8th Annual FIRECRACKER 5000

Age Group Results

July 04, 2016


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

5K Timed

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELIZABETH NORTHERN FORT WORTH TX 205 28 13   19:54.2 19:55.1 0:00.9 6:24/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRIS WALLACE NORTH RICHLAND HILLS TX 269 21 1   16:12.5 16:12.8 0:00.2 5:13/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARIANNE HAUKOY SANDSLI NORWAY 145 44 18   21:32.7 21:33.7 0:00.9 6:55/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 INGE HAUKOY SANDSLI NORWAY 144 44 8   18:18.8 18:20.0 0:01.2 5:53/M
Top

Female 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICAH NEAL ALEDO TX 201 7 42   24:45.0 24:47.6 0:02.5 7:57/M
2 MAYDEN MITCHELL WEATHERFORD TX 190 7 53 1:06.3 25:51.3 25:53.8 0:02.5 8:19/M
Top

Male 8 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ZACHARY MCCORMICK SAGINAW TX 185 8 65   27:20.1 27:25.0 0:04.8 8:47/M
2 GRIFFIN SMITH FORT WORTH TX 251 8 130 5:48.8 33:08.9 33:14.8 0:05.8 10:39/M
3 HUDSON KRUMMELL FORT WORTH TX 164 3 159 8:42.8 36:03.0 36:44.4 0:41.3 11:35/M
4 VICENTE VELASQUEZ ARLINGTON TX 61 5 205 23:26.7 50:46.9 51:08.0 0:21.1 16:19/M
Top

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EMMA STEWART 344 10 70   27:50.9 28:00.0 0:09.1 8:57/M
2 BAILEY HORAK LITTLE ELM TX 291 10 83 1:22.8 29:13.7 29:15.2 0:01.4 9:24/M
3 ELLA STEWART 341 10 112 2:52.5 30:43.4 30:51.9 0:08.5 9:53/M
4 JADE ALFORD ALVARADO TX 284 10 194 16:28.2 44:19.1 44:23.9 0:04.8 14:15/M
5 ISABELLA SMITH FORT WORTH TX 283 11 202 22:33.8 50:24.7 50:39.9 0:15.2 16:12/M
6 ABIGAIL CRUMP CROWLEY TX 94 11 214 32:21.3 1:00:12.2 1:00:35.5 0:23.2 19:21/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RYLAND HALEY 338 9 62   27:07.4 27:21.1 0:13.6 8:43/M
2 ERIK MARTíNEZ TX TX 177 9 94 2:41.9 29:49.4 29:52.1 0:02.7 9:35/M
3 CARSON STEWART 345 10 111 3:33.8 30:41.3 30:49.8 0:08.5 9:52/M
4 GABRIEL HODGES WEATHERFORD TX 47 9 131 6:06.6 33:14.1 33:27.1 0:13.0 10:41/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ARIANA TAYLOR ARLINGTON TX 257 14 45   25:01.3 25:02.9 0:01.6 8:03/M
2 MAITLYNN MITCHELL WEATHERFORD TX 188 12 75 3:05.6 28:07.0 28:11.4 0:04.4 9:02/M
3 ABBY TAYLOR PROSPER TX 51 12 107 5:21.8 30:23.2 30:30.3 0:07.1 9:46/M
4 MARY CLAIRE LUCAS FORT WORTH TX 173 12 125 7:41.0 32:42.4 32:47.0 0:04.6 10:31/M
5 MCKENNA WHITE MESQUITE TX 274 12 156 10:33.2 35:34.5 35:35.3 0:00.7 11:26/M
6 MEGHAN FALLON FT WORTH TX 14 12 163 11:58.3 36:59.6 37:33.6 0:33.9 11:54/M
