31st Lake Joe Pool Pumpkin Run

Age Group Results

October 14, 2017


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 1- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIRALIE LEIGH-JONES ARLINGTON TX 1419 36 7   19:29.6 19:29.8 0:00.1 6:16/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BEN STADTHAGEN GRAND PRAIRIE TX 1684 18 1   17:44.2 17:45.8 0:01.6 5:42/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRISTELL BAUM DALLAS TX 1637 44 11   20:55.5 20:57.2 0:01.7 6:44/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TOMMY SMITH GARLAND TX 1474 52 4   18:27.2 18:29.0 0:01.8 5:56/M
Top

Female Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LAURA NELSON GRAPEVINE TX 1730 51 20   22:17.8 24:46.3 2:28.5 7:10/M
Top

Male Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID LANE ARLINGTON TX 1418 60 21   22:23.2 22:25.0 0:01.7 7:12/M
Top

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MCKINLEY MILLER 1152 8 185   35:29.8 36:03.9 0:34.1 11:25/M
2 CLAIRE MACHICEK GRAND PRAIRIE TX 1149 7 223 3:37.6 39:07.5 39:41.0 0:33.5 12:35/M
3 SARA CHESTER 1106 7 297 12:36.0 48:05.8 48:51.0 0:45.2 15:28/M
Top

Male 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACOB TERRA TERRA DALLAS TX 1478 7 80   28:22.7 28:23.0 0:00.3 9:07/M
2 GABRIEL AGUILAR ARLINGTON TX 1195 7 82 0:02.3 28:25.1 28:27.1 0:02.0 9:08/M
3 JOSHUA PECK 1119 7 169 5:55.4 34:18.2 34:23.1 0:04.9 11:02/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEXIE ZAPATA GRAND PRAIRIE TX 1166 10 71   27:36.6 27:52.8 0:16.1 8:52/M
2 NATALIE HERNANDEZ 1110 10 78 0:31.8 28:08.4 28:37.5 0:29.0 9:03/M
3 RUBI CORTEZ 1607 10 192 7:59.6 35:36.2 36:10.2 0:33.9 11:27/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MALACHI LEIGH-JONES ARLINGTON TX 1420 10 14   21:28.1 21:28.1 6:54/M
2 SETH BROWN GRAND PRAIRIE TX 1654 9 103 7:57.4 29:25.6 29:34.9 0:09.3 9:28/M
3 JEFFREY BROWN MANSFIELD TX 1196 10 109 8:13.6 29:41.8 29:41.8 9:33/M
Top

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEXI GONZALES 1714 12 16   21:47.0 21:47.0 7:00/M
2 ADDISYN GARZA Mansfield TX 1187 11 107 7:45.3 29:32.3 29:40.3 0:08.0 9:30/M
3 KYLIE HYMAN 1114 11 160 12:08.8 33:55.8 34:12.9 0:17.0 10:54/M
Top

Male 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LUKE ROBERTSON GRAND PRAIRIE TX 1342 11 24   23:01.5 23:05.7 0:04.2 7:24/M
2 CESAR BENAVIDES 1102 12 34 0:43.7 23:45.3 23:48.8 0:03.5 7:38/M
3 MALACHI WILSON GRAND PRAIRIE TX 1163 11 40 1:52.0 24:53.5 24:53.5 8:00/M
Top

Female 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ABBY KRASINSKI SOUTHLAKE TX 1417 14 120   30:33.8 30:38.4 0:04.5 9:49/M
2 SARAH NUNN GRAND PRAIRIE TX 1229 14 150 2:43.7 33:17.6 34:11.0 0:53.4 10:42/M
3 ASHLEY KATE BRUNK ARLINGTON TX 1183 14 212 7:44.5 38:18.4 39:01.6 0:43.2 12:19/M
Top

