5K Run for PKD 5K

Age Group Results

September 24, 2011


Results By RunTIME Racing Services, www.run-time.com

Overall Female Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

LAUREN DAVIDSON COLLEYVILLE TX

540

18

14

22:09.8

22:12.1

 

7:07/M

 

Overall Male Overall Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

CONNOR DONOVAN GRAPEVINE TX

503

16

1

18:43.5

18:43.5

 

6:01/M

 

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JULIA FLOWERS WESTLAKE TX

575

44

23

23:26.4

23:31.2

 

7:32/M

 

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

MARK KERCHO ARLINGTON TX

636

50

8

20:41.4

20:42.4

 

6:39/M

 

Female 8 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

AVERY LACKEY SOUTHLAKE TX

590

8

144

40:27.2

40:41.4

 

13:00/M

2

RACHEL GORDON SOUTHLAKE TX

691

8

148

41:51.3

41:57.0

1:24.1

13:27/M

3

ALEXIS LEE SOUTHLAKE TX

647

7

150

42:14.0

42:33.7

1:46.8

13:35/M

 

Male 8 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

BRIAN OVERBEEK KELLER TX

687

7

122

35:51.1

36:05.8

 

11:32/M

2

NOLAN WILSON GRAPEVINE TX

692

7

125

36:07.0

36:21.0

0:15.9

11:37/M

3

JONATHAN GRUENEWALD SOUTHLAKE TX

4409

8

147

40:57.7

40:59.6

5:06.6

13:10/M

 

Female 9 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

RILEY LACKEY SOUTHLAKE TX

519

10

126

36:19.0

36:33.6

 

11:41/M

2

LEXI HIRSHMAN SOUTHLAKE TX

4406

9

129

37:18.1

37:38.3

0:59.0

12:00/M

3

ALAINA RICHARDSON KELLER TX

670

10

139

39:42.3

39:50.4

3:23.3

12:46/M

 

Male 9 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

LUKE DARRAH SOUTHLAKE TX

656

9

37

25:11.7

25:13.5

 

8:06/M

2

KARSON PANNELL SOUTHLAKE TX

686

9

40

25:18.5

25:20.3

0:06.8

8:08/M

3

MATTHEW SIMS SOUTHLAKE TX

517

10

45

25:52.3

26:00.2

0:40.6

8:19/M

4

AUSTIN LEE SOUTHLAKE TX

645

10

82

29:38.3

29:57.5

4:26.6

9:32/M

5

CAMERON LEE SOUTHLAKE TX

646

9

83

29:40.7

29:59.8

4:29.0

9:32/M

6

BLAKE GASKILL SOUTHLAKE TX

675

9

117

33:40.7

33:43.0

8:29.0

10:50/M

 

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JULIA MYERS SOUTHLAKE TX

651

14

64

28:07.7

28:22.5

 

9:02/M

2

SAMANATHA LOWE SOUTHLAKE TX

522

11

66

28:21.6

28:27.9

0:13.9

9:07/M

 

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JOEY MCCARDEL GRAPEVINE TX

660

14

5

19:15.1

19:15.1

 

6:11/M

2

JEREMY BACH SOUTHLAKE TX

683

12

18

22:53.0

22:56.0

3:37.9

7:21/M

3

COLTON RICHARDSON FT WORTH TX

610

13

21

23:17.0

23:26.6

4:01.9

7:29/M

4

BERNDT PARKER KELLER TX

606

13

22

23:18.3

23:27.4

4:03.2

7:30/M

5

TANNER LINSCOTT ARLINGTON TX

696

13

27

23:35.6

23:40.4

4:20.5

7:35/M

6

BROCK GASKILL SOUTHLAKE TX

676

11

96

31:15.5

31:18.1

12:00.4

10:03/M

7

BRIAN RICHARDSON KELLER TX

671

12

140

39:42.5

39:50.6

20:27.4

12:46/M

 

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

NICHOLAS BEGLEY GRAPEVINE TX

502

17

2

18:52.2

18:52.9

 

