Don Zetnick Arlington Winter Run

Age Group Results

December 07, 2013


Results by RunTIME Racing Services, www.run-time.com

10K Timed

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEFANIE SLEKIS DENTON TX 1893 25 10   36:17.2 36:18.0 0:00.7 5:51/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOHN VALENTINE ARLINGTON TX 1862 21 1   32:28.5 32:29.2 0:00.7 5:14/M
 

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LAUREN SMITH HILLSBORO TX 1536 51 24   43:03.5 43:05.2 0:01.7 6:56/M
 

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAMES JACKSON DENTON TX 1895 47 4   33:29.9 33:29.9 5:24/M
 

Age or ID UNPROVIDED

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Unknown Partic. 3726 3726 244   1:26:38.7 1:27:13.2 0:34.5 13:57/M
2 TERRY MCELOY 1520 251 10:23.7 1:37:02.4 1:37:54.2 0:51.7 15:38/M
 

Female 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SARAH PERRY GARLAND TX 1517 12 76   50:58.2 51:35.5 0:37.2 8:12/M
2 JESSICA JOHNSON FORT WORTH TX 1373 12 143 7:58.0 58:56.2 59:04.9 0:08.7 9:29/M
3 GRACE LUSNIA FORT WORTH TX 1376 11 151 8:32.7 59:31.0 59:39.2 0:08.2 9:35/M
4 PHOEBE MCCAFFREY FORT WORTH TX 1379 11 188 14:36.2 1:05:34.5 1:05:34.9 0:00.4 10:33/M
5 BRIANNA PEREZ FORT WORTH TX 1380 12 210 23:03.2 1:14:01.4 1:14:02.7 0:01.2 11:55/M
6 TRINITY STALLINGS ARLINGTON TX 1540 12 246 35:52.0 1:26:50.2 1:27:27.2 0:37.0 13:59/M
 

Male 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LINCOLN TRUDELL FORT WORTH TX 1405 10 102   53:51.5 53:53.5 0:01.9 8:40/M
2 ZANE WHARTON FORT WORTH TX 1383 12 123 2:40.9 56:32.4 56:47.7 0:15.2 9:06/M
3 NICHOLAS OSTEN ARLINGTON TX 1512 9 133 4:16.9 58:08.4 58:19.0 0:10.5 9:22/M
4 DANIEL WALRAVEN CALHOUN GA 1935 11 137 4:35.2 58:26.7 59:03.2 0:36.5 9:25/M
5 JASON SWANN ARLINGTON TX 1431 9 181 10:27.2 1:04:18.7 1:04:31.7 0:12.9 10:21/M
6 MARCO CARRERA WHITE SETTLEMENT TX 1363 12 202 17:00.2 1:10:51.7 1:11:16.2 0:24.5 11:25/M
7 GABE MARTINEZ FORT WORTH TX 1377 10 252 46:11.7 1:40:03.2 1:40:42.2 0:38.9 16:07/M
 

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EDUARDO RODRIGUEZ ARLINGTON TX 1527 13 25   43:05.0 43:10.2 0:05.2 6:56/M
2 SCOTT WATERMAN FLOWER MOUND TX 1779 15 37 1:42.2 44:47.2 44:49.0 0:01.7 7:13/M
3 MATTHEW ANDERSON ARLINGTON TX 1555 13 75 7:52.7 50:57.7 51:03.0 0:05.2 8:12/M
4 ZACH WHARTON FORT WORTH TX 1382 14 82 8:26.9 51:32.0 51:47.0 0:15.0 8:18/M
 

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ASHLEY WATERMAN FLOWER MOUND TX 1778 18 26   43:07.2 43:08.4 0:01.2 6:57/M
2 SARAH MILLER HURST TX 1727 16 62 5:11.2 48:18.5 48:37.7 0:19.2 7:47/M
 

