Lake Joe Pool Pumpkin Run

Age Group Results

October 08, 2016


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99
Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

10K Timed

Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JODI THOMPSON GRAPEVINE TX 1545 30 7   40:51.9 40:54.3 0:02.3 6:35/M
Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GABRIEL ZAMBRANO FORT WORTH TX 1626 22 1   32:13.8 32:14.0 0:00.2 5:11/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FRANCES MCKISSICK IRVING TX 1059 54 28   48:30.1 48:36.8 0:06.6 7:49/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEFF KIRK GRAND PRAIRIE TX 1359 55 5   39:58.1 39:59.5 0:01.3 6:26/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BEATRICE BLACK CARROLLTON TX 1543 58 54   53:23.6 53:29.8 0:06.1 8:36/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK HASE TROPHY CLUB TX 1576 55 16   43:51.7 43:54.4 0:02.6 7:04/M
Top

Female 19 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CASSIDY LINDELL GRAND PRAIRE TX 1006 16 47   52:59.2 53:10.1 0:10.9 8:32/M
2 RHEAGAN WHITE BENTON LA 1074 17 61 2:33.1 55:32.3 56:07.6 0:35.3 8:57/M
3 CARMEN MERRILL THE COLONY TX 1132 13 81 8:47.5 1:01:46.8 1:01:57.2 0:10.4 9:57/M
Top

