2nd Annual Run4Elise 5K

Age Group Results

April 07, 2018


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESSICA SMITH TROPHY CLUB TX 2107 40 4   20:07.1 20:10.1 0:03.0 6:28/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANTONIO FLORCRUZ SOUTHLAKE TX 1870 15 1   19:11.6 19:13.8 0:02.1 6:10/M
Top

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARAH RAHN KELLER TX 2063 8 72   26:51.5 26:52.7 0:01.2 8:38/M
2 CHARLEY ROSS KELLER TX 1925 4 205 17:34.0 44:25.6 45:06.3 0:40.6 14:17/M
3 AVERY ROSS KELLER TX 1923 7 207 17:43.3 44:34.9 45:02.0 0:27.0 14:20/M
Top

Male 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DALTON FUNK SOUTHLAKE TX 2017 6 169   36:09.9 36:21.2 0:11.3 11:37/M
2 LOGAN AGREN SOUTHLAKE TX 2166 7 191 3:38.1 39:48.0 40:00.4 0:12.4 12:48/M
3 AIDEN STEINKE KELLER TX 1862 6 195 5:45.8 41:55.8 42:20.4 0:24.6 13:29/M
Top

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIRABEL RODGERS SOUTHLAKE TX 1932 9 71   26:50.6 26:51.8 0:01.2 8:38/M
2 IZZY SCHWARTZ KELLER TX 1915 10 118 4:03.6 30:54.2 30:55.3 0:01.0 9:56/M
3 CLAIR ULIASZ FLOWER MOUND TX 1917 10 119 4:03.8 30:54.5 30:55.5 0:01.0 9:56/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRADLEY CONWELL SOUTHLAKE TX 2160 10 39   24:38.3 24:44.9 0:06.5 7:55/M
2 GAVIN STRANGW SOUTHLAKE TX 2078 10 67 2:00.7 26:39.1 26:45.4 0:06.2 8:34/M
3 EVAN O'DONNELL SOUTHLAKE TX 2057 9 73 2:13.7 26:52.1 26:59.1 0:07.0 8:38/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CARLY WALTER SOUTHLAKE TX 2092 12 12   21:52.6 21:55.3 0:02.7 7:02/M
2 ALEXANDRA WALSH SOUTHLAKE TX 2089 12 13 0:00.6 21:53.3 21:55.7 0:02.4 7:02/M
3 ERIN O'DONNELL SOUTHLAKE TX 2056 12 14 0:02.2 21:54.9 21:54.9 7:03/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TINO ROSS 2139 12 5   20:46.5 20:51.3 0:04.7 6:41/M
2 VANCE AMOS SOUTHLAKE TX 1983 13 11 0:56.3 21:42.8 21:42.8 6:59/M
3 EMMIT PHALEN SOUTHLAKE TX 1920 13 16 1:15.9 22:02.4 22:16.3 0:13.8 7:05/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMELIA BIRD (WARREN) ROCKWALL TX 1992 15 19   22:53.8 22:56.5 0:02.7 7:21/M
2 SYDNEY FAWKS DALLAS TX 2159 17 25 0:35.6 23:29.4 23:35.2 0:05.8 7:33/M
3 CAITLIN MERTZ SOUTHLAKE TX 1858 17 36 1:28.9 24:22.7 24:31.6 0:08.8 7:50/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 REID CIESIOLKA ROANOKE TX 1879 16 3   19:43.2 19:45.0 0:01.8 6:20/M
2 COOPER FAWKS DALLAS TX 2158 15 23 3:33.3 23:16.5 23:22.4 0:05.8 7:29/M
3 CLARK IRWIN HASLET TX 2029 15 27 4:18.7 24:01.9 24:07.7 0:05.7 7:43/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALICE CHURCH FT WORTH TX 1850 24 150   33:54.0 34:11.9 0:17.8 10:54/M
2 MARY SHIRLEY PFLUGERVILLE TX 1827 23 157 1:03.1 34:57.1 35:16.2 0:19.0 11:14/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHUCK HOTALING FLOWER MOUND TX 1906 23 8   21:16.9 21:21.4 0:04.5 6:50/M
2 MILES MILLET SOUTHLAKE TX 2050 22 33 2:57.8 24:14.7 24:22.1 0:07.3 7:48/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NARA JENKINS FORT WORTH TX 1845 29 201   43:11.7 43:35.0 0:23.2 13:53/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DYLAN BREWER SOUTHLAKE TX 2109 26 2   19:41.4 19:56.5 0:15.0 6:20/M
2 RYAN KING GRAPEVINE TX 2036 28 17 3:02.3 22:43.8 23:01.8 0:17.9 7:18/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NATALIE NG SOUTHLAKE TX 2130 32 15   22:00.7 22:02.3 0:01.6 7:04/M
2 TRACY MORALES SOUTHLAKE TX 2052 31 38 2:36.9 24:37.7 24:41.1 0:03.4 7:55/M
3 CHRISSY PENNINGTON COLLEYVILLE TX 1960 30 104 7:36.8 29:37.6 29:54.9 0:17.3 9:31/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALAN SIVAKUMARAN GRAPEVINE TX 1911 33 47   25:18.7 25:23.8 0:05.0 8:08/M
2 JEFF DIGATI FRISCO TX 2110 30 66 1:16.3 26:35.1 26:48.0 0:12.9 8:33/M
