Dorothy's Dash

Age Group Results

November 15, 2014


Results By RunTIME Racing Services, www.run-time.com


Men: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K Timed

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RACHEL HANSON FLOWER MOUND TX 1104 41 15   18:54.6 18:57.1 0:02.4 6:05/M
Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JACKSON FOUNTAIN ARGYLE TX 1493 18 1   15:49.8 15:50.1 0:00.2 5:05/M
Top

Female MASTER OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DENISE HINRICHS-NAUMAN FLOWER MOUND TX 1298 49 45   21:04.4 21:07.6 0:03.1 6:46/M
Top

Male MASTER OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRIS JANCOSKO 1489 40 10   18:32.7 18:34.8 0:02.1 5:58/M
Top

Age or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHELSEA NEAL 1474 119   25:47.7 25:52.8 0:05.1 8:17/M
2 EMILY HASTEN 1164 210 3:20.3 29:08.0 29:42.3 0:34.3 9:22/M
3 MARY LEMPKE 1083 299 7:13.6 33:01.3 33:19.2 0:17.8 10:37/M
4 KATIE COX GRAPEVINE TX 1260 367 11:32.8 37:20.6 37:51.4 0:30.8 12:00/M
Top

Age or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DOUG LINS 1176 177   27:55.1 28:01.0 0:05.8 8:59/M
2 UNKNOWN PARTIC. 2009 2009 229 1:40.0 29:35.2 30:15.6 0:40.4 9:31/M
3 SCOTT CONWAY 1259 261 2:53.1 30:48.3 31:04.9 0:16.6 9:54/M
Top

Female 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NICOLE HUMPHRIES 1302 9 60   22:19.2 22:21.2 0:01.9 7:11/M
2 SAMANTHA HUMPHRIES 1303 9 63 0:03.9 22:23.2 22:25.0 0:01.7 7:12/M
3 ELLA RICKS FLOWER MOUND TX 1138 9 183 5:47.2 28:06.5 28:17.8 0:11.3 9:02/M
4 ABBIGAIL WEKLAR BARTINVILLE TX 936 9 290 10:21.3 32:40.6 32:49.5 0:08.9 10:30/M
5 ELLIE FEENEY 1079 9 295 10:30.0 32:49.2 33:07.0 0:17.7 10:33/M
6 ASHLEY KLUTHE 1324 9 324 12:08.7 34:27.9 40:47.0 6:19.0 11:05/M
7 EMMA DUDERSTADT 1183 9 357 14:06.3 36:25.5 37:12.9 0:47.3 11:43/M
8 ANUSHA SENGUPTA 1415 9 402 20:12.8 42:32.0 42:32.8 0:00.8 13:41/M
9 AVERY COOPER 1047 9 409 20:54.0 43:13.2 43:54.0 0:40.7 13:54/M
10 C.J. HENDERSON 1293 9 461 32:10.0 54:29.3 55:14.4 0:45.1 17:31/M
Top

Male 9 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DANTE PASELLO 914 9 55   22:06.7 22:11.2 0:04.5 7:06/M
2 JACKSON PENN 1389 8 85 1:27.3 23:34.1 23:40.5 0:06.3 7:35/M
3 TYLER MOATES 1367 9 86 1:29.1 23:35.8 23:39.9 0:04.0 7:35/M
4 AUSTIN LYDA FLOWER MOUND TX 1349 7 89 1:45.5 23:52.3 23:54.5 0:02.2 7:40/M
5 RICARDO OLIVARES 1212 9 96 2:10.5 24:17.3 24:17.9 0:00.5 7:48/M
6 CHASE LESLIE 1343 8 114 3:29.7 25:36.5 25:37.9 0:01.3 8:14/M
7 VINCENT PASELLO 915 9 134 4:18.2 26:25.0 26:30.1 0:05.1 8:30/M
8 ETHAN KEITHLY FLOWER MOUND TX 935 9 154 5:00.7 27:07.4 27:56.7 0:49.2 8:43/M
9 ANDREW LINS 1175 9 175 5:45.4 27:52.2 27:57.9 0:05.7 8:58/M
10 JOHN DAVID BLACK FLOWER MOUND TX 1234 9 225 7:26.4 29:33.2 29:38.2 0:05.0 9:30/M
11 CAMERON SCHOEP 1408 9 258 8:26.3 30:33.1 30:36.4 0:03.3 9:49/M
12 MICHAEL COURILLION 1027 8 358 14:21.6 36:28.4 36:47.0 0:18.6 11:44/M
13 ANIKETH SUBRAMANIAN 1009 9 388 17:39.8 39:46.5 40:03.5 0:16.9 12:47/M
14 DYLAN SHARKEY 910 8 451 30:23.3 52:30.1 52:36.1 0:05.9 16:53/M
15 DAVID LODDEKE 1478 8 452 30:24.0 52:30.7 52:36.9 0:06.2 16:53/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALLIE LYDA FLOWER MOUND TX 1347 11 37   20:47.0 20:48.8 0:01.8 6:41/M
2 NATALIE COOK HIGHLAND VILLAGE TX 939 11 38 0:00.0 20:47.0 20:49.4 0:02.4 6:41/M
3 BRIAN WAWCZAC 1450 14 64 1:40.6 22:27.6 22:33.0 0:05.3 7:13/M
4 MAKENZIE SCHOTT 1412 13 68 1:45.8 22:32.9 22:35.6 0:02.7 7:15/M
5 ABIGAIL BLACK FLOWER MOUND TX 1231 11 102 4:04.7 24:51.7 24:56.3 0:04.6 7:59/M
6 ERIN KELLEY 1314 13 128 5:21.7 26:08.7 26:56.8 0:48.0 8:24/M
7 JORDAN WOERNER 1086 11 157 6:27.0 27:14.0 27:32.3 0:18.3 8:45/M
8 ALAINA VICTOR 1443 12 172 6:58.5 27:45.5 28:42.3 0:56.8 8:55/M
9 ROSALYN OLIVARES 1213 11 186 7:25.5 28:12.5 28:13.7 0:01.1 9:04/M
10 BROOKE NAUMAN FLOWER MOUND TX 1376 11 194 7:43.6 28:30.6 28:31.6 0:00.9 9:10/M
11 KATIE LODDEKE 1468 10 197 7:52.4 28:39.4 28:39.9 0:00.5 9:13/M
12 ALEXANDRA STEARNS FLOWER MOUND TX 955 13 211 8:22.1 29:09.2 29:57.6 0:48.4 9:22/M
13 IRELAND YOCUM 1463 13 212 8:23.0 29:10.0 29:58.2 0:48.2 9:23/M
14 LILLY ANTHONY 1075 13 262 10:08.5 30:55.6 31:40.1 0:44.5 9:56/M
15 MADISON SCHOTT 1411 11 263 10:13.5 31:00.5 31:00.7 0:00.1 9:58/M
16 KACIE CLOPP 1257 13 278 11:07.4 31:54.5 31:58.5 0:03.9 10:15/M