7 KAILEE WILLIAMSON FORT WORTH TX 307 12 211 32:45.8 57:47.2 57:51.0 0:03.8 18:35/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HANS-MAGNUS HAUKOY SANDSLI NORWAY 143 14 2   16:35.3 16:35.6 0:00.3 5:20/M
2 TANNER HENDERSON MIDLOTHIAN TX 333 14 4 1:03.9 17:39.2 17:39.4 0:00.2 5:41/M
3 WHIT DENNIS FORT WORTH TX 98 14 7 1:27.5 18:02.9 18:03.6 0:00.7 5:48/M
4 WADE ALFORD ALVARADO TX 285 13 153 18:54.5 35:29.9 35:35.3 0:05.4 11:25/M
5 ADRIEN LITTLE FORT WORTH TX 282 14 161 19:56.3 36:31.6 36:47.9 0:16.2 11:45/M
6 MATTHEW CRUMP CROWLEY TX 95 12 212 41:37.7 58:13.0 58:35.9 0:22.8 18:43/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALLIE TAYLOR PROSPER TX 52 17 14   20:31.0 20:31.9 0:00.9 6:36/M
2 MADISON MAHAN BURLESON TX 295 17 58 6:01.6 26:32.6 26:44.4 0:11.8 8:32/M
3 ZOEY HARRIS NORTH RICHLAND HILLS TX 329 18 66 6:52.7 27:23.7 27:36.1 0:12.4 8:48/M
4 GRACE SZAKIN COLLEYVILLE TX 325 18 102 9:45.9 30:16.9 30:32.2 0:15.3 9:44/M
5 LAUREN GOLDEN PLANO TX 127 18 108 9:54.9 30:25.9 30:32.5 0:06.6 9:47/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JUAN LUNA NORTH RICHLAND HILLS TX 176 19 5   17:43.7 17:43.9 0:00.2 5:42/M
2 BEN LAMB FORT WORTH TX 294 19 10 0:55.6 18:39.3 18:40.3 0:01.0 6:00/M
3 LEVI PEPPEL KEENE TX 334 16 17 3:46.0 21:29.7 21:31.1 0:01.4 6:54/M
4 CONNOR FALLON FT WORTH TX 12 15 22 4:50.6 22:34.3 22:35.3 0:00.9 7:15/M
5 AARON VALDEZ VENUS TX 261 16 35 6:28.2 24:11.9 24:12.6 0:00.6 7:47/M
6 BRITT JONES BURLESON TX 348 17 59 8:49.2 26:32.9 26:44.7 0:11.8 8:32/M
7 CADEN STEWART 342 17 95 12:09.2 29:52.9 30:01.9 0:08.9 9:36/M
8 RILEY HARRIS NORTH RICHLAND HILLS TX 327 16 179 22:19.5 40:03.2 40:16.2 0:12.9 12:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRIANNA MENDIOLA SAN ANTONIO TX 322 20 21   22:24.7 22:26.4 0:01.7 7:12/M
2 MIRIAM ESPARZA CLEBURNE TX 42 24 57 4:06.2 26:30.9 26:37.1 0:06.1 8:31/M
3 ELMA HERNANDEZ CLEBURNE TX 43 24 97 7:33.0 29:57.8 30:03.7 0:05.9 9:38/M
4 ALEXIS RANGEL CLEBURNE TX 44 24 100 7:39.8 30:04.5 30:14.6 0:10.1 9:40/M
5 ZULLY ESTRADA GRAND PRAIRIE TX 113 22 144 11:49.5 34:14.2 34:16.9 0:02.6 11:00/M
6 ERIN TAYLOR PROSPER TX 54 20 152 13:04.6 35:29.3 35:42.5 0:13.1 11:25/M
7 PAIGE TODD FORT WORTH TX 31 24 173 17:02.3 39:27.1 39:44.6 0:17.5 12:41/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MATTHEW MCCURRY WACO TX 332 20 38   24:21.8 24:24.2 0:02.3 7:50/M
2 MICHAEL BITTLE ARLINGTON TX 35 20 92 5:22.6 29:44.5 29:58.9 0:14.4 9:34/M
3 BLAKE WEST FORT WORTH TX 330 21 178 15:40.8 40:02.7 40:16.0 0:13.3 12:52/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MCKENSIE KREUTZER HURST TX 162 29 74   27:58.8 28:01.9 0:03.0 9:00/M
2 SELENA NAVARRO FORT WORTH TX 33 26 76 0:17.4 28:16.2 28:21.6 0:05.4 9:05/M
