4th Annual Some Like It Cold

Age Group Results

December 17, 2016


Results By RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 6 7- 8 9-10 11-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 6 7- 8 9-10 11-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-79

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FIONA GREEN KELLER TX 1990 52 10   22:53.8 22:55.0 0:01.1 7:21/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAXWELL RANDOLPH DALLAS TX 1998 27 1   16:45.3 16:45.8 0:00.5 5:23/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SANDRA STIERMAN GRAND PRAIRIE TX 1949 50 16   24:10.3 24:13.3 0:03.0 7:46/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOHN WINSTEAD TROPHY CLUB TX 856 55 3   20:22.6 20:24.5 0:01.9 6:33/M
Top

AGE or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOHANNA MILLER CROWLEY TX 812 0 97   30:59.8 31:18.6 0:18.7 9:58/M
Top

Female 6 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KLARISSA LOMAS 1254 6 156   36:32.2 36:39.9 0:07.6 11:45/M
2 AVA GARRISON 796 6 205 5:35.7 42:08.0 42:21.0 0:13.0 13:33/M
3 HANNAH HERBERT 1232 6 213 6:59.4 43:31.7 43:39.5 0:07.7 14:00/M
4 LILY HUTYRA 1240 6 216 7:09.8 43:42.1 43:55.7 0:13.6 14:03/M
5 KINLEY BROWN 763 5 231 9:31.7 46:04.0 46:18.1 0:14.1 14:49/M
6 BAILEY GUNTHER 1224 5 248 12:14.1 48:46.3 49:08.2 0:21.9 15:41/M
7 AVERY DRIGGERS 787 5 250 12:44.0 49:16.2 49:30.4 0:14.1 15:50/M
8 ALLANA SCANLAN 1290 5 251 12:48.3 49:20.5 49:37.9 0:17.3 15:52/M
9 TAYLOR BOBO 758 6 260 15:22.7 51:55.0 52:01.5 0:06.5 16:42/M
10 MADDY BLOCKER BENBROOK TX 753 6 267 17:40.7 54:12.9 54:21.2 0:08.2 17:26/M
11 VIOLET ADIA BENBROOK TX 735 5 271 18:50.7 55:22.9 55:33.1 0:10.1 17:48/M
12 DAKOTA ANDERSON 742 4 275 25:10.4 1:01:42.6 1:02:28.5 0:45.8 19:50/M
13 ELENA BLOSE BENBROOK TX 755 5 276 26:23.1 1:02:55.3 1:03:02.6 0:07.2 20:14/M
Top

Male 6 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 OWEN ATKINS FORT WORTH TX 748 6 112   32:12.9 32:19.6 0:06.6 10:21/M
2 PHILLIP MCFADDEN BENBROOK TX 1264 6 125 1:24.8 33:37.8 33:57.2 0:19.4 10:49/M
3 MAX HELM FORT WORTH TX 1230 6 127 1:28.9 33:41.8 33:51.7 0:09.9 10:50/M
4 JOSEPH HAWKINS 1228 6 142 3:09.6 35:22.6 35:32.5 0:09.8 11:22/M
5 JACKSON LANGFORD BENBROOK TX 1251 6 177 6:38.7 38:51.7 39:12.3 0:20.6 12:30/M
6 THEO GREENE BENBROOK TX 1090 6 185 7:39.0 39:52.0 40:04.7 0:12.7 12:49/M
7 DYLAN SHARP ARLINGTON TX 1942 6 200 9:23.8 41:36.8 42:16.6 0:39.8 13:23/M
8 BLAKE SHARP ARLINGTON TX 1941 4 201 9:32.1 41:45.1 42:25.1 0:40.0 13:25/M
9 DREW BALDOBINO 750 6 214 11:25.5 43:38.5 43:52.4 0:13.9 14:02/M
10 EDISON WESTBURY 1315 6 263 20:07.4 52:20.4 52:28.5 0:08.1 16:50/M
11 AKSIK DRIGGERS 786 5 278 33:00.0 1:05:13.0 1:05:19.9 0:06.9 20:58/M
Top