17 CRISTEN WOOD FLOWER MOUND TX 928 11 285 11:29.7 32:16.8 32:17.1 0:00.3 10:23/M
18 CAROLINE KIRKPATRICK FLOWER MOUND TX 1320 13 294 11:57.2 32:44.2 33:27.1 0:42.8 10:32/M
19 ABIGAIL AHRENBERG 1216 10 308 13:08.7 33:55.7 34:29.5 0:33.7 10:54/M
20 MIRIAM SAND 1107 14 361 15:46.9 36:33.9 36:43.3 0:09.3 11:45/M
21 MEGAN DAMICO 1174 10 368 16:34.3 37:21.3 37:28.2 0:06.8 12:01/M
22 MARY TODD ANTHONY 1076 14 379 18:04.3 38:51.3 39:36.8 0:45.5 12:30/M
23 TAYLOR LEDERER 1341 14 397 20:47.6 41:34.6 42:34.8 1:00.1 13:22/M
24 CAITLYN GREEN 1285 10 414 22:51.1 43:38.2 44:21.4 0:43.2 14:02/M
25 CARLA RITTER 1007 13 428 26:31.8 47:18.8 48:10.7 0:51.9 15:13/M
26 ZOE MC DONALD 1355 14 454 31:54.2 52:41.2 53:36.5 0:55.3 16:56/M
27 CAILEY DESHAZO 1144 14 456 32:48.5 53:35.5 54:53.4 1:17.9 17:14/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CARTER MOATES 1365 14 8   18:06.2 18:06.6 0:00.3 5:49/M
2 ASHER LESLIE 1342 11 18 1:05.2 19:11.5 19:13.1 0:01.6 6:10/M
3 NOAH KUBALA FLOWER MOUND TX 957 14 22 2:00.2 20:06.5 20:08.1 0:01.5 6:28/M
4 PETER HITSCHERICH FLOWER MOUND TX 1299 14 28 2:08.8 20:15.0 20:16.5 0:01.5 6:31/M
5 CALEB THAKUR 1476 14 34 2:33.9 20:40.1 20:44.5 0:04.3 6:39/M
6 CHRIS HAMMACK KELLER TX 929 14 35 2:39.8 20:46.1 20:48.1 0:02.0 6:41/M
7 JARRED THOMAS 938 14 40 2:44.1 20:50.3 20:52.7 0:02.3 6:42/M
8 EDDIE MARCOE 1485 14 44 2:55.1 21:01.3 21:03.6 0:02.3 6:45/M
9 ALEX KUCENSKI 1331 13 52 3:55.0 22:01.2 22:05.3 0:04.0 7:05/M
10 DAVID CARR FLOWER MOUND TX 1130 12 57 4:09.9 22:16.1 22:26.0 0:09.8 7:10/M
11 JACOB RICKS FLOWER MOUND TX 1139 12 61 4:13.1 22:19.3 22:28.6 0:09.3 7:11/M
12 ETHAN BORGE 1236 10 94 6:10.2 24:16.5 24:20.8 0:04.2 7:48/M
13 SAMUEL EA 1267 11 113 7:22.3 25:28.6 25:32.7 0:04.1 8:11/M
14 DARIAN BENAVIDES 1225 11 143 8:33.1 26:39.4 26:56.3 0:16.9 8:34/M
15 PATRICK JOHNSON FLOWER MOUND TX 916 10 162 9:17.3 27:23.6 28:13.6 0:50.0 8:48/M
16 DAWSON YOCUM 1462 11 169 9:31.0 27:37.3 28:25.4 0:48.0 8:53/M
17 HOY KELLEY JR. 1315 11 185 10:05.0 28:11.3 28:25.4 0:14.1 9:04/M
18 CHAD AKIN 1022 13 195 10:30.2 28:36.5 28:47.9 0:11.4 9:12/M
19 ANDREW NOLAND 1168 10 196 10:33.2 28:39.4 28:39.8 0:00.3 9:13/M
20 MITCHEL SAND 1108 12 198 10:34.4 28:40.7 28:47.1 0:06.4 9:13/M
21 ANTHONY THOMPSON 1034 13 202 10:44.9 28:51.1 29:05.3 0:14.1 9:17/M
22 NATHAN POWELL 1396 13 204 10:53.7 29:00.0 29:24.4 0:24.4 9:19/M
23 PRESLEY ROBERTSON 1401 13 206 10:54.5 29:00.7 29:25.2 0:24.4 9:19/M
24 MATHEW SAND 1105 12 221 11:19.9 29:26.2 29:35.3 0:09.1 9:28/M
25 SAM ZINECKER 1115 12 222 11:22.9 29:29.2 29:44.4 0:15.2 9:29/M
26 SAM FEENEY 1081 12 223 11:24.2 29:30.4 29:46.9 0:16.4 9:29/M
27 SEAN COUSINS FLOWER MOUND TX 918 12 233 11:30.5 29:36.7 29:45.9 0:09.2 9:31/M
28 DYLAN WILFROD 1500 11 244 11:46.1 29:52.4 30:08.6 0:16.2 9:36/M
29 MACIE BENAVIDES 1226 12 274 13:27.5 31:33.8 31:51.3 0:17.5 10:09/M
30 CHRISTOPHER HARTIGAN 1290 13 280 14:01.6 32:07.8 32:30.5 0:22.7 10:20/M
31 TAYLOR BALL 904 14 282 14:05.3 32:11.5 32:55.3 0:43.8 10:21/M
32 CHANCE AKIN 1023 10 291 14:35.6 32:41.9 33:00.9 0:19.0 10:31/M
33 COLE KIRKPATRICK FLOWER MOUND TX 1321 11 293 14:37.9 32:44.1 33:26.8 0:42.7 10:32/M
34 TROY LEMPKE HURST TX 1084 10 297 14:54.0 33:00.2 33:19.1 0:18.9 10:37/M
35 BRYAN JOHNSON 1052 11 328 16:27.8 34:34.1 34:41.6 0:07.5 11:07/M
36 ROCCO COOPER 1050 10 338 16:51.4 34:57.6 35:37.5 0:39.9 11:14/M
37 NATHAN KOPPEL 1329 11 341 17:05.5 35:11.8 36:00.0 0:48.2 11:19/M
38 LUKE CLAYTON 1132 11 342 17:10.3 35:16.6 35:26.9 0:10.3 11:20/M
39 CORBIN MCDONALD 1357 10 347 17:24.0 35:30.3 36:01.8 0:31.5 11:25/M
40 LUKE KIRKPATRICK FLOWER MOUND TX 1323 11 372 20:04.2 38:10.5 38:50.0 0:39.5 12:16/M
41 CARSON MCCLUSKEY 1471 13 386 21:38.9 39:45.1 40:43.8 0:58.7 12:47/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MCKENZIE MANNING 1494 17 47   21:25.7 21:29.2 0:03.5 6:53/M
2 CLAIRE BEADLES FLOWER MOUND TX 948 16 66 1:05.4 22:31.2 22:34.5 0:03.3 7:14/M
3 HAYLEY KUCENSKI FLOWER MOUND TX 1332 16 71 1:22.6 22:48.3 22:52.2 0:03.8 7:20/M
4 MADELEINE MCMILLAN 1492 16 80 1:48.0 23:13.7 23:17.7 0:04.0 7:28/M
5 KATELYNN EDWARDS CELINA TX 967 16 122 4:26.7 25:52.5 26:01.0 0:08.5 8:19/M
6 BROOKE PELLEGRINI FLOWER MOUND TX 1135 15 160 5:54.7 27:20.4 27:51.3 0:30.9 8:47/M
7 SYDNEY KAAZ 1003 18 182 6:40.6 28:06.3 28:17.8 0:11.5 9:02/M
8 DELANEY BACINO FLOWER MOUND TX 924 17 316 12:47.6 34:13.4 34:43.7 0:30.3 11:00/M