3 JENNIFER GUSE FORT WORTH TX 134 27 81 1:06.6 29:05.5 29:17.0 0:11.5 9:21/M
4 ANDREINA MATAMOROS GRAND PRAIRIE TX 62 29 84 1:15.7 29:14.5 29:17.5 0:02.9 9:24/M
5 LORENA RAMOS ARLINGTON TX 57 26 88 1:24.1 29:22.9 29:25.2 0:02.3 9:27/M
6 MEL ANDERSON ARLINGTON TX 71 28 103 2:18.3 30:17.1 30:31.8 0:14.6 9:44/M
7 MARITZA RAMOS ARLINGTON TX 59 26 105 2:22.4 30:21.2 30:41.5 0:20.2 9:46/M
8 ASHLEY BASSETT WHITE SETTLEMENT TX 74 29 132 5:15.9 33:14.8 33:32.2 0:17.4 10:41/M
9 KAYLA BOWMAN BURLESON TX 82 26 185 13:21.7 41:20.5 41:42.3 0:21.8 13:17/M
10 MARIBEL RAMOS ARLINGTON TX 58 28 188 14:02.1 42:01.0 42:07.9 0:06.9 13:31/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RENE ZUPPA GRAND PRAIRIE TX 278 26 23   22:40.0 22:43.6 0:03.5 7:17/M
2 GREG GUSE FORT WORTH TX 133 28 31 0:40.5 23:20.6 23:26.0 0:05.4 7:30/M
3 RAFAEL NAVARRO FORT WORTH TX 32 29 34 0:49.9 23:29.9 23:34.8 0:04.8 7:33/M
4 PEDRO RAMOS ARLINGTON TX 225 26 50 3:00.3 25:40.4 25:43.0 0:02.6 8:15/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LAUREN SHIELDS MIDLOTHIAN TX 247 34 33   23:27.0 23:35.9 0:08.9 7:32/M
2 KRISTIN WALKER BURLESON TX 45 30 47 1:47.3 25:14.3 25:20.1 0:05.7 8:07/M
3 REBECCA MOUSEL FORT WORTH TX 198 32 51 2:13.8 25:40.9 25:45.3 0:04.4 8:15/M
4 AMY BIRD FORT WORTH TX 80 34 80 5:32.6 28:59.6 29:10.6 0:10.9 9:19/M
5 MARION CANNON ARLINGTON TX 320 33 99 6:36.7 30:03.7 30:15.5 0:11.8 9:40/M
6 CLARA FULLER FORT WORTH TX 346 34 106 6:55.2 30:22.2 30:31.2 0:08.9 9:46/M
7 FABY RODRIGUEZ BURLESON TX 301 34 127 9:16.1 32:43.1 32:52.9 0:09.7 10:31/M
8 YVONNE LAZOS FORT WORTH TX 169 34 133 9:47.9 33:15.0 33:28.5 0:13.5 10:41/M
9 ASHLEY RAND FORT WORTH TX 228 33 134 9:48.7 33:15.8 33:33.1 0:17.3 10:41/M
10 KATIE HASTON WICHITA FALLS TX 142 34 171 15:59.2 39:26.2 39:53.7 0:27.5 12:41/M
11 RAQUEL CANTU ARLINGTON TX 89 30 200 24:39.9 48:07.0 48:17.2 0:10.2 15:28/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRENT POULSEN FORT WORTH TX 331 33 3   16:36.8 16:36.8 5:20/M
2 ANDREAS KREUTZER HURST TX 161 33 11 2:06.9 18:43.8 18:45.5 0:01.7 6:01/M
3 JUSTIN DEUTSCH HOUSTON TX 99 34 15 4:04.0 20:40.8 20:46.6 0:05.8 6:39/M
4 MIGUEL SILGUERO GRAND PRAIRIE TX 249 31 25 6:16.8 22:53.7 22:54.4 0:00.7 7:21/M
5 RICCARDO ZAPPA MANSFIELD TX 336 30 26 6:16.8 22:53.7 22:58.4 0:04.6 7:21/M
6 RUSSELL WHITE GRAND PRAIRIE TX 275 32 43 8:09.4 24:46.3 24:48.1 0:01.7 7:58/M
7 BALDEMAR CANTU ARLINGTON TX 88 30 69 11:10.1 27:46.9 27:56.8 0:09.8 8:56/M
8 MIKE NEAL ALEDO TX 202 30 118 14:42.4 31:19.2 31:22.3 0:03.1 10:04/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALEGRIA MARICELA MANSFIELD TX 353 36 44   24:52.7 24:56.3 0:03.5 8:00/M