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 HUNTER BARNES JUSTIN TX 1732 17 6   34:44.0 34:44.0 5:36/M
2 CONNOR MCLAIN MANSFIELD TX 1858 19 7 0:42.2 35:26.2 35:27.5 0:01.2 5:42/M
3 MICAH DAVIDSON VALLEY VIEW TX 1745 17 9 1:29.2 36:13.2 36:13.2 5:50/M
4 KEISHI MII MIDLOTHIAN TX 1908 17 12 2:17.9 37:01.9 37:03.7 0:01.7 5:58/M
5 ANDREW TOWLE HENDERSONVILLE TN 1775 17 18 5:42.4 40:26.4 40:28.7 0:02.2 6:31/M
6 JAKOB ROBERTSON FORT WORTH TX 1767 19 20 7:45.4 42:29.4 42:39.2 0:09.7 6:50/M
7 VICTOR DELPRINCIPE ARLINGTON TX 1295 17 23 8:18.7 43:02.7 43:07.7 0:05.0 6:56/M
8 RICKY DELPRINCIPE ARLINGTON TX 1294 17 52 12:27.2 47:11.2 47:15.7 0:04.5 7:36/M
9 LEE LANFORD IRVING TX 1485 17 196 33:41.7 1:08:25.7 1:08:31.7 0:06.0 11:01/M
10 JASON HAMMON ARLINGTON TX 1849 17 207 37:45.9 1:12:29.9 1:12:48.4 0:18.5 11:40/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CASEY STRONG EDMOND MI 1116 24 50   46:42.5 46:42.5 7:31/M
2 NALLELY FRANCO MCKINNEY TX 1938 23 101 6:45.9 53:28.4 53:34.0 0:05.5 8:37/M
3 EMILY CAVES ARLINGTON TX 1873 20 146 12:37.5 59:20.0 59:31.2 0:11.2 9:33/M
4 SAMMY NASH ARLINGTON TX 1866 24 164 14:13.9 1:00:56.4 1:01:12.2 0:15.7 9:49/M
5 SAMANTHA LOCKHART LEWISVILLE TX 1756 23 226 31:57.7 1:18:40.2 1:19:12.2 0:31.9 12:40/M
6 AMBER SMITH NORTH SYRACUSE NY 1824 24 236 37:23.5 1:24:06.0 1:24:08.2 0:02.2 13:33/M
7 TINA GEAIRN ARLINGTON TX 1460 24 239 38:18.7 1:25:01.2 1:25:43.7 0:42.5 13:41/M
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CALEB WOLTERS ARLINGTON TX 1907 21 2   33:10.7 33:11.0 0:00.2 5:20/M
2 VIRGILIO MARTINEZ ARLINGTON TX 1689 20 3 0:04.5 33:15.2 33:15.7 0:00.5 5:21/M
3 HEINZ SCHWARZKOPF FORT WORTH TX 1922 24 5 0:33.2 33:43.9 33:45.0 0:01.0 5:26/M
4 MAGDALENO ARANA FORT WORTH TX 1278 23 21 9:25.3 42:36.0 42:48.3 0:12.2 6:52/M
5 ISAAC ROBLES ARLINGTON TX 1526 22 27 9:57.5 43:08.2 43:19.5 0:11.2 6:57/M
6 FREDERICK LOZANO ARLINGTON TX 1490 23 28 10:36.0 43:46.7 43:50.2 0:03.5 7:03/M
7 DAVIDSON SUTHERLAND ARLINGTON TX 1968 20 107 21:20.3 54:31.0 54:42.2 0:11.2 8:47/M
8 NATHAN MARTINEZ DALLAS TX 1971 20 119 23:09.0 56:19.7 56:30.4 0:10.7 9:04/M
9 TYREL O'BRYAN NRH TX 1822 22 200 37:31.7 1:10:42.4 1:10:49.5 0:07.0 11:23/M
10 ALEX OLIVER NORTH SYRACUSE NY 1825 22 211 41:00.5 1:14:11.2 1:14:19.2 0:08.0 11:57/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ADRIAN ROBISON PLANO TX 1768 28 32   44:25.4 44:33.2 0:07.7 7:09/M
2 DANIELA ADENDORFF SYDNEY, AUSTRAILIA TX 1917 26 56 2:56.5 47:22.0 47:26.7 0:04.7 7:38/M
3 JENESSE COLLINS CROWLEY TX 1743 29 73 6:21.7 50:47.2 50:56.9 0:09.7 8:11/M
4 ELIZABETH SMITHAM ALEXANDRIA VA 1926 27 92 8:19.5 52:44.9 52:54.2 0:09.2 8:30/M
5 PAYTON ISHMAEL ARLINGTON TX 1472 29 108 10:07.4 54:32.9 54:56.9 0:24.0 8:47/M
6 MONICA ZAMORA ARLINGTON TX 1780 26 113 10:56.2 55:21.7 55:30.2 0:08.5 8:55/M