9 ELIZABETH WALTZ 1447 19 333 13:29.1 34:54.9 34:57.7 0:02.8 11:13/M
10 KATE STAFFORD 1110 16 340 13:39.5 35:05.2 35:14.3 0:09.1 11:17/M
11 LEYLA ABOTTEEN 1119 15 369 15:57.7 37:23.4 43:40.8 6:17.4 12:01/M
12 JORDAN PELLEGRINI FLOWER MOUND TX 1136 17 371 16:33.8 37:59.5 38:30.1 0:30.5 12:13/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GEORGE PETAGREW 907 17 2   16:20.8 16:21.4 0:00.6 5:15/M
2 MADDOX LUKE 1345 17 3 0:18.6 16:39.4 16:39.9 0:00.5 5:21/M
3 PAYTON ASH 1477 15 4 0:19.1 16:39.9 16:40.5 0:00.5 5:21/M
4 JUSTIN MCMILLIN 1155 19 6 1:27.6 17:48.4 17:49.2 0:00.7 5:43/M
5 NICK ROMANOW 1464 15 7 1:42.5 18:03.3 18:04.3 0:01.0 5:48/M
6 CALEB ALLISON 1497 17 9 2:08.5 18:29.3 18:30.2 0:00.9 5:57/M
7 BEN LAMONT BARTONVILLE TX 901 17 12 2:15.3 18:36.1 18:37.1 0:01.0 5:59/M
8 BRAXTON SHAW FLOWER MOUND TX 976 15 17 2:43.6 19:04.4 19:05.8 0:01.4 6:08/M
9 TURNER BECKER 1495 15 19 2:52.5 19:13.3 19:14.3 0:01.0 6:11/M
10 TODD DEETSEN 902 17 36 4:25.8 20:46.6 20:49.1 0:02.5 6:41/M
11 DANIEL CARR FLOWER MOUND TX 1129 17 41 4:30.3 20:51.1 20:53.2 0:02.0 6:42/M
12 JOEY NESMITH 1377 17 83 7:01.7 23:22.5 23:37.6 0:15.0 7:31/M
13 JACOB WAHL FLOWER MOUND TX 963 16 87 7:22.4 23:43.2 24:16.2 0:33.0 7:38/M
14 ISAAC PETERSON 1391 15 267 14:49.3 31:10.1 31:16.6 0:06.4 10:01/M
15 CONNOR MCCLUSKEY 1473 15 319 17:58.4 34:19.2 35:17.4 0:58.2 11:02/M
16 MICHAEL MUIR 1373 15 326 18:10.1 34:30.9 34:35.5 0:04.6 11:06/M
17 LOGAN SMYTH 1419 15 467 47:14.2 1:03:35.0 1:04:50.1 1:15.0 20:27/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DAMIAN BLACK 1232 28 43   20:58.9 20:59.8 0:00.9 6:45/M
2 ASHLEY CONDRIN GRAPEVINE TX 1198 24 93 3:11.4 24:10.3 24:51.0 0:40.6 7:46/M
3 JESSICA STUCLA FLOWER MOUND TX 968 28 97 3:22.9 24:21.9 24:50.2 0:28.3 7:50/M
4 CHEYENNE PELUSO 1206 22 99 3:47.5 24:46.5 24:51.9 0:05.4 7:58/M
5 KRISTEN JUETT FLOWER MOUND TX 1307 23 105 3:57.5 24:56.5 25:50.2 0:53.7 8:01/M
6 JAMIE MUIR FLOWER MOUND TX 1372 22 110 4:14.5 25:13.4 25:18.2 0:04.7 8:06/M
7 HANNAH JOHNSTON 1201 24 120 4:49.6 25:48.5 26:29.0 0:40.4 8:18/M
8 ASHLEY SCOTT COPPELL TX 1414 28 127 5:05.3 26:04.2 26:30.1 0:25.8 8:23/M
9 MEGHAN DRAGISIC 1199 29 156 6:09.8 27:08.7 27:27.0 0:18.2 8:43/M
10 MONICA PETTY 1126 29 158 6:15.0 27:14.0 28:54.8 1:40.7 8:45/M
11 SHANNON JONES DENTON TX 964 24 213 8:13.4 29:12.4 30:06.3 0:53.9 9:23/M
12 COLBY PRUITT KATY TX 966 27 220 8:27.0 29:25.9 29:34.4 0:08.4 9:28/M
13 JENNIFER PEARSON FLOWER MOUND TX 1158 22 249 9:04.2 30:03.2 30:32.0 0:28.8 9:40/M
14 ABIGAIL ASHLEY 1194 25 250 9:05.0 30:03.9 30:45.3 0:41.4 9:40/M
15 CARLY WESSELS THE COLONY TX 1193 26 304 12:37.5 33:36.4 34:26.1 0:49.6 10:48/M
16 KARLEE JUETT 1306 29 311 13:05.9 34:04.8 34:59.9 0:55.0 10:57/M
17 CARISSA MASIELLO 1015 27 313 13:07.1 34:06.1 34:27.5 0:21.3 10:58/M
18 ASHLEY VANDERSTUYF 1439 20 321 13:26.1 34:25.1 34:35.8 0:10.7 11:04/M
19 MALERIE DAINES 1263 28 325 13:31.1 34:30.1 34:59.4 0:29.2 11:06/M
20 AMANDA BARRETT 1223 28 337 13:57.8 34:56.8 35:48.9 0:52.1 11:14/M
21 KIRSTEN TURNER 1434 25 344 14:20.7 35:19.7 36:06.1 0:46.4 11:21/M
22 KIMBERLY MOORE 1481 25 350 14:57.8 35:56.8 36:33.7 0:36.8 11:33/M
23 ALEXANDRIA VANDERSTUYF 1437 22 359 15:30.3 36:29.3 36:40.1 0:10.8 11:44/M
24 ALYSSA HELBIG 1292 24 360 15:30.6 36:29.5 36:41.0 0:11.4 11:44/M
25 BRITTANY LANDER 1070 28 366 16:08.9 37:07.9 37:31.2 0:23.3 11:56/M
26 COURTNEY THOMPSON 1020 24 396 20:20.7 41:19.6 41:41.6 0:22.0 13:17/M
27 CLAUDIA JOHNSON FLOWER MOUND TX 958 28 398 21:01.4 42:00.3 43:07.3 1:07.0 13:30/M
28 KRYSTAL TORREZ 1432 28 417 23:32.0 44:31.0 45:07.4 0:36.4 14:19/M
29 SAMANTHA ROSALES 1403 22 443 29:29.8 50:28.7 51:24.5 0:55.7 16:14/M
30 LAUREN CHANDLER 1251 22 448 30:46.6 51:45.6 52:43.4 0:57.8 16:38/M
31 HEATHER HARP 1146 24 450 31:27.4 52:26.4 53:43.1 1:16.6 16:52/M
32 MARCELLA MCDONALD IRVING TX 1358 29 453 31:38.5 52:37.5 53:31.9 0:54.4 16:55/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TYLER CURBO 1498 27 5   17:04.7 17:06.1 0:01.3 5:29/M
2 EDDIE MANZANARES 1125 26 53 4:59.1 22:03.8 23:44.7 1:40.8 7:05/M
3 AARON CASTRO HIGHLAND VILLAGE TX 920 23 56 5:09.5 22:14.3 22:37.3 0:23.0 7:09/M
4 DAVID MCCRAE 977 25 70 5:41.3 22:46.0 26:18.0 3:32.0 7:19/M
5 CHRIS CRAIN 1120 29 74 5:58.1 23:02.8 23:26.4 0:23.6 7:24/M
6 THOMAS ROOKLIDGE 1402 24 82 6:13.8 23:18.5 23:41.2 0:22.6 7:30/M