2 IRINEA RODRIGUEZ MANSFIELD TX 350 37 48 0:36.3 25:29.1 25:30.5 0:01.3 8:12/M
3 SARAH BLAN FORT WORTH TX 81 35 64 2:25.0 27:17.8 27:28.5 0:10.7 8:46/M
4 KELLY SMITH FORT WORTH TX 24 37 89 4:37.7 29:30.5 29:50.0 0:19.5 9:29/M
5 ROSA NAVA RICE TX 200 35 101 5:19.3 30:12.1 30:18.9 0:06.7 9:43/M
6 YENISET ABAD MANSFIELD TX 65 39 116 6:19.0 31:11.8 31:19.7 0:07.9 10:02/M
7 ASHLEY YOUNG ARLINGTON TX 277 36 135 8:23.7 33:16.5 33:30.0 0:13.5 10:42/M
8 ERIN VIECK FORT WORTH TX 10 35 141 9:05.1 33:57.9 34:26.6 0:28.6 10:55/M
9 MEGAN LACEFIELD WEATHERFORD TX 50 38 150 9:58.0 34:50.8 35:06.2 0:15.3 11:12/M
10 MARISOL CABELLO FORT WORTH TX 286 35 167 13:17.7 38:10.5 38:20.1 0:09.6 12:16/M
11 JENNY PARTEN BENBROOK TX 324 38 172 14:33.4 39:26.2 39:44.4 0:18.1 12:41/M
12 DELORIS GUILLEN MIDLOTHIAN TX 131 39 181 15:17.0 40:09.8 40:30.6 0:20.8 12:55/M
13 THERESA SIMMONS GRAND PRAIRIE TX 304 37 182 15:34.0 40:26.8 40:57.7 0:30.8 13:00/M
14 ROBIN DOTY FORT WORTH TX 20 37 189 17:10.7 42:03.5 42:34.8 0:31.3 13:31/M
15 DANA WHITE MESQUITE TX 273 38 203 25:53.5 50:46.3 51:05.0 0:18.7 16:19/M
16 BRANDI PETSICK FORT WORTH TX 298 39 206 28:27.8 53:20.5 53:24.8 0:04.2 17:09/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RICHARD GARCIA FORT WORTH TX 120 35 6   17:54.8 17:55.2 0:00.4 5:45/M
2 CHRIS OBERHOLTZER AUSTIN TX 206 37 32 5:30.7 23:25.5 23:31.7 0:06.1 7:32/M
3 JD SHIELDS MIDLOTHIAN TX 246 38 41 6:46.7 24:41.5 24:50.1 0:08.5 7:56/M
4 ANDREW CAGLE ARLINGTON TX 27 35 78 10:29.8 28:24.7 28:31.9 0:07.2 9:08/M
5 KEVIN FALLON FT WORTH TX 13 39 164 19:08.3 37:03.1 37:36.8 0:33.6 11:55/M
6 DANIEL HASTON WICHITA FALLS TX 141 35 175 21:32.9 39:27.8 39:55.0 0:27.2 12:41/M
7 ANDREW KING ARLINGTON TX 159 36 183 22:33.7 40:28.6 40:54.4 0:25.8 13:01/M
8 TIM TYREE JR ARLINGTON TX 260 38 193 26:11.9 44:06.7 44:32.0 0:25.2 14:11/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LISA MCCORMICK SAGINAW TX 183 42 24   22:51.6 22:55.0 0:03.4 7:21/M
2 ANGELICA REECE MANSFIELD TX 351 42 39 1:41.4 24:33.0 24:34.5 0:01.4 7:54/M
3 SUAREZ GUILLERMINA MANSFIELD TX 352 40 40 1:42.3 24:33.9 24:35.5 0:01.6 7:54/M
4 JENNIFER RODRIGUEZ ARLINGTON TX 238 40 73 5:04.4 27:56.1 28:01.0 0:04.9 8:59/M
5 ROBYN ABERNATHY BENBROOK TX 66 41 85 6:26.1 29:17.7 29:22.8 0:05.0 9:25/M
6 ERIKA DEVENNEY SPRINGTOWN TX 100 42 122 9:08.8 32:00.4 32:11.6 0:11.2 10:17/M
7 ANGELA GOODSON ARLINGTON TX 128 41 184 17:38.5 40:30.2 40:51.9 0:21.7 13:01/M
8 ANNICK CREDEUR SAGINAW TX 16 40 187 18:57.3 41:48.9 42:20.0 0:31.0 13:26/M
9 JENNIFER HARRIS NORTH RICHLAND HILLS TX 326 41 201 27:04.7 49:56.4 50:16.9 0:20.5 16:03/M
