Run4Elise 5K

Age Group Results

April 08, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NATALIE OWENS SOUTHLAKE TX 1228 17 16   21:13.2 21:14.1 0:00.9 6:49/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANTONIO FLORCRUZ SOUTHLAKE TX 781 14 1   18:43.4 18:43.5 0:00.1 6:01/M
Top

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIRABEL RODGERS SOUTHLAKE TX 658 8 94   26:35.0 27:03.0 0:28.0 8:33/M
2 AINHOA RUSSELL SOUTHLAKE TX 1232 7 174 4:07.9 30:43.0 30:43.0 9:53/M
3 GRACE MCILVAIN SOUTHLAKE TX 600 8 198 5:53.0 32:28.1 32:46.5 0:18.4 10:26/M
Top

Male 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EVAN O'DONNELL SOUTHLAKE TX 1218 8 73   24:53.8 25:19.7 0:25.8 8:00/M
2 JAXSON CRAIG SOUTHLAKE TX 519 7 223 9:54.2 34:48.1 35:04.5 0:16.3 11:11/M
3 JOSHUA JANNING SOUTHLAKE TX 653 8 242 12:04.6 36:58.5 37:28.7 0:30.2 11:53/M
Top

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 OLIVIA KNIGHT 836 11 35   22:59.5 23:00.8 0:01.3 7:23/M
2 CARLEY FUCHS KELLER TX 1179 11 49 0:35.7 23:35.2 23:38.7 0:03.4 7:35/M
3 ADDISON FUCHS KELLER TX 1178 11 50 0:44.4 23:43.9 23:47.1 0:03.1 7:38/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NICHOLAS JAIME NORTH RICHLAND HILLS TX 820 11 20   22:01.9 22:15.2 0:13.3 7:05/M
2 DUSTAN MARK SOUTHLAKE TX 1203 11 45 1:19.6 23:21.5 23:34.7 0:13.2 7:30/M
3 LUCAS UNDERWOOD SOUTHLAKE TX 1248 10 53 1:46.9 23:48.8 23:55.1 0:06.3 7:39/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SOPHIA HARDER SOUTHLAKE TX 845 13 21   22:02.0 22:04.5 0:02.4 7:05/M
2 ABIGAIL MCILVAIN SOUTHLAKE TX 598 14 25 0:07.6 22:09.6 22:14.6 0:04.9 7:07/M
3 ELIZABETH CAVEY SOUTHLAKE TX 772 12 27 0:11.2 22:13.3 22:14.1 0:00.8 7:09/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ADRIAN NUNEZ SOUTHLAKE TX 1210 13 5   19:47.8 19:48.6 0:00.8 6:22/M
2 LUCAS LEVANT SOUTHLAKE TX 870 14 6 0:01.0 19:48.9 19:50.2 0:01.2 6:22/M
3 BENNETT BIBZA SOUTHLAKE TX 669 13 8 0:15.2 20:03.1 20:03.1 6:27/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CAITLIN MERTZ SOUTHLAKE TX 548 16 30   22:26.1 22:29.2 0:03.0 7:13/M
2 LEXI ZUCK KELLER TX 645 17 69 2:06.3 24:32.5 24:45.3 0:12.7 7:53/M
3 SARAH NGUYEN SOUTHLAKE TX 848 16 122 5:41.5 28:07.7 28:12.4 0:04.7 9:02/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 REID FROST-CIESIOLKA ROANOKE TX 567 15 2   19:05.4 19:06.6 0:01.1 6:08/M
2 OLIVER ARANDIA WESLAKE TX 503 15 3 0:07.9 19:13.4 19:13.6 0:00.2 6:11/M
3 STEVEN TORRES GRAPEVINE TX 827 15 4 0:14.8 19:20.3 19:21.2 0:00.9 6:13/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CAROLYN KOSEWSKI FORT WORTH TX 632 24 38   23:01.9 23:05.3 0:03.4 7:24/M
2 VALERIE NORTH EULESS TX 633 24 98 3:39.1 26:41.1 26:45.3 0:04.2 8:35/M
3 JULIA GREUNER DENTON TX 615 24 110 4:07.2 27:09.2 27:19.1 0:09.8 8:44/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NOAH BLOOM 809 20 100   26:43.0 27:06.5 0:23.5 8:35/M
2 CLAYTON CAULKINS WEATHERFORD OK 545 23 195 5:17.6 32:00.7 32:23.9 0:23.2 10:17/M
3 DAVID CARIKER HALTOM CITY TX 543 24 234 9:23.4 36:06.4 36:16.0 0:09.6 11:36/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NARA JENKINS FORT WORTH TX 537 28 112   27:11.3 27:35.0 0:23.6 8:44/M
2 CHRISTIANA TETEDE IRVING TX 625 29 113 0:01.9 27:13.2 27:36.6 0:23.4 8:45/M
3 ANGELA THOMAS FORT WORTH TX 1245 26 137 1:27.2 28:38.6 29:11.7 0:33.1 9:12/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KYLE HIND GRAPEVINE TX 1188 27 81   25:20.3 25:20.3 8:09/M
2 ANDREW GATELY SOUTHLAKE TX 742 28 90 0:32.7 25:53.0 26:59.7 1:06.6 8:19/M
3 JOE VANBREEMEN FLOWER MOUND TX 1250 28 159 4:34.5 29:54.8 30:40.5 0:45.6 9:37/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SHANTEL CLOUD GRAPEVINE TX 739 30 36   22:59.6 23:06.4 0:06.8 7:23/M