7 YESSIKA MAYA CEDAR HILL TX 1497 26 115 11:19.5 55:45.0 56:21.7 0:36.7 8:59/M
8 REBECCA TURNER DALLAS TX 1544 28 130 13:15.7 57:41.2 57:46.0 0:04.7 9:17/M
9 KATIE STUPKA KELLER TX 1886 27 142 14:25.7 58:51.2 59:37.7 0:46.5 9:29/M
10 AMANDA LOCKHART GRAND PRAIRIE TX 1488 27 150 15:04.0 59:29.4 59:38.5 0:09.0 9:35/M
11 MELISSA MILLER BURLESON TX 1504 29 152 15:11.2 59:36.7 1:00:22.2 0:45.5 9:36/M
12 JESSICA STRICKLIN ARLINGTON TX 1694 29 153 15:12.5 59:38.0 59:52.0 0:14.0 9:36/M
13 ANGIE HINDMARSH ARLINGTON TX 1897 26 161 15:33.0 59:58.5 1:00:09.2 0:10.7 9:39/M
14 CHARITY JOY MARX ARLINGTON TX 1494 28 185 20:33.2 1:04:58.7 1:05:11.2 0:12.5 10:28/M
15 JESSICA TALBOTT ARLINGTON TX 1541 26 187 21:03.5 1:05:28.9 1:06:01.0 0:32.0 10:33/M
16 RACHEL ARCHER BENBROOK TX 1903 26 216 30:23.7 1:14:49.2 1:15:41.7 0:52.5 12:03/M
17 BERNADETTE RILEY JOSHUA TX 1766 26 219 31:17.9 1:15:43.4 1:16:03.9 0:20.5 12:12/M
18 CARLA COOPER ARLINGTON TX 1444 25 238 40:35.4 1:25:00.9 1:25:43.4 0:42.5 13:41/M
19 LAURA BARTEE FORT WORTH TX 1734 27 240 40:54.2 1:25:19.7 1:26:06.0 0:46.2 13:44/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JONATHAN CELONE KELLER TX 1442 28 31   43:57.5 44:03.7 0:06.2 7:05/M
2 FRED SMITHAM DALLAS TX 1928 25 36 0:49.2 44:46.7 44:56.5 0:09.7 7:13/M
3 WESLEY WILLIAMS FORT WORTH TX 1934 28 44 1:39.4 45:36.9 45:51.7 0:14.7 7:21/M
4 KEVIN DAVIS WA 1869 29 77 7:11.2 51:08.7 51:35.9 0:27.2 8:14/M
5 JAMES KETELTAS DALLAS TX 1844 27 91 8:42.6 52:40.2 52:40.2 8:29/M
6 JACOB O'LOUGHLIN SYDNEY, AUSTRAILIA TX 1918 27 145 15:10.7 59:08.2 59:15.2 0:07.0 9:31/M
7 MATTHEW MORALES FORT WORTH TX 1760 29 184 20:49.4 1:04:46.9 1:05:32.5 0:45.5 10:26/M
8 KEVIN MOORE ARLINGTON TX 1865 25 193 23:06.4 1:07:03.9 1:07:20.5 0:16.5 10:48/M
9 FRANCISCO CHAVES VISALLA CA 1870 29 194 23:15.4 1:07:13.0 1:08:04.2 0:51.2 10:49/M
10 MICHAEL SANCHEZ ARLINGTON TX 1868 29 208 29:12.2 1:13:09.7 1:13:39.5 0:29.7 11:47/M
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 EMILY FIELD DALLAS TX 1747 32 15   37:40.2 37:41.5 0:01.2 6:04/M
2 KIM WINDLE SEDALIA MO 1850 32 58 9:57.2 47:37.4 47:42.2 0:04.7 7:40/M
3 CARMEN BLEVINS HASLET TX 1436 34 67 12:34.4 50:14.7 50:28.7 0:14.0 8:05/M
4 JESSICA MATTHEWS ARLINGTON TX 1496 32 71 13:02.4 50:42.7 51:10.0 0:27.2 8:10/M
5 AMY HOCKETT ARLINGTON TX 1704 33 95 15:12.2 52:52.4 53:31.2 0:38.7 8:31/M
6 DANA GRESKY ARLINGTON TX 1754 34 116 18:05.7 55:45.9 56:06.2 0:20.2 8:59/M
7 AMY HEGRENESS ARLINGTON TX 1710 31 135 20:41.6 58:21.9 58:33.5 0:11.5 9:24/M
8 COURTNEY MOTUANI ARLINGTON TX 1939 34 201 33:03.4 1:10:43.7 1:11:41.2 0:57.4 11:23/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PATRICK BRYAN GRAPEVINE TX 1739 30 41   45:13.4 45:53.5 0:40.0 7:17/M
2 JUSTIN ADENDORFF DALLAS TX 1916 32 55 2:08.2 47:21.7 47:26.2 0:04.5 7:37/M