Female 7 to 8

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CARLEY COUCH BENBROOK TX 772 8 41   26:57.1 27:01.6 0:04.4 8:40/M
2 KILEY ROBINSON BENBROOK TX 806 8 92 3:47.6 30:44.8 30:51.0 0:06.2 9:53/M
3 BROOKLYN MATHIESON BENBROOK TX 1261 7 124 6:33.5 33:30.6 33:43.8 0:13.1 10:46/M
4 MARLEY LOPEZ FORT WORTH TX 1257 8 150 9:18.7 36:15.9 36:38.3 0:22.4 11:39/M
5 CAEL DENSION HOWARD 779 8 152 9:22.7 36:19.8 36:26.2 0:06.3 11:41/M
6 JAELYN ALVAREZ 739 8 175 11:40.2 38:37.4 39:00.3 0:22.9 12:25/M
7 KENLEIGH MATHIESON BENBROOK TX 1262 8 183 12:40.4 39:37.5 39:50.9 0:13.3 12:44/M
8 MCKINZIE BROOKSHIER BENBROOK TX 760 7 184 12:41.1 39:38.3 39:51.9 0:13.6 12:45/M
9 GIULIANA LUCERO BENBROOK TX 1258 7 189 13:16.6 40:13.8 40:27.2 0:13.3 12:56/M
10 SOPHIA ADIA BENBROOK TX 736 8 204 15:03.7 42:00.9 42:11.1 0:10.1 13:30/M
11 CHEYENNE ANDERSON 741 8 228 18:52.8 45:50.0 46:03.3 0:13.2 14:44/M
12 CAROLYN CURRIE 777 7 234 19:40.1 46:37.3 46:45.7 0:08.3 14:59/M
13 KATHRYN GRAHAM 1089 7 243 20:59.3 47:56.5 48:06.8 0:10.3 15:25/M
14 MYA VASQUEZ BENBROOK TX 1304 7 245 21:05.5 48:02.7 48:34.4 0:31.7 15:27/M
15 ZOEY MALONE BENBROOK TX 1259 7 246 21:05.6 48:02.8 48:12.8 0:10.0 15:27/M
16 NAOMI CARO 765 7 269 27:16.9 54:14.0 54:24.4 0:10.3 17:26/M
Top

Male 7 to 8

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JASON HUMPLIK 1239 8 38   26:40.5 26:45.8 0:05.2 8:34/M
2 GRAHAM JENKINS MIDLOTHIAN TX 839 7 44 0:41.3 27:21.9 28:25.2 1:03.2 8:48/M
3 JOSHUA RUSCH 1288 8 58 1:55.1 28:35.6 28:42.7 0:07.0 9:11/M
4 RAYDEN LIDELL 1252 8 81 3:11.3 29:51.8 29:56.6 0:04.8 9:36/M
5 CALEB WILHELM MANSFIELD TX 1956 8 90 3:53.4 30:33.9 30:49.1 0:15.2 9:49/M
6 ALEX PEREZ FORT WORTH TX 1272 8 145 9:11.0 35:51.6 35:57.8 0:06.2 11:32/M
7 MAC SCHAFER 1291 8 159 10:20.0 37:00.5 37:08.0 0:07.4 11:54/M
8 ISSAC DONS BENBROOK TX 781 8 160 10:23.9 37:04.4 37:17.5 0:13.1 11:55/M
9 CORBAN KEMP 1248 7 161 10:27.9 37:08.4 37:17.6 0:09.2 11:56/M
10 LINCOLN GABBARD 794 8 167 11:25.6 38:06.1 38:20.8 0:14.7 12:15/M
11 BRANDON GONZALEZ BENBOOK TX 800 8 180 12:54.0 39:34.5 39:47.2 0:12.7 12:43/M
12 KYLER PARSONS 1269 7 187 13:29.8 40:10.3 40:32.4 0:22.0 12:55/M
13 ZACKERY ROWAN 1286 7 211 16:46.3 43:26.8 43:36.1 0:09.3 13:58/M
14 NASH ROBERTS BENBROOK TX 1282 7 233 19:55.9 46:36.5 46:49.6 0:13.1 14:59/M
15 BRADY YOUNG BENBROOK TX 1317 7 235 19:58.0 46:38.5 46:47.0 0:08.5 15:00/M
16 ELIJAH MITCHELL VILLALOBOS BENBROOK TX 1308 7 236 20:01.6 46:42.1 46:55.1 0:13.0 15:01/M
17 MICAH BLOSE 756 8 277 36:15.3 1:02:55.8 1:03:02.9 0:07.0 20:14/M
Top

