Lake Joe Pool Pumpkin Run

Age Group Results

October 10, 2015


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com

10K Timed

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SATO MAGALY ARLINGTON TX 1645 39 3   40:04.4 40:05.7 0:01.2 6:27/M
 

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GABRIEL ZAMBRANO FORT WORTH TX 1587 21 1   31:43.7 31:43.7 5:06/M
 

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FRANCES MCKISSICK IRVING TX 1542 53 15   45:36.7 45:40.1 0:03.3 7:21/M
 

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JON HYAMS ARLINGTON TX 1652 44 2   38:56.0 38:57.1 0:01.1 6:16/M
 

Female GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 POKSU BINGER FORT WORTH TEXAS 1484 65 19   48:31.4 48:37.7 0:06.2 7:49/M
 

Male GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLIE HART ARLINGTON TX 1520 59 12   45:35.1 45:39.1 0:03.9 7:20/M
 

Female 1 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CASSIDY LINDELL GRAND PRAIRIE TX 1537 15 32   52:22.7 52:40.9 0:18.2 8:26/M
2 MELISSA DEL CAMPO CARROLLTON TX 1670 17 70 7:51.4 1:00:14.2 1:00:54.2 0:40.0 9:42/M
3 PATRICIA MONTERO PLANO TX 1631 3 112 20:57.0 1:13:19.7 1:13:47.2 0:27.5 11:48/M
 