3 JONATHAN RODRIGUEZ ARLINGTON TX 1690 30 80 6:15.7 51:29.2 51:43.2 0:14.0 8:17/M
4 CHRIS MIZENER FORT WORTH TX 1506 34 87 7:03.0 52:16.4 52:44.2 0:27.7 8:25/M
5 MATT JONES GILMER TX 1476 34 97 7:44.9 52:58.4 53:28.7 0:30.2 8:32/M
6 PHILIP BRUNDRIDGE CANTON TX 1535 34 106 9:17.0 54:30.5 54:54.7 0:24.2 8:47/M
7 JUSTIN BAKER GRAND PRAIRIE TX 1920 31 169 16:30.7 1:01:44.2 1:02:50.2 1:06.0 9:56/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MAGALY SOTO ARLINGTON TX 1972 37 19   40:40.0 40:41.5 0:01.4 6:33/M
2 JENNIFER RAAB FORTWORTH TX 1524 37 60 7:06.9 47:46.9 47:55.7 0:08.7 7:42/M
3 VIRGINIA HERNANDEZ WAXAHACHIE TX 1468 37 68 9:39.7 50:19.7 50:45.4 0:25.7 8:06/M
4 KELLY ROUSE GRAND PRAIRIE TX 1701 35 72 10:02.9 50:42.9 50:54.2 0:11.2 8:10/M
5 CHRISTY KELSO OAK LEAF TX 1478 37 114 15:01.7 55:41.7 56:07.7 0:26.0 8:58/M
6 JENNIFER MCBANE NORTH RICHLAND HILLS TX 1758 37 127 16:30.9 57:10.9 58:40.2 1:29.2 9:12/M
7 TIFFANY TRUITT ALVARADO TX 1543 36 148 18:44.2 59:24.2 1:00:09.9 0:45.7 9:34/M
8 JEN BARON ARLINGTON TX 1842 37 157 18:59.7 59:39.7 59:39.7 9:36/M
9 MARCY PHILLIPS GRAND PRAIRIE TX 1764 36 160 19:16.7 59:56.7 1:00:12.5 0:15.7 9:39/M
10 SHELLY OSTEN ARLINGTON TX 1513 35 168 20:54.7 1:01:34.7 1:01:46.7 0:12.0 9:55/M
11 ANGELA SANCHEZ GRAND PRAIRIE TX 1529 38 174 21:47.2 1:02:27.2 1:02:49.0 0:21.7 10:03/M
12 LATOYNA GRACE SAN DIEGO CA 1752 38 182 23:39.7 1:04:19.7 1:04:52.2 0:32.5 10:21/M
13 ANITA VALADEZ ARLINGTON TX 1776 36 221 35:37.2 1:16:17.2 1:16:25.2 0:08.0 12:17/M
14 AMY LANFORD IRVING TX 1484 35 224 36:35.5 1:17:15.5 1:17:20.7 0:05.2 12:26/M
15 NICOLE MANSELL RED OAK TX 1757 38 245 45:59.0 1:26:39.0 1:27:13.5 0:34.4 13:57/M
16 CYNTHIA STALLINGS ARLINGTON TX 1539 39 247 46:11.9 1:26:51.9 1:27:28.5 0:36.5 13:59/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ELOY GONZALEZ EULESS TX 1462 38 13   37:12.7 37:13.0 0:00.2 5:59/M
2 TONY OROZCO BELTON TX 1763 39 14 0:20.0 37:32.7 37:34.7 0:02.0 6:03/M
3 JASON COVARRUBIAS MIDLOTHIAN TX 1744 35 29 6:37.4 43:50.2 44:01.7 0:11.5 7:04/M
4 JEREMY GREENWICH ARLINGTON TX 1296 35 33 7:23.7 44:36.5 47:23.4 2:46.9 7:11/M
5 ALEJANDRO FRANCO LEWISVILLE TX 1914 37 38 7:40.0 44:52.7 44:54.7 0:01.9 7:13/M
6 JOSE RAMIREZ DALLAS TX 1525 36 45 8:45.7 45:58.5 46:01.2 0:02.7 7:24/M
7 NOLAN BRETT ARLINGTON TX 1738 36 51 9:49.2 47:01.9 47:10.2 0:08.2 7:34/M
8 BRIAN WILLIFORD MANSFIELD TX 1297 37 59 10:33.7 47:46.4 47:50.2 0:03.7 7:42/M
9 PAUL LINDSTROM RED OAK TX 1487 37 63 11:50.9 49:03.7 49:16.7 0:13.0 7:54/M
10 BRIAN MIZELL ARLINGTON TX 1505 36 86 15:01.4 52:14.2 52:25.2 0:11.0 8:25/M
11 LAWRENCE MCBANE NORTH RICHLAND HILLS TX 1498 39 88 15:03.9 52:16.7 53:47.4 1:30.7 8:25/M
12 GERALD YOUNG ARLINGTON TX 1362 35 103 16:44.7 53:57.4 54:09.5 0:12.0 8:41/M
13 HEATH WALRAVEN CALHOUN GA 1933 38 162 22:47.4 1:00:00.2 1:00:37.0 0:36.7 9:40/M