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LANDRIE PAYNE BENBROOK TX 744 10 75   29:38.6 29:48.7 0:10.1 9:32/M
2 AUTUMN ANDERSON BENBROOK TX 740 10 76 0:00.7 29:39.3 29:47.4 0:08.0 9:32/M
3 CAMPBELL COX FORT WORTH TX 783 10 91 1:00.9 30:39.5 30:46.3 0:06.7 9:51/M
4 ADDISON MOORMEN 1265 9 109 2:26.2 32:04.8 32:09.6 0:04.7 10:19/M
5 JADE ALFORD ALVARADO TX 1434 10 131 4:32.8 34:11.4 34:21.8 0:10.3 10:59/M
6 LANA FALKNER FT WORTH TX 624 10 135 5:07.2 34:45.8 35:13.3 0:27.5 11:10/M
7 KYNDALL LANGFORD BENBROOK TX 809 10 165 8:16.3 37:55.0 38:13.9 0:18.9 12:12/M
8 KENNEDY KAISER 1246 10 169 8:27.9 38:06.5 38:26.6 0:20.1 12:15/M
9 PEYTON VLASON 1310 10 170 8:28.9 38:07.6 38:26.7 0:19.1 12:15/M
10 KENEDDY KAISER BENBROOK TX 1247 10 171 8:35.7 38:14.3 38:31.8 0:17.5 12:18/M
11 FERNANDA GONZALEZ 1084 10 176 9:07.4 38:46.0 38:57.5 0:11.4 12:28/M
12 LAUREN HOGAN 1236 10 181 9:57.2 39:35.8 39:48.1 0:12.2 12:44/M
13 SHILOH ROBERTS BENBROOK TX 1283 9 182 9:57.9 39:36.5 39:48.6 0:12.0 12:44/M
14 KOURTNEY BROWN FORT WORTH TX 764 9 186 10:13.7 39:52.3 40:04.9 0:12.5 12:49/M
15 LORI-ANN GOODSON BENBROOK TX 1088 9 197 11:37.8 41:16.4 41:25.8 0:09.3 13:16/M
16 BRIANNA HENDERSON 1231 10 210 13:28.2 43:06.8 43:18.1 0:11.3 13:52/M
17 AVA AUGUSTUS 749 9 223 14:49.3 44:28.0 44:45.8 0:17.8 14:18/M
18 KATE SHARP ARLINGTON TX 1944 10 240 17:50.1 47:28.7 48:08.4 0:39.6 15:16/M
19 OLIVIA CARO 766 9 262 22:25.6 52:04.2 52:14.1 0:09.8 16:45/M
20 VIVIAN DONS BENBROOK TX 782 10 272 25:54.7 55:33.4 55:44.4 0:11.0 17:52/M
21 AMELIE MUENCH 1267 10 273 26:08.0 55:46.6 55:57.8 0:11.2 17:56/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GRADY JENKINS MIDLOTHIAN TX 840 9 24   24:38.3 25:41.0 1:02.6 7:55/M
2 HARPER CUNNINGHAM 776 10 26 0:15.6 24:54.0 25:00.2 0:06.2 8:00/M
3 LEVI JILEK FORT WORTH TX 1241 10 35 1:46.8 26:25.2 26:31.6 0:06.4 8:30/M
4 EMERSON VAZQUEZ BENBROOK TX 1306 10 36 1:48.7 26:27.1 26:32.1 0:04.9 8:30/M
5 KADEN ROBINSON BENBROOK TX 805 10 57 3:51.8 28:30.1 28:35.5 0:05.3 9:10/M
6 CORBIN DILDAY BENBROOK TX 780 10 65 4:35.7 29:14.1 29:20.4 0:06.3 9:24/M
7 COOPER KIRKPATRICK FORT WORTH TX 830 10 66 4:36.4 29:14.8 29:21.0 0:06.2 9:24/M
8 RYAN TRINKLE FORT WORTH TX 1303 10 71 4:53.0 29:31.4 29:36.9 0:05.5 9:29/M
9 ANDREW EARNEST 789 9 80 5:11.1 29:49.4 29:55.0 0:05.6 9:35/M
10 JAX STOCKTON 1300 9 116 8:13.7 32:52.1 32:57.8 0:05.7 10:34/M
11 JACK ROBERTS FORT WORTH TX 1281 10 117 8:13.9 32:52.3 32:57.8 0:05.5 10:34/M
12 JOSEPH WILKINSON 1316 9 118 8:16.7 32:55.1 33:14.7 0:19.6 10:35/M
13 LUCAS POPOVICI PLANO TX 1935 10 121 8:33.3 33:11.7 33:41.9 0:30.2 10:40/M
14 AUSTIN FELL HURST TX 1469 9 172 13:48.2 38:26.5 38:37.9 0:11.3 12:21/M
15 MATTHEW A VILLALOBOS 1309 10 174 13:53.0 38:31.4 38:44.6 0:13.2 12:23/M
16 CALEB MCFADDEN BENBROOK TX 1263 9 208 18:15.1 42:53.5 43:12.6 0:19.1 13:47/M
17 ETHAN TAYLOR 1301 10 212 18:51.6 43:29.9 43:35.6 0:05.6 13:59/M
18 COLE GARDNER 795 9 222 19:42.7 44:21.1 44:27.2 0:06.1 14:16/M
19 JOHNATHAN JOHNSON 1243 10 257 26:49.5 51:27.9 51:37.0 0:09.1 16:33/M
20 DIRK HORTON 1238 9 258 26:50.1 51:28.4 51:36.4 0:07.9 16:33/M
Top

