Kids Matter 5K & Family Fun Run

Age Group Results

September 08, 2018


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-29 30-44 45-59 60-99
Women: Top Finishers

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KATIE MCLEOD N RICHLND HLS TX 1138 33 3   22:35.3 22:42.2 0:06.9 7:16/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSHUA DUFFY 1793 24 1   20:57.5 21:00.0 0:02.5 6:44/M
Top

Age or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 UNKNOWN PARTIC. 1109 1109 39   38:04.2 38:05.7 0:01.5 12:14/M
Top

Male 14 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOEL BAZALDUA COLLEYVILLE TX 1118 12 5   22:54.0 22:56.2 0:02.1 7:22/M
2 LUCAS UNDERWOOD SOUTHLAKE TX 1797 11 12 3:01.1 25:55.2 25:55.2 8:20/M
3 SHANE AUBREY LANGSTON SOUTHLAKE TX 1690 9 14 4:15.4 27:09.5 27:09.8 0:00.2 8:44/M
4 ALEXANDER BOECK SOUTHLAKE TX 1676 12 18 6:02.4 28:56.5 28:58.1 0:01.5 9:18/M
5 ANDREW BOECK SOUTHLAKE TX 1677 11 25 7:59.1 30:53.2 30:54.4 0:01.1 9:56/M
6 JETT STAUVER ARGYLE TX 1680 10 43 18:30.0 41:24.1 41:24.1 13:19/M
7 ANDREW TANGHONGS PLANO TX 1144 11 50 22:59.7 45:53.8 45:53.8 0:00.0 14:45/M
8 TRISTAN MONACO PROSPER TX 1103 9 51 23:28.9 46:22.9 46:27.4 0:04.4 14:55/M
Top

Male 15 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PARKER TADLOCK SOUTHKAKE TX 1800 22 6   23:40.1 23:40.4 0:00.2 7:37/M
2 JAIME BAJONERO FORT WORTH TX 1794 16 8 0:38.7 24:18.9 24:18.9 7:49/M
3 STACEY GYARMATHY 1799 24 10 1:14.7 24:54.9 24:59.5 0:04.5 8:00/M
4 DAVID BAZALDUA COLLEYVILLE TX 1117 21 13 2:50.0 26:30.2 26:30.2 8:31/M
5 VIGNESH DHARMARAJAN IRVING TX 1125 25 15 3:31.1 27:11.3 27:12.8 0:01.5 8:44/M
6 IVAN ESPINOZA DALLAS TX 1792 24 16 4:35.4 28:15.5 28:15.5 9:05/M
7 JOSH HUBMAN SOUTHLAKE TX 1108 29 17 5:12.3 28:52.5 28:54.0 0:01.5 9:17/M
8 MACKENZIE LANGSTON SOUTHLAKE TX 1688 15 23 6:53.0 30:33.2 30:33.5 0:00.3 9:49/M
9 MERIAH OSTERHOUT SOUTHLAKE TX 1110 23 26 7:26.8 31:06.9 31:09.4 0:02.4 10:00/M
10 HENNAH ABUBAKER IRVING TX 1114 27 31 8:06.8 31:47.0 31:47.0 10:13/M
11 ANA SAUCEDO 1687 24 32 8:39.8 32:20.0 32:24.1 0:04.1 10:24/M
12 KARIN HUBMAN SOUTHLAKE TX 1798 29 34 11:14.2 34:54.4 34:56.8 0:02.4 11:13/M
13 PRESTYN TILLOTSON FORT WORTH TX 1113 24 40 14:50.3 38:30.5 38:32.5 0:02.0 12:23/M
Top

Male 30 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MONIL SHAH SOUTHLAKE TX 1140 41 9   24:22.9 24:22.9 7:50/M
2 CHRIS UNDERWOOD SOUTHLAKE TX 1796 42 11 1:29.0 25:52.0 25:55.3 0:03.3 8:19/M
3 KAREN TADLOCK SOUTHLAKE TX 1142 42 19 4:35.5 28:58.5 28:59.2 0:00.6 9:19/M
4 MICHAEL MCLEOD N RICHLND HLS TX 1139 36 20 4:41.6 29:04.6 29:12.6 0:08.0 9:21/M
5 VALERIE GOULD BEDFORD TX 1134 33 21 4:52.7 29:15.7 29:21.7 0:06.0 9:24/M
6 HEATH WILLIAMS TROPHY CLUB TX 1150 40 22 5:08.6 29:31.5 29:32.3 0:00.7 9:29/M
7 ASHLEY MONACO PROSPER TX 1101 32 30 7:09.1 31:32.1 31:36.1 0:03.9 10:08/M
8 SUZANNE DARNELL SOUTHLAKE TX 1124 43 36 11:53.8 36:16.8 36:21.9 0:05.1 11:40/M
9 PAIGE WHITMIRE SOUTHLAKE TX 1149 43 37 11:54.0 36:17.0 36:21.8 0:04.8 11:40/M
10 MONIKA COHEN SOUTHLAKE TX 1122 44 38 12:42.3 37:05.3 37:36.4 0:31.0 11:55/M
11 KRISTIN BROWN SOUTHLAKE TX 1120 38 42 15:39.4 40:02.4 40:07.9 0:05.5 12:52/M
12 SANDRA VAQUERA SAGINAW TX 1148 32 45 18:33.3 42:56.3 42:56.3 13:48/M
Top

Male 45 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICHAEL DUNKEL SOUTHLAKE TX 1127 58 2   22:22.7 22:23.5 0:00.7 7:12/M
2 DAVID CHASE SOUTHLAKE TX 1121 52 4 0:15.1 22:37.9 22:43.8 0:05.9 7:16/M
3 SHANE TADLOCK SOUTHLAKE TX 1143 48 7 1:40.8 24:03.6 24:03.6 7:44/M
4 RICHARD BERQUIST COLLEYVILLE TX 1795 48 24 8:19.5 30:42.3 30:47.3 0:04.9 9:52/M
5 LISA SEWELL WESTLAKE TX 1105 51 27 8:51.0 31:13.7 31:15.9 0:02.1 10:02/M
6 AMY HANEY KELLER TX 1104 46 28 8:51.1 31:13.8 31:16.8 0:02.9 10:02/M
7 TRUNG TRAN SOUTHLAKE TX 1147 51 29 9:01.5 31:24.3 31:24.3 10:06/M
8 JULIE TANGHONGS PLANO TX 1146 49 33 10:47.9 33:10.7 33:10.9 0:00.2 10:40/M
9 SUE DUNCAN FORT WORTH TX 1678 51 35 13:08.7 35:31.5 35:37.7 0:06.2 11:25/M
10 SHANE LANGSTON SOUTHLAKE TX 1689 59 44 19:28.4 41:51.1 41:51.6 0:00.4 13:27/M
11 FLORINDA FLORES FORT WORTH TX 1771 49 46 21:31.5 43:54.2 43:54.2 14:07/M
12 KAREN SPENCE SOUTHLAKE TX 1111 46 47 22:18.7 44:41.5 44:44.4 0:02.9 14:22/M
13 AMY TILLOTSON SOUTHLAKE TX 1112 51 48 22:19.5 44:42.3 44:45.1 0:02.8 14:22/M
14 GEORGE TANGHONGS PLANO TX 1145 49 49 23:29.5 45:52.2 45:53.4 0:01.1 14:45/M
Top

Male 60 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK JOHNSON COLLEYVILLE TX 1137 68 41   38:54.9 38:58.3 0:03.3 12:30/M