2 VALERIE OLSEN COPPELL TX 1224 32 87 2:47.4 25:47.0 25:55.5 0:08.5 8:17/M
3 TRACY MORALES DALLAS TX 579 30 111 4:10.5 27:10.1 27:19.0 0:08.8 8:44/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALAN SIVAKUMARAN GRAPEVINE TX 590 32 32   22:39.9 22:46.6 0:06.7 7:17/M
2 LUIS GONZALEZ DALLAS TX 1182 34 85 3:03.7 25:43.7 25:47.9 0:04.2 8:16/M
3 BRIAN BLANCHETTE ARGYLE TX 617 34 160 7:15.6 29:55.6 29:55.6 9:37/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DEBBIE YATKO GRAPEVINE TX 804 37 33   22:40.0 22:47.0 0:07.0 7:17/M
2 CINDY DENNIS COPPERAS COVE TX 1120 37 34 0:11.8 22:51.8 23:01.6 0:09.7 7:21/M
3 JANET BASSINGTHWAITE SOUTHLAKE TX 697 37 58 1:13.4 23:53.5 23:59.6 0:06.1 7:41/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KAILASH NARASIMHAN MCKINNEY TX 549 36 54   23:48.9 23:56.4 0:07.5 7:39/M
2 GEOFFREY FUNK SOUTHLAKE TX 688 38 101 2:55.0 26:43.9 26:50.1 0:06.1 8:35/M
3 CARL BUNCH SOUTHLAKE TX 861 38 135 4:47.0 28:35.9 29:02.0 0:26.0 9:11/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JILL DOYLE KELLER TX 613 44 59   23:54.2 24:00.6 0:06.3 7:41/M
2 ASHLEY DUWE GRAPEVINE TX 777 42 120 3:56.2 27:50.4 28:03.0 0:12.5 8:57/M
3 PAULA BUTH TROPHY CLUB TX 1029 40 131 4:36.0 28:30.2 28:37.5 0:07.3 9:10/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RANDY COX NORTH RICHLAND HILLS TX 1085 44 28   22:16.4 22:21.7 0:05.3 7:10/M
2 SOUFIANE TEMSAMANI PLANO TX 764 41 37 0:45.3 23:01.7 23:08.0 0:06.2 7:24/M
3 BRET HEINTZ SOUTHLAKE TX 1185 44 41 0:54.6 23:11.0 23:28.0 0:16.9 7:27/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 VICTORIA REPICE SOUTHLAKE TX 680 46 23   22:06.7 22:38.1 0:31.3 7:06/M
2 ELIZABETH LAWRENCE NORTH RICHLAND HILLS TX 1195 49 56 1:44.0 23:50.7 23:56.8 0:06.0 7:40/M
3 JILL STATHAM GRAPEVINE TX 799 45 106 4:51.0 26:57.7 27:10.1 0:12.3 8:40/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TAYLOR FOREMAN 832 49 11   20:27.3 20:30.5 0:03.2 6:35/M
2 HENRY BRANDT TROPHY CLUB TX 1012 47 15 0:32.5 20:59.8 21:04.0 0:04.1 6:45/M
3 HORACE WU WESTLAKE TX 1263 47 48 3:00.0 23:27.3 23:33.0 0:05.7 7:32/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANA GAGE NORTH RICHLAND HILLS TX 1181 53 115   27:35.4 27:40.2 0:04.8 8:52/M
2 DEBBIE MOENICKHEIM KELLER TX 524 51 158 2:17.1 29:52.6 30:25.5 0:32.9 9:36/M
3 LISA SEWELL WESTLAKE TX 768 50 231 8:03.8 35:39.3 35:54.2 0:14.9 11:28/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JON KORTE GRAPEVINE TX 587 50 7   19:56.8 20:04.3 0:07.5 6:25/M
2 JEFF GARBER LEWISVILLE TX 585 52 22 2:05.5 22:02.3 22:09.6 0:07.3 7:05/M
3 PAUL ROBINSON KELLER TX 642 50 31 2:31.7 22:28.5 22:32.6 0:04.0 7:13/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KAREN TESTA KELLER TX 1244 56 164   29:59.9 30:07.7 0:07.8 9:38/M
2 LAURA GREUNER DALLAS TX 1184 55 180 0:53.0 30:52.9 31:03.1 0:10.1 9:55/M
3 TERI WEBER FORT WORTH TX 606 55 239 6:38.5 36:38.4 36:58.6 0:20.2 11:47/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK HASE TROPHY CLUB TX 586 56 18   21:42.5 21:46.6 0:04.0 6:59/M
2 ABE MANSOORI CARROLLTON TX 1201 58 194 10:18.0 32:00.5 32:11.2 0:10.6 10:17/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HELENE WALKER 811 60 89   25:50.5 25:58.6 0:08.1 8:18/M
2 KERRY O'SHEA-QUINTO SOUTHLAKE TX 853 60 289 21:06.9 46:57.5 48:20.3 1:22.8 15:06/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RANDY WOLF 830 60 46   23:22.2 23:30.2 0:08.0 7:31/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK JOHNSON COLLEYVILLE TX 1191 67 229   35:24.1 35:47.4 0:23.2 11:23/M
Top

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RICHARD SINGLETON ROWLETT TX 841 71 145   28:51.9 29:54.3 1:02.4 9:17/M