6:04/M

2

JOSHUA BELL GRAPEVINE TX

649

15

3

19:07.0

19:07.7

0:14.7

6:09/M

3

LUIS MUNGRA GRAPEVINE TX

661

15

6

20:17.3

20:17.6

1:25.0

6:31/M

4

CHRIS NAEGER GRAPEVINE TX

664

17

7

20:22.8

20:22.8

1:30.6

6:33/M

5

NICK PIPLA TROPHY CLUB TX

642

18

11

21:37.2

21:37.3

2:44.9

6:57/M

6

JOSH SCHELLER TROPHY CLUB TX

615

15

39

25:18.3

25:24.9

6:26.1

8:08/M

7

MITCHELL COOMBS LANTANA TX

567

18

137

39:06.4

39:07.9

20:14.2

12:34/M

 

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

KIARAN MILAM KELLER TX

672

22

55

26:53.6

27:01.0

 

8:39/M

2

ANNABEL POSADA GRAND PRAIRIE TX

662

20

87

30:39.2

30:47.5

3:45.6

9:51/M

3

REBECCA NYMAN DALLAS TX

531

23

104

31:57.4

32:13.9

5:03.8

10:16/M

4

ANNE NORBURG DALLAS TX

632

23

105

31:58.8

32:14.2

5:05.2

10:17/M

5

ASHLEY MANIVONG HALTOM CITY TX

658

21

120

34:51.6

35:04.9

7:58.0

11:12/M

6

ASHLEY WILLIAMS TROPHY CLUB TX

624

24

133

38:14.2

38:32.1

11:20.6

12:18/M

 

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

ETHAN HEALY GRAPEVINE TX

637

20

13

22:07.5

22:09.0

 

7:07/M

2

JOSHUA ALLFORD DALLAS TX

501

24

20

23:11.9

23:18.9

1:04.3

7:27/M

3

CLAUDIO VALLEJO FORT WORTH TX

639

24

32

24:30.8

24:35.2

2:23.3

7:53/M

 

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

LALI MOLINA GRAND PRAIRIE TX

663

26

51

26:39.7

26:47.9

 

8:34/M

2

TERESA DANNER NORTH RICHLAND HILLS TX

544

26

101

31:44.5

31:51.2

5:04.8

10:12/M

 

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

BRYAN STEWART LEWISVILLE TX

618

27

15

22:13.6

22:27.7

 

7:09/M

2

KYLE GREEN DALLAS TX

511

27

19

23:11.2

23:32.6

0:57.6

7:27/M

3

CHRIS TITUS EULESS TX

674

29

25

23:29.8

23:30.7

1:16.2

7:33/M

4

MARTIN DANNER NORTH RICHLAND HILLS TX

543

29

41

25:18.6

25:25.5

3:05.0

8:08/M

5

TRENTON ANDERSON LEAWOOD TX

556

26

52

26:40.4

26:47.6

4:26.8

8:34/M

6

JOHN WADE

4414

29

56

27:08.7

27:34.3

4:55.1

8:43/M

7

MICHAEL ALLEY DALLAS TX

555

25

88

30:49.1

31:08.4

8:35.5

9:55/M

 

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

LINDSEY MATTINGLY FLOWER MOUND TX

641

33

50

26:28.4

26:32.5

 

8:31/M

2

CATHERINE KEEFE COLLEYVILLE TX

587

31

63

28:00.8

28:18.7

1:32.4

9:00/M

3

DANIELA SARDO FORT WORTH TX

659

30

73

28:52.0

28:59.6

2:23.5

9:17/M

4

ELIZABETH JANBAZ SOUTHLAKE TX

547

34

86

30:17.9

30:30.1

3:49.5

9:44/M

5

AMBER JENSEN GRAPEVINE TX

584

30

98

31:23.3

31:31.9

4:54.8

10:05/M

6

LISA FINCH GRAPEVINE TX

545

31

113

33:00.3

33:11.7

6:31.8

10:37/M

7

CHRIS RODRIGUEZ GRAPEVINE TX

611

34

135

38:14.3

38:25.3

11:45.9

12:18/M

 

