30th Haltom Stampede

Age Group Results

February 13, 2016


Results By RunTIME Racing Services www.run-time.com

5K Timed

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LAURA NELSON NORTH RICHLAND HILLS TX 2170 50 17 21:24.2 21:25.9 0:01.7 6:53/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LOUIS BOLANDER NORTH RICHLAND HILLS TX 2019 18 1 18:11.8 18:12.5 0:00.7 5:51/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CATHY BUCHANAN FORT WORTH TX 2021 53 27 22:14.6 22:17.8 0:03.1 7:09/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SERGIO HERNANDEZ GRANBURY TX 2161 41 3 18:34.7 18:35.0 0:00.3 5:58/M
 

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SUZANNE STARKS HURST TX 2098 53 68 26:18.4 26:26.2 0:07.8 8:27/M
 

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLES MCILROY WEATHERFORD TX 2153 53 4 18:34.8 18:35.8 0:00.9 5:58/M
 

Female 10 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RYLEE ROBINSON WATAUGA TX 2010 9 74 26:35.5 26:40.2 0:04.7 8:33/M
2 PAULINA DAVALOS WATAUGA TX 1509 9 128 31:14.7 31:32.3 0:17.6 10:03/M
3 ROBBIE COZAD WATAUGA TX 2005 10 133 31:49.8 32:04.9 0:15.1 10:14/M
 

Male 10 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KENDALL LOWE NORTH RICHLAND HILLS TX 2068 7 71 26:25.8 26:31.4 0:05.6 8:30/M
2 JOEY QUINTANILLA HALTOM CITY TX 1500 10 127 30:54.5 31:01.9 0:07.3 9:56/M
3 ABRAHAM ABU-LUGHOD HALTOM CITY TX 2171 7 140 32:39.3 32:46.9 0:07.6 10:30/M
 

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MALLORY KARPENKO HASLET TX 2061 11 49 25:07.8 25:08.4 0:00.5 8:05/M
2 ALEXIS LIRA WATAUGA TX 2009 12 60 25:41.6 25:46.1 0:04.5 8:15/M
3 CARLA MARTINEZ FORT WORTH TX 1680 13 79 27:22.2 27:33.7 0:11.5 8:48/M
 

