5th Annual Run for Change

Age Group Results

October 19, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-99

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MCKENZIE WARREN HASLET TX 265 14 5   21:01.8 21:07.8 0:05.9 6:45/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARIAN SMITH FORT WORTH TX 213 41 8   22:18.4 22:31.5 0:13.0 7:10/M
Top

Female Super Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRACEY HART ARGYLE TX 220 50 44   28:23.3 28:38.4 0:15.1 9:08/M
Top

Female 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RACHEL KRAHULEC KELLER TX 301 7 89   55:44.0 55:53.2 0:09.2 17:55/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHLOE GAMMILL HASLET TX 229 12 14   24:19.2 24:35.0 0:15.8 7:49/M
2 CALLIE MAUPPIN FORT WORTH TX 340 12 29 2:16.2 26:35.4 26:41.5 0:06.0 8:33/M
3 CLAUDIA JOHNSON HASLET TX 215 12 51 5:44.2 30:03.5 30:17.0 0:13.5 9:40/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ISABELLA WHITE WESTLAKE TX 268 17 27   26:09.5 26:09.5 8:25/M
2 PAIGE NDJOUNTCHE FORT WORTH TX 342 16 38 1:37.1 27:46.6 27:58.5 0:11.9 8:56/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MADELINE WOOD FORT WORTH TX 221 25 40   28:08.2 28:19.1 0:10.9 9:03/M
2 KRISTEN SAIDEEPANE FORT WORTH TX 256 29 83 15:20.3 43:28.5 43:49.4 0:20.9 13:59/M
3 SHAYDA KENDALL GRAPEVINE TX 238 26 92 36:09.4 1:04:17.6 1:04:34.9 0:17.2 20:40/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JULIET HAITZ SOUTHLAKE TX 232 30 11   23:42.8 23:42.8 7:37/M
2 KELLY MILLER ROANOKE TX 249 31 13 0:36.3 24:19.1 24:28.4 0:09.3 7:49/M
3 JAEL MARES DECATUR TX 339 32 15 0:41.8 24:24.6 24:38.8 0:14.2 7:51/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ASHLEY WARREN HASLET TX 264 36 43   28:22.7 28:29.5 0:06.7 9:07/M
2 EMILY LEIKER 277 37 47 0:18.6 28:41.4 28:50.9 0:09.5 9:13/M
3 STEPHANIE WOODS ROANOKE TX 272 39 54 2:24.6 30:47.3 31:04.2 0:16.8 9:54/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JENNY WINDHAM HASLET TX 204 44 32   26:51.7 27:01.4 0:09.6 8:38/M
2 JUNE CAPTAIN HASLET TX 214 42 35 0:17.3 27:09.0 27:22.6 0:13.6 8:44/M
3 CECILIA HONG HASLET TX 235 43 46 1:37.0 28:28.7 28:37.5 0:08.7 9:09/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LANA HUTSON HASLET TX 236 46 20   25:11.8 25:22.4 0:10.6 8:06/M
2 RACHEL EPPERSON 305 45 24 0:23.9 25:35.7 25:48.2 0:12.4 8:14/M
3 STACY LEVIE FORT WORTH TX 244 46 26 0:44.5 25:56.3 26:05.3 0:08.9 8:20/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SUE DUNCAN FORT WORTH TX 329 52 48   29:16.6 29:28.5 0:11.9 9:25/M
Top

Female 60 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DEBBIE KIMBRIEL SOUTHLAKE TX 335 63 73   34:29.0 34:40.7 0:11.6 11:05/M
2 PAT THORNTON GRAPEVINE TX 263 61 85 11:25.2 45:54.3 46:36.8 0:42.5 14:46/M
3 JOSETTE GIVENS FORT WORTH TX 231 72 86 12:09.3 46:38.3 51:41.6 5:03.2 15:00/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEE ROSKOP HASLET TX 254 46 1   18:42.7 18:51.2 0:08.5 6:01/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEE LEVIE FORT WORTH TX 243 52 6   21:04.4 21:12.9 0:08.5 6:46/M
Top

Male Super Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TOM MENN NORTH RICHLAND HILLS TX 274 65 12   24:14.9 24:22.3 0:07.3 7:48/M
Top

Male 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 COLT MEYERS NRH TX 248 9 10   23:25.1 23:29.2 0:04.0 7:32/M
2 RILEY KREJCI NORTH RICHLAND HILLS TX 241 9 59 8:24.7 31:49.8 31:53.3 0:03.4 10:14/M
3 BRACKEN HUGHITT HASLET TX 332 7 81 17:24.5 40:49.7 40:53.6 0:03.8 13:07/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEXANDER LEVIE FORT WORTH TX 242 14 3   19:14.7 19:20.0 0:05.2 6:11/M
2 CHARLIE MACHECA FORT WORTH TX 336 13 4 1:32.2 20:47.0 20:52.5 0:05.5 6:41/M
3 CORBIN BOWERSOCK GRAPEVINE TX 326 13 16 5:33.2 24:48.0 24:48.0 7:58/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GUO HENRY HALTOM CITY TX 323 17 9   22:59.9 23:06.1 0:06.1 7:23/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CASEY LONG MANSFIELD TX 245 23 19   25:09.6 25:15.0 0:05.3 8:05/M
2 STEPHEN BRADLEY FORT WORTH TX 201 22 21 0:11.6 25:21.2 25:40.6 0:19.3 8:09/M
3 HUNTER HART ARGYLE TX 219 23 25 0:32.3 25:42.0 25:56.5 0:14.5 8:16/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BLAKE KENDALL GRAPEVINE TX 237 26 79   39:46.1 40:03.0 0:16.8 12:47/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MATTHEW ROTH FORT WORTH TX 255 33 17   24:48.3 24:56.0 0:07.7 7:58/M
2 NATHAN ADAMS HASLET TX 223 32 42 3:30.1 28:18.4 28:39.9 0:21.4 9:06/M
3 SHANE HESS FORT WORTH TX 234 31 57 6:36.5 31:24.8 31:33.0 0:08.2 10:06/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BROCK ROORDA COLLEYVILLE TX 303 36 2   19:03.0 19:18.3 0:15.2 6:08/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JASON DAVIS HASLET TX 227 41 22   25:21.3 25:29.4 0:08.1 8:09/M
2 JEFF HARRIS HASLET TX 233 42 23 0:08.1 25:29.4 25:29.4 8:12/M
3 RALPH STEVENSON HASLET TX 260 41 55 5:48.1 31:09.4 31:20.7 0:11.3 10:01/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEPHEN WHITE WESTLAKE TX 270 46 7   21:24.7 21:31.3 0:06.6 6:53/M
2 RICHARD MEEK FORT WORTH TX 247 46 30 5:16.1 26:40.8 26:54.4 0:13.5 8:34/M
3 GEORGE DEARES FORT WORTH TX 325 47 74 14:01.7 35:26.5 35:37.5 0:11.0 11:24/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GREG DAM HASLET TX 327 53 37   27:23.8 27:29.8 0:06.0 8:48/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DONALD STEDHAM HASLET TX 258 56 69   33:42.2 33:54.8 0:12.6 10:50/M
Top

Male 60 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIKE DOUD GRAPEVINE TX 328 70 53   30:42.8 31:10.5 0:27.7 9:52/M
2 MARK JOHNSON COLLEYVILLE TX 334 70 76 8:02.0 38:44.8 39:08.1 0:23.2 12:27/M