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

QUINTON WALLACE FLOWER MOUND TX

689

32

16

22:38.0

22:38.9

 

7:17/M

2

TIM KUEHN GRAPEVINE TX

589

33

26

23:31.3

23:40.5

0:53.3

7:34/M

3

CHANDLER FERGUSON DALLAS TX

574

33

42

25:26.6

25:39.8

2:48.6

8:11/M

4

JOHN KEEFE COLLEYVILLE TX

515

33

47

26:11.4

26:30.4

3:33.4

8:25/M

5

JACKSON SINGER KELLER TX

534

34

49

26:25.0

26:29.0

3:47.0

8:30/M

6

BARNABE MONOM SOUTHLAKE TX

697

34

60

27:34.9

27:39.2

4:56.9

8:52/M

7

JIMMY MATHEWS WESTLAKE TX

523

34

72

28:49.0

28:59.8

6:11.0

9:16/M

8

CHRIS GAITHER MANSFIELD TX

700

33

80

29:29.3

29:42.0

6:51.3

9:29/M

9

LANCE ABRAHAM ALLEN TX

527

33

106

32:05.4

32:17.5

9:27.4

10:19/M

10

JUSTIN FINCH GRAPEVINE TX

546

30

112

32:59.5

33:11.4

10:21.5

10:36/M

 

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

NICOLE REILLEY SOUTHLAKE TX

516

39

30

24:29.3

24:32.5

 

7:52/M

2

SANDRA WILSON GRAPEVINE TX

552

38

61

27:35.5

27:49.7

3:06.2

8:52/M

3

KAREN BRATCHER FORT WORTH TX

562

35

79

29:27.2

29:45.3

4:57.9

9:28/M

4

SUSAN MATHEWS WESTLAKE TX

524

36

131

37:43.5

37:55.7

13:14.2

12:08/M

5

SUDHA MATHAI FLOWER MOUND TX

597

36

132

38:10.6

38:23.1

13:41.3

12:16/M

6

TONYA GOLAY CARROLLTON TX

577

37

143

40:09.2

40:27.9

15:39.9

12:55/M

7

DANIELLE LACKEY SOUTHLAKE TX

518

37

145

40:28.4

40:42.8

15:59.1

13:01/M

8

BINITHA SAMUEL COPPELL TX

613

38

151

46:40.2

46:51.9

22:10.9

15:00/M

9

VIJOY JOSEPH ALLEN TX

585

36

152

46:40.7

46:52.7

22:11.4

15:00/M

 

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

LEE ROSKOP FORT WORTH TX

504

38

4

19:07.6

19:07.8

 

6:09/M

2

MICHAEL AGUIRRE NORTH RICHLAND HILLS TX

666

37

57

27:16.6

27:20.2

8:08.9

8:46/M

3

PHILLIP AGANS GRAPEVINE TX

554

36

91

31:05.4

31:14.2

11:57.8

10:00/M

4

BRODY LPPERMAN SOUTHLAKE TX

699

37

102

31:46.2

32:11.6

12:38.5

10:13/M

5

DREW WILSON GRAPEVINE TX

551

37

123

35:51.4

36:06.1

16:43.8

11:32/M

6

CHRIS MARTINEZ EULESS TX

596

39

134

38:14.3

38:25.2

19:06.7

12:18/M

7

MATHEW THOMAS IRVING TX

525

35

136

38:44.5

38:56.3

19:36.9

12:27/M

8

SUNIL SAMUEL COPPELL TX

614

36

149

42:01.3

42:13.5

22:53.7

13:31/M

 

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

LORI ADAIR FORT WORTH TX

629

43

29

23:58.2

24:02.1

 

