33rd Annual Haltom Stampede

Age Group Results

February 09, 2019


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 9 10-13 14-18 19-24 25-29 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-13 14-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 QUINN DIXON HURST TX 520 13 18   23:10.9 23:11.1 0:00.2 7:27/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAKE ISMIR FORT WORTH TX 528 18 1   17:38.3 17:38.3 5:40/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FIONA GREEN KELLER TX 617 54 20   23:28.8 23:29.9 0:01.1 7:33/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SERGIO HERNANDEZ GRANBURY TX 613 44 3   18:50.5 18:50.5 6:03/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SANDRA STIERMAN GRAND PRAIRIE TX 697 52 23   23:51.4 23:52.8 0:01.4 7:40/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID CHASE SOUTHLAKE TX 489 53 11   21:25.0 21:26.0 0:01.0 6:53/M
Top

Female 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TENLEY HEUGATTER ARLINGTON TX 527 9 57   27:54.8 27:54.8 8:58/M
2 LUKE JENNINGS WATAUGA TX 682 7 74 3:10.6 31:05.5 31:06.9 0:01.4 10:00/M
3 AVA RAMSEY 696 9 128 13:29.4 41:24.2 41:32.3 0:08.0 13:19/M
Top

Male 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAY WAGSTAFF 587 9 15   22:17.0 22:19.3 0:02.2 7:10/M
2 LOGAN SMITH DENTON TX 571 7 37 2:24.2 24:41.2 24:41.5 0:00.2 7:56/M
3 EAN CASTANON 480 9 50 4:34.7 26:51.8 26:54.8 0:03.0 8:38/M
Top

Female 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELYSE STRICKLAND WATAUGA TX 574 10 56   27:47.5 27:48.7 0:01.2 8:56/M
2 BROOKE RAWSON 562 13 64 0:56.2 28:43.8 28:58.4 0:14.6 9:14/M
3 ABIGAIL DELATORRE FORT WORTH TX 658 12 73 2:45.7 30:33.2 30:35.0 0:01.7 9:49/M
Top

Male 10 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ERIK CASTANON 481 12 27   24:05.0 24:07.7 0:02.7 7:45/M
2 JENTZEN STRICKLAND WATAUGA TX 575 12 46 2:30.7 26:35.7 26:36.4 0:00.7 8:33/M
3 JOSE JR SANCHEZ 566 11 59 3:58.7 28:03.7 28:05.0 0:01.2 9:01/M
Top

Female 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LANEY STRICKLAND WATAUGA TX 577 14 38   24:52.9 24:53.9 0:00.9 8:00/M
2 JENNIFER VERA 583 16 104 9:48.8 34:41.8 34:49.9 0:08.1 11:09/M
3 GENESIS CARWHEEL HASLET TX 689 15 123 15:44.1 40:37.1 40:51.5 0:14.4 13:04/M
Top

Male 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANIEL VOYLES WATAUGA TX 623 15 29   24:18.6 24:26.6 0:08.0 7:49/M
2 IAN CHAPMAN 518 14 85 8:24.3 32:42.9 32:45.3 0:02.4 10:31/M
Top

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HANNAH BISSETT TAMPA FL 616 21 42   25:41.1 25:41.5 0:00.3 8:15/M
2 ADDISON WALKER FORT WORTH TX 589 23 96 8:12.5 33:53.7 34:00.0 0:06.3 10:54/M
3 NASRIN SANIEE GRANBURY TX 568 24 112 11:40.3 37:21.5 37:35.2 0:13.7 12:01/M
Top