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEREMIAH ABU-LUGHOD HALTOM CITY TX 2127 11 31 22:35.7 22:43.2 0:07.5 7:16/M
2 JONATHAN HOSELTON SPRINGTOWN TX 2145 11 36 22:50.4 22:50.6 0:00.1 7:21/M
3 JADEN JUAREZ FORT WORTH TX 1651 11 47 25:05.0 25:05.5 0:00.5 8:04/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 REGINA STIERMAN GRAND PRARIE TX 2099 17 78 26:56.6 27:03.2 0:06.6 8:40/M
2 JULISSA AMARO FORT WORTH TX 1683 16 155 34:28.8 34:50.8 0:21.9 11:05/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRIS HOSELTON SPRINGTOWN TX 2144 15 7 20:20.7 20:21.5 0:00.8 6:32/M
2 JONATHAN RUIZ FORT WORTH TX 2085 15 21 21:45.2 21:46.4 0:01.2 7:00/M
3 STEPHEN DANIEL NRH TX 1512 17 22 21:46.5 21:55.9 0:09.4 7:00/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESSICA HERMES WATAUGA TX 2007 23 114 29:50.9 30:01.3 0:10.4 9:36/M
2 LAURA SALINAS HALTOM CITY TX 2137 24 116 29:55.1 30:15.3 0:20.1 9:37/M
3 MERCEDES OLVERA CROWLEY TX 2175 23 122 30:25.3 31:32.7 1:07.4 9:47/M
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEX KEEFER FORT WORTH TX 2158 23 19 21:36.5 21:40.0 0:03.5 6:57/M
2 OSVALDO RETANA HALTOM CITY TX 2079 21 50 25:08.3 25:32.4 0:24.0 8:05/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANA BANUELOS FORT WORTH TX 2148 29 54 25:14.4 25:17.3 0:02.9 8:07/M
2 LINDIE GROVES NORTH RICHLAND HILLS TX 2006 29 70 26:22.8 26:32.8 0:09.9 8:29/M
3 AMY RANDALL FORT WORTH TX 2138 26 99 28:41.7 29:10.2 0:28.5 9:13/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOSH ROGERS FORT WORTH TX 2165 28 12 20:57.6 21:00.6 0:02.9 6:44/M
2 ZACHERY HAGERTY GRAND PRAIRIE TX 2047 27 18 21:31.0 21:51.2 0:20.2 6:55/M
3 MITCHELL HINES FORT WORTH TX 2162 29 24 21:52.9 21:55.6 0:02.6 7:02/M
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CORI HARRIS SAGINAW TX 1696 34 51 25:10.9 25:13.6 0:02.7 8:06/M
2 ASHLIE KINGCAID FORT WORTH TX 2062 34 66 26:15.8 26:31.8 0:16.0 8:26/M
3 LATASHA TEGTMEIER SAGINAW TX 1682 31 81 27:26.6 27:39.7 0:13.0 8:49/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANTONIO LOPEZ HURST TX 717 32 2 18:28.3 18:29.6 0:01.3 5:56/M
2 MIGUEL SILGUERO DALLAS TX 2094 31 13 21:05.6 21:06.2 0:00.5 6:47/M
3 RUSSELL WHITE GRAND PRAIRIE TX 2119 31 35 22:47.8 22:49.3 0:01.5 7:20/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARA ELLIOTT FORT WORTH TX 1523 39 52 25:11.6 25:14.1 0:02.5 8:06/M
2 KAREN RHODES KELLER TX 2080 38 69 26:22.5 26:38.1 0:15.5 8:29/M
3 BRANDY BAILEY KELLER TX 1508 37 76 26:44.9 26:55.0 0:10.0 8:36/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEFF HILLHOUSE FORT WORTH TX 1671 39 5 19:12.4 19:14.1 0:01.7 6:10/M
2 MARK MILLER CARROLLTON TX 2073 37 8 20:23.3 20:26.4 0:03.0 6:33/M
3 SCOTT MALLUE HALTOM CITY TX 2070 35 28 22:21.1 22:26.3 0:05.2 7:11/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESSICA RICHARDSON HALTOM CITY TX 2081 40 90 28:22.3 28:38.0 0:15.6 9:07/M
2 KAREN PISTEY 1693 40 91 28:27.5 28:43.2 0:15.7 9:09/M
3 BELYNDA WARNER GRAPEVINE TX 1674 44 104 29:06.5 29:23.1 0:16.5 9:21/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JUAN MONJARAS FORT WORTH TX 718 41 16 21:17.6 21:20.0 0:02.3 6:51/M
2 RICKY CISNEROS FORT WORTH TX 2028 40 26 22:11.7 22:15.6 0:03.8 7:08/M
3 KENDALL HAYLEY FORT WORTH TX 2155 44 48 25:06.4 25:09.6 0:03.2 8:04/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SANDRA STIERMAN GRAND PRARIE TX 2100 49 43 23:55.1 23:58.1 0:03.0 7:41/M
2 LYNDA PARRA FORT WORTH TX 724 49 86 27:58.5 28:06.5 0:08.0 9:00/M
3 JENNY GRISSOM HASLET TX 2046 48 131 31:48.2 32:07.1 0:18.9 10:14/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEX MUNOZ HASLET TX 720 46 11 20:43.1 20:45.7 0:02.5 6:40/M
2 PAUL PENA NRH TX 2078 47 15 21:15.0 21:16.5 0:01.5 6:50/M
3 DANIEL VILLEGAS FORT WORTH TX 2112 48 58 25:28.8 25:37.5 0:08.6 8:11/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANA GAGE NORTH RICHLAND HILLS TX 2043 52 73 26:35.1 26:44.4 0:09.3 8:33/M
2 KAREN HARTZ KELLER TX 2052 54 120 30:17.1 30:24.3 0:07.2 9:44/M
3 JANET ZELNIK JUSTIN TX 2123 53 124 30:47.2 30:52.9 0:05.7 9:54/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAVID HOLTSFORD LIPAN TX 2159 54 6 19:50.8 19:52.5 0:01.7 6:23/M
2 DAVID CHASE SOUTHLAKE TX 1669 50 9 20:24.7 20:28.9 0:04.1 6:34/M
3 JOHN WINSTEAD TROPHY CLUB TX 1675 54 10 20:31.2 20:33.5 0:02.3 6:36/M
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WENDY JENKINS N RICHLAND HILLS TX 1530 56 89 28:11.5 28:15.8 0:04.3 9:04/M
2 KOLEEN HARJO HALTOM CITY TX 2050 58 123 30:31.6 30:45.7 0:14.1 9:49/M
3 DELL CISNEROS GARLAND TX 2167 59 129 31:33.4 31:41.2 0:07.7 10:09/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLIE HART ARLINGTON TX 2143 59 14 21:06.2 21:08.2 0:02.0 6:47/M
2 DAVID LANE ARLINGTON TX 2160 58 20 21:40.8 21:42.5 0:01.7 6:58/M
3 DENNY MAIETTA FORT WORTH TX 2169 55 25 22:00.4 22:04.0 0:03.6 7:04/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GLORIA VALLEJO-MESA HALTOM CITY TX 2110 60 159 35:33.3 35:51.4 0:18.1 11:26/M
2 SHIRLEY PAVLAK FORT WORTH TX 2077 63 227 52:30.6 53:06.2 0:35.6 16:53/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACK DAVIS FORT WORTH TX 1676 62 82 27:35.2 27:44.9 0:09.6 8:52/M
2 DENNIS NOVAK FORT WORTH TX 1673 63 85 27:56.7 28:13.5 0:16.8 8:59/M
3 TEDDY VIATOR DALLAS TX 2111 64 105 29:07.5 29:13.1 0:05.5 9:22/M
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DIANE COWELL HALTOM TX 2030 66 163 35:58.9 36:17.2 0:18.3 11:34/M
2 GLENNA JENNINGS HURST TX 2139 69 168 36:18.3 36:22.6 0:04.3 11:40/M
3 LINDA SCOTT HURST TX 2088 66 180 38:18.6 38:49.2 0:30.6 12:19/M
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LARRY LICHNOVSKY ARLINGTON TX 716 68 37 22:52.6 22:55.9 0:03.3 7:21/M
2 ROBERT BENSON DALLAS TX 2017 66 41 23:34.5 23:36.7 0:02.2 7:35/M
3 JACK SMITH FORT WORTH TX 2096 66 55 25:15.5 25:20.3 0:04.8 8:07/M
 

Female 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOANNA MCCLELLAN ARLINGTON TX 2071 74 174 37:30.3 37:43.5 0:13.1 12:03/M
 

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEON MINTON WILLOW PARK TX 2074 70 92 28:28.3 28:32.8 0:04.5 9:09/M
2 TERRY SHELDEN FORT WORTH TX 2092 75 93 28:30.5 28:37.5 0:07.0 9:10/M
3 ED FARRAR HALTOM CITY TX 2039 70 115 29:53.7 30:12.0 0:18.2 9:37/M