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JORDAN PURSELLEY FORT WORTH TX 1280 11 73   29:34.0 29:41.0 0:07.0 9:30/M
2 ADDISON GUNTHER FORT WORTH TX 1223 11 74 0:02.5 29:36.5 29:47.4 0:10.8 9:31/M
3 ABBY FELL HURST TX 1468 12 79 0:14.8 29:48.8 29:50.2 0:01.3 9:35/M
4 DANIELLA SHADOW FORT WORTH TX 824 12 99 1:30.3 31:04.3 31:19.1 0:14.7 9:59/M
5 SARAH CLINGMAN BENBROOK TX 771 11 103 1:57.6 31:31.6 31:53.0 0:21.3 10:08/M
6 CHELSEA BROOKLYN 759 11 199 11:54.4 41:28.4 41:40.8 0:12.3 13:20/M
Top

Male 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANDREW RUSCH 1287 11 51   28:02.4 28:11.4 0:09.0 9:01/M
2 JAEDEN POWELL FORT WORTH TX 1279 11 55 0:14.5 28:16.9 28:25.5 0:08.6 9:05/M
3 JAMES HILL BENBROOK TX 1235 11 105 3:36.6 31:39.0 31:47.3 0:08.3 10:11/M
4 NOAH STEMBRIDGE FORT WORTH TX 1948 12 110 4:03.6 32:06.0 32:31.1 0:25.0 10:19/M
5 RANDY K. FALKNER FT WORTH TX 701 12 126 5:36.1 33:38.5 34:06.1 0:27.6 10:49/M
6 ALEXANDER THOMAS HURST TX 834 11 241 19:38.8 47:41.2 48:11.1 0:29.8 15:20/M
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GABBY MICHALAK ARLINGTON TX 730 14 49   27:54.2 28:18.3 0:24.1 8:58/M
2 ALLYSSA HILL BENBROOK TX 810 13 104 3:40.1 31:34.3 31:45.2 0:10.8 10:09/M
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICHAEL DINKINS WEATHERFORD TX 1462 14 2   19:27.3 19:27.8 0:00.4 6:15/M
2 JORDAN HAGOOD HUDSON OAKS TX 1991 15 5 1:05.1 20:32.4 20:32.8 0:00.4 6:36/M
3 LANDON AKIN WEATHERFORD TX 1452 14 8 3:08.6 22:35.9 22:36.7 0:00.7 7:16/M
4 SAM SHAFER 1295 14 68 10:00.7 29:28.0 29:34.1 0:06.0 9:28/M
5 WADE ALFORD ALVARADO TX 1436 13 102 12:02.1 31:29.5 31:39.4 0:09.8 10:07/M
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CLAIRE ELIZABETH KELLER TX 1463 18 45   27:29.5 27:34.1 0:04.6 8:50/M
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JUSTIN BRASFIELD MIDLOTHIAN TX 1444 18 20   24:32.7 24:34.6 0:01.8 7:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARA CLARK DRAPER UT 1339 22 33   26:11.8 26:15.9 0:04.0 8:25/M
2 AMANDA MONGALO GRAND PRAIRIE TX 1923 24 107 5:28.8 31:40.7 31:56.2 0:15.4 10:11/M
3 BLAKE BRYAN COPPELL TX 1448 21 132 8:02.9 34:14.8 34:26.0 0:11.2 11:00/M
4 AMELIA LYLE ARLINGTON TX 1995 22 140 9:07.2 35:19.1 36:01.2 0:42.0 11:21/M
5 CORAIMA SAENZ 1289 23 153 10:16.1 36:28.0 36:39.6 0:11.5 11:44/M
6 JILL DAVIS BEDFORD TX 1458 24 195 14:28.0 40:39.9 41:27.2 0:47.3 13:04/M
7 KELSEY BUSSEY CLEBURNE TX 1450 23 196 14:31.5 40:43.4 41:25.0 0:41.5 13:06/M
8 KALINA O'BRIEN FORT WORTH TX 1926 21 254 24:08.0 50:19.9 50:35.8 0:15.8 16:11/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LOTANNA AGBASI FORT WORTH TX 1433 23 15   24:07.5 24:47.0 0:39.4 7:45/M
2 ANDREW PENA LEANDER TX 1932 23 27 0:50.4 24:58.0 25:00.7 0:02.7 8:02/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SAMANTHA AMICK BENBROOK TX 807 29 17   24:15.3 24:21.9 0:06.6 7:48/M
2 SIERRA LAUGHLIN BLUFF DALE TX 1907 26 39 2:25.8 26:41.1 26:44.0 0:02.8 8:35/M