7 PATRICK VIERZBA 1192 28 138 9:27.5 26:32.2 27:22.3 0:50.0 8:32/M
8 ADAM GARRETT 1200 25 203 11:54.6 28:59.4 29:41.8 0:42.4 9:19/M
9 ANTONIO BETULIA FLOWER MOUND TX 925 27 215 12:10.4 29:15.1 29:27.7 0:12.6 9:24/M
10 JAKE VANDERVAATE FLOWER MOUND TX 1149 20 217 12:16.5 29:21.3 30:36.2 1:14.9 9:26/M
11 WILL KEMP 1188 28 320 17:19.6 34:24.3 35:11.1 0:46.7 11:04/M
12 CHRISTOPHER KROHN 1330 23 442 33:23.4 50:28.1 51:23.8 0:55.6 16:14/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ALICE HILDEBRAND 1296 34 24   20:10.2 20:11.7 0:01.4 6:29/M
2 AMY GRAY 1482 34 29 0:12.5 20:22.8 20:25.4 0:02.6 6:33/M
3 SARAH BISHOP 1097 32 32 0:28.5 20:38.7 20:40.0 0:01.3 6:38/M
4 MEGAN MUSAR DALLAS TX 1190 30 104 4:45.7 24:56.0 25:22.1 0:26.0 8:01/M
5 VICTORIA COUSINS FLOWER MOUND TX 919 39 130 6:06.2 26:16.5 26:28.8 0:12.3 8:27/M
6 AMBER SCHNAPP 1483 38 131 6:06.3 26:16.5 26:20.4 0:03.8 8:27/M
7 MABLE MURRAY 1005 39 133 6:12.8 26:23.1 26:37.2 0:14.1 8:29/M
8 MAUREEN FIEFIA 1065 31 144 6:29.3 26:39.6 27:26.1 0:46.5 8:34/M
9 LAUREN REBER 1059 33 155 6:58.4 27:08.6 27:16.5 0:07.8 8:43/M
10 ELIZABETH CANNON 1241 34 173 7:36.0 27:46.3 28:10.0 0:23.7 8:56/M
11 KALPANA RAMAN 1016 36 174 7:40.7 27:50.9 28:11.3 0:20.3 8:57/M
12 JODI LYBBERT 1346 35 176 7:44.4 27:54.7 28:24.7 0:30.0 8:58/M
13 ERIN OVERSTREET 1095 37 178 7:46.1 27:56.3 28:16.4 0:20.1 8:59/M
14 MELANIE KEMP 1041 34 187 8:03.1 28:13.3 28:36.3 0:22.9 9:04/M
15 BRITTANY ELMER 1270 32 188 8:06.3 28:16.5 28:45.3 0:28.8 9:05/M
16 REBECCA LESSLY 1043 36 190 8:10.6 28:20.9 28:45.8 0:24.9 9:07/M
17 CASEY HOVIS 1039 33 218 9:13.2 29:23.4 29:46.9 0:23.4 9:27/M
18 ELIZABETH LOHNER 1055 37 232 9:25.9 29:36.2 30:23.4 0:47.1 9:31/M
19 JENNIFER CRAIN MCKINNEY TX 975 31 235 9:27.8 29:38.1 30:17.7 0:39.6 9:32/M
20 JENNIFER HAIR 1069 39 237 9:31.0 29:41.2 30:03.0 0:21.7 9:33/M
21 ASHLIE KINGCAID FORT WORTH TX 1153 33 238 9:32.8 29:43.1 30:09.0 0:25.9 9:33/M
22 VALERIE SMYTH 1421 37 241 9:37.8 29:48.0 30:39.0 0:50.9 9:35/M
23 AMY SMITH 1099 37 247 9:49.1 29:59.3 30:19.9 0:20.6 9:38/M
24 MELISSA LODDEKE FLOWER MOUND TX 1467 36 252 10:05.2 30:15.4 31:00.3 0:44.8 9:44/M
25 STIHAYATI SOEWANDI 1019 32 259 10:26.8 30:37.0 30:57.5 0:20.4 9:51/M
26 RACHEL MORENO 1370 34 271 11:14.9 31:25.1 32:13.1 0:47.9 10:06/M
27 JENNA SCHAUT 1177 30 276 11:38.8 31:49.0 32:18.6 0:29.6 10:14/M
28 MORGAN COX 1261 30 283 12:03.4 32:13.6 32:45.4 0:31.7 10:22/M
29 EMILY TEUSCHER FLOWER MOUND TX 970 31 284 12:05.1 32:15.4 32:44.9 0:29.5 10:22/M
30 KATIE MAY 1166 34 286 12:08.1 32:18.4 32:54.1 0:35.7 10:23/M
31 STEPHANIE YOST FLOWER MOUND TX 969 38 287 12:08.6 32:18.9 32:48.2 0:29.3 10:23/M
32 JULIE WILLIAMS 1170 35 296 12:39.5 32:49.7 33:24.9 0:35.1 10:33/M
33 WENDY BROWNE 1240 38 302 13:20.4 33:30.6 33:57.8 0:27.2 10:46/M
34 HAILEY FIRES 1274 38 303 13:21.6 33:31.9 33:57.8 0:25.8 10:47/M
35 RASHMI URS 1436 39 317 14:03.3 34:13.5 34:25.1 0:11.5 11:00/M
36 ALDEN HARRIS 1123 31 318 14:06.0 34:16.2 35:39.7 1:23.4 11:01/M
37 MARY JOHNSON PLANO TX 1053 34 327 14:23.3 34:33.6 34:41.5 0:07.9 11:07/M
38 JENNIFER FRANCOM 1276 30 335 14:45.5 34:55.8 35:48.0 0:52.2 11:14/M
39 EMILY COLE FLOWER MOUND TX 1182 34 353 16:02.8 36:13.0 36:56.1 0:43.0 11:39/M
40 JULIE BURRIS 1181 31 354 16:03.5 36:13.7 36:56.1 0:42.4 11:39/M
41 JEANNINE COURILLION 1026 37 362 16:27.8 36:38.1 36:57.1 0:19.0 11:47/M
42 MELISSA KELLER 1087 34 364 16:43.8 36:54.0 37:15.6 0:21.5 11:52/M
43 HEMANI PATEL 1386 37 365 16:46.9 36:57.2 37:07.6 0:10.4 11:53/M
44 AMY DAMICO 1172 39 370 17:14.3 37:24.5 37:32.0 0:07.4 12:02/M
45 SHUBHRA BHATTACHARYA 1229 35 378 18:16.7 38:26.9 38:37.6 0:10.6 12:21/M
46 JENNIE EVANS 1475 38 383 19:16.4 39:26.7 40:23.1 0:56.4 12:41/M
47 SOWMYA SAMBAMOORTHY FLOWER MOUND TX 972 39 391 19:53.1 40:03.4 40:38.7 0:35.2 12:53/M
48 PRIYANKA KUMAR 1334 34 401 22:15.4 42:25.7 43:23.6 0:57.9 13:38/M
49 RACHEL LEDERER 1340 32 410 23:03.5 43:13.8 44:14.4 1:00.6 13:54/M
50 CELIA JIMENEZ 1092 37 412 23:26.7 43:37.0 43:59.1 0:22.1 14:01/M
51 LAURA PATREY 1387 37 415 23:29.0 43:39.3 44:23.4 0:44.1 14:02/M
52 LAUREN WILDE 1162 30 420 25:50.1 46:00.4 47:20.3 1:19.8 14:47/M
53 VICKIE GRAF FORT WORTH TX 1145 37 423 26:06.1 46:16.4 47:33.7 1:17.3 14:53/M
54 VANITA CARBONELL 1243 37 432 28:53.6 49:03.9 49:32.4 0:28.5 15:46/M