10 CHRIS NAUGLE HEGINS PA 22 40 208 33:19.5 56:11.1 56:42.9 0:31.8 18:04/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SERGIO HERNANDEZ GRANBURY TX 347 42 9   18:35.6 18:37.4 0:01.8 5:59/M
2 ADRIAN BENAVIDES MINERAL WELLS TX 78 44 16 2:28.5 21:04.1 21:05.9 0:01.7 6:46/M
3 SAM STEWART 343 42 68 9:04.8 27:40.5 27:50.2 0:09.7 8:54/M
4 CHAD LACEFIELD WEATHERFORD TX 49 40 71 9:19.7 27:55.3 28:09.4 0:14.0 8:59/M
5 MATTHEW MITCHELL WEATHERFORD TX 189 42 90 11:03.8 29:39.4 29:41.9 0:02.4 9:32/M
6 CHAD EDWARDS ARLINGTON TX 108 43 121 13:24.2 31:59.8 32:23.3 0:23.4 10:17/M
7 JUSTIN WHITSETT FORT WORTH TX 11 41 142 15:22.4 33:58.1 34:26.4 0:28.3 10:55/M
8 JASON PARTEN BENBROOK TX 323 40 154 16:55.1 35:30.7 35:49.3 0:18.6 11:25/M
9 TIM HARRIS NORTH RICHLAND HILLS TX 328 40 210 38:10.4 56:46.0 57:07.6 0:21.5 18:15/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAULETTE MOSS WAXAHACHIE TX 196 45 55   26:18.3 26:27.8 0:09.4 8:27/M
2 ROSE HARWELL ARLINGTON TX 30 48 67 1:08.2 27:26.6 27:41.3 0:14.7 8:49/M
3 JENNIFER SCHWETTMANN ARLINGTON TX 243 45 86 3:00.0 29:18.4 29:24.8 0:06.3 9:25/M
4 BILLIE JO LOBDELL DECATUR TX 170 49 93 3:27.4 29:45.8 29:49.7 0:03.8 9:34/M
5 KELLIE PATTERSON ARLINGTON TX 215 47 98 3:39.8 29:58.1 30:02.5 0:04.3 9:38/M
6 CHRISTA TAYLOR PROSPER TX 53 48 104 4:01.0 30:19.4 30:32.2 0:12.7 9:45/M
7 VERONICA SOTO FORT WORTH TX 279 47 123 5:44.8 32:03.1 32:14.3 0:11.1 10:18/M
8 TRACY WILLIAMSON KELLER TX 276 46 129 6:41.5 32:59.8 33:26.7 0:26.8 10:36/M
9 JOEY KRUMMELL FORT WORTH TX 165 46 170 13:02.9 39:21.3 40:03.0 0:41.7 12:39/M
10 ADRION RAMSEY BENBROOK TX 226 48 176 13:19.4 39:37.8 40:10.5 0:32.7 12:44/M
11 ANA ORTEGA FORT WORTH TX 208 47 190 15:48.2 42:06.6 42:31.3 0:24.7 13:32/M
12 BEVERLY DONAWHO TERRELL TX 103 48 204 24:28.2 50:46.6 51:05.5 0:18.9 16:19/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAVIER PENA FORT WORTH TX 218 49 20   22:03.3 22:05.5 0:02.2 7:05/M
2 VALENTIN JAUREGUI GRAND PRAIRIE TX 153 45 27 0:57.7 23:01.0 23:04.4 0:03.4 7:24/M
3 ANDRE PEPPEL KEENE TX 335 49 29 1:05.5 23:08.9 23:10.8 0:01.9 7:26/M
4 TROY LOBDELL DECATUR TX 171 47 30 1:13.1 23:16.4 23:19.5 0:03.1 7:29/M
5 DAN VILLEGAS FORT WORTH TX 266 48 46 2:58.9 25:02.2 25:05.0 0:02.7 8:03/M
6 DEREK SMITH FORT WORTH TX 250 45 60 4:55.5 26:58.8 27:04.8 0:05.9 8:40/M
7 JEFF KITTLESON COLLEYVILLE TX 160 47 77 6:17.1 28:20.4 28:36.3 0:15.8 9:07/M
8 ROBERT GLENN MCCORMICK SAGINAW TX 184 49 91 7:39.3 29:42.6 29:48.1 0:05.4 9:33/M
9 KEVIN ANDERSON FORT WORTH TX 70 46 120 9:50.9 31:54.2 32:05.2 0:10.9 10:15/M
10 GREGORY MEYER FORT WORTH TX 186 46 139 11:34.6 33:38.0 33:44.3 0:06.3 10:49/M