3 HOLLY OWEN FORT WORTH TX 1394 27 40 2:26.7 26:42.0 29:16.5 2:34.4 8:35/M
4 ALI SAPA PLANO TX 1409 25 67 5:08.6 29:23.9 29:23.9 9:27/M
5 MARGARET BOEHLE FORT WORTH TX 1440 29 69 5:12.9 29:28.2 29:32.9 0:04.7 9:28/M
6 KAITLEN BOTTONE ROANOKE TX 1441 26 72 5:17.2 29:32.5 30:01.0 0:28.5 9:30/M
7 KATIE WILLIS ARGYLE TX 1959 26 78 5:29.6 29:45.0 30:13.7 0:28.7 9:34/M
8 JENNIFER GUSE FORT WORTH TX 814 27 95 6:38.1 30:53.4 30:58.5 0:05.0 9:56/M
9 EMILY KIVLEHAN Suffern NY 847 27 123 9:14.2 33:29.5 33:53.2 0:23.6 10:46/M
10 SARAH FOLEY WAXAHACHIE TX 1472 28 147 11:40.0 35:55.3 36:21.0 0:25.6 11:33/M
11 ADRIANNA BOBO 757 28 261 27:45.8 52:01.1 52:01.1 16:44/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KENTON KIRKPATRICK Keller TX 851 27 6   21:38.5 21:45.6 0:07.1 6:57/M
2 MICHAEL SALAS The Colony TX 852 26 19 2:48.4 24:27.0 24:34.5 0:07.5 7:52/M
3 ANDREW CLARK DENTON TX 1338 26 34 4:33.7 26:12.3 26:15.9 0:03.6 8:25/M
4 LUKE BENNETT ARLINGTON TX 1438 25 53 6:34.3 28:12.9 28:15.0 0:02.0 9:04/M
5 CALEB WILLIAMS BENBROOK TX 725 25 64 7:29.4 29:08.0 29:53.7 0:45.7 9:22/M
6 GREG GUSE FORT WORTH TX 813 28 94 9:13.7 30:52.3 30:58.4 0:06.0 9:55/M
7 CHRISTIAN TORRES GRAND PRAIRIE TX 1951 25 106 10:02.0 31:40.6 31:55.9 0:15.3 10:11/M
8 JAY MEADOR BEDFORD TX 1920 27 209 21:15.1 42:53.7 43:41.4 0:47.6 13:47/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAURA ONEILL San Francisco CA 849 31 70   29:30.6 29:30.6 9:29/M
2 HILARY COLLIER CRESSON TX 1453 33 77 0:12.9 29:43.5 30:00.0 0:16.4 9:33/M
3 LESLIE TRYOCH FORT WORTH TX 1418 32 154 6:57.8 36:28.4 37:04.3 0:35.9 11:44/M
4 AMBER KAEMMERLING FORT WORTH TX 1994 34 179 9:30.3 39:00.9 39:34.7 0:33.7 12:32/M
5 DOMINIQUE ANDERSON FORT WORTH TX 743 32 225 15:11.9 44:42.6 44:56.5 0:13.9 14:22/M
6 CRYSTAL VASQUEZ BENBROOK TX 802 30 244 18:31.6 48:02.2 48:34.0 0:31.7 15:27/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRENDAN O'DONNELL FORT WORTH TX 722 31 25   24:38.8 25:01.7 0:22.8 7:55/M
2 DZUNG HUYNH HASLET TX 1993 31 28 0:44.8 25:23.6 25:34.9 0:11.2 8:10/M
3 CRAIG GABBARD 793 34 168 13:27.2 38:06.1 38:20.8 0:14.7 12:15/M
4 JORDAN HUTYRA BENBROOK TX 1992 34 217 19:04.8 43:43.6 43:57.3 0:13.6 14:03/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TIFFINY HOUDEK LEWISVILLE TX 1494 37 42   27:01.8 27:07.0 0:05.2 8:41/M
2 SHELI BOWER FORT WORTH TX 1442 37 60 1:52.6 28:54.4 29:06.7 0:12.2 9:18/M
3 KATIE ATKINS FORT WORTH TX 747 36 111 5:08.2 32:10.0 32:21.2 0:11.2 10:21/M
4 ASHLEY PINKERTON HURST TX 835 35 139 8:02.4 35:04.3 35:33.4 0:29.1 11:17/M
5 KENDRA ODELL-SMITH ARLINGTON TX 1320 37 220 17:05.4 44:07.2 44:52.1 0:44.9 14:11/M
6 KAREN BROWN FORT WORTH TX 762 39 230 19:01.9 46:03.7 46:18.0 0:14.2 14:48/M
7 TERESA GARVEY FORT WORTH TX 1476 38 253 23:17.3 50:19.1 50:34.9 0:15.8 16:11/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK MILLER CARROLLTON TX 1921 38 4   20:27.7 20:29.2 0:01.4 6:35/M
2 JOSEPH BRANDLEY FORT WORTH TX 723 35 11 2:29.5 22:57.3 22:57.3 7:23/M
