Southlake Superhero 5K & Fun Run

Age Group Results

April 02, 2016


Results By RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANIELLE WILKE DENTON TX 932 24 23   26:08.9 26:12.7 0:03.8 8:24/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CLINT HAWKINS MARIETTA GA 997 35 1   19:31.6 19:32.9 0:01.3 6:17/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSEFINA CORONA IRVING TX 992 47 24   26:18.4 26:18.9 0:00.5 8:27/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICHAEL DUNKEL SOUTHLAKE TX 834 56 4   21:26.3 21:26.3 0:00.0 6:54/M
Top

Female 10 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELIN LATTA 941 2 55   30:59.5 31:27.4 0:27.9 9:58/M
2 ALYSSA BOND FLOWER MOUND TX 816 8 86 5:12.2 36:11.7 36:39.3 0:27.6 11:38/M
3 HANNAH BOND FLOWER MOUND TX 815 10 102 8:17.5 39:17.0 39:17.0 12:38/M
4 IRIS LATTA SOUTHLAKE TX 939 6 103 8:20.7 39:20.2 39:49.4 0:29.1 12:39/M
5 ADDY LATTA SOUTHLAKE TX 940 7 105 8:25.9 39:25.4 39:53.4 0:27.9 12:40/M
6 SOPHIE SPURLOCK SOUTHLAKE TX 911 7 109 9:41.5 40:41.0 40:47.6 0:06.6 13:05/M
7 EMORY NADEAU SOUTHLAKE TX 881 7 120 17:26.7 48:26.2 48:46.0 0:19.8 15:34/M
8 CATHERINE FONG SOUTHLAKE TX 846 9 133 23:08.2 54:07.7 54:10.1 0:02.3 17:24/M
Top

Male 10 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RYAN BROWN SOUTHLAKE TX 818 10 28   27:36.2 27:38.5 0:02.2 8:52/M
2 ANDERS ORMBERGET SOUTHLAKE TX 954 10 41 1:39.9 29:16.2 29:18.6 0:02.3 9:25/M
3 AIDAN CAVRICH SOUTHLAKE TX 825 8 61 3:52.5 31:28.7 31:41.9 0:13.1 10:07/M
4 HOUSTON HARDING SOUTHLAKE TX 857 10 64 4:14.6 31:50.8 32:01.2 0:10.3 10:14/M
5 MASON CLARK MELISSA TX 827 10 67 4:19.1 31:55.4 32:07.5 0:12.0 10:16/M
6 SHANE BASSER SOUTHLAKE TX 986 8 73 5:18.0 32:54.2 33:16.6 0:22.3 10:35/M
7 TOMMY FLORES ARLINGTON TX 845 10 84 8:05.1 35:41.4 35:46.9 0:05.4 11:28/M
8 BRADY SELLERS SOUTHLAKE TX 906 5 90 9:53.0 37:29.3 37:32.5 0:03.2 12:03/M
9 ABHIJAY NALAJALA SOUTHLAKE TX 883 7 95 10:18.9 37:55.1 37:55.3 0:00.1 12:12/M
10 BEN FINKELSTEIN SOUTHLAKE TX 995 9 96 10:25.9 38:02.2 38:02.7 0:00.5 12:14/M
11 SAHEL RAHMAN KELLER TX 961 7 106 12:14.7 39:51.0 39:52.0 0:01.0 12:49/M
12 FARRYN BURRIDGE SOUTHLAKE TX 949 6 107 12:17.1 39:53.4 40:02.0 0:08.6 12:49/M
13 JUSTEN PHALEN SOUTHLAKE TX 965 7 114 17:15.0 44:51.3 45:05.1 0:13.8 14:25/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NIKOLETTA SHOCKLEY SOUTHLAKE TX 909 13 42   29:18.3 29:20.8 0:02.5 9:25/M
2 LANEY STRICKLAND WATAUGA TX 914 11 49 1:12.2 30:30.5 30:40.4 0:09.8 9:48/M