11 KEVIN DICKSON FORT WORTH TX 101 46 157 13:37.0 35:40.3 36:06.4 0:26.1 11:28/M
12 AMIR KRUMMELL FORT WORTH TX 163 47 158 13:58.4 36:01.8 36:43.8 0:42.0 11:35/M
13 TIM CRUMP CROWLEY TX 96 46 213 38:07.3 1:00:10.6 1:00:34.3 0:23.6 19:21/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAYA NAMBOODIRI ARLINGTON TX 199 52 87   29:19.4 29:38.9 0:19.4 9:26/M
2 MARIAN FLINCHBAUGH BENBROOK TX 315 52 113 1:30.2 30:49.6 31:13.6 0:23.9 9:55/M
3 BRIGETTE POWERS HURST TX 280 52 124 2:44.3 32:03.7 32:14.8 0:11.1 10:18/M
4 DIANE GOSSETT MANSFIELD TX 129 53 151 6:07.9 35:27.4 35:54.0 0:26.5 11:24/M
5 ROBIN STANDLEY EULESS TX 305 54 155 6:12.8 35:32.3 35:44.8 0:12.5 11:26/M
6 TONI LEE BURLESON TX 337 52 162 7:31.7 36:51.2 37:09.2 0:17.9 11:51/M
7 TAMMY BOWMAN FORT WORTH TX 83 53 165 7:52.0 37:11.5 37:32.8 0:21.3 11:57/M
8 MONICA HODGES WEATHERFORD TX 48 53 174 10:07.7 39:27.1 39:42.1 0:14.9 12:41/M
9 TERRI WALKER FORT WORTH TX 268 53 177 10:41.5 40:01.0 40:23.2 0:22.2 12:52/M
10 GIGI ADGER-HAYNES BENBROOK TX 67 52 180 10:45.1 40:04.5 40:41.0 0:36.4 12:53/M
11 DI ANN SANCHEZ EULESS TX 242 54 197 15:44.3 45:03.8 45:21.0 0:17.2 14:29/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESUS LOPEZ DALLAS TX 340 50 12   19:13.9 19:15.1 0:01.2 6:11/M
2 JAVIER RUIZ FORT WORTH TX 34 54 19 2:24.7 21:38.6 21:43.8 0:05.2 6:57/M
3 WES TAYLOR PROSPER TX 55 53 36 4:59.8 24:13.7 24:20.8 0:07.1 7:47/M
4 THOMAS OCKENFELS SOUTHLAKE TX 207 54 49 6:22.5 25:36.4 25:52.3 0:15.9 8:14/M
5 RICHARD SPORN DALLAS TX 253 52 61 7:48.1 27:02.0 27:05.7 0:03.6 8:42/M
6 CHRISTIAN HODGES WEATHERFORD TX 46 53 72 8:41.7 27:55.6 28:09.8 0:14.1 8:59/M
7 JORGE GUTIERREZ FORT WORTH TX 281 51 136 14:06.3 33:20.2 33:36.2 0:15.9 10:43/M
8 BILL TILLOTSON ARLINGTON TX 259 54 146 15:06.7 34:20.6 34:31.1 0:10.4 11:02/M
9 JAMES RAMSEY BENBROOK TX 227 52 169 19:47.2 39:01.1 39:34.2 0:33.0 12:33/M
10 LLOYD ORTEGA FORT WORTH TX 209 54 191 22:55.5 42:09.4 42:33.4 0:24.0 13:33/M
11 MONTY POPE FORT WORTH TX 222 53 198 26:04.7 45:18.7 45:18.7 14:34/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WENDY MOHR WEATHERFORD TX 192 56 79   28:37.4 28:54.7 0:17.2 9:12/M
2 TAMMY ROONEY TYLER TX 239 58 96 1:18.1 29:55.6 30:00.2 0:04.6 9:37/M
3 HEIDI GOLDEN PLANO TX 126 55 110 1:54.5 30:31.9 30:39.5 0:07.6 9:49/M
4 PENNY WASHINGTON KELLER TX 272 55 143 5:26.5 34:04.0 34:30.9 0:26.9 10:57/M
5 MARIE COX FT WORTH TX 93 56 166 9:29.0 38:06.4 38:37.6 0:31.1 12:15/M
6 TINA MILLER HEGINS PA 21 58 209 27:33.8 56:11.2 56:42.9 0:31.7 18:04/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JIM ELY FORT WORTH TX 110 56 28   23:01.3 23:03.6 0:02.2 7:24/M