Male 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID WHO 1727 13 3   18:24.0 18:24.8 0:00.7 5:55/M
2 CONNOR DAVIDSON MANSFIELD TX 1220 14 23 4:36.2 23:00.2 23:54.2 0:54.0 7:24/M
3 ALEJANDRO GUERRA MANSFIELD TX 1404 13 25 4:37.6 23:01.6 23:02.8 0:01.2 7:24/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMANDA HUERTA 1190 16 53   26:09.1 26:10.6 0:01.5 8:25/M
2 CASSIDY LINDELL GRAND PRAIRIE TX 1556 17 62 0:47.2 26:56.3 27:10.0 0:13.6 8:40/M
3 SOPHIA DUARTE DALLAS TX 1638 17 93 2:55.7 29:04.8 29:06.4 0:01.6 9:21/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LUKE HERNANDEZ DALLAS TX 1642 16 2   18:06.6 18:07.0 0:00.4 5:49/M
2 RYAN SHEAFFER DALLAS TX 1649 18 5 0:35.5 18:42.1 18:42.6 0:00.4 6:01/M
3 JAVIER RODRIQUEZ 1256 15 9 2:32.3 20:39.0 21:10.9 0:31.9 6:38/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEPHANIE MORALES 1210 21 77   28:06.0 28:10.8 0:04.8 9:02/M
2 CYNTHIA GONZALEZ CEDAR HILL TX 1399 23 144 4:55.9 33:01.9 33:35.0 0:33.0 10:37/M
3 KRISTA KAHL MANSFIELD TX 1659 23 168 6:09.0 34:15.1 34:50.9 0:35.8 11:01/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DEAVIAN BIBLE GRAND PRAIRIE TX 1360 24 12   21:08.8 21:13.2 0:04.3 6:48/M
2 STEPHEN HUBEL 1250 24 38 3:27.9 24:36.7 24:38.2 0:01.5 7:55/M
3 DRAKE BOSWELL Grand Prairie TX 1324 22 122 9:31.7 30:40.5 30:43.4 0:02.8 9:52/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KARLA BOSILLO 1728 27 8   20:07.9 20:07.9 6:28/M
2 BRENDA BARTOLO CEDAR HILL TX 1359 29 22 2:39.2 22:47.2 23:09.2 0:22.0 7:20/M
3 SYDNIE TILLMAN 1302 28 70 7:28.5 27:36.5 27:55.7 0:19.2 8:52/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JORDAN PITTS BURLESON TX 1676 27 33   23:45.0 23:48.6 0:03.5 7:38/M
2 RAYMOND HERNANDEZ 1131 25 41 1:09.2 24:54.3 27:49.3 2:54.9 8:00/M
3 LUKE BENNETT ARLINGTON TX 1664 26 66 3:41.1 27:26.2 27:29.5 0:03.3 8:49/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DESIREE AARS ARLINGTON TX 1137 32 45   25:31.6 25:44.7 0:13.0 8:12/M
2 JULIE WHITE FORT WORTH TX 1493 30 50 0:23.5 25:55.2 25:57.9 0:02.7 8:20/M
3 NATALIE SMITH GRAND PRAIRIE TX 1299 31 54 0:38.1 26:09.7 26:22.4 0:12.6 8:25/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRISTIAN OVALLES GRAND PRAIRIE TX 1337 31 15   21:43.3 22:35.6 0:52.2 6:59/M
2 BEN GURDER 1614 31 32 1:59.6 23:43.0 23:51.8 0:08.7 7:38/M
3 MICHAEL SAVAGE 1136 33 74 6:02.8 27:46.2 29:45.0 1:58.7 8:56/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARCELLA SERTICH 1240 36 91   28:48.1 29:46.4 0:58.3 9:16/M
2 JENIFER ZAPATA 1165 35 112 0:59.0 29:47.2 30:03.0 0:15.7 9:35/M
3 JENNIFER SANDS 1236 36 137 3:49.7 32:37.8 33:31.8 0:53.9 10:29/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JUAN ESPARZA DALLAS TX 1669 39 43   24:55.9 24:57.4 0:01.4 8:01/M
2 ADAM EARLE GRAND PRAIRIE TX 1381 38 48 0:44.0 25:39.9 25:52.1 0:12.1 8:15/M
3 TIEN PHAN ARLINGTON TX 1443 38 79 3:20.9 28:16.8 28:43.4 0:26.5 9:05/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KATIE SMITH ARLINGTON TX 1469 40 42   24:55.8 24:57.4 0:01.5 8:01/M
2 MENICA GUERRERO 1328 43 94 4:10.7 29:06.6 29:32.4 0:25.8 9:21/M
3 BETH STEWART ARLINGTON TX 1476 43 101 4:22.4 29:18.3 29:50.3 0:32.0 9:25/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DON ROBERTSON GRAND PRAIRIE TX 1341 44 6   19:28.1 19:28.8 0:00.6 6:16/M
2 TIM MILLER GRAND PRAIRIE TX 1154 40 39 5:10.3 24:38.5 25:07.2 0:28.7 7:55/M