Male 19 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELVIS LUNN GRAND PRAIRIE TX 1633 14 10   45:05.4 45:09.6 0:04.1 7:16/M
2 ZAID ROJAS ENNIS TX 1616 19 14 0:30.9 45:36.4 45:37.9 0:01.5 7:21/M
3 JASON SWANN ARLINGTON TX 1170 11 65 13:50.4 58:55.9 59:10.6 0:14.6 9:29/M
4 JASON HAMMON ARLINGTON TX 1519 19 109 26:47.3 1:11:52.8 1:12:48.8 0:56.0 11:34/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RACHEL ROSE 1618 24 59   57:54.5 58:04.1 0:09.6 9:19/M
2 MORGAN GRACE MILBURN HATTIESBURG MS 1546 21 76 4:45.3 1:02:39.8 1:02:44.0 0:04.1 10:05/M
3 LAURA VILLA DALLAS TX 1577 22 137 34:30.9 1:32:25.5 1:33:09.0 0:43.5 14:53/M
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARK SCHELDBERG MANSFIELD TX 1733 20 8   44:23.1 44:23.8 0:00.7 7:09/M
2 TOM ALLDRITT 1027 24 46 11:24.7 55:47.8 56:53.6 1:05.7 8:59/M
3 JULIEN MORGNIEUX 1030 22 61 14:07.2 58:30.3 59:35.0 1:04.6 9:25/M
4 JESSE VERGARA 1235 23 74 18:02.0 1:02:25.2 1:03:49.9 1:24.7 10:03/M
5 MATTHEW WRIGHT ATLANTA GA 1583 20 138 48:09.4 1:32:32.5 1:34:09.6 1:37.0 14:54/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KRISTI TORKILDSON DALLAS TX 1573 25 28   52:10.1 52:44.1 0:34.0 8:24/M
2 MEGAN TIEDTKE GRAND PRAIRIE TX 1572 28 36 0:33.8 52:44.0 53:11.1 0:27.1 8:30/M
3 WALLIS YOUNG DUNCANVILLE TX 1586 25 82 12:16.8 1:04:27.0 1:04:48.3 0:21.3 10:23/M
4 VANESSA GONZALEZ CARROLLTON TX 1514 29 97 16:06.7 1:08:16.9 1:08:42.5 0:25.6 11:00/M
5 LAUREN ALCALA FORT WORTH TX 1476 29 130 31:54.4 1:24:04.5 1:24:57.0 0:52.5 13:32/M
6 BRITTANY ROACH RICHLAND HILLS TX 1731 27 133 37:56.4 1:30:06.6 1:31:25.6 1:19.0 14:31/M
7 ANDRE MCLANE ATLANTA GA 1543 28 141 41:07.6 1:33:17.7 1:34:36.2 1:18.4 15:01/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BEN SOTERO DUNCANVILLE TX 1570 28 13   45:35.3 45:39.9 0:04.5 7:20/M
2 KYLE COKER 1297 26 20 3:27.9 49:03.2 49:18.4 0:15.2 7:54/M
3 AARON BARNETT DUNCANVILLE TX 1479 25 42 8:58.2 54:33.5 54:55.8 0:22.3 8:47/M
4 EDUARDO LANDEROS DALLAS TX 1533 26 56 11:17.2 56:52.5 57:12.6 0:20.1 9:09/M
5 CORD ALCALA FORT WORTH TX 1475 28 71 15:06.3 1:00:41.6 1:01:33.8 0:52.2 9:46/M
6 PEDRO CRISPIN DALLAS TX 1502 29 77 17:16.2 1:02:51.6 1:03:14.9 0:23.3 10:07/M
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARTHA BACHELOR LAKESIDE TX 1478 30 24   50:04.4 50:10.7 0:06.3 8:04/M
2 ZUELEM ROMAN 1234 33 34 2:21.5 52:25.9 53:03.3 0:37.4 8:26/M
3 SYLVIA KRYWALSKI GRAND PRAIRIE TX 1532 30 39 4:05.2 54:09.6 54:57.9 0:48.2 8:43/M
4 AMANDA DENT DALLAS TX 1506 34 44 5:04.8 55:09.2 55:59.3 0:50.0 8:53/M
5 MELISSA SHEILS DENVER CO 1565 33 64 8:44.5 58:48.9 59:12.4 0:23.4 9:28/M
6 VICKY LONG ARLINGTON TX 1539 30 69 9:24.6 59:29.0 1:00:59.5 1:30.5 9:35/M
7 LESLIE BARNHART ARLINGTON TX 1480 32 81 14:22.5 1:04:26.9 1:05:58.5 1:31.6 10:23/M
8 MEGAN COSTA THE COLONY TX 1500 32 91 16:27.9 1:06:32.3 1:06:57.9 0:25.6 10:43/M
9 ROSANNA CLAIR ADDISON TX 1495 32 93 16:28.1 1:06:32.5 1:06:58.2 0:25.7 10:43/M