14 SCOTT PAYNE WATAUGA TX 1515 38 179 26:46.2 1:03:58.9 1:05:29.5 1:30.5 10:18/M
15 IVAN SOTO ARLINGTON TX 1537 36 213 37:20.9 1:14:33.7 1:15:39.9 1:06.2 12:00/M
16 ANDREA HOWELL FORT WORTH TX 1371 37 230 42:41.5 1:19:54.2 1:20:30.2 0:36.0 12:52/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GINA JIMENEZ ARLINGTON TX 1474 41 30   43:51.4 43:57.9 0:06.5 7:04/M
2 MARIA GARCIA ARLINGTON TX 1863 41 39 1:10.3 45:01.7 45:04.2 0:02.4 7:15/M
3 LAUREN DANIELS ARLINGTON TX 1703 43 96 9:01.0 52:52.5 53:31.2 0:38.7 8:31/M
4 ROCIO PENA FORT WORTH TX 1713 43 110 10:48.8 54:40.2 54:51.5 0:11.2 8:48/M
5 GWENDOLYN JOHNSON ARLINGTON TX 1475 41 111 10:49.3 54:40.7 54:51.9 0:11.2 8:48/M
6 JUDY VEGA ARLINGTON TX 1711 43 138 14:39.5 58:30.9 58:49.2 0:18.2 9:25/M
7 SHANNON BECERRA FORT WORTH TX 1434 43 139 14:43.0 58:34.4 59:12.7 0:38.2 9:26/M
8 LISA FLYNN CROWLEY TX 1455 43 144 15:11.7 59:03.2 59:18.5 0:15.2 9:31/M
9 NANCY INYANG ARLINGTON TX 1499 42 147 15:28.7 59:20.2 59:35.2 0:15.0 9:33/M
10 CATHY BARTLE MANSFIELD TX 1882 42 173 18:34.5 1:02:25.9 1:02:37.9 0:12.0 10:03/M
11 ANGELA MIDDLETON MANSFIELD TX 1759 42 177 19:34.2 1:03:25.7 1:03:38.9 0:13.2 10:13/M
12 KAYLA HUGHES KENNEDALE TX 1945 41 178 19:57.3 1:03:48.7 1:04:41.7 0:53.0 10:16/M
13 MEGAN MITCHELL DESOTO TX 1718 40 183 20:51.0 1:04:42.5 1:05:22.7 0:40.2 10:25/M
14 HERMINE ARIYIBI GRAND PRAIRIE TX 1963 43 189 21:51.0 1:05:42.4 1:05:58.7 0:16.2 10:35/M
15 AUDREY WOLFRUM ARLINGTON TX 1883 40 190 21:52.3 1:05:43.8 1:06:10.5 0:26.7 10:35/M
16 KATHY MENDEZ ARLINGTON TX 1503 43 192 22:58.3 1:06:49.7 1:07:36.2 0:46.5 10:46/M
17 JENNIFER BARTEE AUBREY TX 1733 40 198 25:25.8 1:09:17.2 1:10:04.2 0:47.0 11:09/M
18 TINA DESHANE MIDLOTHIAN TX 1867 40 199 26:32.8 1:10:24.2 1:11:01.5 0:37.2 11:20/M
19 MISTY MCCONNELL KENNEDALE TX 1502 40 205 28:04.5 1:11:55.9 1:12:15.4 0:19.5 11:35/M
20 CRYSTLE GUTHRIE FORT WORTH TX 1367 40 218 31:21.3 1:15:12.7 1:15:47.2 0:34.5 12:07/M
21 PATTY SYKES FORT WORTH TX 1381 42 229 36:01.0 1:19:52.5 1:20:28.4 0:35.9 12:52/M
22 ALICE CANTU ARLINGTON TX 1881 40 241 41:43.8 1:25:35.2 1:26:01.5 0:26.2 13:47/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHRIS MCMORDIE MIDLOTHIAN TX 1911 43 8   35:55.0 35:55.9 0:00.9 5:47/M
2 CHET KENNEDY TEXARKANA TX 1889 44 16 1:59.2 37:54.2 37:56.2 0:02.0 6:06/M
3 ERIC OROZCO BELTON TX 1762 41 43 9:41.2 45:36.2 45:44.0 0:07.7 7:21/M
4 PAUL REULAND ARLINGTON TX 1871 41 66 14:16.2 50:11.2 50:17.2 0:06.0 8:05/M
5 GERALD BATAYOLA FORT WORTH TX 1841 40 78 15:16.2 51:11.2 51:38.0 0:26.7 8:15/M
6 KEVIN BRETT PANTEGO TX 1737 43 120 20:27.9 56:23.0 56:57.5 0:34.5 9:05/M
7 STEPHEN MARX ARLINGTON TX 1495 43 128 21:23.9 57:18.9 57:30.9 0:12.0 9:14/M
8 JEREMY OSTEN ARLINGTON TX 1511 43 134 22:13.9 58:08.9 58:19.0 0:10.0 9:22/M