7:42/M

2

ANNA NACKLEY COLLEYVILLE TX

601

40

31

24:30.5

24:35.5

0:32.2

7:53/M

3

LISA ENDERT COLLEYVILLE TX

571

41

34

24:49.7

24:55.2

0:51.5

7:59/M

4

MEREDITH PAQUETTE GRAPEVINE TX

549

42

68

28:34.9

28:49.0

4:36.6

9:11/M

5

MICHELE EVANS SOUTHLAKE TX

678

42

69

28:35.4

28:51.0

4:37.2

9:11/M

6

ANITHA ABRAHAM ALLEN TX

526

40

74

28:55.2

29:06.3

4:56.9

9:18/M

7

MARIE BLANCHE TCHETGEN SOUTHLAKE TX

620

43

76

29:03.5

29:08.1

5:05.3

9:20/M

8

MELANIE KINCHEN KELLER TX

665

42

77

29:16.2

29:26.3

5:17.9

9:25/M

9

AMY OVERBEEK KELLER TX

652

40

97

31:21.9

31:35.4

7:23.6

10:05/M

10

ILENE AGUILERA ROANOKE TX

679

41

107

32:13.2

32:29.8

8:14.9

10:22/M

11

JULIE HAHN SOUTHLAKE TX

669

44

108

32:20.8

32:32.5

8:22.6

10:24/M

12

TAMMY SCHELLER TROPHY CLUB TX

616

44

128

36:26.3

36:40.2

12:28.1

11:43/M

13

VALERIE HIRSHMAN SOUTHLAKE TX

4407

44

130

37:18.3

37:38.4

13:20.0

12:00/M

14

HAYLEY LANGFORD GRAHAM TX

688

40

141

39:56.3

40:13.6

15:58.0

12:50/M

15

JENNIFER KESSMANN SOUTHLAKE TX

4408

43

146

40:57.6

41:01.4

16:59.3

13:10/M

 

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

KYLE KOLDE SOUTHLAKE TX

693

44

12

21:59.3

22:01.2

 

7:04/M

2

DAVID BALACH KELLER TX

559

40

35

24:53.7

24:56.7

2:54.3

8:00/M

3

BILLY STEVENSON GRAPEVINE TX

633

42

100

31:44.0

31:48.2

9:44.7

10:12/M

4

CASSIDY LACKEY SOUTHLAKE TX

520

40

127

36:23.8

36:38.5

14:24.4

11:42/M

 

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

ANDREANNA MYERS SOUTHLAKE TX

650

47

38

25:14.8

25:29.7

 

8:07/M

2

TRISH LOWE SOUTHLAKE TX

521

46

44

25:43.3

25:49.3

0:28.5

8:16/M

3

RHONDA FOULDS JUSTIN TX

576

47

54

26:51.4

26:54.0

1:36.6

8:38/M

4

LOIS SCHEIDT SOUTHLAKE TX

528

49

58

27:26.8

27:36.5

2:12.0

8:49/M

5

SHANNON DARRAH SOUTHLAKE TX

654

45

62

27:36.4

27:39.9

2:21.6

8:52/M

6

LYNDA PARRA FORTH WORTH TX

4405

45

67

28:25.7

28:28.1

3:10.9

9:08/M

7

LEAH MOUTON KELLER TX

548

45

84

29:45.6

29:56.0

4:30.8

9:34/M

8

ANDREA DOYLE SOUTHLAKE TX

569

47

92

31:06.6

31:18.1

5:51.8

10:00/M

9

TRAY COLLINS SOUTHLAKE TX

566

49

94

31:13.1

31:18.6

5:58.3

10:02/M

10

CLAUDIA LARRONDO RAINES SOUTHLAKE TX

591

45

110

32:27.9

32:41.4

7:13.1

10:26/M

11

LYNNE PALMEIRO COLLEYVILLE TX

604

49

114

33:16.1

33:29.0

8:01.3

10:42/M

12

MARY JO LINSCOTT ARLINGTON TX

695

46

115

33:30.2

33:36.8

8:15.4

10:46/M

13

KAREN PANNELL SOUTHLAKE TX

685

45

116

33:39.2

33:42.7

8:24.4

10:49/M

14

LIZ HOGAN GRAPEVINE TX

583

46

118

34:02.1

34:12.9

8:47.3

10:57/M

15

MELINDA CHAMBERS ARLINGTON TX

680

49

119

34:44.1

35:00.9

9:29.3

11:10/M

16

SHERITA FORBUS GRAHAM TX

506

49

124

35:54.9

36:12.7

10:40.1

11:33/M

17

SABRINA MCMILLAN GRAHAM TX

508

48

142

40:02.0

40:19.7

14:47.2

12:52/M

 