55 ASHLEY PARKER 1031 32 434 29:04.8 49:15.1 50:03.5 0:48.4 15:50/M
56 MOSHGHAN MANSOORI 1353 32 435 29:11.2 49:21.4 49:53.9 0:32.4 15:52/M
57 SAHAR KHOSHKAR 1317 31 436 29:11.9 49:22.1 49:55.0 0:32.8 15:52/M
58 LINDA COBO 1197 36 438 29:34.9 49:45.2 50:01.1 0:15.9 16:00/M
59 CANDACE CHRISTIAN 1195 30 439 29:35.4 49:45.7 50:03.0 0:17.3 16:00/M
60 JESSICA NIELSON 1204 35 440 29:35.7 49:46.0 50:02.1 0:16.1 16:00/M
61 SARAH MCDONALD TICE 1359 31 455 32:32.5 52:42.7 53:39.5 0:56.8 16:57/M
62 BROOKE WALLACE 1090 33 458 34:02.2 54:12.5 54:44.5 0:32.0 17:26/M
63 JAKKI WESSON 1208 32 466 41:39.4 1:01:49.7 1:01:49.7 19:53/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MATTHEW CELONE 1250 39 14   18:47.4 18:49.8 0:02.3 6:02/M
2 DOUG HARYCKI 1185 31 23 1:21.7 20:09.2 20:13.7 0:04.5 6:29/M
3 BRIAN FOX NORTH RICHLAND HILLS TX 1103 30 25 1:23.5 20:11.0 20:13.5 0:02.5 6:29/M
4 ANDREW MOLLENHOFF 1369 34 33 1:52.1 20:39.6 20:42.2 0:02.6 6:38/M
5 FRANKIE MAY 1165 33 48 2:38.9 21:26.4 21:57.9 0:31.4 6:54/M
6 DWAYNE CLARKE 1196 36 49 2:58.6 21:46.1 21:50.4 0:04.3 7:00/M
7 STEPHEN REBER FLOWER MOUND TX 1060 36 50 3:02.1 21:49.6 21:57.6 0:08.0 7:01/M
8 ERIC DAVIDSON FLOWER MOUND TX 943 32 65 3:40.6 22:28.1 22:47.2 0:19.1 7:13/M
9 CLINTON PACK 1030 32 77 4:22.4 23:09.9 23:23.3 0:13.3 7:27/M
10 MATT NOE 1167 37 98 5:54.6 24:42.1 25:13.0 0:30.8 7:57/M
11 RYAN WILLIAMS FLOWER MOUND TX 956 37 101 6:03.4 24:50.9 25:11.7 0:20.7 7:59/M
12 SIDDHARTH KEESARA 1313 36 109 6:25.0 25:12.5 25:27.5 0:15.0 8:06/M
13 FELIX CARLES 1013 37 115 6:50.1 25:37.6 25:52.0 0:14.4 8:14/M
14 BRETT HOVIS 1038 33 116 6:52.8 25:40.3 26:09.0 0:28.7 8:15/M
15 CAMRON MARSHALL 1203 35 124 7:10.5 25:58.0 28:39.1 2:41.1 8:21/M
16 CHRISTOPHER BINOVI FLOWER MOUND TX 1230 39 125 7:10.5 25:58.0 26:22.8 0:24.7 8:21/M
17 C.J. MARKS 1189 30 135 7:39.6 26:27.1 27:14.5 0:47.4 8:30/M
18 BRETT MORFORD 1036 35 163 8:41.0 27:28.5 28:02.1 0:33.6 8:50/M
19 STEVEN WILDE 1163 31 164 8:41.0 27:28.5 28:31.6 1:03.0 8:50/M
20 JONATHAN BLACKMON 908 34 166 8:43.3 27:30.8 27:33.0 0:02.1 8:51/M
21 TIM MACKLING 1351 36 181 9:14.9 28:02.4 28:14.0 0:11.6 9:01/M
22 SEAN SMYTH 1420 39 184 9:19.8 28:07.3 28:57.8 0:50.5 9:02/M
23 OTTO ISKANDER 1014 38 191 9:33.8 28:21.3 28:48.9 0:27.6 9:07/M
24 STEPHEN KEITHLY FLOWER MOUND TX 934 39 214 10:26.1 29:13.6 30:03.3 0:49.7 9:24/M
25 MICHAEL SCHAUT IRVING TX 1178 30 216 10:33.6 29:21.1 29:51.3 0:30.2 9:26/M
26 TRAVIS STRATTON 1063 37 231 10:48.6 29:36.1 30:42.6 1:06.4 9:31/M
27 LEE CARBONELL 1242 37 236 10:51.8 29:39.3 30:08.0 0:28.7 9:32/M
28 CHAD SCHOEP 1409 39 272 12:37.7 31:25.2 31:28.6 0:03.4 10:06/M
29 ANDREW LUPHER DENTON TX 1154 32 273 12:38.8 31:26.3 32:04.1 0:37.8 10:06/M
30 JUSTIN COOPER 1048 36 408 24:25.5 43:13.0 43:54.3 0:41.2 13:54/M
31 CHRIS LEDERER 1339 34 411 24:29.3 43:16.8 44:16.3 0:59.5 13:55/M
32 MATTHEW WRIGHT 1096 38 413 24:49.9 43:37.4 43:59.5 0:22.1 14:01/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CAROL BEADLES FLOWER MOUND TX 949 44 51   21:58.6 22:01.7 0:03.1 7:04/M
2 SHELLY KOONCE 1327 44 54 0:05.7 22:04.3 23:44.9 1:40.5 7:06/M
3 AMANDA GAY 1094 44 75 1:07.4 23:06.1 23:07.4 0:01.3 7:26/M
4 LISA KUEHNE FRISCO TX 1333 44 79 1:14.2 23:12.8 23:16.3 0:03.4 7:28/M
5 BOBBIE MOATES 1364 47 90 1:58.5 23:57.1 24:01.1 0:03.9 7:42/M
6 BARBARA AKIN 1021 49 103 2:54.7 24:53.3 25:07.1 0:13.7 8:00/M
7 LISA STEARNS FLOWER MOUND TX 954 44 106 2:58.8 24:57.4 25:46.2 0:48.7 8:01/M
8 LAURIE WILLIAMS 1455 47 108 3:09.5 25:08.1 25:11.2 0:03.1 8:05/M
9 CATHY SUTHERLAND LEWISVILLE TX 1429 40 129 4:10.7 26:09.3 26:15.3 0:06.0 8:25/M
10 ALEXANDRA WARD 1448 44 132 4:21.0 26:19.7 26:34.4 0:14.7 8:28/M
11 SANDY ERICKSON 1272 49 137 4:32.3 26:30.9 26:37.6 0:06.7 8:31/M
12 DAWNE PETERS-ZLINSKY 1393 47 140 4:36.4 26:35.0 26:50.7 0:15.6 8:33/M
13 NELSON CORRINE 1056 44 141 4:38.3 26:36.9 26:44.5 0:07.5 8:33/M
14 NOELLE GRIFFITH FLOWER MOUND TX 944 47 167 5:35.4 27:34.0 27:50.7 0:16.6 8:52/M
15 MICHELLE MUIR FLOWER MOUND TX 1374 47 170 5:43.1 27:41.8 27:53.4 0:11.6 8:54/M
16 GABRIELA YBARRA 1460 43 171 5:45.2 27:43.9 28:21.4 0:37.5 8:55/M
17 ANITA JASPER HIGHLAND VILLAGE TX 931 47 179 6:03.0 28:01.6 28:32.8 0:31.1 9:01/M
18 SUNDRA CAZARES FLOWER MOUND TX 1046 44 199 6:42.9 28:41.6 29:28.2 0:46.6 9:13/M
19 SHANNON DONAGHEY FLOWER MOUND TX 1001 44 201 6:50.2 28:48.9 28:59.2 0:10.3 9:16/M