3 MARK ZAHRADNIK GRAPEVINE TX 2188 34 107 4:30.8 29:49.6 29:58.0 0:08.4 9:35/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMY BENSON HASLET TX 2170 39 41   24:48.2 24:53.2 0:05.0 7:58/M
2 TRACY AGREN SOUTHLAKE TX 2167 36 62 1:25.7 26:13.9 26:25.2 0:11.2 8:26/M
3 AMANDA LONG ROCKWALL TX 2038 39 121 6:23.0 31:11.2 31:21.5 0:10.3 10:02/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PETER DYER KELLER TX 1929 37 10   21:39.0 22:01.7 0:22.7 6:58/M
2 OSCAR JORDAN ROANOKE TX 1833 39 32 2:35.7 24:14.7 24:21.4 0:06.7 7:48/M
3 ANDREW SMITH SCURRY TX 2074 36 51 3:55.4 25:34.4 25:37.2 0:02.7 8:13/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TYSON TAYLOR SOUTHLAKE TX 1912 40 43   25:08.3 25:11.1 0:02.7 8:05/M
2 HEATHER JAMES HOUSTON TX 2030 42 46 0:09.7 25:18.0 25:18.0 8:08/M
3 MAGGIE SHAFFER ROANOKE TX 1835 41 93 3:07.3 28:15.6 28:28.1 0:12.4 9:05/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK MILLER CARROLLTON TX 1952 40 7   21:08.7 21:11.4 0:02.6 6:48/M
2 MONIL SHAH SOUTHLAKE TX 1955 40 21 1:56.2 23:05.0 23:09.3 0:04.3 7:25/M
3 JASON JANNING SOUTHLAKE TX 1945 44 49 4:13.3 25:22.1 25:28.3 0:06.2 8:09/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 VICTORIA REPICE SOUTHLAKE TX 2064 47 26   23:33.0 23:46.0 0:12.9 7:34/M
2 ANA GREENBERG SOUTHKAKE TX 1886 45 35 0:49.0 24:22.0 24:37.9 0:15.9 7:50/M
3 SHANNON PUTCHINSKI ROCKWALL TX 2165 47 76 3:25.0 26:58.1 27:09.8 0:11.7 8:40/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRIS MORRIS GRAPEVINE TX 1953 45 24   23:19.8 23:24.7 0:04.9 7:30/M
2 RICHARD ASHCROFT FORNEY TX 1899 48 57 2:31.5 25:51.4 26:04.3 0:12.9 8:19/M
3 ERIC WALTER SOUTHLAKE TX 2094 48 63 2:54.3 26:14.1 26:33.5 0:19.3 8:26/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELIZABETH LAWRENCE NORTH RICHLAND HILLS TX 1951 50 40   24:44.9 24:48.5 0:03.6 7:57/M
2 DANA GAGE NORTH RICHLAND HILLS TX 2134 54 92 3:28.5 28:13.4 28:45.4 0:31.9 9:04/M
3 LYDIA BARNES GRAPEVINE TX 1989 54 112 5:20.6 30:05.5 30:13.5 0:08.0 9:40/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GREG JESENSKY PLANO TX 1950 54 9   21:17.1 21:20.9 0:03.7 6:51/M
2 KENT CHAN SOUTHLAKE TX 2001 51 55 4:19.8 25:36.9 25:39.0 0:02.1 8:14/M
3 ERIC LANNEN SOUTHLAKE TX 2179 52 81 6:03.5 27:20.6 27:30.2 0:09.5 8:47/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SHERRI BREWER SOUTHLAKE TX 2108 57 88   28:06.3 28:24.8 0:18.5 9:02/M
2 JACKIE PENNINGTON FORT WORTH TX 1961 59 105 1:34.2 29:40.6 29:57.4 0:16.8 9:32/M
3 KAREN TESTA KELLER TX 1877 57 117 2:37.4 30:43.8 30:53.0 0:09.2 9:53/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOHN WINSTEAD TROPHY CLUB TX 1958 56 6   20:49.6 20:53.8 0:04.2 6:42/M
2 JACK HASE TROPHY CLUB TX 1905 57 22 2:19.1 23:08.7 23:10.9 0:02.1 7:26/M
3 GREG WALSH SOUTHLAKE TX 2090 58 42 4:11.9 25:01.6 25:05.1 0:03.5 8:03/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HELENE WALKER SOUTHLAKE TX 1957 61 78   27:03.2 27:07.6 0:04.4 8:42/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KEN MERTE SOUTHLAKE TX 1909 64 44   25:11.1 25:14.0 0:02.8 8:06/M
2 DOUG KEEFFE GRAPEVINE TX 1907 62 86 2:32.1 27:43.3 27:52.1 0:08.8 8:55/M
Top

Female 65 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRISTINE BASSANO FLOWER MOUND TX 1904 66 87   28:00.8 28:06.8 0:06.0 9:00/M
2 BARBARA STOTLER EULESS TX 2077 66 163 7:45.1 35:46.0 35:54.1 0:08.1 11:30/M
Top

Male 65 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BOB TEUTSCH KELLER TX 1913 74 102   28:55.9 29:01.8 0:05.9 9:18/M
2 JIM THEISEN MANSFIELD TX 1956 68 120 2:12.9 31:08.8 31:12.9 0:04.0 10:01/M
3 PAUL FOXCROFT SAN ANGELO TX 2122 77 188 10:31.1 39:27.0 39:58.7 0:31.7 12:41/M