2 HOWARD CHANG DENTON TX 287 55 37 1:14.9 24:16.2 24:20.4 0:04.1 7:48/M
3 GREG GOLDEN PLANO TX 124 58 56 3:23.6 26:24.9 26:31.3 0:06.3 8:29/M
4 JOHN JAMES EULESS TX 293 55 114 7:54.1 30:55.4 31:07.4 0:12.0 9:56/M
5 BRENT COX FT WORTH TX 92 58 199 23:38.2 46:39.5 46:59.1 0:19.6 15:00/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NANCY EBERSOLE COLLEYVILLE TX 107 62 115   31:05.5 31:27.7 0:22.2 10:00/M
2 JNEICE BECKCOM FORT WORTH TX 77 64 119 0:31.5 31:37.1 31:49.3 0:12.1 10:10/M
3 CHRIS KERR ARLINGTON TX 158 63 137 2:16.0 33:21.6 33:40.9 0:19.3 10:43/M
4 NINA BIRCHER FORT WORTH TX 314 61 145 3:08.7 34:14.3 34:28.9 0:14.6 11:00/M
5 TOMI HUFF FORT WORTH TX 292 61 196 13:35.0 44:40.6 45:04.2 0:23.6 14:22/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAX FALLS FORT WORTH TX 339 63 126   32:43.0 32:55.4 0:12.4 10:31/M
2 CRAIG EBERSOLE COLLEYVILLE TX 106 62 128 0:08.2 32:51.2 33:13.5 0:22.2 10:34/M
3 MARK EVANS KELLER TX 114 62 140 1:10.4 33:53.4 34:09.8 0:16.4 10:54/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PEGGY BAILEY GODLEY TX 73 65 186   41:45.1 42:03.9 0:18.7 13:25/M
2 KAREN COBY HATFIELD MA 91 67 215 23:28.8 1:05:14.0 1:05:51.1 0:37.1 20:59/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BOB LAY FORT WORTH TX 168 69 54   26:13.6 26:20.1 0:06.5 8:26/M
2 LARRY FLINN FORT WORTH TX 115 68 117 5:03.4 31:17.0 31:25.2 0:08.1 10:04/M
3 ROBERT GRANTHAM BRIDGEPORT TX 290 66 148 8:10.5 34:24.1 34:53.1 0:28.9 11:04/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FARA RAINES FORT WORTH TX 224 70 52   25:44.6 25:46.6 0:01.9 8:16/M
2 LINDA DICKSON FORT WORTH TX 102 72 168 12:30.5 38:15.1 38:41.8 0:26.6 12:18/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEON MINTON WILLOW PARK TX 187 70 63   27:10.5 27:13.8 0:03.3 8:44/M
2 PEDRO RAMOS MINERAL WELLS TX 60 70 138 6:14.6 33:25.1 33:26.5 0:01.3 10:45/M
3 KIMBLE HOWARD TYLER TX 150 73 147 7:13.2 34:23.8 34:31.3 0:07.5 11:03/M
4 JAMES BIRCHER FORT WORTH TX 313 73 160 8:53.9 36:04.4 36:19.4 0:15.0 11:36/M
5 ED BECKCOM FORT WORTH TX 76 73 192 16:04.2 43:14.7 43:33.3 0:18.5 13:54/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KEN BREWER ARLINGTON TX 84 79 82   29:09.4 29:19.7 0:10.2 9:22/M
2 TERRY SHELDEN FORT WORTH TX 245 75 109 1:20.8 30:30.3 30:42.5 0:12.2 9:48/M
3 JAMES THRUSTON DALLAS TX 258 79 149 5:18.6 34:28.1 34:32.4 0:04.3 11:05/M
4 JURIS JUREVICS FORT WORTH TX 349 78 207 24:48.8 53:58.3 54:20.3 0:22.0 17:21/M
Top

Male 80 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROBERT EBERS MANSFIELD TX 105 82 195   44:26.8 44:56.6 0:29.7 14:17/M
2 ERNEST LACROIX FT WORTH TX 166 97 216 20:48.3 1:05:15.2 1:05:51.9 0:36.6 20:59/M