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

DAVID CHASE SOUTHLAKE TX

4413

46

9

21:10.9

24:27.5

 

6:48/M

2

MIKE RYAN COLLEYVILLE TX

684

49

17

22:44.5

22:50.5

1:33.6

7:19/M

3

CURTIS LINSCOTT ARLINGTON TX

694

46

48

26:18.6

26:24.3

5:07.7

8:27/M

4

CHRIS LILLY

677

49

81

29:32.4

29:40.5

8:21.5

9:30/M

5

RONNIE ARNOLD BEDFORD TX

657

47

89

30:52.5

31:12.6

9:41.6

9:55/M

 

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JENNIFER REA SOUTHLAKE TX

609

50

70

28:40.3

28:49.8

 

9:13/M

2

RORY BROWN SOUTHLAKE TX

564

50

85

29:54.8

30:07.8

1:14.5

9:37/M

3

RICHELLE NENE SOUTHLAKE TX

4412

51

95

31:13.8

31:15.6

2:33.5

10:02/M

4

SONIA LEONARD SOUTHLAKE TX

593

50

99

31:33.2

31:46.8

2:52.9

10:09/M

5

NINA MCMURDY LUCAS TX

4411

51

153

51:52.5

52:15.7

23:12.2

16:41/M

 

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

DAVID REA SOUTHLAKE TX

608

51

10

21:25.8

21:32.9

 

6:53/M

2

ALLEN DEVEUVE FORT WORTH TX

568

51

24

23:29.7

23:35.5

2:03.9

7:33/M

3

MICHAEL GORDON SOUTHLAKE TX

690

51

28

23:57.8

24:02.8

2:32.0

7:42/M

4

RICHARD BARR FLOWER MOUND TX

667

54

33

24:39.9

24:47.4

3:14.1

7:56/M

5

MIKE SANDERS KELLER TX

673

51

36

25:00.1

25:18.4

3:34.3

8:02/M

6

THOMAS OCKENFELS SOUTHLAKE TX

627

50

46

25:59.1

26:08.3

4:33.3

8:21/M

7

RALPH NIMERGOOD SOUTHLAKE TX

602

50

53

26:47.2

26:57.1

5:21.4

8:37/M

8

ROB WHITE JUSTIN TX

623

53

59

27:27.6

27:34.2

6:01.8

8:50/M

9

FRED MCMURDY LUCAS TX

4410

54

65

28:09.5

28:30.9

6:43.7

9:03/M

10

WILLIAM KANEWSKE SOUTHLAKE TX

586

54

75

28:59.7

29:05.0

7:33.9

9:19/M

11

DIRK STOCK GARLAND TX

529

54

78

29:26.8

29:33.7

8:01.0

9:28/M

12

JOHN ARENZ COLLEYVILLE TX

557

54

93

31:09.1

31:34.9

9:43.3

10:01/M

13

JULIAN BRILANTI SOUTHLAKE TX

563

52

109

32:20.9

32:36.3

10:55.1

10:24/M

14

JAY LUQUETTE BEDFORD TX

594

50

138

39:39.2

39:58.6

18:13.4

12:45/M

 

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

MARY STROM FORT WORTH TX

619

55

90

31:04.5

31:12.4

 

9:59/M

2

CYNTHIA SHEPARD COLLEYVILLE TX

617

57

121

34:59.6

35:16.9

3:55.0

11:15/M

 

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

DAN LIPPERMAN ARGYLE TX

698

64

103

31:47.1

32:12.5

 

10:13/M

2

MARK JOHNSON COLLEYVILLE TX

668

61

111

32:49.5

32:55.7

1:02.4

10:33/M

 

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JOHN ERICKSON KELLER TX

573

68

71

28:47.4

28:57.5

 

9:15/M

 

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

JIM ENGSTROM FORT WORTH TX

572

70

43

25:39.8

25:42.2

 

8:15/M