9 FRANK MARTINEZ ARLINGTON TX 1929 42 140 22:44.4 58:39.4 59:25.0 0:45.5 9:27/M
10 JOHN DIPAOLO ARLINGTON TX 1877 40 141 22:50.7 58:45.7 59:04.0 0:18.2 9:28/M
11 GABE MARTINEZ FORT WORTH TX 1378 44 253 1:04:08.4 1:40:03.4 1:40:42.2 0:38.7 16:07/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SUSAN SMITH ARLINGTON TX 1706 45 81   51:31.7 51:53.0 0:21.2 8:18/M
2 DAWN GILL BEDFORD TX 1750 46 163 9:04.2 1:00:35.9 1:01:19.2 0:43.2 9:45/M
3 DOLORES OFFNER FORT WORTH TX 1510 45 170 10:35.9 1:02:07.7 1:02:17.5 0:09.7 10:00/M
4 MARY LYNN MCCLENDON BURLESON TX 1501 47 172 10:44.9 1:02:16.7 1:02:33.2 0:16.5 10:02/M
5 DONNA MCMORDIE MIDLOTHIAN TX 1912 48 176 11:29.7 1:03:01.4 1:03:35.2 0:33.7 10:09/M
6 VERNA GARCIA MIDLOTHIAN TX 1749 47 215 23:07.2 1:14:39.0 1:15:29.9 0:50.9 12:01/M
7 TONY PARRIS NORTH RICHLAND HILLS TX 1885 47 223 25:29.2 1:17:00.9 1:17:14.2 0:13.2 12:24/M
8 CYNDRA TEMPLETON ARLINGTON TX 1680 46 225 26:22.7 1:17:54.4 1:18:39.0 0:44.5 12:33/M
9 ELAINE HELLMUND ARLINGTON TX 1465 49 234 32:31.4 1:24:03.2 1:24:24.7 0:21.5 13:32/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TODD REYNOLDS BENBROOK TX 1950 45 11   36:38.2 36:38.2 0:00.0 5:54/M
2 FROYLAN FRANCO MCKINNEY TX 1937 45 17 2:23.0 39:01.2 39:02.0 0:00.7 6:17/M
3 ARTHUR BENZICK COLLEYVILLE TX 1736 45 22 6:24.4 43:02.7 43:08.2 0:05.5 6:56/M
4 TOM KATSADAS GRAND PRAIRIE TX 1275 45 42 8:49.4 45:27.7 45:30.4 0:02.7 7:19/M
5 STEVE THOMAS WAXAHACHIE TX 1774 46 47 9:26.7 46:05.0 46:08.2 0:03.2 7:25/M
6 MARCO HERRERA ARLINGTON TX 1838 49 53 10:38.7 47:17.0 47:29.2 0:12.2 7:37/M
7 ALAN MCLAIN MANSFIELD TX 1857 49 57 10:52.2 47:30.4 47:34.4 0:04.0 7:39/M
8 GUY NICHOLS IRVING TX 1761 46 69 13:56.5 50:34.7 50:46.2 0:11.5 8:09/M
9 WALTER VIRDEN IV FORT WORTH TX 1681 45 83 15:18.0 51:56.2 52:01.5 0:05.2 8:22/M
10 TIM GUTHRIE FORT WORTH TX 1368 47 93 16:07.2 52:45.4 53:06.9 0:21.5 8:30/M
11 MARCUS HARDIN FORT WORTH TX 1712 49 109 18:01.7 54:39.9 54:50.4 0:10.5 8:48/M
12 ALAN SEKIKAWA ARLINGTON TX 1769 47 121 19:45.2 56:23.4 56:57.7 0:34.2 9:05/M
13 DAVID FITZPATRICK FORT WORTH TX 1722 47 129 20:57.2 57:35.5 58:10.7 0:35.2 9:16/M
14 SAM PERRY GARLAND TX 1516 49 132 21:24.0 58:02.2 58:40.2 0:38.0 9:21/M
15 JEFF GODBOLD ARLINGTON TX 1586 46 155 23:00.5 59:38.7 1:00:46.7 1:08.0 9:36/M
16 GERARDO HELLMUND ARLINGTON TX 1466 47 158 23:05.2 59:43.4 1:00:03.2 0:19.7 9:37/M
17 MIKE FLYNN CROWLEY TX 1456 46 165 24:23.2 1:01:01.4 1:01:15.2 0:13.7 9:50/M
18 RICK STARR FLOWER MOUND TX 1772 47 186 28:28.9 1:05:07.2 1:05:07.2 10:29/M
19 KERN COLEMAN FORT WORTH TX 1723 47 191 29:57.7 1:06:35.9 1:07:11.7 0:35.7 10:43/M
20 RICHARD CAHILL ARLINGTONT TX 1884 49 220 39:35.2 1:16:13.4 1:16:26.7 0:13.2 12:16/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MONICA WILLIAMSON ARLINGTON TX 1551 50 74   50:55.7 50:58.9 0:03.2 8:12/M