Male 19 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 YONATHAN VASQUEZ GRAND PRAIRIE TX 1569 19 13   43:10.5 43:15.7 0:05.1 6:57/M
2 MATHIAS FIGUEROA MEXICO MEXICO 1056 10 83 19:21.6 1:02:32.1 1:02:57.5 0:25.3 10:04/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIKO ANDERSON GRAND PRAIRIE TX 1287 22 14   43:43.9 43:50.8 0:06.8 7:02/M
2 ZARA FARR GRAND PRAIRIE TX 1106 20 104 23:15.5 1:06:59.4 1:07:36.7 0:37.2 10:47/M
3 MOLLY PETTYJOHN DALLAS TX 1624 24 114 25:43.6 1:09:27.5 1:10:09.8 0:42.2 11:11/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEJANDRO TAPIA GRAND PRAIRIE TX 1535 22 9   41:59.3 42:03.5 0:04.2 6:46/M
2 JOSIAH HOHULIN 1245 20 29 6:48.2 48:47.6 48:51.7 0:04.0 7:51/M
3 GERARDO TAPIA GRAND PRAIRIE TX 1023 24 38 8:48.4 50:47.7 50:52.5 0:04.8 8:11/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CANDY MATTHIU SNYDER TX 1858 27 12   42:30.8 42:33.8 0:03.0 6:51/M
2 CHRISTINA CHUKWUEDO CORINTH TX 1013 26 58 11:39.0 54:09.9 54:22.2 0:12.3 8:43/M
3 CHRISTINA ANDREOLA IRVING TX 1012 29 86 20:45.3 1:03:16.1 1:04:07.3 0:51.1 10:11/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MANOLO RIOS 1161 25 2   32:23.6 33:01.9 0:38.2 5:13/M
2 JOSEF NOEBAUER 1185 29 8 9:26.5 41:50.2 42:54.9 1:04.7 6:44/M
3 RAYMUNDO VENEGAS RICHARDSON TX 1856 27 11 9:56.7 42:20.3 42:24.7 0:04.3 6:49/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEJANDRA VEGA 1163 30 19   44:46.9 45:25.8 0:38.9 7:13/M
2 JULIE SANDOVAL ARLINGTON TX 1036 31 20 0:28.8 45:15.7 45:17.1 0:01.4 7:17/M
3 ROBYN MORGAN JOSHUA TX 1077 33 34 5:24.9 50:11.8 50:33.3 0:21.4 8:05/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRENT POULSEN FORT WORTH TX 1003 33 3   34:12.9 34:13.2 0:00.3 5:30/M
2 GARRICK DAVENPORT DALLAS TX 1022 34 27 13:41.6 47:54.6 48:48.8 0:54.2 7:43/M
3 MARCUS MARION CARROLLTON TX 1050 33 30 15:21.2 49:34.1 50:29.8 0:55.6 7:59/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 APRIL HINCE SOUTHLAKE TX 1876 36 10   42:09.1 42:10.3 0:01.1 6:47/M
2 BLAKE MESSER CANTON NC 1002 38 32 7:38.1 49:47.3 49:59.5 0:12.1 8:01/M
3 CORI HARRIS SAGINAW TX 1015 35 37 8:34.4 50:43.6 51:39.3 0:55.7 8:10/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 OSVALDO ESPARZA IRVING TX 1066 35 4   38:00.8 38:02.6 0:01.8 6:07/M
2 DARYL WIELAND GRAND PRAIRIE TX 1018 37 17 6:05.1 44:05.9 44:10.8 0:04.9 7:06/M
3 JEREMY GREENWICH 1307 38 18 6:42.8 44:43.6 44:59.7 0:16.1 7:12/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHYLOE BROWN GRAND PRAIRIE TX 1014 41 49   53:15.0 54:03.3 0:48.3 8:34/M
2 NICOLA HOFF 1131 42 67 3:21.0 56:36.1 57:21.4 0:45.3 9:07/M
3 ERICA DOUGLAS 1156 41 69 4:21.4 57:36.4 58:27.5 0:51.0 9:17/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DON ROBERTSON GRAND PRAIRIE TX 1360 43 6   39:58.4 39:59.7 0:01.2 6:26/M
2 JUSTUS PETERS GLEN ROSE TX 1038 40 31 9:37.3 49:35.8 49:50.3 0:14.5 7:59/M
3 ANTHONY HENRY CEDAR HILL TX 1540 42 35 10:17.9 50:16.3 50:49.2 0:32.8 8:06/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROSE ALMANZA 1354 47 42   52:00.8 52:37.8 0:37.0 8:22/M
2 TONIA CLARK 1356 46 62 3:48.6 55:49.5 55:49.5 8:59/M
3 HERMINE ARIYIBI GRAND PRAIRIE TX 1028 46 80 9:44.8 1:01:45.6 1:02:10.3 0:24.6 9:57/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRACY MCCONNELL GRAND PRAIRIE TX 1246 49 25   47:18.0 47:27.0 0:09.0 7:37/M
2 FILEMON BAIZAN 1869 48 33 2:39.9 49:57.9 50:24.8 0:26.9 8:03/M
3 GREGORY FRYMAN 1357 47 36 3:11.6 50:29.6 50:35.8 0:06.1 8:08/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAYA NAMBOODIRI ARLINGTON TX 1058 52 64   56:05.7 56:26.7 0:20.9 9:02/M
2 PAM ANDREWS ARLINGTON TX 1067 54 88 7:46.1 1:03:51.8 1:03:58.4 0:06.5 10:17/M
3 HUNG LY GRAND PRAIRIE TX 1029 52 93 8:29.1 1:04:34.9 1:04:56.4 0:21.4 10:24/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JIMMY SALINAS ARLINGTON TX 1500 54 22   46:30.0 46:33.1 0:03.1 7:29/M
2 JOE KING GRAND PRAIRIE TX 1358 52 52 6:50.5 53:20.6 54:01.8 0:41.2 8:35/M
3 TIMO RAKKOLAINEN ARLINGTON TX 1096 50 56 7:19.0 53:49.1 54:02.6 0:13.5 8:40/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SHELLY HARDEN SAN ANTONIO TX 1623 58 105   1:07:05.0 1:08:11.9 1:06.8 10:48/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GREG TONIAN 1133 56 24   47:13.5 47:16.5 0:03.0 7:36/M
2 BARRETT TAYLOR GRAND PRARIR TX 1542 55 53 6:08.9 53:22.5 53:27.6 0:05.0 8:36/M
3 CHRIS FRONCZEK AZLE TX 1010 55 71 10:55.9 58:09.5 58:17.8 0:08.2 9:22/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIM ANDRES IRVING TX 1558 63 55   53:27.3 53:32.4 0:05.1 8:36/M
2 DENISE MARTINEZ ARLINGTON TX 1184 63 113 15:24.6 1:08:51.9 1:09:52.0 1:00.0 11:05/M
3 SALLY HILLIN NEVADA TX 1082 63 138 26:02.0 1:19:29.4 1:20:17.1 0:47.7 12:48/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLIE HART ARLINGTON TX 1553 60 21   46:13.7 46:16.6 0:02.9 7:27/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JIM SANSONE ARLINGTON TX 1083 66 23   47:03.3 47:08.7 0:05.4 7:35/M
2 KENDALL BLACK GRAND PRAIRIE TX 1001 67 95 17:35.2 1:04:38.5 1:04:47.7 0:09.1 10:24/M
3 ROBERT GRANTHAM BRIDGEPORT TX 1024 66 108 20:38.3 1:07:41.7 1:08:39.5 0:57.8 10:54/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JERRY MCWILLIAMS GRAND PRAIRIE TX 1321 70 45   52:21.8 53:02.2 0:40.3 8:26/M
Top

Male 80 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLES KEY DALLAS TX 1399 85 131   1:16:37.0 1:16:55.4 0:18.4 12:20/M