3 SHIVANI CHALLAKONDA 948 14 53 1:17.7 30:36.0 30:36.5 0:00.4 9:50/M
4 CARMEN DUQUE-DIAZ SOUTHLAKE TX 838 11 76 4:32.3 33:50.6 33:51.5 0:00.8 10:53/M
5 AVERY JUDD KELLER TX 864 11 79 4:42.9 34:01.3 34:15.8 0:14.4 10:56/M
6 MEGHANA NALAJALA SOUTHLAKE TX 884 12 85 6:44.6 36:03.0 36:03.7 0:00.7 11:35/M
7 CAMILA LARRAZABAL SOUTHLAKE TX 998 12 89 7:44.4 37:02.7 37:03.6 0:00.8 11:54/M
8 ANNE FLORES ARLINGTON TX 841 13 108 10:52.7 40:11.0 40:16.1 0:05.0 12:55/M
9 ELIZABETH FONG SOUTHLAKE TX 847 11 130 24:06.4 53:24.7 53:38.8 0:14.1 17:10/M
10 ELIZABETH BUECHE GREENVILLE TX 821 14 138 30:44.6 1:00:02.9 1:00:09.8 0:06.9 19:18/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLIE WOODCOCK COLLEYVILLE TX 655 14 3   21:21.8 21:21.8 6:52/M
2 VANCE AMOS SOUTHLAKE TX 805 11 6 0:19.1 21:40.9 21:41.1 0:00.1 6:58/M
3 ALEXANDER DUQUE-DIAZ SOUTHLAKE TX 837 12 7 1:08.4 22:30.2 22:30.6 0:00.4 7:14/M
4 PAUL AUBERT 946 14 20 4:00.9 25:22.7 25:29.6 0:06.8 8:09/M
5 VAUGHN AMOS SOUTHLAKE TX 806 13 29 6:28.1 27:50.0 27:57.5 0:07.5 8:57/M
6 DEVIN AYDON SOUTHLAKE TX 813 14 33 6:36.4 27:58.2 28:00.8 0:02.5 9:00/M
7 LEVI FLORES ARLINGTON TX 843 12 34 6:43.7 28:05.5 28:10.6 0:05.1 9:02/M
8 AUSTIN BALTES SOUTHLAKE TX 942 14 40 7:49.3 29:11.1 29:14.5 0:03.3 9:23/M
9 DREW FINKELSTEIN SOUTHLAKE TX 996 13 43 7:56.8 29:18.7 29:25.9 0:07.2 9:25/M
10 NATHAN HAWKS FORT WORTH TX 860 12 45 8:36.5 29:58.4 30:01.9 0:03.4 9:38/M
11 HILTON MARSH GRAPEVINE TX 876 13 88 15:39.4 37:01.2 37:04.2 0:02.9 11:54/M
12 LUCA HEINES SOUTHLAKE TX 862 11 93 16:30.4 37:52.2 37:58.8 0:06.5 12:11/M
13 MICAH WATSON ALLEN TX 927 12 139 38:41.9 1:00:03.7 1:00:09.8 0:06.0 19:19/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEAH SCHENK ARLINGTON TX 904 18 128   52:05.2 52:29.8 0:24.5 16:45/M
2 MARIA RODRIGUEZ ALLEN TX 898 19 136 6:26.4 58:31.7 58:49.6 0:17.8 18:49/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CONNOR AYDON SOUTHLAKE TX 812 17 5   21:28.0 21:28.2 0:00.1 6:54/M
2 THOMAS NORDBERG NORTHBROOK IL 889 16 18 3:50.6 25:18.7 25:30.3 0:11.5 8:08/M
3 KYLE REYES SOUTHLAKE TX 894 18 69 11:09.7 32:37.8 32:45.8 0:07.9 10:29/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAMIE ESPINOSA FORT WORTH TX 839 25 52   30:35.1 30:40.0 0:04.8 9:50/M
2 GABRIEL VALDEZ FLOWER MOUND TX 921 21 58 0:39.9 31:15.0 31:19.9 0:04.9 10:03/M
3 ASHLI SAMBALUK GRAPEVINE TX 901 26 71 2:09.4 32:44.5 33:09.5 0:24.9 10:32/M