3 SEAN KIVLEHAN Boston MA 848 36 63 8:38.5 29:06.3 29:30.9 0:24.5 9:21/M
4 JOSHUA WILHELM MANSFIELD TX 733 37 89 10:05.7 30:33.5 30:48.7 0:15.2 9:49/M
5 CARLOS LOPEZ BENBROOK TX 1256 37 151 15:48.7 36:16.5 36:38.6 0:22.0 11:40/M
6 NATHAN BEARDEN FORT WORTH TX 1328 35 155 16:01.1 36:28.9 37:03.9 0:34.9 11:44/M
7 MICHAEL SHARP ARLINGTON TX 1945 37 203 21:18.2 41:46.0 42:25.7 0:39.7 13:26/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GAYLEN TRINKLE BENBROOK TX 817 42 88   30:27.8 30:42.5 0:14.6 9:47/M
2 JOLIE ARTENO CROWLEY TX 811 41 98 0:34.7 31:02.5 31:22.0 0:19.5 9:59/M
3 SARITA ESQUEDA ARLINGTON TX 1346 41 101 0:48.1 31:15.9 31:38.6 0:22.6 10:03/M
4 ROBYN ABERNATHY BENBROOK TX 1432 42 119 2:31.6 32:59.5 33:10.8 0:11.3 10:36/M
5 JAYE HELM 1229 40 128 3:16.1 33:43.9 33:53.8 0:09.9 10:50/M
6 EMILY DELEON WAXAHACHIE TX 1460 42 146 5:27.4 35:55.2 36:20.7 0:25.5 11:33/M
7 LISA FELL HURST TX 1471 44 178 8:28.9 38:56.7 39:08.1 0:11.3 12:31/M
8 BEATRIZ ESPINOZA FORT WORTH TX 1465 43 191 9:52.6 40:20.4 40:54.1 0:33.7 12:58/M
9 KAREN SHARP ARLINGTON TX 1943 40 202 11:18.1 41:45.9 42:25.2 0:39.2 13:25/M
10 JENIFR ALFORD 1435 44 206 11:40.4 42:08.3 44:17.7 2:09.4 13:33/M
11 KELLY BALDOBINO 751 42 215 13:12.1 43:40.0 43:54.0 0:14.0 14:02/M
12 ANGELA GOODSON ARLINGTON TX 1318 41 221 13:40.3 44:08.1 44:53.0 0:44.9 14:11/M
13 BRANDY CALENTINE ROANOKE TX 1451 44 249 18:46.9 49:14.7 49:41.6 0:26.8 15:50/M
14 AUTUMN WESTBURY 1314 41 265 22:01.4 52:29.2 52:38.0 0:08.7 16:53/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACE JENKINS MIDLOTHIAN TX 841 41 7   21:42.2 22:44.1 1:01.8 6:59/M
2 JASON GILES FORT WORTH TX 1483 43 59 7:02.9 28:45.1 29:15.5 0:30.4 9:15/M
3 DENTON FELL HURST TX 1470 42 87 8:44.9 30:27.1 30:51.1 0:24.0 9:47/M
4 BRAD ARMSTRONG ARLINGTON TX 726 40 113 10:36.2 32:18.4 32:42.9 0:24.5 10:23/M
5 JOHN HAWKINS 1227 44 141 13:40.0 35:22.3 35:31.9 0:09.6 11:22/M
6 BART SHAFER 1292 43 158 15:17.6 36:59.8 37:08.0 0:08.1 11:54/M
7 BRIAN THOMAS NORTH RICHLAND HILLS TX 833 40 207 21:11.0 42:53.3 43:22.6 0:29.3 13:47/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KARLA GLOVER ORANGEBURG SC 1487 46 61   28:54.7 28:56.5 0:01.8 9:18/M
2 DONNA WINCHESTER ARLINGTON TX 1960 47 83 1:05.0 29:59.8 30:33.1 0:33.2 9:38/M
3 DANA FAUST FORT WORTH TX 1467 47 93 1:52.3 30:47.1 30:53.2 0:06.1 9:54/M
4 DEMITRICE RHODES DALLAS TX 1937 46 115 3:45.1 32:39.9 32:46.6 0:06.7 10:30/M
5 ANNETTE ROBINSON ARLINGTON TX 1321 46 136 5:52.7 34:47.4 35:07.9 0:20.4 11:11/M
6 ELAINE HOGAN ARLINGTON TX 1319 45 137 5:53.0 34:47.8 35:07.7 0:19.9 11:11/M
7 KIMBERLY COSLETT HASLET TX 1455 48 138 6:03.6 34:58.4 35:05.1 0:06.7 11:15/M
8 MARY CONVERY BURLESON TX 1454 46 144 6:41.2 35:36.0 35:47.9 0:11.9 11:27/M
9 MEERA FALKNER FT WORTH TX 628 46 166 9:02.5 37:57.3 38:25.0 0:27.7 12:12/M
10 BECKIE FERNANDEZ BENBROOK TX 1988 46 193 11:38.6 40:33.3 40:42.2 0:08.8 13:02/M
11 SHELI GODBOLD EULESS TX 1488 49 218 14:49.4 43:44.2 43:56.5 0:12.3 14:04/M
