 9 M 3 1-14 16:42.0 36:32.6 36:48.1 0:15.5 11:45/M
69 ANDREA SOMERS DALLAS TX 1994 33 F 5 30-34 13:37.4 36:35.6 36:40.7 0:05.0 11:46/M
70 STACIE BALL PLANO TX 1960 49 F 3 45-49 13:40.9 36:39.1 36:48.7 0:09.6 11:47/M
71 RENEE THOMPSON KRUM TX 1996 43 F 3 40-44 13:51.9 36:50.1 36:56.3 0:06.1 11:51/M
72 MIKE MOORE FORT WORTH TX 1527 65 M 1 65-69 17:11.8 37:02.4 37:06.0 0:03.5 11:54/M
73 CLYDE CRUTCHMER SOUTHLAKE TX 1505 66 M 2 65-69 17:15.0 37:05.7 37:16.8 0:11.1 11:55/M
74 PHILLIP ROBERTS PLANO TX 1540 29 M 3 25-29 17:19.0 37:09.7 38:08.5 0:58.8 11:57/M
75 JESSE YORK KELLER TX 1550 46 M 3 45-49 17:22.3 37:12.9 37:57.0 0:44.0 11:58/M
76 ISAI AMAYA-GARCIA FRISCO TX 1692 47 M 4 45-49 17:59.5 37:50.1 38:09.3 0:19.1 12:10/M
77 HEIDI DOWNEY DOUBLE OAK TX 1509 42 F 4 40-44 15:20.9 38:19.1 38:52.9 0:33.8 12:19/M
78 SHANNON HURST FLOWER MOUND TX 1978 29 F 3 25-29 15:23.8 38:22.0 38:48.3 0:26.2 12:20/M
79 KATE MORRISON DALLAS TX 1530 41 F 5 40-44 15:38.9 38:37.0 39:18.9 0:41.8 12:25/M
80 KEVIN OCONNOR FLOWER MOUND TX 1533 55 M 2 55-59 19:32.7 39:23.3 39:53.6 0:30.3 12:40/M
81 CRYSTAL BUSTAMANTE SAGINAW TX 1704 20 F 2 20-24 18:39.3 41:37.4 41:49.6 0:12.1 13:23/M
82 KATY WILCOX FRISCO TX 1549 54 F 4 50-54 19:37.7 42:35.9 42:44.0 0:08.0 13:42/M
83 ROBIN CASED OAK POINT TX 1504 61 F 1 60-64 19:42.1 42:40.3 42:48.7 0:08.4 13:43/M
84 HEATHER MORDUE PLANO TX 1984 40 F 6 40-44 19:59.7 42:57.9 43:43.1 0:45.1 13:49/M
85 SEAN HIGGINS PLANO TX 1974 13 M 4 1-14 23:07.8 42:58.5 43:43.1 0:44.6 13:49/M
86 EJA GOLINSKI DENTON TX 1973 53 F 5 50-54 20:02.2 43:00.4 43:57.2 0:56.8 13:50/M
87 JAMIE CICCO FLOWER MOUND TX 1965 43 F 7 40-44 20:15.7 43:13.8 43:38.8 0:24.9 13:54/M
88 LAURA BARRIENTOS DUNCANVILLE TX 1698 46 F 4 45-49 20:25.9 43:24.1 43:36.9 0:12.8 13:57/M
89 JAICE MOORE FORT WORTH TX 1526 58 F 4 55-59 20:34.8 43:32.9 43:46.1 0:13.2 14:00/M
90 LAURA SANCHEZ DUNCANVILLE TX 1936 43 F 8 40-44 20:37.0 43:35.1 43:47.6 0:12.5 14:01/M
91 DEANNA TERRELL CORINTH TX 1995 50 F 6 50-54 21:07.8 44:06.0 44:52.0 0:46.0 14:11/M
92 BLAKE ANGLIN CARROLLTON TX 1959 28 M 4 25-29 24:29.8 44:20.5 44:44.6 0:24.1 14:15/M
93 KATHERINE OLIVERSON ARGYLE TX 1986 64 F 2 60-64 21:26.6 44:24.8 44:48.1 0:23.3 14:17/M
94 PHYLLIS MOORE ARLINGTON TX 1591 64 F 3 60-64 23:16.0 46:14.1 47:09.8 0:55.6 14:52/M
95 ALEC ELLIOTT FORT WORTH TX 1510 8 M 5 1-14 27:59.2 47:49.8 48:50.3 1:00.5 15:23/M
96 JENNIFER ELLIOTT FORT WORTH TX 1512 48 F 5 45-49 24:53.2 47:51.4 48:52.3 1:00.8 15:23/M
97 BOBBY ELLIOTT FORT WORTH TX 1511 39 M 5 35-39 28:01.7 47:52.3 48:53.0 1:00.6 15:23/M
98 KAITLIN MEYER BALCH SPRINGS TX 1914 30 F 6 30-34 25:19.4 48:17.5 48:17.5 15:32/M
99 STEPHANIE PHILLIPS IRVING TX 1536 46 F 6 45-49 27:10.6 50:08.8 50:40.8 0:31.9 16:07/M
100 IESHA COGBURN NORTHLAKE TX 1966 43 F 9 40-44 30:43.2 53:41.3 54:09.5 0:28.1 17:16/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
101 CHRISTEL RICE CROWLEY TX 1988 44 F 10 40-44 30:44.1 53:42.3 54:10.3 0:27.9 17:16/M
102 THOMAS MAYLE LEWISVILLE TX 1910 33 M 3 30-34 34:01.7 53:52.4 54:34.2 0:41.8 17:19/M
103 RITA MAYLE LEWISVILLE TX 1908 61 F 4 60-64 30:54.8 53:53.0 54:33.0 0:39.9 17:20/M
104 KELLY SEVERNS FRISCO TX 1940 51 F 7 50-54 33:09.4 56:07.5 56:39.9 0:32.3 18:03/M
105 VINCENT SEVERNS FRISCO TX 1941 0 M 2 0- 0 36:17.9 56:08.5 56:39.8 0:31.3 18:03/M
106 PAULA SHIPAM FRISCO TX 1942 0 F 1 0- 0 33:20.3 56:18.5 57:15.0 0:56.5 18:06/M
107 DARRELL SMITH FRISCO TX 1943 0 M 3 0- 0 36:28.1 56:18.7 57:15.3 0:56.5 18:06/M
108 ZACHARY HACKER FORT WORTH TX 1793 25 M 5 25-29 37:51.6 57:42.3 57:42.3 18:33/M
109 RICKY HART FORT WORTH TX 1796 20 M 7 20-24 37:53.8 57:44.4 57:44.4 18:34/M
110 TEAIRRA ALEXANDER FORT WORTH TX 1691 23 F 3 20-24 34:55.2 57:53.4 57:53.4 18:37/M
111 NAOMI ARMENTA DUNCANVILLE TX 1693 27 F 4 25-29 35:00.6 57:58.8 58:22.6 0:23.7 18:38/M
112 HERBREISHA TURNER DALLAS TX 1947 28 F 5 25-29 35:02.4 58:00.5 58:22.2 0:21.6 18:39/M
113 ADRIANA BARRIENTOS DUNCANVILLE TX 1696 22 F 4 20-24 35:04.9 58:03.1 58:28.1 0:24.9 18:40/M
114 ANDREA BARRIENTOS DUNCANVILLE TX 1697 26 F 6 25-29 35:07.1 58:05.3 58:27.8 0:22.5 18:41/M