4 KATHLEEN BUECHE GREENVILLE TX 822 24 83 4:07.5 34:42.6 35:04.5 0:21.9 11:09/M
5 LAUREN MORRIS LEWISVILLE TX 879 28 129 22:39.6 53:14.7 53:26.9 0:12.1 17:07/M
6 REBEKAH BUECHE GREENVILLE TX 823 23 140 29:28.7 1:00:03.9 1:00:09.9 0:06.0 19:19/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GLENN GRESS SILVA THE COLONY TX 851 20 11   23:31.2 23:40.5 0:09.2 7:34/M
2 ALEXANDER NAPIERALA PLANO TX 653 28 13 0:44.0 24:15.3 24:17.7 0:02.4 7:48/M
3 ADAM RICHTER HUTCHINSON KS 895 28 14 1:08.9 24:40.1 24:54.2 0:14.1 7:56/M
4 DYLAN WELCH COLLEYVILLE TX 929 23 16 1:35.9 25:07.2 25:11.8 0:04.6 8:05/M
5 ROBERT WARD FLOWER MOUND TX 925 27 21 1:53.7 25:25.0 25:27.5 0:02.5 8:10/M
6 DAVID LANG FLOWER MOUND TX 873 28 22 1:54.2 25:25.5 25:27.5 0:02.0 8:10/M
7 JACKSON WILLIAMS SOUTHLAKE TX 934 23 26 2:53.8 26:25.1 26:29.1 0:03.9 8:30/M
8 DAVE KOPP FORT WORTH TX 872 24 27 3:55.9 27:27.2 27:37.5 0:10.3 8:50/M
9 SEANTAY CARPENTER GRAPEVINE TX 824 29 31 4:25.4 27:56.6 28:00.8 0:04.1 8:59/M
10 JARED MORRIS LEWISVILLE TX 878 27 51 7:02.0 30:33.3 30:37.4 0:04.0 9:49/M
11 ERIC SAMBALUK GRAPEVINE TX 902 26 70 9:12.8 32:44.1 33:09.6 0:25.5 10:32/M
12 TYLER WOOD NORTH RICHLAND HILLS TX 937 29 142 37:26.3 1:00:57.6 1:01:33.2 0:35.5 19:36/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARAH BRUNER FORT WORTH TX 820 38 47   30:10.8 30:45.9 0:35.1 9:42/M
2 MICHAELA ENGEL PLANO TX 993 30 60 1:10.9 31:21.8 31:24.2 0:02.4 10:05/M
3 CHRISTINA GUZMAN KELLER TX 853 30 74 2:44.5 32:55.4 33:18.7 0:23.3 10:35/M
4 LINDSAY GATEWOOD GRANBURY TX 850 33 77 3:40.5 33:51.3 33:55.1 0:03.7 10:53/M
5 VANESA ARMBRUSTER SOUTHLAKE TX 958 39 78 3:46.8 33:57.6 34:00.9 0:03.2 10:55/M
6 DANIELLE TONER BEDFORD TX 917 31 81 3:56.2 34:07.0 34:11.0 0:03.9 10:58/M
7 HIMADEEPA KARLAPUDI SOUTHLAKE TX 867 34 87 6:01.5 36:12.3 36:14.3 0:02.0 11:38/M
8 NICOLE LENOCKER SOUTHLAKE TX 875 36 91 7:18.8 37:29.6 37:37.8 0:08.1 12:03/M
9 KRISTIN WHITE SOUTHLAKE TX 931 32 94 7:43.4 37:54.2 38:07.6 0:13.3 12:11/M
10 JUANA HANEL DENTON TEXAS 856 37 97 8:16.6 38:27.4 38:43.2 0:15.8 12:22/M
11 KRUSHI DUGGIRALA SOUTHLAKE TX 833 39 101 8:58.6 39:09.4 39:09.4 12:35/M
12 AMY HAWKS FORT WORTH TX 858 38 111 11:17.2 41:28.1 41:40.6 0:12.5 13:20/M
13 KIRAN GANGI SOUTHLAKE TX 848 34 113 13:16.5 43:27.3 43:28.5 0:01.2 13:58/M
14 MELISSA STONE DOUBLE OAK TX 913 32 121 18:39.7 48:50.6 49:11.3 0:20.7 15:42/M
15 ASHLEY NADEAU SOUTHLAKE TX 880 37 124 19:16.8 49:27.6 49:47.0 0:19.4 15:54/M