12 ROSEMARY DIMAGGIO FORT WORTH TX 724 48 226 16:21.9 45:16.7 45:16.7 14:33/M
13 TAMMY MAY FORT WORTH TX 1915 47 264 23:30.7 52:25.5 53:05.0 0:39.5 16:51/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARTY BRASFIELD MIDLOTHIAN TX 1445 46 21   24:32.8 24:34.3 0:01.5 7:53/M
2 DANIEL VILLEGAS FORT WORTH TX 803 49 22 0:01.3 24:34.1 24:36.8 0:02.6 7:54/M
3 BILLY LOVELL MANSFIELD TX 844 47 29 1:05.1 25:38.0 25:39.3 0:01.3 8:15/M
4 TODD GEORGE ARLINGTON TX 1989 47 52 3:36.7 28:09.6 28:28.2 0:18.6 9:03/M
5 KENNY YOUNG TX 820 49 56 3:45.1 28:17.9 28:21.4 0:03.4 9:06/M
6 JOHN ADAMS GRANBURY TX 1985 46 62 4:25.5 28:58.3 29:06.7 0:08.3 9:19/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PEGGY BENNETT ARLINGTON TX 1439 54 129   33:51.1 33:53.3 0:02.1 10:53/M
2 BRIGETTE POWERS HURST TX 1936 52 130 0:07.6 33:58.7 34:07.9 0:09.1 10:55/M
3 SHARON NAUMANN LA GRANGE TX 1924 53 148 2:08.5 35:59.7 36:27.9 0:28.1 11:34/M
4 SUZANNE PHILLIPS ARLINGTON TX 1934 53 149 2:09.3 36:00.4 36:24.3 0:23.8 11:35/M
5 SHARON GJERTSEN FT. WORTH TX 1486 51 162 3:19.9 37:11.1 37:18.3 0:07.1 11:57/M
6 TERESE HUNWICK KELLER TN 1497 50 173 4:38.0 38:29.2 39:13.7 0:44.4 12:22/M
7 NANCY NELSON GRAND PRAIRIE TX 1978 54 190 6:24.6 40:15.7 40:46.0 0:30.2 12:57/M
8 STEPHANIE RUSSELL EULESS TX 850 50 192 6:37.8 40:29.0 41:03.3 0:34.3 13:01/M
9 TONY PARRIS NORTH RICHLAND HILLS TX 1997 50 224 10:43.0 44:34.2 44:55.3 0:21.0 14:20/M
10 SARA BOSWELL PLANO TX 1332 54 229 12:04.9 45:56.1 46:27.0 0:30.8 14:46/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHIP FOSTER TOLAR TX 1473 53 30   25:56.5 25:59.6 0:03.0 8:20/M
2 MAURICE KAVANAGH STERLING HEIGHTS MI 1902 52 31 0:02.9 25:59.5 26:27.0 0:27.5 8:21/M
3 RICHARD SPORN DALLAS TX 2000 53 37 0:43.3 26:39.9 26:45.7 0:05.8 8:34/M
4 JORGE GUTIERREZ FORT WORTH TX 836 52 114 6:32.3 32:28.9 32:49.6 0:20.7 10:26/M
5 JOHN GJERTSEN FT. WORTH TX 1485 52 143 9:38.2 35:34.8 35:42.3 0:07.5 11:26/M
6 GLEN POWERS KENNEDALE TX 732 50 163 11:34.7 37:31.3 37:54.8 0:23.5 12:04/M
7 RICHARD CAHILL MANSFIELD TX 1986 52 219 18:06.8 44:03.3 44:25.6 0:22.2 14:10/M
8 TIM SKULSKI FORT WORTH TX 1947 50 239 21:22.9 47:19.5 47:56.2 0:36.7 15:13/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KAYE KAUFFMAN BURLESON TX 1901 59 47   27:51.7 27:54.2 0:02.5 8:57/M
2 KELLYE BUSSEY CLEBURNE TX 1449 55 198 13:28.4 41:20.1 42:02.1 0:42.0 13:17/M
3 DI ANN SANCHEZ EULESS TX 1999 55 227 17:52.7 45:44.4 46:06.4 0:22.0 14:42/M
4 SHERYL BOWERS FORT WORTH TX 1443 59 237 19:26.4 47:18.1 47:55.2 0:37.0 15:13/M
5 SALLY SKULSKI FORT WORTH TX 1946 56 238 19:26.7 47:18.4 47:55.6 0:37.2 15:13/M
6 RHONDA FARLEY KELLER TX 1466 58 256 23:31.4 51:23.1 51:58.0 0:34.8 16:31/M
7 SUSAN HARALSON BURLESON TX 1491 58 266 24:57.9 52:49.6 53:19.2 0:29.6 16:59/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID LANE ARLINGTON TX 842 59 9   22:40.4 22:44.3 0:03.9 7:17/M
2 HOWARD CHANG DENTON TX 855 55 13 0:54.5 23:34.9 23:37.0 0:02.1 7:35/M
