16th Annual Dorothy's Dash

Age Group Results

November 09, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

5K Timed

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KYLIE BROWN DENTON TX 455 13 17   19:56.8 19:56.9 0:00.1 6:25/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRUETT TRIPLET 680 17 1   16:56.1 16:57.5 0:01.4 5:27/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARA OLSEN 599 49 56   24:24.3 24:28.4 0:04.0 7:51/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEVE ZINECKER 684 49 12   19:23.9 19:26.9 0:03.0 6:14/M
 

Female 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MOLLY MCGLADE 286 8 237   48:41.6 49:22.3 0:40.7 15:39/M
2 ELIZABETH PORTTEUS 318 8 252 5:32.2 54:13.8 54:51.4 0:37.6 17:26/M
3 SHEFALI BANDLA 404 9 264 8:54.0 57:35.6 57:35.6 18:31/M
 

Male 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LOGAN SMITH DENTON TX 466 8 32   21:23.3 21:24.7 0:01.3 6:53/M
2 ABHINAV CHANDRAN LEWISVILLE TX 456 9 42 1:21.0 22:44.4 22:45.2 0:00.8 7:19/M
3 KIERAN DODD 515 8 65 4:31.9 25:55.3 25:59.5 0:04.1 8:20/M
 

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JASMEET BRAICH FLOWER MOUND TX 461 13 20   20:08.0 20:08.1 0:00.1 6:28/M
2 ALIVIA SPANGLER 467 12 28 0:48.2 20:56.2 20:56.7 0:00.4 6:44/M
3 GABBY KAISER 464 11 40 2:34.3 22:42.3 22:42.9 0:00.6 7:18/M
 

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TREVOR RIZZO 465 13 11   19:17.7 19:17.8 0:00.1 6:12/M
2 MATTHEW STUBENAZY 468 13 13 0:23.1 19:40.9 19:41.3 0:00.4 6:19/M
3 CHRISTIAN CONDENSA 462 14 22 1:06.0 20:23.8 20:24.1 0:00.3 6:33/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ABIGAIL DEWALL 654 17 24   20:31.3 20:33.3 0:01.9 6:36/M
2 MAKAYLA MONAHAN 588 15 39 2:08.8 22:40.1 22:42.1 0:02.0 7:17/M
3 MIA SCOTT 678 17 49 3:32.1 24:03.5 24:05.6 0:02.0 7:44/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NICHOLAS ANDERSON 641 15 2   17:08.4 17:09.9 0:01.5 5:31/M
2 MARQUISE TRIPLET 679 17 3 0:05.9 17:14.4 17:15.4 0:01.0 5:32/M
3 DREW MCLAUGHLIN 583 15 4 0:07.9 17:16.4 17:18.3 0:01.9 5:33/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TAYLOR BURNS 497 27 80   27:49.1 27:56.3 0:07.2 8:57/M
2 BETHANY OBER 288 25 92 1:15.2 29:04.4 29:22.9 0:18.5 9:21/M
3 LAUREN COUSEY 184 27 99 1:26.0 29:15.2 29:34.3 0:19.1 9:24/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TURNER BECKER 677 20 8   18:26.4 18:28.7 0:02.2 5:56/M
2 JOSEPH SMRSTIK 651 20 63 7:12.1 25:38.5 37:01.8 11:23.2 8:15/M
3 VIVEK PATEL 659 29 100 10:49.1 29:15.6 29:33.2 0:17.6 9:24/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CANDIDA KNIGHT 652 34 43   22:47.0 22:50.6 0:03.6 7:20/M
2 JESSICA MESSETT FLOWER MOUND TX 458 39 52 1:20.7 24:07.7 24:15.2 0:07.5 7:45/M
3 ALEXA GOODMAN 532 37 59 2:14.9 25:02.0 25:10.2 0:08.2 8:03/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSE GONZALES 1578 35 10   19:03.0 19:03.0 6:08/M
2 JOSHUA HUBBARD 544 34 14 0:44.9 19:47.9 19:51.9 0:04.0 6:22/M
3 ANDREW MIZE 1576 35 15 0:48.6 19:51.6 19:55.4 0:03.7 6:23/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SUNDRA CAZARES FLOWER MOUND TX 501 49 76   27:21.1 27:35.4 0:14.3 8:48/M
2 JOANNA GRELLE FLOWER MOUND TX 534 40 77 0:05.5 27:26.6 27:31.6 0:05.0 8:49/M
3 DEBBIE PROULX 649 42 85 0:53.4 28:14.5 28:34.9 0:20.3 9:05/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK MILLER CARROLLTON TX 586 41 16   19:52.8 19:54.3 0:01.5 6:23/M
2 LOWELL KOPPEL 561 46 18 0:04.9 19:57.8 20:06.9 0:09.1 6:25/M
3 FRANK PUGSLEY 675 40 19 0:07.8 20:00.6 20:03.8 0:03.2 6:26/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEPHANIE ELMER FLOWER MOUND TX 639 57 58   24:37.6 24:41.6 0:03.9 7:55/M
2 SALLY PECK 289 56 86 3:47.4 28:25.1 28:33.4 0:08.3 9:08/M
3 KAREN HARTZ KELLER TX 538 58 119 6:32.0 31:09.7 31:20.3 0:10.6 10:01/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KEN RYDER 612 52 21   20:19.8 20:22.0 0:02.1 6:32/M
2 BILL BENTZ 488 51 27 0:22.8 20:42.7 20:43.6 0:00.8 6:39/M
3 , MARTINEZ 576 56 45 2:46.5 23:06.4 23:11.1 0:04.7 7:26/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANN HANDREN FLOWER MOUND TX 311 60 98   29:14.7 29:22.8 0:08.0 9:24/M
2 TRUDY CLELAND FLOWER MOUND TX 436 69 110 1:06.6 30:21.4 30:27.7 0:06.3 9:46/M
3 REBECCA BELKNAP 487 61 192 10:32.9 39:47.7 40:09.3 0:21.6 12:48/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JON LEHR 572 61 44   23:03.6 23:04.9 0:01.3 7:25/M
2 PATRICK HANDREN 312 60 71 3:34.1 26:37.7 26:45.8 0:08.1 8:34/M
3 JOHN FITCH FLOWER MOUND TX 527 69 135 9:52.4 32:56.0 33:23.2 0:27.1 10:35/M
 

Female 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SANDRA COLE FLOWER MOUND TX 509 75 229   46:52.5 47:17.6 0:25.1 15:04/M
2 MARILYN DRINJAK 518 77 256 9:21.8 56:14.3 56:31.3 0:16.9 18:05/M
3 LINDA MUSLER 594 70 274 17:27.0 1:04:19.6 1:05:02.9 0:43.3 20:41/M
 

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WILL FERSON FLOWER MOUND TX 524 79 150   34:16.4 34:18.0 0:01.6 11:01/M
2 GLENN BODINSON 492 77 177 3:15.6 37:32.1 37:37.7 0:05.6 12:04/M
3 JAMES DAVIS 1600 80 216 9:53.1 44:09.6 44:28.2 0:18.6 14:12/M