Dorothy's Dash

Age Group Results

November 12, 2016


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K Timed

Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SAMANTHA HUMPHRIES 949 11 11   18:08.9 18:09.4 0:00.5 5:50/M
Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KEITH PIERCE 322 36 1   14:58.1 15:00.8 0:02.7 4:49/M
Top

Female 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AVERY ANDERSON 946 9 101   23:13.1 23:17.4 0:04.2 7:28/M
2 ELENI JO BROWNE 903 8 124 1:23.0 24:36.1 24:40.4 0:04.2 7:55/M
3 MEGAN TRACEWELL 1000 9 170 3:55.7 27:08.8 27:17.8 0:08.9 8:43/M
Top

Male 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JADEN ELGIN 1612 9 27   19:23.2 19:24.2 0:01.0 6:14/M
2 AUSTIN LYDA FLOWER MOUND TX 319 9 36 0:32.8 19:56.0 19:56.9 0:00.9 6:25/M
3 PARKER NOFFZ 321 9 58 2:00.7 21:23.9 21:25.4 0:01.4 6:53/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALYSSA HARRIS 1615 13 14   18:25.4 18:26.1 0:00.7 5:55/M
2 NICOLE HUMPHRIES 950 11 17 0:02.6 18:28.1 18:29.0 0:00.8 5:56/M
3 RACHEL SUTLIFF 910 13 18 0:09.6 18:35.0 18:36.3 0:01.2 5:59/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JONATHAN CANTU DALLAS TX 969 14 2   16:40.0 16:40.8 0:00.8 5:22/M
2 ERIK HALLDORSON 1614 14 5 0:15.3 16:55.4 16:55.9 0:00.5 5:26/M
3 RILEY NEDROW 1625 11 7 0:38.6 17:18.6 17:19.4 0:00.8 5:34/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ARIEL ESPOSITO 2747 16 65   21:38.6 21:39.6 0:01.0 6:57/M
2 KRISTEN STUBENAZY 331 16 309 14:17.6 35:56.2 35:59.5 0:03.2 11:33/M
3 ALLYSON HENRY 978 19 312 14:34.8 36:13.4 36:29.6 0:16.1 11:39/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JORDAN GLEDHILL 317 16 3   16:43.1 16:43.3 0:00.1 5:23/M
2 PAUL ANDERSON ARGYLE TX 329 16 4 0:08.5 16:51.6 16:52.0 0:00.4 5:25/M
3 RUGBY SCRUGGS 318 16 6 0:30.2 17:13.3 17:13.3 5:32/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LEEANN WELLS 2726 21 61   21:27.2 21:27.6 0:00.4 6:54/M
2 LAUREN COSBY 926 27 99 1:41.9 23:09.1 23:31.2 0:22.1 7:27/M
3 AMY GOLDSMITH 1840 25 162 5:28.5 26:55.7 27:07.4 0:11.6 8:39/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK KWIATKOWSKI 1866 22 31   19:40.9 19:44.2 0:03.2 6:19/M
2 EDDIE MANZANARES 1672 28 76 2:32.6 22:13.6 22:58.1 0:44.5 7:09/M
3 THOMAS ROOKLIDGE 1988 26 97 3:26.0 23:07.0 23:14.8 0:07.8 7:26/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMY GRAY 931 36 39   20:08.9 20:12.9 0:04.0 6:28/M
2 AMY CHILTON 1818 34 45 0:15.7 20:24.6 20:28.9 0:04.2 6:34/M
3 ALICE HILDEBRAND 1850 36 46 0:16.9 20:25.8 20:29.9 0:04.0 6:34/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK MILLER CARROLLTON TX 313 38 28   19:23.4 19:25.9 0:02.5 6:14/M
2 SCOTT NEDROW 1626 35 30 0:17.4 19:40.8 19:43.8 0:02.9 6:19/M
3 DAMIAN BLACK 1785 30 42 0:55.6 20:19.0 20:23.3 0:04.2 6:32/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MELISSA SULLIVAN 1524 42 74   22:00.3 22:05.8 0:05.4 7:04/M
2 CAROL BEADLES FLOWER MOUND TX 1780 46 88 0:38.2 22:38.6 22:42.9 0:04.3 7:17/M
3 CHERYL CANADY LEWISVILLE TX 1816 42 100 1:10.4 23:10.7 23:18.4 0:07.6 7:27/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MATT CELONE 947 41 10   18:08.8 18:10.4 0:01.6 5:50/M
2 TODD BURNS 1815 45 25 0:58.3 19:07.1 19:11.9 0:04.7 6:09/M
3 KEVIN LYONS 1622 49 29 1:31.7 19:40.5 19:45.8 0:05.2 6:19/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SANDY PENNEY 925 53 106   23:50.8 23:54.9 0:04.1 7:40/M
2 STEPHANIE ELMER FLOWER MOUND TX 1534 54 136 1:40.1 25:30.9 25:41.1 0:10.2 8:12/M
3 ANN HANDREN 1844 57 152 2:37.5 26:28.3 26:53.1 0:24.7 8:31/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GREG ERB DOUBLE OAK TX 1577 52 82   22:28.4 22:38.3 0:09.8 7:13/M
2 RICHARD WYGLE 2734 52 85 0:03.9 22:32.4 22:40.3 0:07.9 7:15/M
3 JEFFREY WAGNER 1771 56 105 1:14.2 23:42.7 24:38.3 0:55.6 7:37/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRUDY CLELAND 935 66 196   28:23.2 29:06.7 0:43.4 9:08/M
2 BARBARA STARKEY 2713 60 247 3:35.9 31:59.2 32:39.0 0:39.8 10:17/M
3 JANE PRAUGHT FLOWER MOUND TX 1897 60 265 5:15.1 33:38.3 33:58.4 0:20.1 10:49/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TOM ALVEY FLOWER MOUND TX 1679 62 64   21:35.7 21:39.5 0:03.8 6:56/M
2 TIMOTHY MACHELSKI 1872 60 79 0:44.7 22:20.4 22:27.1 0:06.7 7:11/M
3 TERRY NORTH FLOWER MOUND TX 1886 67 202 6:58.2 28:33.9 28:51.9 0:17.9 9:11/M
Top

Female 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KARLEE DIAL 1824 99 255   32:33.5 35:08.3 2:34.8 10:28/M
2 MARGARET LEE 934 74 313 3:40.6 36:14.1 37:11.3 0:57.2 11:39/M
3 FADRA MCAFEE 1877 99 356 8:54.3 41:27.8 42:32.2 1:04.3 13:20/M
Top

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WILL FERSON FLOWER MOUND TX 1834 76 225   29:54.4 29:57.7 0:03.3 9:37/M
2 CARL HEATH 1848 71 338 8:36.6 38:31.0 38:39.1 0:08.0 12:23/M
3 PAUL PETERS 1893 74 403 21:30.9 51:25.3 51:42.0 0:16.6 16:32/M