20 SUSAN GIBILANTE 1282 40 224 7:32.7 29:31.3 29:42.9 0:11.5 9:29/M
21 PATRICIA ROBINSON BARTINVILLE TX 971 45 226 7:34.7 29:33.3 30:13.6 0:40.3 9:30/M
22 KAMINI RAGHUNATHAN 1006 41 239 7:45.3 29:43.9 30:03.6 0:19.6 9:33/M
23 KIMBERLY VANDERVAATE FLOWER MOUND TX 1150 46 240 7:49.2 29:47.8 31:02.8 1:14.9 9:35/M
24 JENNY SPINDLER 1423 46 243 7:53.6 29:52.3 30:33.6 0:41.3 9:36/M
25 JENNIFER WILFORD FLOWER MOUND TX 1499 45 246 7:57.2 29:55.8 30:11.8 0:15.9 9:37/M
26 JILL VENTURA 1440 48 253 8:17.2 30:15.8 30:15.8 9:44/M
27 MARNIE PETERSON 1392 42 265 9:11.0 31:09.6 31:16.6 0:07.0 10:01/M
28 RACHEL BENAVIDES 1227 43 277 9:53.1 31:51.7 32:19.5 0:27.8 10:14/M
29 ANGIE YOCUM 1461 46 281 10:10.0 32:08.6 32:57.8 0:49.2 10:20/M
30 SUSIE FEENEY 1082 48 298 11:02.6 33:01.2 33:18.6 0:17.3 10:37/M
31 STACEY NOLAND 1169 44 305 11:48.3 33:46.9 34:22.0 0:35.0 10:51/M
32 TRACY MADSEN 1352 42 307 11:56.0 33:54.6 34:42.4 0:47.7 10:54/M
33 BRANDI AHRENBERG 1217 40 309 11:58.2 33:56.8 34:30.4 0:33.5 10:55/M
34 MEEG BACINO FLOWER MOUND TX 923 48 315 12:14.7 34:13.3 34:43.7 0:30.4 11:00/M
35 LORI DAY FLOWER MOUND TX 1264 48 329 12:42.0 34:40.6 34:53.3 0:12.6 11:09/M
36 MELINDA WATSON 1011 43 336 12:57.4 34:56.0 35:09.8 0:13.7 11:14/M
37 ASHLEY KOPPEL 1328 41 343 13:19.5 35:18.1 36:06.7 0:48.5 11:21/M
38 JOAN HARTIGAN 1291 47 345 13:22.1 35:20.7 35:47.5 0:26.8 11:22/M
39 CHRISTI VICTOR 1445 44 346 13:27.2 35:25.9 36:23.0 0:57.1 11:23/M
40 BONNIE SAMSON 1017 45 349 13:57.6 35:56.2 36:32.7 0:36.4 11:33/M
41 JANIE LYNN CROSMER 1262 45 355 14:19.6 36:18.3 36:50.2 0:31.9 11:40/M
42 ANNE SULLIVAN 1179 44 363 14:42.7 36:41.3 36:49.5 0:08.1 11:48/M
43 ANGELA VERGARA 1441 46 373 16:16.1 38:14.8 38:29.5 0:14.7 12:18/M
44 JODI SATTERFIELD 1406 40 374 16:17.0 38:15.6 38:30.1 0:14.5 12:18/M
45 MARY GIGLIO 1283 46 375 16:23.5 38:22.1 39:17.3 0:55.2 12:20/M
46 TRACI ERB DOUBLE OAK TX 959 48 384 17:31.4 39:30.0 40:07.5 0:37.4 12:42/M
47 MELANIE CARR FLOWER MOUND TX 1131 44 389 17:53.5 39:52.1 40:26.6 0:34.5 12:49/M
48 GAIL MURPHY FLOWER MOUND TX 1375 41 390 17:55.4 39:54.1 40:27.3 0:33.2 12:50/M
49 AMY BAILEY LEWISVILLE TX 1180 40 392 18:23.6 40:22.2 41:09.4 0:47.1 12:59/M
50 TONYA HENDERSON FLOWER MOUND TX 946 45 399 20:18.0 42:16.6 43:10.4 0:53.8 13:35/M
51 VASANTA CHIVAKULA 1254 40 400 20:26.6 42:25.2 43:23.7 0:58.4 13:38/M
52 MALA SABLOK 1405 41 406 20:55.0 42:53.6 43:19.5 0:25.8 13:47/M
53 CHARLA BROWN 1239 46 416 22:20.0 44:18.7 45:09.1 0:50.4 14:15/M
54 GINA RIOS 1400 47 419 23:23.7 45:22.4 45:29.9 0:07.5 14:35/M
55 ESTELA DEL TORO 1143 43 421 24:13.7 46:12.3 46:12.3 14:51/M
56 RISA HANDMAN HIGHLAND VILLAGE TX 940 43 422 24:14.5 46:13.1 47:24.0 1:10.8 14:52/M
57 ANGELICA URRUTIA-RITTER 1010 44 429 25:20.4 47:19.0 48:10.7 0:51.7 15:13/M
58 MELISSA STAFFORD 1111 44 433 27:10.9 49:09.5 49:19.7 0:10.1 15:48/M
59 LISA KING 1028 41 444 28:30.5 50:29.1 51:07.7 0:38.5 16:14/M
60 RHONDA ANTHONY 1077 44 445 28:30.5 50:29.1 51:53.5 1:24.3 16:14/M
61 REBECCA CHANDLER 1252 46 447 29:45.9 51:44.5 52:43.1 0:58.5 16:38/M
62 DEBRA APLIS 76248 TX 1218 47 460 32:25.8 54:24.4 54:31.0 0:06.5 17:30/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BRANDON WILSON 911 43 11   18:35.0 18:36.8 0:01.8 5:59/M
2 STEVE ZINECKER FLOWER MOUND TX 1116 44 13 0:01.2 18:36.2 18:39.1 0:02.9 5:59/M
3 DIRK READER FLOWER MOUND TX 921 49 16 0:20.0 18:55.0 18:56.9 0:01.9 6:05/M
4 KEVIN LYONS 1350 47 20 1:03.3 19:38.3 19:40.4 0:02.1 6:19/M
5 BOB WARNER 1484 42 21 1:12.8 19:47.8 19:50.3 0:02.5 6:22/M
6 CHARLIE CARR 1128 46 26 1:37.8 20:12.9 20:14.6 0:01.7 6:30/M
7 MARK THOMPSON 1035 46 27 1:38.8 20:13.8 20:17.7 0:03.9 6:30/M
8 GARY SPENCE 1422 47 30 1:51.8 20:26.8 21:08.7 0:41.9 6:34/M
9 BRET WILSON 1114 46 39 2:13.8 20:48.9 20:52.1 0:03.2 6:41/M
10 WILLIAM VESTERMAN 1113 45 46 2:48.4 21:23.5 21:26.2 0:02.7 6:53/M
11 BRIAN CHOATE 1255 46 59 3:44.1 22:19.1 22:21.6 0:02.5 7:11/M
12 ART VANDERSTUYF 1438 49 67 3:57.7 22:32.7 22:42.0 0:09.3 7:15/M
13 LYNN POTEET 1394 41 72 4:20.1 22:55.1 23:00.3 0:05.2 7:22/M
14 ALLEN LINESERRY 1029 47 76 4:32.3 23:07.3 23:11.7 0:04.4 7:26/M
15 JIM KOONCE 1326 45 78 4:36.6 23:11.6 23:17.1 0:05.4 7:27/M
16 BOYD BEADLES FLOWER MOUND TX 947 45 84 4:56.7 23:31.7 23:44.9 0:13.1 7:34/M
17 JOE CURRENS 1490 48 91 5:24.3 23:59.3 24:12.3 0:12.9 7:43/M