10 RACHELLE DINWIDDIE ARLINGTON TX 1507 30 102 19:33.0 1:09:37.4 1:10:36.1 0:58.7 11:13/M
11 ANN KEINGATTI IRVING TX 1529 30 114 24:24.4 1:14:28.9 1:15:06.8 0:37.9 11:59/M
12 LESLIE CRADER VENUS TX 1501 34 121 27:35.6 1:17:40.0 1:19:13.6 1:33.5 12:30/M
13 MARICELA MARTINEZ 1014 31 124 30:20.7 1:20:25.1 1:21:35.8 1:10.7 12:57/M
14 STEPHANIE WOOLDRIDGE GRAND PRAIRIE TX 1582 34 129 33:53.1 1:23:57.5 1:25:31.6 1:34.1 13:31/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TOMAS PEREZ RICHARDSON TX 1555 33 21   49:17.9 49:27.3 0:09.4 7:56/M
2 OMAR NJIE CEDAR HILL TX 1552 34 25 1:09.3 50:27.2 50:48.5 0:21.2 8:07/M
3 CLAYTON KRAMER ARLINGTON TX 1531 30 30 3:02.1 52:20.0 53:51.0 1:31.0 8:26/M
4 STEVEN JEFFERSON 1028 33 31 3:02.9 52:20.8 54:15.3 1:54.5 8:26/M
5 JASON COSTA THE COLONY TX 1499 33 37 3:49.3 53:07.2 53:32.2 0:25.0 8:33/M
6 WILLIAM ROSE 1617 33 58 8:20.0 57:37.9 57:46.5 0:08.6 9:17/M
7 JOSE LEYVA IRVING TX 1536 33 72 12:29.8 1:01:47.7 1:01:51.8 0:04.0 9:57/M
8 NEIL ROACH RICHLAND HILLS TX 1732 33 136 42:53.5 1:32:11.4 1:33:50.7 1:39.2 14:51/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LAURA HOFFMAN 1044 37 55   56:44.5 56:47.2 0:02.6 9:08/M
2 HEATHER MILLETT SPRINGTOWN TX 1547 37 79 6:38.3 1:03:22.9 1:03:36.0 0:13.1 10:12/M
3 MARIA BRISENO GRAND PRAIRIE TX 1488 37 83 8:10.8 1:04:55.3 1:05:01.2 0:05.8 10:27/M
4 ASHLEY YOUNG ARLINGTON TX 1585 35 84 8:20.2 1:05:04.8 1:06:03.4 0:58.5 10:29/M
5 REGAN ROBERTS GRAND PRAIRIE TX 1558 35 92 9:47.7 1:06:32.3 1:07:05.8 0:33.5 10:43/M
6 CECILIA HONG HASLET TX 1525 39 94 10:32.7 1:07:17.2 1:07:31.1 0:13.8 10:50/M
7 DIA HODNETT KELLER TX 1524 37 98 11:36.8 1:08:21.4 1:08:43.6 0:22.1 11:00/M
8 KERRY GROCE DENVER CO 1516 35 99 11:39.0 1:08:23.6 1:09:25.3 1:01.7 11:01/M
9 TERI GUNNELS GRAND PRAIRIE TX 1517 38 111 16:31.6 1:13:16.2 1:14:33.8 1:17.6 11:48/M
10 JENNIFER SANCHEZ FORT WORTH TX 1562 36 116 18:41.2 1:15:25.8 1:15:45.6 0:19.8 12:09/M
11 VALERIE MARQUEZ 1260 36 120 20:53.4 1:17:38.0 1:17:59.0 0:21.0 12:30/M
12 TAMIKA STEWARD 1017 39 125 23:41.0 1:20:25.6 1:21:36.0 1:10.4 12:57/M
13 DARRAH RIPPY DALLAS TX 1557 39 127 26:16.9 1:23:01.5 1:23:39.9 0:38.4 13:22/M
14 SHANNON MORGAN GRAND PRAIRIE TX 1549 36 132 32:52.4 1:29:36.9 1:31:12.0 1:35.0 14:26/M
15 DEBRA BEASLEY FORT WORTH TX 1482 38 142 40:35.3 1:37:19.8 1:38:28.4 1:08.5 15:40/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DARYL WIELAND GRAND PRAIRIE TX 1579 36 4   43:13.5 43:18.7 0:05.1 6:58/M
2 DAVID CONSTANTINE 1498 35 7 0:46.0 43:59.6 44:48.4 0:48.8 7:05/M
3 GERALD YOUNG ARLINGTON TX 1264 37 41 11:10.9 54:24.5 54:24.9 0:00.4 8:46/M
4 ARTURO AYON ROWLETT TX 1648 39 43 11:44.6 54:58.2 55:20.8 0:22.6 8:51/M
5 RYAN MILLETT SPRINGTOWN TX 1548 36 48 12:43.3 55:56.8 56:10.6 0:13.7 9:00/M
6 CRAIG SJOSTROM ARLINGTON TX 1566 38 54 13:28.4 56:42.0 56:59.6 0:17.6 9:08/M
7 JAMES EMERY 1102 39 60 14:44.5 57:58.1 58:13.3 0:15.1 9:20/M