16 VI VO PLANO TX 924 37 143 32:56.7 1:03:07.6 1:03:07.6 20:18/M
17 SITA DAGGUBATI SOUTHLAKE TX 831 34 144 37:05.5 1:07:16.4 1:07:17.2 0:00.8 21:38/M
18 VIMALA VELAGAPUDI GRAPEVINE TX 923 38 145 37:16.0 1:07:26.8 1:07:28.2 0:01.3 21:41/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRITT BROWN SOUTHLAKE TX 945 37 2   20:47.5 20:49.3 0:01.7 6:41/M
2 JOSE GUZMAN KELLER TX 855 37 9 1:53.5 22:41.0 22:45.0 0:03.9 7:18/M
3 STEPHEN KLEIN NORTH RICHLAND HILLS TX 871 35 10 2:15.5 23:03.0 23:03.0 7:25/M
4 CHRIS UNDERWOOD SOUTHLAKE TX 920 39 12 2:59.9 23:47.4 23:49.1 0:01.7 7:39/M
5 VINEY KHARBANDA SOUTHLAKE TX 868 37 19 4:34.8 25:22.3 25:32.7 0:10.3 8:09/M
6 TRAVIS HAWKS FORT WORTH TX 861 38 46 9:13.9 30:01.4 30:04.5 0:03.1 9:39/M
7 ANDREW FINKELSTEIN SOUTHLAKE TX 994 38 50 9:44.2 30:31.7 30:40.4 0:08.6 9:49/M
8 NATHAN CAVRICH SOUTHLAKE TX 826 39 62 10:41.2 31:28.7 31:42.4 0:13.6 10:07/M
9 BENJAMIN JUDD KELLER TX 865 38 80 13:14.2 34:01.7 34:15.6 0:13.8 10:56/M
10 ZACH SELLERS SOUTHLAKE TX 907 35 92 16:43.5 37:31.0 37:34.0 0:02.9 12:04/M
11 JOHN LENOCKER SOUTHLAKE TX 874 37 112 20:55.3 41:42.8 41:59.7 0:16.8 13:25/M
12 TODD NADEAU SOUTHLAKE TX 882 37 119 27:37.7 48:25.2 48:46.8 0:21.5 15:34/M
13 DENVER STONE DOUBLE OAK TX 912 33 122 28:05.6 48:53.1 49:14.3 0:21.2 15:43/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JANE BALTES SOUTHLAKE TX 944 47 37   28:31.0 28:37.5 0:06.4 9:10/M
2 JANET OMBERGET SOUTHLAKE TX 955 44 44 0:50.2 29:21.3 29:23.7 0:02.4 9:26/M
3 AMY OMAR SOUTHLAKE TX 959 42 59 2:48.2 31:19.2 31:30.9 0:11.7 10:04/M
4 JOHANNA BURWELL SOUTHLAKE TX 990 41 72 4:23.1 32:54.2 33:16.8 0:22.6 10:35/M
5 MARY DAVIS SOUTHLAKE TX 953 42 75 4:59.7 33:30.8 33:40.7 0:09.9 10:46/M
6 GRACIA WEMHONER ARGYLE TX 930 46 98 9:57.0 38:28.1 38:43.4 0:15.3 12:22/M
7 RHONDA AUBERT SOUTHLAKE TX 947 48 99 10:06.5 38:37.6 38:53.8 0:16.2 12:25/M
8 NICOLE VALDEZ FLOWER MOUND TX 922 44 104 10:52.4 39:23.5 39:50.2 0:26.7 12:40/M
9 GINA PHALEN SOUTHLAKE TX 966 40 115 16:20.9 44:51.9 45:05.5 0:13.6 14:25/M
10 AKHILA GUNTUR SOUTHLAKE TX 852 41 116 16:28.8 44:59.8 45:00.8 0:01.0 14:28/M
11 DYANA CLEMENT GRAPEVINE TX 829 46 126 23:28.7 51:59.8 52:04.1 0:04.3 16:43/M
12 MARISOL FLORES ARLINGTON TX 844 42 127 23:33.8 52:04.9 52:29.3 0:24.4 16:45/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID DUQUE SOUTHLAKE TX 836 43 8   22:35.9 22:37.1 0:01.2 7:16/M
2 CHRISTOPHER OPAT SOUTHLAKE TX 890 43 15 2:28.9 25:04.8 25:07.0 0:02.2 8:04/M