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KALEB RITCHEY HALTOM CITY TX 619 23 2   18:14.1 18:14.4 0:00.3 5:52/M
2 JUAN LUNA 624 21 5 1:47.5 20:01.7 20:01.9 0:00.2 6:26/M
3 TANNER BILES TAMPA FL 615 23 7 1:59.0 20:13.1 20:13.7 0:00.6 6:30/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANIELLE OTTO FORT WORTH TX 556 29 41   25:14.8 25:17.6 0:02.7 8:07/M
2 KIERSTEN WELLS HALTOM CITY TX 591 28 44 1:03.3 26:18.1 26:22.5 0:04.4 8:27/M
3 KELLIE MARRIOTT FORT WORTH TX 539 27 45 1:15.0 26:29.8 26:33.4 0:03.6 8:31/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SERGIO SANCHEZ HALTOM CITY TX 567 27 26   23:59.2 24:07.2 0:07.9 7:43/M
2 DEREK PARADISE WATAUGA TX 486 25 28 0:13.8 24:13.1 24:25.6 0:12.5 7:47/M
3 RYAN URAN HALTOM CITY TX 503 29 52 3:27.1 27:26.4 27:30.4 0:04.0 8:49/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CASEY DANIEL WATAUGA TX 492 32 35   24:38.5 24:40.5 0:01.9 7:55/M
2 CLARISSA CAGE HASLET TX 515 34 72 5:51.8 30:30.4 30:39.5 0:09.1 9:48/M
3 AMBER RAMSEY WATAUGA TX 695 34 116 14:14.0 38:52.5 39:00.6 0:08.1 12:30/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSE SANCHEZ HALTOM TX 565 34 6   20:11.4 20:13.7 0:02.3 6:29/M
2 CARL CAGE HASLET TX 514 34 12 1:32.2 21:43.7 21:44.4 0:00.7 6:59/M
3 JERSAIN CASTANON 482 31 49 6:40.1 26:51.5 26:55.0 0:03.5 8:38/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CORI URAN HALTOM CITY TX 502 37 19   23:20.4 23:23.6 0:03.2 7:30/M
2 AMANDA JENNINGS WATAUGA TX 681 36 58 4:42.5 28:02.9 28:05.4 0:02.4 9:01/M
3 ANITA HELTON 673 37 65 5:29.3 28:49.7 28:57.2 0:07.4 9:16/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KAREN PISTEY FORT WORTH TX 560 43 71   30:15.5 30:21.1 0:05.6 9:44/M
2 DEE DEE MEZA MILLS KELLER TX 543 43 78 1:10.5 31:26.0 31:43.6 0:17.5 10:06/M
3 JESSICA RICHARDSON HALTOM CITY TX 563 43 79 1:15.4 31:30.9 31:40.9 0:09.9 10:08/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK MILLER CARROLLTON TX 490 40 8   20:20.2 20:21.7 0:01.4 6:32/M
2 KRIS ARDIS GRAPEVINE TX 618 43 10 0:24.2 20:44.5 20:46.0 0:01.5 6:40/M
3 CLINT MILLS KELLER TX 544 41 24 3:32.2 23:52.5 24:09.0 0:16.5 7:40/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JANET LESKI ARLINGTON TX 535 45 32   24:32.6 24:33.9 0:01.3 7:53/M
2 VALERIE MYERS NORTH RICHLAND HILLS TX 547 46 92 9:13.2 33:45.9 33:52.0 0:06.1 10:51/M
3 TINA ALVARADO MINERAL WELLS TX 507 47 110 11:59.8 36:32.5 36:52.7 0:20.2 11:45/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRANDON WILSON FLOWER MOUND TX 699 48 4   19:42.2 19:45.2 0:02.9 6:20/M
2 JOSE LOYOLA STEPHENVILLE TX 612 48 9 0:46.0 20:28.3 20:29.6 0:01.2 6:35/M
3 GREGORY CARWHEEL HASLET TX 690 47 89 13:37.4 33:19.6 33:33.7 0:14.0 10:43/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRISH HENRY 661 54 124   40:51.6 41:00.3 0:08.7 13:08/M
2 TAMMY DIXON FLOWER MOUND TX 521 52 134 2:34.5 43:26.1 43:36.7 0:10.6 13:58/M
3 DONNA A. STRICKLAND WATAUGA TX 573 50 140 5:01.0 45:52.6 46:05.6 0:13.0 14:45/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAUL PENA NRH TX 559 50 13   21:53.4 21:54.9 0:01.5 7:02/M
2 ROBERT NOLAND FORT WORTH TX 549 54 16 0:28.0 22:21.4 22:23.8 0:02.3 7:11/M
3 JAVIER PENA FORT WORTH TX 558 52 17 0:35.6 22:29.0 22:33.8 0:04.8 7:14/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CATHY BUCHANAN FORT WORTH TX 513 56 33   24:33.4 24:37.0 0:03.6 7:54/M
2 KAT SPARKS GRAPEVINE TX 491 55 39 0:21.8 24:55.3 24:58.4 0:03.1 8:01/M
3 LISA HEDRICK N RICHLND HLS TX 526 57 62 4:00.4 28:33.8 28:45.0 0:11.1 9:11/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KENDALL SHOWS SUMMERVILLE SC 570 59 43   25:42.3 25:42.3 8:16/M
2 JEFF BARNHART GRAPEVINE TX 488 56 70 4:01.5 29:43.9 29:46.9 0:02.9 9:33/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DEBORAH MCVEAN FORT WORTH TX 680 61 100   34:16.8 34:36.9 0:20.1 11:01/M
2 TERESA BRUNZ FT WORTH TX 512 60 108 1:48.2 36:05.0 36:15.3 0:10.2 11:36/M
3 DEBRA WALLACE ARGYLE TX 590 60 113 3:23.2 37:40.0 37:53.3 0:13.2 12:07/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID LANE ARLINGTON TX 621 61 14   22:03.1 22:05.4 0:02.3 7:05/M
2 PATRICK WHEELER DALLAS TX 698 61 21 1:29.8 23:32.9 23:34.6 0:01.6 7:34/M
3 CHRIS KOBOS PLANO TX 534 60 25 1:55.3 23:58.4 24:00.1 0:01.6 7:42/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LINDA SCOTT WEATHERFORD TX 569 69 132   42:29.3 42:47.7 0:18.3 13:40/M
2 JANINE PECK NORTH RICHLAND HILLS TX 557 67 155 10:04.4 52:33.7 52:40.8 0:07.0 16:54/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANIEL BROWN ABILENE 599 68 34   24:37.5 24:41.4 0:03.8 7:55/M
2 TEMPLE COWELL HALTOM CITY TX 519 68 83 7:42.2 32:19.7 32:20.3 0:00.5 10:23/M
3 TEDDY VIATOR DALLAS TX 584 67 106 11:05.7 35:43.3 35:47.7 0:04.3 11:29/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSETTE GIVENS FORT WORTH TX 523 71 138   44:42.9 44:49.5 0:06.6 14:22/M
2 SHERYL WOODS HALTOM CITY TX 597 71 154 7:04.4 51:47.3 52:01.3 0:13.9 16:39/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK ENGLANT EULESS TX 677 70 47   26:37.6 26:44.2 0:06.5 8:34/M
2 BOB TEUTSCH KELLER TX 598 74 51 0:22.1 26:59.8 27:02.8 0:03.0 8:41/M
3 TED WILSON ARLINGTON TX 610 72 90 6:48.9 33:26.6 33:35.9 0:09.3 10:45/M
Top

Female 75 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARY KAPLAN SRB TX 678 79 101   34:17.3 34:18.7 0:01.3 11:01/M
Top

75 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROBERT MODEROW IRVING TX 545 75 53   27:27.3 27:31.5 0:04.1 8:50/M
2 NELSON MOORE COLLEWYVILLE TX 546 77 146 20:19.1 47:46.4 47:51.9 0:05.5 15:22/M