8 DARIO BOWERS FORT WORTH TX 1486 39 115 32:11.9 1:15:25.5 1:15:45.7 0:20.2 12:09/M
9 VICTOR LEONARD EULESS TX 1535 38 123 36:31.7 1:19:45.3 1:20:08.5 0:23.2 12:51/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STACIE SJOSTROM ARLINGTON TX 1567 41 29   52:14.3 52:31.3 0:17.0 8:25/M
2 TAMMY LOFTUS GRAND PRAIRIE TX 1538 44 80 11:33.1 1:03:47.4 1:04:14.4 0:26.9 10:16/M
3 TRACEY PADDOCK 1553 43 101 16:17.0 1:08:31.3 1:09:46.5 1:15.2 11:02/M
4 JACQUELINE HUFFMAN ARLINGTON TX 1526 40 108 19:04.8 1:11:19.1 1:12:37.7 1:18.6 11:29/M
5 WENDY YATES GRAND PRAIRIE TX 1584 41 110 21:00.9 1:13:15.3 1:14:32.5 1:17.2 11:48/M
6 CARLA EDWARDS MIDLOTHIAN TX 1511 42 134 39:00.4 1:31:14.7 1:31:39.0 0:24.3 14:41/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MICHAEL LEAD 1644 44 5   43:17.7 43:24.0 0:06.3 6:58/M
2 DAVID JENKINS 1527 43 9 1:10.5 44:28.2 45:17.9 0:49.6 7:10/M
3 STEPHEN CHEE IRVING TX 1494 40 27 8:48.1 52:05.8 52:43.4 0:37.5 8:23/M
4 TIMOTHY JOHOSKY 1528 44 35 9:19.1 52:36.8 53:45.2 1:08.4 8:28/M
5 PAUL BANKS GRAND PRAIRIE TX 1332 43 51 13:07.2 56:24.9 56:36.8 0:11.8 9:05/M
6 JOHN BUCKHOLT FORT WORTH TX 1490 42 57 14:11.1 57:28.9 58:30.9 1:01.9 9:15/M
7 CHAD EDWARDS ARLINGTON TX 1727 42 78 19:54.3 1:03:12.1 1:03:33.6 0:21.5 10:11/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ANGELA EUSERY 1512 47 16   47:04.3 47:07.5 0:03.2 7:35/M
2 HERMINE ARIYIBI GRAND PRAIRIE TX 1477 45 73 15:14.7 1:02:19.0 1:03:23.4 1:04.3 10:02/M
3 MICHELLE BARNETT 1137 49 85 18:13.4 1:05:17.7 1:05:40.6 0:22.8 10:31/M
4 CHRISTINE KILLIAN FORNEY TX 1728 47 86 18:16.5 1:05:20.9 1:05:41.0 0:20.1 10:31/M
5 KELLIE PATTERSON ARLINGTON TX 1554 46 100 21:25.5 1:08:29.9 1:09:54.1 1:24.2 11:02/M
6 SYRINITHNIA MANN LANCASTER TX 1540 46 105 22:53.1 1:09:57.4 1:10:31.8 0:34.3 11:16/M
7 LISA SMITH GOODYEAR AZ 1735 49 113 26:28.1 1:13:32.4 1:15:08.9 1:36.4 11:50/M
8 SHEREEN GOVENDER ARLINGTON TX 1515 45 131 40:46.5 1:27:50.8 1:28:27.2 0:36.3 14:09/M
9 KATHERINE DALLEY MANSFIELD TX 1503 45 143 1:02:48.4 1:49:52.7 1:50:19.0 0:26.3 17:42/M
10 ADRIANA CHAPA SAN ANTONIO TX 1043 45 144 1:06:34.4 1:53:38.7 1:54:06.6 0:27.8 18:18/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEVE STENDER OMAHA NE 1571 48 6   43:43.5 43:43.9 0:00.4 7:02/M
2 VINCENT BEA IRVING TX 1481 47 11 1:25.8 45:09.3 45:19.6 0:10.3 7:16/M
3 STEPHEN ADELMAN GRAND PRAIRIE TX 1474 47 18 4:31.5 48:15.0 48:34.0 0:19.0 7:46/M
4 LUIS HERNANDEZ DALLAS TX 1641 45 22 5:52.4 49:35.9 49:39.9 0:04.0 7:59/M
5 MARK LATIMER 1534 47 23 5:59.1 49:42.6 50:51.5 1:08.8 8:00/M
6 JESUS VERGARA 1236 46 33 8:41.3 52:24.8 53:01.4 0:36.6 8:26/M
7 GERIAIDO CASTILLO METAIRIE LA 1666 48 40 10:26.2 54:09.7 54:12.8 0:03.0 8:43/M
8 ZORAN SMAIC RED OAK TX 1734 48 49 12:26.2 56:09.8 56:11.8 0:02.0 9:03/M
9 CHARLES MESSAMORE GRAND PRAIRIE TX 1599 45 67 15:44.6 59:28.1 59:50.5 0:22.3 9:35/M
10 CARL BUCKHOLT CARROLLTON TX 1489 47 68 15:45.0 59:28.5 1:00:29.2 1:00.6 9:35/M