2 MINDY COFFMAN FORT WORTH TX 1840 52 89 1:25.2 52:21.0 52:33.0 0:11.9 8:26/M
3 MICHELLE WOLTHUIS OVIEDO FL 1892 50 124 5:38.2 56:33.9 56:48.4 0:14.5 9:06/M
4 DARBY ANDREASEN GRAND PRAIRIE TX 1731 52 154 8:42.5 59:38.2 59:48.2 0:10.0 9:36/M
5 DEBBIE GILMAN LIPAN TX 1365 53 180 13:19.0 1:04:14.7 1:04:46.7 0:32.0 10:21/M
6 CINDY JORDAN LIPAN TX 1374 53 203 20:49.2 1:11:44.9 1:12:17.7 0:32.7 11:33/M
7 HANNA CASTILLO BURLESON TX 1901 53 212 23:19.7 1:14:15.4 1:15:07.9 0:52.5 11:57/M
8 MELANIE JONES MANSFIELD TX 1902 54 217 23:53.7 1:14:49.4 1:15:41.4 0:52.0 12:03/M
9 ELSA ZAMARRIPA FORT WORTH TX 1878 51 227 27:52.9 1:18:48.7 1:18:58.7 0:10.0 12:41/M
10 SHELLY HAMEDI ARLINGTON TX 1359 53 233 32:25.7 1:23:21.5 1:24:06.9 0:45.4 13:25/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JEFF DORRILL DALLAS TX 1960 52 34   44:42.5 44:45.5 0:03.0 7:12/M
2 LARRY MCHANEY MANSFIELD TX 1715 51 40 0:30.9 45:13.4 45:19.9 0:06.5 7:17/M
3 MICHAEL CLARK ARLINGTON TX 1716 53 46 1:16.2 45:58.7 46:02.9 0:04.2 7:24/M
4 JIM CASE ARLINGTON TX 1441 53 48 1:25.7 46:08.2 46:12.2 0:04.0 7:26/M
5 ERNESTO DIAZ GRAND PRAIRIE TX 1720 50 90 7:55.9 52:38.4 52:41.2 0:02.7 8:29/M
6 PAUL MEYER ARLINGTON TX 1962 53 99 8:33.5 53:16.0 54:24.5 1:08.5 8:35/M
7 ANTONIA JIMENEZ ARLINGTON TX 1473 52 112 10:32.2 55:14.7 56:09.5 0:54.7 8:54/M
8 WILLIAM MARSHALL MESQUITE TX 1859 54 131 13:04.9 57:47.4 58:06.9 0:19.5 9:18/M
9 FRANK BECERRA FORT WORTH TX 1433 51 136 13:40.7 58:23.2 59:00.9 0:37.7 9:24/M
10 JERRY JOHNSON FORT WORTH TX 1372 51 149 14:46.2 59:28.7 59:36.7 0:07.9 9:35/M
11 RAYMOND VICK IRVING TX 1777 50 156 14:57.2 59:39.7 59:44.2 0:04.5 9:36/M
12 CRAIG LOCKERBIE PLANO TX 1904 50 166 16:39.0 1:01:21.5 1:02:08.0 0:46.4 9:53/M
13 JOSEPH LENZ ARLINGTON TX 1834 52 214 29:55.2 1:14:37.7 1:15:20.5 0:42.7 12:01/M
14 KEVIN SMITH MIDLOTHIAN TX 1771 53 249 51:45.0 1:36:27.5 1:37:18.2 0:50.7 15:32/M
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 COLLEEN REBANT OVILLA TX 1714 58 70   50:38.2 50:44.2 0:06.0 8:09/M
2 DIANNA SULSER DENISON TX 1773 57 105 3:51.2 54:29.4 54:36.0 0:06.5 8:46/M
3 CYNTHIA LYLE ARLINGTON TX 1491 56 171 11:37.4 1:02:15.7 1:02:25.0 0:09.2 10:01/M
4 DEBBIE DEMITA ARLINGTON TX 1575 55 175 12:15.4 1:02:53.7 1:03:14.2 0:20.5 10:08/M
5 JANET MARSHALL MESQUITE TX 1860 59 195 16:42.2 1:07:20.4 1:07:42.2 0:21.7 10:51/M
6 EYVONNE CARTER LITTLE ELM TX 1894 58 209 23:14.7 1:13:52.9 1:14:04.2 0:11.2 11:54/M
7 LISA SKIER RICHLAND HILLS TX 1770 56 231 32:40.7 1:23:18.9 1:23:38.2 0:19.2 13:25/M
8 DIXIE SEALS 1941 55 235 33:27.2 1:24:05.5 1:24:33.0 0:27.4 13:32/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JOHN HEFFERNAN FORT WORTH TX 1463 56 65   49:41.2 49:48.7 0:07.5 8:00/M
2 ROB SELF EULESS TX 1966 55 79 1:31.5 51:12.7 51:30.9 0:18.2 8:15/M
3 FRED SMITHAM DALLAS TX 1927 58 98 3:22.7 53:03.9 53:13.7 0:09.7 8:33/M