3 WILLIAM CHINN SOUTHLAKE TX 991 48 36 5:39.9 28:15.8 28:22.5 0:06.7 9:05/M
4 THOMAS STRICKLAND WATAUGA TX 915 48 54 8:01.9 30:37.8 30:46.9 0:09.0 9:51/M
5 AMIN OMAR SOUTHLAKE TX 960 42 57 8:31.0 31:06.9 31:18.8 0:11.8 10:00/M
6 SCOTT DAVIS SOUTHLAKE TX 952 43 63 9:01.3 31:37.3 31:47.1 0:09.7 10:10/M
7 MICHAEL CLARK MELISSA TX 828 43 66 9:19.2 31:55.2 32:07.6 0:12.4 10:16/M
8 GRAY KINNEY ALLEN TX 870 47 82 12:04.7 34:40.6 35:05.7 0:25.0 11:09/M
9 GERALD ORTEGA GRAPEVINE TX 891 44 100 16:22.1 38:58.1 39:27.0 0:28.9 12:32/M
10 MICHAEL RIVARD ALLEN TX 896 46 125 28:41.0 51:17.0 51:33.5 0:16.5 16:29/M
11 JOSE RODRIGUEZ DALLAS TX 897 48 135 33:50.7 56:26.6 56:45.1 0:18.4 18:09/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SUSAN NORDBERG NORTHBROOK IL 888 50 30   27:51.7 28:02.6 0:10.9 8:57/M
2 IRIT STEINBACH PLANO TX 654 54 35 0:22.7 28:14.4 28:17.1 0:02.7 9:05/M
3 PATRICE MILLER SOUTHLAKE TX 950 53 68 4:07.7 31:59.4 32:42.1 0:42.7 10:17/M
4 DEVIKA SETH SOUTHLAKE TX 908 50 117 19:54.3 47:46.1 47:54.4 0:08.3 15:22/M
5 KAREN ADAMS SOUTHLAKE TX 801 52 132 26:07.1 53:58.8 54:24.7 0:25.8 17:21/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MITCH HILL SOUTHLAKE TX 957 57 17   25:14.5 25:20.8 0:06.3 8:07/M
2 RICH WILLIAMS SOUTHLAKE TX 936 52 25 1:10.3 26:24.9 26:29.1 0:04.2 8:29/M
3 KELLY BALTES SOUTHLAKE TX 943 50 32 2:42.2 27:56.8 28:01.4 0:04.6 8:59/M
4 KENNETH BAKER SOUTHLAKE TX 982 53 38 3:20.3 28:34.9 28:41.7 0:06.8 9:11/M
5 IRA TIFFENBERG SOUTHLAKE TX 916 56 48 5:13.1 30:27.7 30:45.1 0:17.4 9:47/M
6 GREG BIGGERS N RICHLAND HILLS TX 951 52 56 5:49.4 31:04.0 31:07.9 0:03.9 9:59/M
7 DAVE POWELL ARLINGTON TX 893 57 110 16:12.9 41:27.5 41:41.4 0:13.9 13:20/M
8 LOWELL ADAMS SOUTHLAKE TX 802 54 131 28:43.0 53:57.6 54:24.3 0:26.7 17:21/M
9 MICHAEL KING ALLEN TX 869 57 134 31:09.3 56:23.8 56:43.1 0:19.2 18:08/M
10 JOHN DARNELL AZLE TX 832 55 137 34:00.5 59:15.0 59:23.9 0:08.9 19:03/M
11 STEVE BRUGGMAN DUNCANVILLE TX 710 52 141 34:49.3 1:00:03.9 1:00:10.0 0:06.1 19:19/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FRANCES SCHARLI SOUTHLAKE TX 903 64 39   29:02.1 29:09.9 0:07.8 9:20/M
2 MARYLEE ALFORD SOUTHLAKE TX 804 61 65 2:50.8 31:53.0 32:29.7 0:36.7 10:15/M
3 IRMA GUZMAN ARLINGTON TX 854 63 118 18:53.3 47:55.5 48:14.0 0:18.5 15:24/M
Top

Female 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LINDA HAWKS SOUTHLAKE TX 859 70 123   49:17.7 49:50.5 0:32.7 15:51/M