11 ANTHONY BUTLER CEDARHILL TX 1491 48 90 22:36.6 1:06:20.1 1:06:42.1 0:21.9 10:41/M
12 BILLY EDWARDS MIDLOTHIAN TX 1510 47 135 47:31.6 1:31:15.2 1:31:39.7 0:24.5 14:42/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MONICA WILLIAMSON ARLINGTON TX 1580 52 53   56:39.2 56:43.1 0:03.9 9:07/M
2 MAYA NAMBOODIRI ARLINGTON TX 1550 51 63 2:05.2 58:44.4 58:53.2 0:08.8 9:27/M
3 MICHELLE TREECE MANSFIELD TX 1574 52 104 13:14.5 1:09:53.7 1:10:30.8 0:37.0 11:15/M
4 HELEN DONNELL 1508 53 118 20:52.3 1:17:31.5 1:18:08.1 0:36.6 12:29/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HOWARD CHANG GRAND PRAIRIE TX 1493 54 17   47:35.0 47:36.9 0:01.8 7:40/M
2 GARY MCDANIEL ARLINGTON TX 1729 54 47 8:14.0 55:49.1 56:02.1 0:13.0 8:59/M
3 HUNG LY 1169 51 87 17:49.3 1:05:24.4 1:06:12.9 0:48.5 10:32/M
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 VICKI TANKERSLEY ROCKWALL TX 1736 57 66   59:25.6 59:36.6 0:11.0 9:34/M
2 EDITH GONZALEZ MANSFIELD TX 1513 56 75 3:06.9 1:02:32.5 1:02:37.9 0:05.4 10:04/M
3 SHELLY DOUGLASS ARLINGTON TX 1257 55 119 18:12.3 1:17:37.9 1:17:59.3 0:21.4 12:30/M
4 ROCHELLE WHITE HEATH TX 1578 56 140 33:40.2 1:33:05.8 1:34:09.2 1:03.4 14:59/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WILLIAM BOTEL CARROLLTON TX 1485 59 26   51:40.6 51:41.6 0:00.9 8:19/M
2 WIN CALLENDER FRISCO TX 1492 57 52 4:48.0 56:28.7 56:47.4 0:18.7 9:06/M
3 JOSEPH RODRIGUEZ ARLINGTON TX 1559 58 88 13:50.1 1:05:30.8 1:05:48.4 0:17.5 10:33/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DENISE MARTINEZ ARLINGTON TX 1029 62 103   1:09:49.4 1:10:48.7 0:59.3 11:15/M
2 CHRIS KERR ARLINGTON TX 1530 62 107 0:52.2 1:10:41.6 1:12:04.7 1:23.1 11:23/M
3 SALLY HILLIN NEVADA TX 1523 62 122 9:43.8 1:19:33.2 1:19:44.3 0:11.1 12:49/M
4 LINDA SIMS ARLINGTON TX 1266 60 128 13:54.4 1:23:43.8 1:24:02.3 0:18.5 13:29/M
5 TAWANIE MCLANE ATLANTA GA 1544 64 139 23:10.2 1:32:59.7 1:34:37.1 1:37.4 14:58/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEVE CASSIDY MANSFIELD TX 1638 61 38   53:49.6 54:00.0 0:10.3 8:40/M
2 STEPHEN PHILLIPS ARLINTON TX 1730 60 89 12:27.6 1:06:17.3 1:06:25.9 0:08.6 10:40/M
3 TEDDY VIATOR DALLAS TX 1576 63 95 14:05.3 1:07:54.9 1:08:04.6 0:09.7 10:56/M
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARE MONTE ARLINGTON TX 1045 67 106   1:10:30.3 1:10:57.1 0:26.8 11:21/M
2 PATRICIA VILLIERS ARLINGTON TX 1263 67 126 11:55.2 1:22:25.5 1:22:46.8 0:21.2 13:16/M
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PAUL SMITH III ARLINGTON TX 1569 65 45   55:23.7 55:25.2 0:01.4 8:55/M
2 BLACK KENDALL 1606 66 50 0:47.1 56:10.9 56:14.4 0:03.5 9:03/M
 

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEAN PARK ARLINGTON TX 1654 70 96   1:07:57.5 1:08:06.7 0:09.1 10:57/M
2 JOANNA MCCLELLAN ARLINGTON TX 1541 74 117 8:13.3 1:16:10.9 1:16:42.6 0:31.6 12:16/M
 

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KEN BREWER ARLINGTON TX 1659 78 62   58:31.3 58:37.5 0:06.2 9:25/M