4 STEVE LEBEAU ARLINGTON TX 1967 55 117 6:24.5 56:05.7 56:30.2 0:24.5 9:02/M
5 HARRY BUTLER III ARLINGTON TX 1440 58 255 52:12.5 1:41:53.7 1:42:41.5 0:47.7 16:24/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 POKSU BINGER FORT WORTH TX 1820 63 54   47:18.0 47:20.2 0:02.2 7:37/M
2 CHRISTA TRACY ARLINGTON TX 1699 62 167 14:13.7 1:01:31.7 1:01:59.2 0:27.5 9:54/M
3 MICHELLE PALMER WYLIE TX 1876 63 204 24:28.7 1:11:46.7 1:12:00.5 0:13.7 11:33/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JIM SANSONE ARLINGTON TX 1855 63 35   44:46.4 44:47.7 0:01.2 7:13/M
2 BRUCE MACLEISH DALLAS TX 1952 61 104 9:22.9 54:09.4 54:21.9 0:12.5 8:43/M
3 DAN MCCLENDON BURLESON TX 1500 61 126 12:13.0 56:59.4 57:17.5 0:18.0 9:11/M
4 PAUL SMITH III ARLINGTON TX 1693 63 159 14:59.5 59:45.9 59:50.5 0:04.5 9:37/M
5 RON HILL ARLINGTON TX 1469 61 206 27:11.2 1:11:57.7 1:12:36.5 0:38.7 11:35/M
6 MARK JOHNSON COLLEYVILLE TX 1755 64 222 31:52.4 1:16:38.9 1:17:21.7 0:42.7 12:20/M
7 ROBERT GRANTHAM BRIDGEPORT TX 1753 63 250 52:07.0 1:36:53.5 1:37:54.7 1:01.2 15:36/M
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 PATRICIA VILLIERS ARLINGTON TX 1361 65 232   1:23:21.4 1:24:07.5 0:46.0 13:25/M
2 SUSAN FORTIN ARLINGTON TX 1458 68 242 2:27.2 1:25:48.7 1:26:31.4 0:42.7 13:49/M
3 CARMEN FLORES FORT WORTH TX 1970 66 243 3:12.2 1:26:33.7 1:26:38.4 0:04.7 13:56/M
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LARRY LICHNOVSKY ARLINGTON TX 1702 66 49   46:26.2 46:29.5 0:03.2 7:29/M
2 RICK JOHNSON BURLESON TX 1696 67 61 1:46.2 48:12.4 48:18.2 0:05.7 7:46/M
3 BILL BRUENIG ADDISON TX 1936 65 64 2:47.2 49:13.4 49:16.9 0:03.5 7:56/M
4 KENDALL BLACK GRAND PRAIRIE TX 1944 65 84 5:30.2 51:56.5 52:01.7 0:05.2 8:22/M
5 RICHARD STERN IRVING TX 1953 65 85 5:45.7 52:11.9 52:27.7 0:15.7 8:24/M
6 JOHN ROSS FORT WORTH TX 1528 66 94 6:20.7 52:46.9 53:01.2 0:14.2 8:30/M
7 CARLOS PADILLA ARLINGTON TX 1514 68 100 7:00.2 53:26.5 53:35.7 0:09.2 8:36/M
8 JACK ENGLANT EULESS TX 1452 65 118 9:43.2 56:09.4 56:16.7 0:07.2 9:03/M
9 TED WILSON ARLINGTON TX 1898 66 122 10:04.9 56:31.2 56:39.4 0:08.2 9:06/M
10 DON POWELL ARLINGTON TX 1854 66 197 22:44.7 1:09:10.9 1:09:31.2 0:20.2 11:08/M
11 MICHAEL FORTIN ARLINGTON TX 1457 69 237 38:05.7 1:24:32.0 1:25:13.9 0:41.9 13:37/M
 

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 NANCY COLE DALLAS TX 1741 71 228   1:19:11.7 1:19:22.4 0:10.7 12:45/M
 

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 DOUG GILPIN DALLAS TX 1461 71 125   56:45.1 56:51.7 0:06.5 9:08/M
 

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AL VINCENT ARLINGTON TX 1547 76 254   1:41:46.7 1:42:06.7 0:20.0 16:23/M
 

Male 80 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 GENE BROCK ARLINGTON TX 1438 85 248   1:27:22.4 1:27:36.4 0:14.0 14:04/M