18 DARREN PENN 1388 46 92 5:31.1 24:06.1 24:12.8 0:06.7 7:45/M
19 MIKE MOATES 1366 48 95 5:41.7 24:16.7 24:21.1 0:04.4 7:48/M
20 SCOTT SPINDLER 1424 49 100 6:15.4 24:50.5 25:31.6 0:41.1 7:59/M
21 MATT SMITH 1148 42 107 6:28.4 25:03.4 26:17.0 1:13.5 8:03/M
22 DEAN JORDAN 1124 49 111 6:45.0 25:20.0 25:43.0 0:22.9 8:09/M
23 GAURANG PANDYA 1384 45 112 6:51.4 25:26.4 25:50.7 0:24.3 8:11/M
24 RANDY SMILEY 1417 45 117 7:10.5 25:45.5 26:09.6 0:24.0 8:17/M
25 JEFF MATTHEWS HIGHLAND VILLAGE TX 926 41 118 7:12.1 25:47.1 25:59.5 0:12.3 8:17/M
26 EDWARD RUTLEDGE 1488 43 123 7:21.2 25:56.2 26:25.1 0:28.8 8:20/M
27 GARY BLACK 1233 47 126 7:23.5 25:58.6 26:51.6 0:53.0 8:21/M
28 ROBERTO PASELLO 913 44 139 7:58.3 26:33.4 26:38.2 0:04.8 8:32/M
29 HEATH ULIASZ 1435 40 148 8:12.3 26:47.3 27:23.5 0:36.2 8:37/M
30 STEVE RICKS 1140 48 150 8:16.8 26:51.8 27:04.8 0:13.0 8:38/M
31 ANDREW BLOCZYNSKI 1214 42 151 8:17.8 26:52.8 27:17.0 0:24.2 8:38/M
32 BROCK SIVERTSEN DALLAS TX 961 41 153 8:29.1 27:04.1 27:30.7 0:26.5 8:42/M
33 CHRIS JOHNSON FLOWER MOUND TX 917 41 161 8:47.8 27:22.9 28:12.0 0:49.1 8:48/M
34 ERICK LASATA FLOWER MOUND TX 922 44 165 8:54.3 27:29.3 28:14.7 0:45.3 8:50/M
35 ANDY LIN 1344 45 189 9:44.4 28:19.4 28:24.1 0:04.6 9:06/M
36 KEVIN LESSLY 1042 40 200 10:10.2 28:45.2 28:45.2 9:15/M
37 CARLOS BENAVIDES 1224 41 205 10:25.2 29:00.2 29:33.1 0:32.9 9:19/M
38 MARK FEENEY 1080 49 219 10:50.5 29:25.6 29:44.7 0:19.1 9:28/M
39 MITCH WOHLGEMUTH FLOWER MOUND TX 933 48 227 10:58.4 29:33.4 30:25.1 0:51.7 9:30/M
40 JIMMY STATHATOS ROANOKE TX 1160 42 242 11:14.0 29:49.0 30:16.3 0:27.3 9:35/M
41 JIM DONEGAN 1152 47 248 11:25.7 30:00.7 30:31.0 0:30.3 9:39/M
42 ALLEN VICTOR 1444 45 256 11:52.0 30:27.0 31:24.1 0:57.0 9:47/M
43 KENNY WILLIAMS 1454 44 260 12:03.1 30:38.2 31:25.1 0:46.9 9:51/M
44 ADEL ABOTTEEN 1117 46 269 12:42.0 31:17.1 37:34.7 6:17.5 10:04/M
45 RYAN ROBINSON 1466 40 275 13:05.1 31:40.2 32:25.5 0:45.3 10:11/M
46 CHAY HENSON 1037 41 288 13:56.4 32:31.4 33:00.3 0:28.8 10:27/M
47 RICH WEKLAR BARTINVILLE TX 937 43 289 13:57.8 32:32.8 32:50.1 0:17.3 10:28/M
48 ERICK KLUTHE 1325 45 323 15:51.7 34:26.7 40:46.0 6:19.3 11:04/M
49 JEFF STAFFORD 1109 47 339 16:29.5 35:04.6 35:14.1 0:09.5 11:17/M
50 CHRIS SAMSON 1018 46 351 17:22.2 35:57.2 36:33.5 0:36.3 11:34/M
51 KYLE KIRKPATRICK 1322 45 352 17:28.9 36:03.9 36:42.7 0:38.8 11:35/M
52 RICK STARR FLOWER MOUND TX 1427 48 376 19:48.8 38:23.9 38:39.6 0:15.7 12:21/M
53 ANANTH SUBRAMANIAN 1008 45 387 21:11.0 39:46.1 40:04.2 0:18.0 12:47/M
54 CRAIG CLOPP 1256 45 403 24:05.8 42:40.8 42:45.4 0:04.6 13:43/M
55 ANDY WEISBERG HIGHLAND VILLAGE TX 941 43 427 28:40.9 47:16.0 48:27.0 1:11.0 15:12/M
56 MICHAEL HENDERSON FLOWER MOUND TX 1294 45 462 36:38.0 55:13.0 55:13.0 17:45/M
57 JOSEPH DAMICO 1173 40 465 37:15.1 55:50.1 56:01.1 0:11.0 17:57/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 FIONA GREEN KELLER TX 927 50 58   22:16.8 22:17.9 0:01.1 7:10/M
2 ANN HANDREN 1288 55 121 3:34.3 25:51.1 25:59.2 0:08.0 8:19/M
3 STEPHANIE ELMER FLOWER MOUND TX 1051 52 147 4:29.4 26:46.3 27:33.3 0:47.0 8:36/M
4 THERESA SCOTT 1159 52 168 5:18.6 27:35.4 28:01.8 0:26.4 8:52/M
5 CAROLYN MARRIOTT-GUSTIC 1491 53 180 5:45.0 28:01.8 28:33.1 0:31.2 9:01/M
6 KAREN SHUMAN 1416 57 192 6:08.3 28:25.1 28:43.8 0:18.6 9:08/M
7 SANDRA LANCASTER 1338 53 193 6:09.5 28:26.3 28:32.7 0:06.3 9:09/M
8 CAROLE WOODWARD 1459 56 228 7:16.6 29:33.4 30:15.1 0:41.7 9:30/M
9 BARBARA STARKEY 1426 58 245 7:35.7 29:52.5 30:08.6 0:16.0 9:36/M
10 CATHY TATOM FLOWER MOUND TX 1430 54 251 7:47.6 30:04.4 30:53.4 0:48.9 9:40/M
11 MARY MIELKE FLOWER MOUND TX 1361 59 257 8:11.7 30:28.5 31:13.7 0:45.1 9:48/M
12 JANE PRAUGHT FLOWER MOUND TX 1398 58 264 8:47.9 31:04.7 31:29.6 0:24.9 9:59/M
13 JILL BALBONI 1220 52 266 8:53.0 31:09.8 31:16.6 0:06.8 10:01/M
14 CAROLYN WAHL FLOWER MOUND TX 962 51 270 9:07.4 31:24.2 31:57.6 0:33.3 10:06/M
15 DEBRA WALLACE ARGYLE TX 1161 56 300 10:51.4 33:08.2 33:33.5 0:25.3 10:39/M
16 NANCY MARCOE 1486 50 301 11:08.6 33:25.4 33:59.3 0:33.8 10:45/M
17 ANN WAWCZAC 1449 51 306 11:36.6 33:53.5 33:59.6 0:06.1 10:54/M
18 DONNA JUETT 1305 54 310 11:47.9 34:04.7 34:59.1 0:54.4 10:57/M
19 SUSAN O'SUILLEABHAIN 1382 51 312 11:48.8 34:05.6 34:44.2 0:38.5 10:58/M
20 MARY LAWRENCE 1088 51 314 11:54.8 34:11.6 34:34.3 0:22.7 10:59/M