3 RUSTY HODAPP MANSFIELD TX 1492 57 14 1:05.6 23:46.1 23:48.2 0:02.1 7:39/M
4 CHRIS KOBOS PLANO TX 1906 57 18 1:39.3 24:19.7 24:21.1 0:01.3 7:49/M
5 RANDY FALKNER FORT WORTH TX 689 55 100 8:29.1 31:09.5 31:37.4 0:27.9 10:01/M
6 ROBERT MATTESON FORT WORTH TX 1914 58 120 10:23.7 33:04.1 33:39.0 0:34.8 10:38/M
7 JOHN KIVLEHAND Boca Raton FL 846 55 122 10:47.8 33:28.2 33:52.7 0:24.4 10:46/M
8 GERRY MURRAY KENNEDALE TX 731 59 268 31:32.5 54:12.9 54:50.8 0:37.8 17:26/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIM ANDRES IRVING TX 1962 63 32   26:03.2 26:06.3 0:03.0 8:23/M
2 BEV DEHART FORT WORTH TX 808 60 50 1:55.1 27:58.4 28:01.8 0:03.3 9:00/M
3 CHRIS KERR ARLINGTON TX 1905 63 133 8:17.8 34:21.1 34:31.8 0:10.7 11:03/M
4 SHARON O'BRIEN FORT WORTH TX 1927 62 255 24:16.9 50:20.2 50:35.8 0:15.6 16:11/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOOP VAN ENGELEN FORT WORTH TX 818 64 12   23:34.3 23:38.8 0:04.5 7:35/M
2 JERRY MOWER JACKSBORO TX 1996 63 85 6:32.7 30:07.0 30:14.0 0:06.9 9:41/M
3 ALAN WILLIAMSON NORTH RICHLAND HILLS TX 1958 62 259 27:54.8 51:29.1 52:07.2 0:38.1 16:33/M
4 RICK MEEKMA MIDLOTHIAN TX 729 62 270 30:40.5 54:14.9 54:51.3 0:36.3 17:26/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LINDA SCOTT WEATHERFORD TX 1940 67 188   40:13.7 40:47.0 0:33.3 12:56/M
2 JOSETTE GIVENS FORT WORTH TX 1484 69 232 6:20.2 46:33.9 46:50.6 0:16.7 14:58/M
3 CARMEN FLORES HALTOM CITY TX 857 69 242 7:40.5 47:54.2 48:27.5 0:33.3 15:24/M
4 SHERYL WOODS HALTOM CITY TX 1961 69 247 8:27.2 48:40.9 49:11.6 0:30.7 15:39/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JIM MARTIN BOULDER CO 828 66 23   24:37.1 24:38.8 0:01.7 7:55/M
2 DICK HARTNETT FORT WORTH TX 838 69 48 3:16.8 27:53.9 27:56.8 0:02.9 8:58/M
3 IAN RODGER BURLESON TX 1938 68 82 5:19.4 29:56.5 30:06.0 0:09.5 9:37/M
4 SCOTT MCKISSICK IRVING TX 1918 68 84 5:25.4 30:02.5 30:06.7 0:04.1 9:39/M
5 MAXX POMM DALLAS TX 832 67 86 5:40.4 30:17.5 30:19.7 0:02.1 9:44/M
6 TEDDY VIATOR DALLAS TX 1952 65 108 7:26.4 32:03.5 32:06.3 0:02.7 10:18/M
7 MARK JOHNSON COLLEYVILLE TX 1499 67 164 13:00.6 37:37.7 38:08.7 0:31.0 12:06/M
8 PHILLIP HATTON TX 821 66 252 25:38.5 50:15.6 54:40.8 4:25.2 16:09/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DOUGLAS BATCHELOR FORT WORTH TX 1437 70 43   27:14.0 27:47.7 0:33.7 8:45/M
2 LEON MINTON WILLOW PARK TX 1922 70 46 0:24.8 27:38.8 27:41.1 0:02.2 8:53/M
3 JIM MCKENZIE GRAFORD TX 1917 72 54 0:59.7 28:13.7 28:16.7 0:02.9 9:04/M
4 MIGUEL LOZANO ARLINGTON TX 1913 70 96 3:43.0 30:57.0 31:00.5 0:03.5 9:57/M
5 ROGER KENYON KELLER TX 1903 71 157 9:23.5 36:37.5 37:04.3 0:26.7 11:46/M
Top

Female 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARY KAPLAN SUNRISE BEACH TX 1500 77 134   34:35.1 34:37.7 0:02.5 11:07/M
2 JOANNA MCCLELLAN ARLINGTON TX 1916 75 194 6:00.9 40:36.1 41:07.3 0:31.2 13:03/M
Top

Male 80 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 OLE LORENZETTI FORT WORTH TX 1912 80 274   56:23.6 56:57.2 0:33.6 18:08/M