3 DANA MICHAELS LEWISVILLE TX 1438 44 59 7:11.5 26:39.7 26:41.3 0:01.5 8:34/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GWEN POGUE Grand Prairie TX 1339 46 31   23:34.6 23:37.1 0:02.4 7:35/M
2 ROSE ALMANZA 1323 48 46 2:00.1 25:34.8 25:58.5 0:23.7 8:13/M
3 CARALEE EVANS INDIANAPOLIS IN 1388 45 65 3:45.0 27:19.7 27:53.1 0:33.4 8:47/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEX ROMO ARLINGTON TX 1232 45 19   22:05.2 22:08.3 0:03.1 7:06/M
2 MARIO REYES MANSFIELD TX 1451 47 29 1:16.4 23:21.7 23:35.0 0:13.3 7:30/M
3 ARNOLFO GONZALEZ 1612 49 36 1:46.7 23:52.0 23:57.1 0:05.0 7:40/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LESLIE SMITH GARLAND TX 1470 50 35   23:45.5 23:48.1 0:02.6 7:38/M
2 LYNN BRONDER GRAND PRAIRIE TX 1325 54 96 5:23.1 29:08.6 29:32.2 0:23.6 9:22/M
3 KATHERINE THOMS PANTEGO TX 1481 54 117 6:35.9 30:21.4 30:27.0 0:05.5 9:46/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FRANK DYLLA EVERETT WA 1668 51 26   23:02.2 23:12.4 0:10.2 7:24/M
2 CURTIS LINSCOTT ARLINGTON TX 1729 52 51 2:58.2 26:00.5 26:07.4 0:06.9 8:22/M
3 GERARD RODRIGUEZ GRAND PRAIRIE TX 1628 54 60 3:40.2 26:42.5 30:14.6 3:32.1 8:35/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RUTH WELCH FORT WORTH TX 1492 56 73   27:45.6 27:58.1 0:12.5 8:55/M
2 MARY JOHNSON INDIANAPOLIS IN 1412 57 83 0:40.3 28:25.9 28:58.3 0:32.3 9:08/M
3 PAM STADTHAGEN GRAND PRAIRIE TX 1685 55 88 1:00.6 28:46.3 28:56.9 0:10.6 9:15/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICHAEL WELCH FORT WORTH TX 1491 56 55   26:18.4 26:31.3 0:12.8 8:27/M
2 STEVE DYE GRAND PRAIRIE TX 1719 55 57 0:06.8 26:25.3 26:32.8 0:07.4 8:30/M
3 DAVID RAWLINSON MIDLOTHIAN TX 1448 55 58 0:15.0 26:33.5 26:35.9 0:02.3 8:32/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 VALLERIE FERGUSON DUNCANVILLE TX 1391 61 196   35:59.7 36:08.2 0:08.5 11:34/M
2 DEBRA BROOKS GRAND PRAIRIE TX 1363 61 211 2:03.0 38:02.8 38:25.2 0:22.4 12:14/M
3 DEBORAH SAVINS DESOTO TX 1459 61 225 3:11.0 39:10.7 39:37.7 0:26.9 12:36/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOE BACON GRAND PRAIRIE TX 1358 64 75   27:53.6 28:08.8 0:15.1 8:58/M
2 MATTHEW SAVINS DESOTO TX 1460 61 202 8:42.9 36:36.6 37:03.5 0:26.8 11:46/M
3 STEPHEN ALCORN COPPELL TX 1354 64 236 11:45.6 39:39.3 40:16.2 0:36.9 12:45/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DORIS LODICS ARLINGTON TX 1422 65 127   31:10.6 31:14.6 0:04.0 10:01/M
2 CARMEN RODGER BURLESON TX 1455 66 128 0:03.7 31:14.3 31:19.5 0:05.2 10:03/M
3 RANDA DILLON GRAND PRAIRIE TX 1667 69 233 8:24.1 39:34.8 40:05.8 0:31.0 12:43/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RICHARD KRESSE MIDLOTHIAN TX 1671 65 61   26:48.6 27:38.1 0:49.5 8:37/M
2 ROBERT MCINTOSH GRAND PRAIRIE TX 1335 66 63 0:10.0 26:58.7 27:00.7 0:01.9 8:40/M
3 IAN RODGER BURLESON TX 1456 69 116 3:29.8 30:18.5 30:24.0 0:05.5 9:45/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARIA ZAMORA 1260 71 86   28:31.7 29:02.8 0:31.0 9:10/M
2 JOSETTE GIVENS FORT WORTH TX 1707 70 290 19:12.2 47:43.9 48:26.5 0:42.5 15:21/M
3 JANET RUHNOW DUNCANVILLE TX 1706 73 303 21:38.0 50:09.7 50:54.7 0:44.9 16:08/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOHN EDWARDS 1384 71 289   47:10.4 47:49.0 0:38.6 15:10/M
2 DAVID EDDLEMON GRAND PRAIRIE TX 1382 74 334 10:19.4 57:29.8 58:32.3 1:02.4 18:29/M