21 PATRIICA FRIEDMAN 1277 55 356 14:02.0 36:18.8 36:46.2 0:27.3 11:40/M
22 TAMARA WILSON 1457 50 377 16:09.8 38:26.6 38:44.2 0:17.6 12:21/M
23 LAURA DUTT DOUBLE OAK TX 1184 51 393 18:05.5 40:22.3 41:09.2 0:46.9 12:59/M
24 LAURA MCCLUSKEY 1470 54 394 18:19.0 40:35.8 41:34.1 0:58.3 13:03/M
25 JACQUELINE BARCELLONA 1221 54 405 20:24.8 42:41.6 43:26.4 0:44.8 13:43/M
26 LINDA ADAMS 1215 56 418 23:05.4 45:22.2 45:29.8 0:07.5 14:35/M
27 SHEILA O'HALLORAN 1380 51 425 24:02.1 46:18.9 47:10.4 0:51.5 14:53/M
28 LORI BORREGO 1237 54 426 24:02.2 46:19.0 47:10.1 0:51.0 14:54/M
29 ANN BALL 903 51 431 26:24.7 48:41.5 49:26.3 0:44.7 15:39/M
30 VIVIAN ASHFORD 906 58 437 27:17.2 49:34.0 49:49.4 0:15.3 15:56/M
31 CHERYL PRINCE 1032 55 441 28:10.5 50:27.3 51:07.3 0:39.9 16:13/M
32 JULIA PRATT FLOWER MOUND TX 1058 58 446 29:22.3 51:39.1 52:34.4 0:55.3 16:36/M
33 MARGARET MULCAHY 1156 54 463 33:10.9 55:27.7 57:05.7 1:38.0 17:50/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KIRK PORTER HIGHLAND VILLAGE TX 1496 50 42   20:55.5 20:58.6 0:03.1 6:44/M
2 PATRICK WHEELER DALLAS TX 965 57 62 1:25.2 22:20.7 22:24.4 0:03.7 7:11/M
3 HARRY OTTO BARTINVILLE TX 942 57 69 1:48.3 22:43.8 22:47.6 0:03.8 7:18/M
4 MIKE WAWCZAC 1451 53 81 2:20.9 23:16.4 23:22.3 0:05.8 7:29/M
5 MICHAEL SAND 1106 52 88 2:52.0 23:47.5 23:51.5 0:03.9 7:39/M
6 KAZMAIER KEVIN 1067 50 136 5:32.3 26:27.8 26:50.4 0:22.5 8:30/M
7 CURT CAREY 1244 51 142 5:42.2 26:37.8 27:31.9 0:54.1 8:34/M
8 CARLOS VILLALOBOS 1446 50 145 5:47.7 26:43.2 26:46.8 0:03.5 8:35/M
9 GARY LEAKE 1202 51 146 5:48.1 26:43.6 26:49.5 0:05.9 8:35/M
10 MARK BENGTSON 1228 56 149 5:52.3 26:47.8 27:07.9 0:20.0 8:37/M
11 DAVID MIELKE 905 56 254 9:20.6 30:16.1 31:01.8 0:45.6 9:44/M
12 RAMAN SRIVATS 1425 50 255 9:20.8 30:16.3 30:35.4 0:19.0 9:44/M
13 PATRICK HANDREN 1289 55 279 11:04.0 31:59.5 32:30.3 0:30.8 10:17/M
14 GARY OLSON 1381 59 292 11:47.3 32:42.9 33:09.5 0:26.6 10:31/M
15 CHARLIE O'HALLORAN 1379 55 330 13:48.5 34:44.0 34:44.0 11:10/M
16 RANDY ERICKSON 1271 52 331 13:49.9 34:45.4 35:38.5 0:53.1 11:10/M
17 JIM MOLL 1368 55 332 13:53.2 34:48.8 35:23.1 0:34.3 11:11/M
18 INDY KAAZ 1002 51 334 14:00.0 34:55.5 35:09.3 0:13.7 11:14/M
19 DAVE POWELL ARLINGTON TX 1395 56 380 18:13.4 39:08.9 39:35.4 0:26.5 12:35/M
20 ANDY KANCEL KELLER TX 945 52 382 18:29.2 39:24.7 39:52.9 0:28.2 12:40/M
21 GREG ERB DOUBLE OAK TX 960 50 385 18:34.6 39:30.1 40:08.0 0:37.8 12:42/M
22 CASEY MCCLUSKEY 1472 55 395 20:04.5 41:00.1 41:59.7 0:59.6 13:11/M
23 JON BARCELLONA 1222 54 404 21:46.0 42:41.5 43:27.0 0:45.4 13:43/M
24 RANDY VANDERVAATE 1151 50 424 25:21.2 46:16.7 47:34.5 1:17.7 14:53/M
25 MICHAEL MULCAHY 1157 53 464 34:48.6 55:44.1 57:21.9 1:37.7 17:55/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARIANNE METHVEN FLOWER MOUND TX 1360 60 159   27:17.5 27:17.5 8:46/M
2 TRUDY CIELAND 1025 64 208 1:48.5 29:06.1 29:52.2 0:46.1 9:21/M
3 NANCY MOYES 1371 61 234 2:20.4 29:37.9 29:59.3 0:21.4 9:31/M
4 MARLENE PLICHTA 1480 61 268 3:52.9 31:10.5 31:31.5 0:21.0 10:01/M
5 BONNIE REFO 1033 64 322 7:07.7 34:25.3 35:15.7 0:50.4 11:04/M
6 DENISE WOODS 1458 60 381 12:00.7 39:18.2 39:37.5 0:19.2 12:38/M
7 JOSETTE GIVENS FORT WORTH TX 932 67 407 15:46.4 43:03.9 43:12.5 0:08.5 13:51/M
8 JEANNE ROBINSON PENNBROOKE PINES FL 953 69 449 24:38.5 51:56.1 53:07.0 1:10.9 16:42/M
9 JOANNE WHITAKER 1091 66 459 26:56.9 54:14.5 54:42.0 0:27.4 17:26/M
10 EILEEN SMYTH 1418 61 468 36:18.7 1:03:36.3 1:04:49.6 1:13.3 20:27/M
11 MARY ROMASZEWSKI FLOWER MOUND TX 1465 63 469 39:37.3 1:06:54.8 1:08:00.9 1:06.0 21:31/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TOM ALVEY FLOWER MOUND TX 1101 60 31   20:32.6 20:35.1 0:02.4 6:36/M
2 CARLOS ALVIRA 1102 61 73 2:27.2 22:59.9 23:05.2 0:05.3 7:23/M
3 FRED RUSH 1404 60 152 6:24.9 26:57.6 27:10.5 0:12.9 8:40/M
4 PRASANTH BATHAE-KUMARESH 1187 61 209 8:34.7 29:07.4 29:56.2 0:48.8 9:22/M
5 EMRON PRATT 1057 62 230 9:02.8 29:35.5 30:19.0 0:43.5 9:31/M
Top

Female 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SHERRY ROBINSON FORT WORTH TX 930 76 348   35:39.8 35:50.4 0:10.5 11:28/M
2 KATHIE GERDES 1278 74 457 18:30.2 54:10.1 55:01.0 0:50.9 17:25/M
Top

Male 70 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 WILL FERSON FLOWER MOUND TX 1273 74 207   29:04.6 29:06.1 0:01.5 9:21/M
2 PAUL PETERS 1390 72 430 18:14.9 47:19.5 47:57.0 0:37.5 15:13/M